Autor Tema: I oni su počeli... D5300 i D610  (Pročitano 30685 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #40 poslato: Oktobar 08, 2013, 10:15:16 posle podne »
DuxX nisi baš upravu. Ako kupim novu stvar onda mora sve da radi u garatnom roku. Logično bi bilo da sve što ima manu u garatnom roku bude zamenjeno. Pa i to kod kupaca stvara nezadovoljstvo.
Zamisli štekaš odvajaš od usta da kupiš digitalac svoj prvi profi i naletiš na D600 sa prašinom, pa još nisi iz BG nego recimo iz Bjeluše.
Što se tiče tih "forumaša" njih boli uvo oni aparat dobijaju za dzabe. Normalno je da hvali jednu firmu i da osporava drugu.
A što se tiče polovne robe to je mačka u džaku možda ti se posreći možda ne.
« Poslednja izmena: Oktobar 08, 2013, 10:17:53 posle podne od strane tik-tak »
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #41 poslato: Oktobar 08, 2013, 10:28:31 posle podne »
Nestajem ni na jednu stranu , posto u principu nemam znanja koliko i vi (pa i ne pisem) , ali moram da kazem da obozavam da citam vase diskusije...Iako  ne deluju na prvi pogled kao obrazovne svakako jesu, iz vasih diskusija sam naucio dosta stvari  :) Jos jedna jako lepa stvar u ovim diskusijama je to sto iako je vodite sa dosta zara , ne prelazite granice pristojnosti , sto je za svaku pohvalu (retki su ovakvi forumi) :)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #42 poslato: Oktobar 08, 2013, 11:35:34 posle podne »
Jel mogu ja ovde da imam svoje mišljenje, a da se razlikuje od mišljenja vas nekolicine? ;) Sve što sam rekao je da je PO MOM mišljenju sada pravi trenutak da se iskoristi pometnja i da se pazari D600 koji će svakako ekstremno pasti sa cenom. Ko neće, neće ga niko tući i čupati mu nokte.

Takođe sva ta priča i ujdurma oko toga što aparat treba jednom ili dvaput odneti na čišćenje više nego što bi to trebalo da ovog problema nema meni je prilično predimenzionisana i da, moje lično mišljenje je da su prašinu digli mnogo više oni koji taj aparat i nemaju. Hej, moje mišljenje, smem li ga imati? :) Takođe, moje mišljenje je da su ovom problemu mnogo više pažnje poklonili oni koji nemaju ovaj aparat.

Zašto je Nikon izbacio D610? Pa da jednom za svagda stavi tačku na dalja razglabanja na ovu temu. Da je sve to moglo drugačije da su hteli da reaguju na vreme i poklone tome dovoljnu pažnu - moglo je. Ali nisu. Da je sve ispalo fer prema svim kupcima - nije. Da li je bilo koji proizvođač bio uvek fer prema svojim kupcima? Nije. Dakle drugari gluposti se dešavaju i dešavaće se. Pametan čovek će datu situaciju umeti da iskoristi u svoju dobit. Cenim da će mnogim pametnim ljudima ova situacija biti pogodna za nešto ;)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #43 poslato: Oktobar 08, 2013, 11:54:41 posle podne »
Cena verovatno hoce pasti, ali da li bas ima prostora za  nešto extremnije od 100-150€...dole niže ga već čeka d7100 sa  cenom od oko 1100.--€
Ako mu se približi previse ko će kupovati d7100 ako može dobiti FF za tu negde slične pare.
Jedno je da koja kap zeJtina upropasti prodaju jednog aparata ,ali ako to predje u zarazu možda pre vremena dobijemo i d7200... ;)
Ja bi ga kao preduzetnik radije povukao nego sto bi ga cenovno extremno degradirao .
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2013, 12:21:25 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #44 poslato: Oktobar 09, 2013, 01:08:07 pre podne »
Мислим да си близу исправног одговора. Цена нема простор за драстичан пад из разлога: прво зауставила би продају д7100 а друго угрозила и продају евентуално новог тела д400 (ако уопште то тело и буде пуштено). Мада, питање је шта се подразумева под драстичним падом цене. Како сам разумео препоручена цена за д610 је за 100 долара мања од цене д600 када је изашао. То аутоматски значи неки пад цене за д600.
Такође, треба бити обазрив према прорачунатим и штедљивим јапонезима. Верујем да су на време смањили број израђених д600 и да су критичну масу модела продали. Ако је тако, онда је смањен простор за драстичан пад цене д600.
Мислим да у блиској будућности цене дслр-ова ће пасти и то онда када камере на овим мобилним справицама за нове генерације буду са 8, 10 или чак и 12 Мп.
У целој причи највише оштећени они који пазарили д600.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 09, 2013, 01:19:46 pre podne »
Pitanje je koliko se D610 uopšte razlikuje od D600. Verovatno je potpuno ista konstrukcija, a samo je mali broj rešenja promenjen.
Možda to iziskuje samo nekoliko drugačijih delova.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 09, 2013, 01:29:48 pre podne »
DuxX... ako poznaješ lično Carevića, zvrcni ga na kratko, baš me zanima šta ćeš reći na njegova iskustva. Ja sam se s njim video pretprošlog vikenda i nisam mogao da verujem šta sam čuo. E sad Ti njemu objasni da je on cyber-kukač i da preteruje. A njemu besplatno čišćenje ne znači ništa, jer nema prostora ni da diše kao čovek, a ne da čeka da se servis smiluje da počisti dvotaktol sa senzora. ;D
Pa to što je Carević imao takav problem ne znači da će ga imati svako. Eto ja tvrdim da ga nema svako. Takođe to što njega mrzi ili nema vremena čovek da odnese aparat na čišćenje ne znači da nema vremena niko. Eto baš za te super-zauzete fotografe Nikon je izbacio D610. Pošto su super-zauzeti od fotografije kontam i da su super-plaćeni pa im onda razlika u ceni ne pravi neki problem. Za one koji su manje zauzeti i manje plaćeni sad ima jedan sjajan aparat da se nabavi po extra ceni kakva se skoro ponoviti neće ;)

Uz to mene baš zanima šta super-zauzeti fotografi rade kad im se zaprlja senzor pošto se jelte svaki DSLR senzor prlja? Čiste ga sami ili bace aparat u kantu ili ga odnesu u servis?

P.S. što se tiče korisnika D600 po stranim forumima... ima ih raznih. Činjenica je da pozamašan deo korisničkog tela sve manje čine fotografi koji sa aparatom nešto rade, a sve više hobisti kojima više smeta da se makar teoretski o njihovom aparatu provlači neka greška videli je oni ili ne. Pa ljudi, budimo realni, većinu tih "korisnika" čine ljudi koje mrzi i u prodavnicu da odu da kupe aparat nego ga naručuju preko net-a i šalju im ga poštom. Onda na forumu pročitaju kako ima tamo neki problem i čim ugledaju prvih par fleka oni spakuju aparat i pošalju ga nazad prodavcu jer po njihovom zakonu nešto što kupe mogu da vrate bez ikakvog obrazloženja i onda naručuju novi i novi i tako u krug dok im ne dosadi. Razmažen narod u totalu.
Uostalom kome to smeta i ko smatra da ima negde bolje uvek može da promeni sistem što recimo uopšte nije loše u vaspitne svrhe ;)


Razmažen narod totalno. Ne samo što ih mrzi da odnesu aparat u servis, nego još i zahtevaju da nov, skup aparat radi bez ikakvih problema koji bi ih, lenje i nezahvalne kakvi jesu, naterao da isti odnesu u servis. Zašto su nezahvalni? Zato što ne umeju da cene enormni napor Kompanije da im umesto opravljanja starog, podari NOV aparat. I još vređaju Kompaniju tvrdeći da ih laže da je to nov aparat, iako je sasvim jasno da jeste nov, jer na njemu stoji drugačija oznaka. 650D nije isto što i 700D, zar ne? D600 nije isto što i D610, jel?
Ali licemerno je od mene da ovako pišem, jer sam i sam deo one razmažene, lenje, neuke i beslovesne mase koja očekuje da kad kupi određeni proizvod, taj proizvod i radi. Ono za šta je predviđen. Bez kvarova i problema.

Kako mi je žao što nemaju konkurenciju.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #47 poslato: Oktobar 09, 2013, 02:24:08 pre podne »
Ja mislim da D600 vredi zameniti za D610 zbog ovoga:

"all joints are effectively sealed for the same superior dust- and water-resistance as the D800 and D800E"

:-P

Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #48 poslato: Oktobar 09, 2013, 09:31:17 pre podne »
xa xa.. da da! :) a pazi i pola fps-a nije šala :)

Što se cene tiče... ne treba očekivati čuda ali treba očekivati da se preostala količina D600 nađe po primetno nižoj ceni. Ono što je još bolje je što će se moći upecati polovan primerak sa par hiljada okidanja za znatno nižu cifru i od te.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #49 poslato: Oktobar 09, 2013, 10:09:02 pre podne »
Pazi, daj bože da ga bude po primetno nižoj ceni, ali ja vrlo sumnjam u to. Što reče neko iznad, 100-150 evra će biti popust na zejtin, pa hoće nek' uzme, ko neće - ne mora, jer aparat i tako nije neispravan, je l'? :)
Znajući način razmišljanja onih koji kupuju stvari ovog cenovnog ranga, sumnjam da će neko rizikovati i zarad smešnih 100-150 evra odlučiti da sebe počasti redovnim servisnim intervalima od 15-30 dana.

Za polovno se slažem, ali opet, gledajući za koje pare ljudi po oglasima nude krševe koji nisu bili nizašta ni kad su izašli (D2H i slično), čisto sumnjam da će se u slučaju D600 desiti neka trgovačka katarza.

Pozdrav

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #50 poslato: Oktobar 09, 2013, 10:32:53 pre podne »
Kompanija u surovom svetu ne izbacuje novi model da bi ljudima zapushila usta vec da bi sebe spasila od velikih troskova koje ima sa ciscenjem i zamenom shutera. Lova rodjaci, surovo velika lova! O tome se radi a ne o zapushavanju usta. Pa niko ovde nije blesav.  8)
Duxx, niko od tebe ne trazi da mislis kao i drugi ali kad je sunce zuto, onda ne moze biti zeleno, ma koliko ti sebe ubedjivao da jeste i branio svoju ideju o zelenom suncu kao pravo na slobodu misljenja! :D
Slicno se ponasaju sve velike kompanije. Setimo se fijaska sa 1D AF...

a ovo vredi pogledati
http://nikonrumors.com/2013/09/30/nikon-d600-sensor-dustoil-survey-results.aspx/
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2013, 10:36:22 pre podne od strane alexlex »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #51 poslato: Oktobar 09, 2013, 10:37:54 pre podne »
Oni da su bili pametni stali bi tome na put već na samom početku. Da su se trgli u startu i pored besplatnog čišćenja počastili kupce sa dodatnim objašnjenjem o prirodi problema i sa jednim kuponom u vrednosti od 100-150 usd/€ za narednu kupovinu sve bi to došlo na svoje. Neko moje viđenje.
Ovako, oni su ćutali, mudrovali i mislili da će oni sa problematičnim primercima malo da penušaju i da će se posle dodatnog čišćenja ili dva smiriti i gotovo. Nisu uzeli u obzir da njihove aparate kupuju i oni koji će svaku eventualnu fleku smatrati za kvar isto kao što su fotkali zidne grafikone u potrazi za misterioznim lošim levim AF tačkama.

Da opet ne bih bio pogrešno shvaćen, po meni je izbacivanje D610 modela totalno bezveze potez na koji će velika većina negodovati, a onaj manji deo će verujem iskoristiti da ga okrene u neku korist.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #52 poslato: Oktobar 09, 2013, 10:48:46 pre podne »
Znajući način razmišljanja onih koji kupuju stvari ovog cenovnog ranga, sumnjam da će neko rizikovati i zarad smešnih 100-150 evra odlučiti da sebe počasti redovnim servisnim intervalima od 15-30 dana.

Pa vjerojatno nove serije D600 nemaju te probleme, znam par ljudi šta imaju D600 i nitko nije imao probleme sa uljem. Ali poznajući Nikon politiku i kako izbjegavaju zamjene dijelova aparata pod garancijom nikada nisu javno rekli koje serije imaju problem i naravno onda ne možeš biti siguran da tvoj novokupljeni isto neće imati taj problem, samo su problem stavili pod tepih sa D610 i u biti to je jedini razlog izlaska D610, službena potvrda da aparat neće imati ulje na senzoru. Mislim da je od tu i priča o novom mehanizmu zatvarača dok je vrlo vjerojatno to gotovo isto ka na novijim serijama D600.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #53 poslato: Oktobar 09, 2013, 12:15:53 posle podne »
Upravo to! To što nove serije D600 nemaju taj problem nije dovoljno jer uvek postoji onaj psihološki problem kupca gde on nije siguran da li model nema ili ipak ima problem ili da li će D600 koga nameravaju da kupe MOŽDA imati taj problem.

Oni su pre svega problem morali da lokalizuju. Dakle, izađu lepo u javnost odmah i kažu... modeli sa serijskim brojevima od tog do tog MOGU, A NE MORAJU imati problem sa tim i tim. Molimo vlasnike takvih primeraka da ih pošalju u servis o trošku kompanije i ljudima kao znak izvinjenja tutnu kupon sa popustom od recimo 150 eur na svaku kupovinu iznad 700 eur. ;) Pazi na svakom parčetu opreme koje košta tu cifru oni sigurno imaju veću zaradu od tih 150 eur ali fino i ozbiljno, onako kako dolikuje rešiš problem koji imaš na opšte zadovoljstvo.
Ovako, oni ćute i prave se gluvi, a onda internet učini svoje i od muve se stvori mečka i onda kad procene da im je prodaja nezadovoljavajuća "elegantno" reše problem tako što izbace model sa drugom etiketom i kobajagi nekim smešnim poboljšanjima. Čista budalaština.
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2013, 12:25:00 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #54 poslato: Oktobar 09, 2013, 01:18:10 posle podne »
(...pošalju u servis o trošku kompanije i ljudima kao znak izvinjenja tutnu kupon sa popustom od recimo 150 eur na svaku kupovinu iznad 700 eur)... DuXX

U principu predlog jeste dobar i sav je na mestu, ali kao gledište jednog kupca i ono čime bi on recimo, bio zadovoljan.

Treba imati na umu da ko god danas iole ozbiljnije pokušava nešto da radi (kupuje, prodaje , proizvodi i sl.), zna da se cene pa i celi poslovni poduhvati projektuju na zarade koje ne dozvoljavaju velike kikseve a naročito ne podrazumevaju njihovo velikodušno ispravljanje.Momenat,trište i konkurencija vam ne ostavljaju taj prostor...Ovo nije vreme ekonomske expanzije i procvata, naprotiv.
Takodje ni akumulacioni fondovi iz ranijeg perioda nisu izdašni. Po forumu od vas ovde čitam da je Nikon u odredjenim dugovanjima, pa ni zavlačenje ruke u taj džep ne dolazi u obzir.

Sve u svemu 100-150€ niža cena za stari (donekle problematičan) model ili  novi model da te glava ne boli ,i to je sav izbor oko kojeg će potencionalni kupac moći da bira .
Jednostavno vise od toga niti može, niti bi po meni to danas bilo realno, nevažno da li je to Nikon ili bilo koji drugi proizvodjač..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #55 poslato: Oktobar 09, 2013, 01:25:30 posle podne »
Nikad ne potcenjuj moc poricanja!
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #56 poslato: Oktobar 09, 2013, 01:46:06 posle podne »
Po forumu od vas ovde čitam da je Nikon u odredjenim dugovanjima, pa ni zavlačenje ruke u taj džep ne dolazi u obzir.

Ne znam odakle si to pročitao? To je slučaj jedino ako varaju u poslovnim knjigama kao što je Olympus radio, ono što se zadnje vidi je pad dobiti kod Nikona tj. imaju jako mali profit od prodanih proizvoda ali to manje-više mori trenutno cijelu foto industriju, a pomalo i japansku privredu i sve velikim dijelom radi jakog jena.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #57 poslato: Oktobar 09, 2013, 02:27:17 posle podne »
Upravo to! To što nove serije D600 nemaju taj problem nije dovoljno jer uvek postoji onaj psihološki problem kupca gde on nije siguran da li model nema ili ipak ima problem ili da li će D600 koga nameravaju da kupe MOŽDA imati taj problem.

Сумњичав сам у твоју прогнозу да ће цена драстично пасти. Мада желим да се оствари.
Ја ћу први одмах купити д600 ако му цена буде између 130 и 145 хиљада динара. јер то сматрам драстичним падом цене. Све до 200-'250 евра сматрам неприхватљивим и у том случају пазари се д610. 

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #58 poslato: Oktobar 09, 2013, 03:04:04 posle podne »
U Nemačkoj je cena već sada spuštena na cca 1.400 eur sa porezom. Kud ćeš niže za takav aparat? D610 verujem da će sigurno biti bar 250 eur skuplji što se uklapa u tu tvoju priču.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #59 poslato: Oktobar 09, 2013, 03:53:05 posle podne »
U Švajcarskoj

D610 + 24-85 VR 2400 evra
D600 + 24-85 VR 1787 evra
D600 + Tamron 24-70 VC za 2600 evra.
To insult the fool is the price of wisdom.