Autor Tema: I oni su počeli... D5300 i D610  (Pročitano 30643 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
I oni su počeli... D5300 i D610
« poslato: Septembar 24, 2013, 05:48:11 posle podne »
Kako je Canon dugo vremena samo prepakirao postojeće modele sa sitnim ili nikakvim izmjenama čini se sa da isto radi Nikon tj. napraviti će sa D5300 i D610.

D5300
  • 24MP
  • 39 AF points
  • EXPEED 4 (new)
  • Built-in Wi-Fi (new)
  • Built-in GPS (new)


D610
  • Sensor: 24.3 MP (6016 x 4016 in L mode)
  • ISO range: 100-6400
  • AF: 39  focus point, 9 cross type, 33 point available at f/5.6
  • Viewfinder coverage: 100%
  • TTL exposure metering using 2,016-pixel RGB sensor
  • Video recording capabilities: 1920 x 1080 30p/25p/24p
  • LCD screen: 3.2", 921k dots
  • Battery: EN-EL 15, using the same MB-D14 battery grip
  • Dimension: 141 x 113 x 82 mm
  • Update: the D610 will not have built-in GPS or Wi-Fi capabilities



Ako su glasine točne D5300 donosi neke sitnice, a D610 apsolutno ništa odnosno Nikon prodaje muda za bubrege.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #1 poslato: Septembar 24, 2013, 06:51:05 posle podne »
Pa sve je OK.

Cekamo da  Canon da izbaci 52 MPx sa DR koji nije merljiv savremenim metodama. Kao takav, bice priblizan  DxO rezlultatima koje su Nikoni pravili 2008. godine. Medjutim, Duxx ce sa svojim istancanim smislom za osecaj uociti tu tananu razliku, okaciti oglas i rasprodati d800 + ostalo. :)

Naci cemo se u kaficu opet... samo sto ja ovaj put necu kupiti nista od njega :) ... samo cu da sedim, gledam i pijuckam Pelinkovac...  :) :) Doci ce i  Storm  pa cemo o opet da pricamo o revoluciji. :)
Doci ce i Rumun sa novim Olijem... revolucionarnim modelom koji ima revolucionarno ogledalo. Revolucija!!!!

I tako. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #2 poslato: Septembar 24, 2013, 07:26:59 posle podne »
D610 se ocekivao zbog negativnog publiciteta koji je vezan za D600 sa "zejtinom".
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #3 poslato: Septembar 24, 2013, 09:15:21 posle podne »
Pa realno može im se. Imaju najbolje APS-C i FF senzore današnjice pa je logičan korak da krenu to malo da unovčavaju  jer što rekao drug Rodić nikad se ne zna šta konkurencija može da smisli iako je po svemu sudeći konkurencijja veoma impotentna! ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #4 poslato: Septembar 24, 2013, 09:43:28 posle podne »
Po meni ovakav D5300 nije nužno loša stvar. Realno, nema tu više šta posebno ni da se poboljša, osim da ubace nove funkcije poput tog GPS-a i WiFi-ja... Senzor je već odličan i ja sad zaista mislim da bi dalji rezolucijski boost bio totalno budaljenje. Manjina to može da iskoristi, a ostalima će to samo tovariti disk, jer im je i prethodnih 16 MP bilo previše. Vlasnici takvih aparata najčešće ni RAW ne vide tokom posedovanja, a kamoli nešto više.

D610 je, s druge strane, tačno prototip onoga što 700D nudi naspram 650D - novi FW, novi stiker i plenty of nothing!
Najveći problem sa D600 (u smislu tog prljanja senzora) je u tome što nikad nisu uspeli da utvrde raspon serija na kojima se to dešava, da bi ih prosto povukli i rešili problem.
Ipak, po meni je bilo mudrije da su ponudili nekakav D600w, koji bi imao Wifi... To bi marketinški bilo prikladnije, a suštnski bi unapređenje opravdalo taj novi sufiks. Ovako... malo će zaista biti kiselo ako izađe D610 ni sa čim novim na tabeli, osim firmware-a.

Nego, samo da podsetim, ne kopira Nikon Canona... već samo radi ono u čemu se pre svih dokazao. ;)

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #5 poslato: Septembar 25, 2013, 11:43:24 pre podne »
D610 je, s druge strane, tačno prototip onoga što 700D nudi naspram 650D - novi FW, novi stiker i plenty of nothing!

Ma kako možeš reći to, evo sada kažu da će D610 imati cijelih 0.5fps u rafalu više od D600, to je ono pomak svjetlosnim godinama naprijed. ;D


Da se ne zajebajem baš... pa ono da su digli na 7 fps već bi bio neki pomak al stvarno su mogli wi-Fi + GPS staviti, možda i oni 51pt AF sustav, ali prije svega bi mogli buffer povećat.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #6 poslato: Septembar 25, 2013, 12:15:00 posle podne »
Kad covek pogleda finansijske rezultate Nikona u proteklom periodu, stanje akcija itd, stice se utisak da je mnogo ljudi prepoznalo kvalitet na nekoj drugoj-drugim stranama. Kad se sagleda kako je Nikon iskomunicirao sa javnoscu i reagovao na problem sa zejtinom, stice se utisak da to odeljenje kompanije zivi u kenozoiku! Nikononovi senzori su Sonijevi nastali u (protiv)prirodnom bludu sa Aptinom i Toshibom, to treba da se kaze a Canonovi su samo Canonovi. Svi drugi sede sa strane i gledaju kad ce komadic mesa da padne sa stola.

Posto gajim posebnu vrstu bola u preponama za brendove i takodje gajim posebnu vrstu gadjenja prema fanbojizmu (brendidiot) molim rukovodstvo firme i radnicki savet da ne dovole da se i na ovom forumu, kao na nekim drugim, jave i zapate te vrste antisamoupravnog i antisocijalistickog ponasanja!
hvala!  ;D
« Poslednja izmena: Septembar 25, 2013, 12:17:35 posle podne od strane alexlex »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #7 poslato: Septembar 25, 2013, 12:28:04 posle podne »
Nemoj da se sikiricas :) ... mi se ovde bockamo tu i tamo... na drugarskoj osnovi... a svi znamo da:

100% dSLR aparata nudi 90% vise od onoga sto ce 80% korisnika realno ikada i izvuci iz njih.  70%  njih bi moglo da procita makar uputstvo, dok to realno uradi  60% (pod uslovom da je na srpskom). 50% njih nije ni shvatilo sta unutra pise, dok samo njih 40% procita to jos jednom. 30% je usvojilo znanje, a samo 20% uspelo da primeni u praksi. Tako da... sve se vrti oko  10% kojima ne treba uputstvo, i koji koriste nesto vise od 50% mogucnosti aparata. Na kraju, ostane onih 10% , ali su oni tesko vidiljivi statisticki... jer nemaju vremena... prave leba od fotografije.

Napisao sam u dahu... a mozda i ima neka spirala nelogicnosti ili matematicke netacnosti ... ali shvaticete poJentu. :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #8 poslato: Septembar 25, 2013, 03:06:23 posle podne »
A moramo se zezati... evo jasno je da su aparati sa trenutnom tehnologijom dostigli jedan evolucijski novi gdje je teško dalje napraviti kvalitativnu revoluciju. I što onda dobijemo? Štancanje prepakiranih postojećih modela da bi se eto našao neko ko bi se navukao na taj nazivno samo novi model. I sada tu dobrim dijelom Canono i Nikonu stvara problem što su Japanci, nikada jači jen skoro prema ostalim valutama. Ti ne znam recimo sada platiš aparat jedne klase 10% skuplje nego pred 5 godina a opet oni dobiju manje novca jer je to preračunato u jene manje. I onda je Nikon naravno u velikim problemima kada su praktički skoro samo foto kompanija i čim je pad dobiti ili prihoda poziv je na uzbunu i cijena dionica se strmoglavi. Ali ne treba se zavaravati da je i sa starne Canona nešto bolje, oni nisu samo foto kompanije ali koliko sam imao prilike vidjeti foto odjel s obzirom na broj zaposlenih generira daleko najveći prihod, odnosno i za Canon je to zlatna koka.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #9 poslato: Septembar 25, 2013, 03:51:12 posle podne »
Koga je briga ko proizvodi koji senzor sve dok senzor daje maksimum za uložene novce. Ljudi mnogo vole da se zamlaćuju sa stvarima koje su van njihovog domašaja... ko je napravio koji senzor, ko je šta dizajnirao, kao je dizajnirao, ko u čijem odeljenju ima koliko ljudi, a u sve su to upućeni kao i u prvo seksualno iskustvo japanske carice Hirohito. Mislim jel... :)

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #10 poslato: Septembar 25, 2013, 04:03:21 posle podne »
Pa istine radi, jer ovde neko rece imaju a ustvari nemaju, tj imaju jer kupuju ali imaju i drugi koji placaju! Logicka konzistentnost govori da to onda i drugi imaju a ne samo oni a kad se stavi u stranu pikselmasturbacija i deiksomrakovano anal-iziranje, razlike su na nivou statisticke greske u praksi naravno, istine radi.
BTW carica Hirohito je jos uvek nevina, rekla mi pre neki dan! ;) (nisam siguran dal je govorila istinu, zena koja ne laze i nije neka zena!) ;)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #11 poslato: Septembar 25, 2013, 04:16:40 posle podne »
BTW carica Hirohito je jos uvek nevina, rekla mi pre neki dan! ;) (nisam siguran dal je govorila istinu, zena koja ne laze i nije neka zena!) ;)
Pa vidim ja da si ti u sve upućen o čemu mi obični smrtnici pojma nemamo :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #12 poslato: Septembar 25, 2013, 04:43:39 posle podne »
Koga je briga ko proizvodi koji senzor sve dok senzor daje maksimum za uložene novce. Ljudi mnogo vole da se zamlaćuju sa stvarima koje su van njihovog domašaja... ko je napravio koji senzor, ko je šta dizajnirao, kao je dizajnirao, ko u čijem odeljenju ima koliko ljudi, a u sve su to upućeni kao i u prvo seksualno iskustvo japanske carice Hirohito. Mislim jel... :)

Apsolutno se slazem:)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #13 poslato: Septembar 25, 2013, 04:55:02 posle podne »
Citat
100% dSLR aparata nudi 90% vise od onoga sto ce 80% korisnika realno ikada i izvuci iz njih.  70%  njih bi moglo da procita makar uputstvo, dok to realno uradi  60% (pod uslovom da je na srpskom). 50% njih nije ni shvatilo sta unutra pise, dok samo njih 40% procita to jos jednom. 30% je usvojilo znanje, a samo 20% uspelo da primeni u praksi. Tako da... sve se vrti oko  10% kojima ne treba uputstvo, i koji koriste nesto vise od 50% mogucnosti aparata. Na kraju, ostane onih 10% , ali su oni tesko vidiljivi statisticki... jer nemaju vremena... prave leba od fotografije

U pravu si...recimo u Zajecaru, znam samo jednog fotografa koji koristi dSLR na pravi nacin i unovcava ga..dok ostali slikaju na AUTO mod sa uperenim blicem u glavu...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #14 poslato: Septembar 25, 2013, 05:24:04 posle podne »
Jos jedna stvar, koju sam izostavio u mojoj ''statistickoj analizi'' :) . CaNikon i bratija, najvise para namlate na onima koji mlate auto mod... a jos ih manje ima po forumima. Grdno se varate ako mislite da je forumska zajednica neki reprezentativan uzorak. Mi ulazimo u onaj sitan procenat, koji uopste i ima zelju da procita rec vise i da je podeli sa drugima, a ponekad i da zaradi nesto ili uopste i zivi od toga.

Mozda gresim, ali kod mene u okruzenju je i dalje broj onih sa skupim aparatima a koji ne prate forume veci od onih koji ih imaju a makar citaju ponekad... da ne kazem i ucestvuju. Ako ne verujete... izadjite na Kalemegdan radnim danom oko podne pa pogledajte mase onih turista/stranaca koji oko vrata nosaju svakakve azdaje. Deluju li vam kao neko ko  se udubljuje previse u materiju?

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #15 poslato: Septembar 25, 2013, 05:59:26 posle podne »
Ljudi bez brige , tako je u svakoj oblasti...
Mislite li da su najbolje pevačice one koje su popularne...naravno da nisu.
Najbolje pevačice najčešce završe kao prateci vokali ovih popularnih, ili im pozajmljuju glas na teskim deonicama.
Šta je tu je...znanje je jedno, a umeće da ga nekom prodaš - sasvim druga  disciplina.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #16 poslato: Septembar 26, 2013, 01:29:32 pre podne »

Mislite li da su najbolje pevačice one koje su popularne...naravno da nisu.
Najbolje pevačice najčešce završe kao prateci vokali ovih popularnih, ili im pozajmljuju glas na teskim deonicama.
Šta je tu je...znanje je jedno, a umeće da ga nekom prodaš - sasvim druga  disciplina.

Argon, potpuno si u pravu!
Evo, ja sam iz branse. Dajte bilo koju od tih pevaljki u vokale, pa da vidite kako nemaju veze sa ritmom, intonacijom. Pevati viseglas nije laka stvar, a onda kada kazem nekome da studiram FMU, pevam u operi ili radijskom horu, odgovor je: "Ma, lako je vama. Vi samo pevate . . ." Nema veze sto se skolujem za to vec 14 godina, to je lako.

Tako vam je isto i sa DSLR-ovima. Moja bivsa drugarica, kada je videla moj d7000, rekla je: "Jao, ja sam htela da kupim isti takav (?!), cak sam i pare imala, ali mi je preveliki da ga nosim u tasni . . ."

Na takvima CaNikon zaradjuje novac . . .
- i japanskim turistima, koji pice 5d3 i L objektive na AUTO modu . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #17 poslato: Septembar 26, 2013, 09:13:24 pre podne »
Na sve to treba gledati sa vedrije strane. Hoću da kažem - dobro je što je tako. Jer da nema japanskih turista i domaćica koje kupuju dslr sisteme za fotkanje mačaka na kauču, ti isti sistemi bi koštali bar 4-5 puta skuplje te bi onda bili nedostupni mnogim ljudima koji ih koriste na pravi način tj. za ono za šta su i namenjeni.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #18 poslato: Septembar 26, 2013, 09:23:23 pre podne »
Vrlo je zanimljiv put kojim je krenula tema, a tragom informacije o nova dva dSLR modela. Tehnicki i funkcionalno, oni su savrseni proizvodi, skoro pa bez mane... ali opet... krenuli smo da pricamo o nekim na izgled sporednim aspektima. Mozda je vreme da se postave neka pitanja?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #19 poslato: Septembar 26, 2013, 09:35:54 pre podne »
Nego sad nešto gledah... izgleda da će D5300 doneti sa sobom i Expeed 4, a to opet može otvoriti neke nove mogućnosti za eventualni dolazak D400 modela iako ne znam čemu to pored onako predobrog D7100. Ne znam da li dovoljno ljudi ima potrebu za pro telom sa kojim može da zakucava eksere i eventualno još većim rafalom... hmmm...

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #20 poslato: Septembar 26, 2013, 11:06:37 pre podne »
Vrlo je zanimljiv put kojim je krenula tema, a tragom informacije o nova dva dSLR modela. Tehnicki i funkcionalno, oni su savrseni proizvodi, skoro pa bez mane... ali opet... krenuli smo da pricamo o nekim na izgled sporednim aspektima. Mozda je vreme da se postave neka pitanja?
Prica sa d610 mi je ultra smesna, apsurdna skroz - Nikon novim modelom resava problem koji zvanicno ne postoji kod starog modela. Ko je sad tu lud! :) 5300 - ocigledno da se 5200 nije prodao u projektovanom broju pa onda klasicna trgovacka fora, prodajemo staro kao novo, nova etiketa i wow, novo je super, staro je krsh.
Ista budalashtina i kod drugih, Canon npr 600-650-700D, smejurija!
« Poslednja izmena: Septembar 26, 2013, 11:13:43 pre podne od strane alexlex »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #21 poslato: Septembar 26, 2013, 12:04:13 posle podne »
Pa to i je poanta cijele priče, ljudi vide samo novi model i otići će njega kupit, nema veze što im je i postojeći gotovo istovjetan jednako dobar a ne znam i do 30% jeftiniji.

D610 kod novijih serija nebi trebao imati problem, poznajem par ljudi što ga imaju i nitko nije imao problem. Moguće da novim modelom žele stvoriti sliku kako taj nema problema jer očito im ljudi ne vjeruju.


A ko se osvrnuo na D7100... Fali, fali veći rafal i dosta veći buffer, ostalo je i više nego dobar.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #22 poslato: Septembar 26, 2013, 03:40:03 posle podne »
Svi oni, a mislim na velike fabrike, posmatraju nas krajnje kupce kao beslovesnu stoku kojoj treba uvaliti što više proizvoda po što višoj ceni. CaNikon apsolutno nije briga da li će D4 ili 1D xx kupiti novi Bresson u povoju, domaćica koja slika mačke, neko ko radi eseje o cvasti maslačka ili japanski turista koji će slikati sebe kako stoji na prelazu, kako prelazi ulicu, kako je prešao ulicu...njima je bitno da se to proda i tu je kraj svake priče o njihovom odnosu prema kupcima. Može lako biti da tamo neki CEO prodaje ili marketinga Nikona čita rasprave i svađe po forumima i valja se od smeha i kladi se sa CEO marketinga ili prodaje Canona koji se takođe valja od smeha, da li će više ovaca da kupi 700D ili D5300.
Mada tu još moraju mnogo da uče od Apple-a, koji je prezir prema svojim kupcima i seks u mozak na koji ih prisiljava doveo do savršenstva.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 08, 2013, 03:47:43 posle podne »
Hm ??? kad je preduzeće u krizi ono se brzo širi. E sad neko otvara prodavnice neko štancuje proizvode. Iako je Canon u krizi izgleda da ni Nikon nije daleko. One poplave se ostavile traga pre par godina...  Biće da grešim
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 08, 2013, 06:03:46 posle podne »
...ma to ti je ono kako se proizvodnja povećeva tako cena pada. A ako isti model zamenim br. onda je to nov model i cena ne pada tj kao formira se nova cena...
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 08, 2013, 07:10:54 posle podne »
Ma to đubre po senzoru je zbog tih poplava... pa nisu dobro obrisali ulje od podmazivanja. ;D

Vidim ja da će i Nikon da dobije svoj "na prvi i poslednji pogled... d600"... to očito postaje trend.  >:D
Neverovatno mi je da se prvo toliko dugo prave ludi i onda na ovako bedan način "reše" problem.  :o

Sad se postavlja pitanje kakvu će satisfakciju dobiti oni koji su im poverovali oko "dijagnoze", pa su odlučili da ipak ne veruju "pričama po netu" i kupe sebi jedan, a možda i dva-tri primerka. Da li je pošteno da oni ne dobiju mogućnost da D610 pazare u zamenu "staro za novo"? Da ne pominjemo što, ako požele da prodaju D600, u startu imaju "obeležen" model, koji se definitivno teže prodati, čak i ako nema nikakvih problema sa nauljivanjem - sada je to već stari model, a plus je i na listi "problematičnih".

Elegantno su rešili problem... nadam se samo da će ih to opaliti po čelu u nekoj budućnosti.

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 08, 2013, 07:47:49 posle podne »
Da kojim slučajem sad kupujem aparat sebi i da hoću nešto na toj rezoluciji sačekao bih malo da se pojavi taj D610 i onda kupio jedan D600 po extra ceni. Može baš taj što ima "problem" ;)

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 08, 2013, 08:08:02 posle podne »
zato sam ja jurio da vidim brojeve serije, kako nikad ne bi kupovao prvi i drugu seriju, nego one otklonjene, ali džabe mangupi se dosetili pa toga nema :)
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 08, 2013, 08:10:13 posle podne »
Da kojim slučajem sad kupujem aparat sebi i da hoću nešto na toj rezoluciji sačekao bih malo da se pojavi taj D610 i onda kupio jedan D600 po extra ceni. Može baš taj što ima "problem" ;)

I dobro, kazi ti meni... koliko bi odlazaka u servis tolerisao... zarad tog ciscenja?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 08, 2013, 08:42:00 posle podne »
I dobro, kazi ti meni... koliko bi odlazaka u servis tolerisao... zarad tog ciscenja?
Možda/verovatno nijedan kao recimo ljudi koje znam koji već imaju D600, a možda jedan, a možda dva. Pa i da bude tako kontam da mi ne bi spala kruna s glave. + što su i čišćenja besplatna za svaki Nikon u garantnom roku ;)

Ko bude pametan sad ima priliku da pazari jedan fenomenalan aparat za ekstremno male pare. Zahvaljujući cyber kukačima, a i glupsonima iz Nikona koji nikako da ukapiraju da to što je njima neki problem trivijalan ne znači da mu ne treba pokloniti pažnju makar kroz korisnički servis i adekvatno informisanje korisnika.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 08, 2013, 09:01:31 posle podne »
... nisam nešto iz tog filma ,ali ovako slušajući priče sa strane stičem utisak da taj problem Nikondzije nikad ne bi ni primetile da im ovi sa Canonom ne trljaju nos skoro svaki dan.

I eto problema... pade ljudima prodaja. ;D :D ;D
« Poslednja izmena: Oktobar 08, 2013, 09:04:22 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 08, 2013, 09:06:09 posle podne »
Pa kad Canondžije više volU da slikuju sa Nikonom pa im onda više smetaju fleke nego samim nikondžijama ;) Da kojim slučajem Canondžije više vode računa o svom sistemu i da više kukaju po forumima na svoj sistem nego na tuđi, ondaK bi možda od svog brenda dobili i novi senzor, a ne onaj od pre 5 godina prepakovan po XX-ti put ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 08, 2013, 09:08:14 posle podne »
Neeee, ne... primetili bi oni... nema boga da ne primetis.

Nego, poenta je da cute i trpe :D :d

Mi Canondzije smo fleksibilniji. Prcamo Nikon... a i Canon kad zasluzi. A nikondzije samo Canon.

Eto, to ti je osnovna razlika.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 08, 2013, 09:10:56 posle podne »
Jes vala! Što reko Ekrem Jevrić - ŽIVA ISTINA ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #35 poslato: Oktobar 08, 2013, 09:13:20 posle podne »
Sve to stoji, ali je problem što su mrlje primetili i ljudi koji se ZAISTA NE OBAZIRU na takve trivijalnosti. A tolerisanje je moguće ako Ti je servis u istoj ulici i hoće da se pozabavi tvojim aparatom preko reda i za juče. U suprotnom, to neće biti baš brzinska akcija, što nekim ljudima jednostavno nije opcija.

DuxX... ako poznaješ lično Carevića, zvrcni ga na kratko, baš me zanima šta ćeš reći na njegova iskustva. Ja sam se s njim video pretprošlog vikenda i nisam mogao da verujem šta sam čuo. E sad Ti njemu objasni da je on cyber-kukač i da preteruje. A njemu besplatno čišćenje ne znači ništa, jer nema prostora ni da diše kao čovek, a ne da čeka da se servis smiluje da počisti dvotaktol sa senzora. ;D

Istovremeno sam zaključio i da je apsolutno prezadovoljan onim što aparat pruža, ako izuzmemo zajebanciju sa čišćenjem. Zato nema potrebe da ovu blamažu sa prljanjem senzora shvatiti kao nekakav napad na D600, koji je i dalje FENOMENALAN aparat. Da, fenomenalan.

Pozdrav

P.S. Generalni savet domaćim forumašima - procunjajte malo po stranim forumima pre nego što ospete paljbu po pripadnicima drugog tabora, čisto da vidite kakva su iskustva VLASNIKA ovog aparata, jer sam pomalo već umoran od tih priča da je celu ovu priču iskonstruisala nekakva zlurada koalicija mrzitelja Nikona. Priča je i potekla, a i razvila se zaslugom kupaca ovog aparata kojima je pun kufer ćutanja i guranja stvari pod tepih. Eto toliko.
« Poslednja izmena: Oktobar 08, 2013, 09:16:03 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #36 poslato: Oktobar 08, 2013, 09:19:27 posle podne »
DuxX... ako poznaješ lično Carevića, zvrcni ga na kratko, baš me zanima šta ćeš reći na njegova iskustva. Ja sam se s njim video pretprošlog vikenda i nisam mogao da verujem šta sam čuo. E sad Ti njemu objasni da je on cyber-kukač i da preteruje. A njemu besplatno čišćenje ne znači ništa, jer nema prostora ni da diše kao čovek, a ne da čeka da se servis smiluje da počisti dvotaktol sa senzora. ;D
Pa to što je Carević imao takav problem ne znači da će ga imati svako. Eto ja tvrdim da ga nema svako. Takođe to što njega mrzi ili nema vremena čovek da odnese aparat na čišćenje ne znači da nema vremena niko. Eto baš za te super-zauzete fotografe Nikon je izbacio D610. Pošto su super-zauzeti od fotografije kontam i da su super-plaćeni pa im onda razlika u ceni ne pravi neki problem. Za one koji su manje zauzeti i manje plaćeni sad ima jedan sjajan aparat da se nabavi po extra ceni kakva se skoro ponoviti neće ;)

Uz to mene baš zanima šta super-zauzeti fotografi rade kad im se zaprlja senzor pošto se jelte svaki DSLR senzor prlja? Čiste ga sami ili bace aparat u kantu ili ga odnesu u servis?

P.S. što se tiče korisnika D600 po stranim forumima... ima ih raznih. Činjenica je da pozamašan deo korisničkog tela sve manje čine fotografi koji sa aparatom nešto rade, a sve više hobisti kojima više smeta da se makar teoretski o njihovom aparatu provlači neka greška videli je oni ili ne. Pa ljudi, budimo realni, većinu tih "korisnika" čine ljudi koje mrzi i u prodavnicu da odu da kupe aparat nego ga naručuju preko net-a i šalju im ga poštom. Onda na forumu pročitaju kako ima tamo neki problem i čim ugledaju prvih par fleka oni spakuju aparat i pošalju ga nazad prodavcu jer po njihovom zakonu nešto što kupe mogu da vrate bez ikakvog obrazloženja i onda naručuju novi i novi i tako u krug dok im ne dosadi. Razmažen narod u totalu.
Uostalom kome to smeta i ko smatra da ima negde bolje uvek može da promeni sistem što recimo uopšte nije loše u vaspitne svrhe ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 08, 2013, 09:43:28 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 08, 2013, 09:43:13 posle podne »
izgleda da svaki tabor mora nešto da izdrži, muku mu...Canondzije imaju čiste senzore ali uvek jedne te iste, a nikondzije imaju  nove senzore  ali odnekud ih prska ta dvotaktna ˇmešavinaˇ.
... nagradno pitanje za medalju je , čije li su muke veće...

kao da život nije već dovoljno težak.   :'(
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 08, 2013, 09:44:46 posle podne »
Canondzije imaju čiste senzore
I na ovo Ekrem kaže - ŽIVA ISTINA! :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 08, 2013, 10:09:46 posle podne »
Uz to mene baš zanima šta super-zauzeti fotografi rade kad im se zaprlja senzor pošto se jelte svaki DSLR senzor prlja? Čiste ga sami ili bace aparat u kantu ili ga odnesu u servis?
Pošto vidim da (opet) nema prostora za razumne diskusije, odgovoriću u istim maniru: ne, super-zauzeti fotografi kupe normalan aparat i nose ga 1-2x godišnje MAX na čišćenje. A ne svake dve nedelje, ne bi li desetkovali zaradu. 8)

A to da li se dešava "svakome" je ovde nebitno. Da se ne dešava ogromnoj masi ljudi, Nikon ne bi uradio ni ovo, nego bi prosto kulirao, što im nije nepoznanica. Samo izbacivanje D610 demantuje i Tebe i sve ostale koji tvrde da ne poznaju nikog kome se senzor prlja.

Bože, koliko si isključiv, ovo je neverovatno. :)

Pozdrav

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #40 poslato: Oktobar 08, 2013, 10:15:16 posle podne »
DuxX nisi baš upravu. Ako kupim novu stvar onda mora sve da radi u garatnom roku. Logično bi bilo da sve što ima manu u garatnom roku bude zamenjeno. Pa i to kod kupaca stvara nezadovoljstvo.
Zamisli štekaš odvajaš od usta da kupiš digitalac svoj prvi profi i naletiš na D600 sa prašinom, pa još nisi iz BG nego recimo iz Bjeluše.
Što se tiče tih "forumaša" njih boli uvo oni aparat dobijaju za dzabe. Normalno je da hvali jednu firmu i da osporava drugu.
A što se tiče polovne robe to je mačka u džaku možda ti se posreći možda ne.
« Poslednja izmena: Oktobar 08, 2013, 10:17:53 posle podne od strane tik-tak »
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #41 poslato: Oktobar 08, 2013, 10:28:31 posle podne »
Nestajem ni na jednu stranu , posto u principu nemam znanja koliko i vi (pa i ne pisem) , ali moram da kazem da obozavam da citam vase diskusije...Iako  ne deluju na prvi pogled kao obrazovne svakako jesu, iz vasih diskusija sam naucio dosta stvari  :) Jos jedna jako lepa stvar u ovim diskusijama je to sto iako je vodite sa dosta zara , ne prelazite granice pristojnosti , sto je za svaku pohvalu (retki su ovakvi forumi) :)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #42 poslato: Oktobar 08, 2013, 11:35:34 posle podne »
Jel mogu ja ovde da imam svoje mišljenje, a da se razlikuje od mišljenja vas nekolicine? ;) Sve što sam rekao je da je PO MOM mišljenju sada pravi trenutak da se iskoristi pometnja i da se pazari D600 koji će svakako ekstremno pasti sa cenom. Ko neće, neće ga niko tući i čupati mu nokte.

Takođe sva ta priča i ujdurma oko toga što aparat treba jednom ili dvaput odneti na čišćenje više nego što bi to trebalo da ovog problema nema meni je prilično predimenzionisana i da, moje lično mišljenje je da su prašinu digli mnogo više oni koji taj aparat i nemaju. Hej, moje mišljenje, smem li ga imati? :) Takođe, moje mišljenje je da su ovom problemu mnogo više pažnje poklonili oni koji nemaju ovaj aparat.

Zašto je Nikon izbacio D610? Pa da jednom za svagda stavi tačku na dalja razglabanja na ovu temu. Da je sve to moglo drugačije da su hteli da reaguju na vreme i poklone tome dovoljnu pažnu - moglo je. Ali nisu. Da je sve ispalo fer prema svim kupcima - nije. Da li je bilo koji proizvođač bio uvek fer prema svojim kupcima? Nije. Dakle drugari gluposti se dešavaju i dešavaće se. Pametan čovek će datu situaciju umeti da iskoristi u svoju dobit. Cenim da će mnogim pametnim ljudima ova situacija biti pogodna za nešto ;)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #43 poslato: Oktobar 08, 2013, 11:54:41 posle podne »
Cena verovatno hoce pasti, ali da li bas ima prostora za  nešto extremnije od 100-150€...dole niže ga već čeka d7100 sa  cenom od oko 1100.--€
Ako mu se približi previse ko će kupovati d7100 ako može dobiti FF za tu negde slične pare.
Jedno je da koja kap zeJtina upropasti prodaju jednog aparata ,ali ako to predje u zarazu možda pre vremena dobijemo i d7200... ;)
Ja bi ga kao preduzetnik radije povukao nego sto bi ga cenovno extremno degradirao .
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2013, 12:21:25 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #44 poslato: Oktobar 09, 2013, 01:08:07 pre podne »
Мислим да си близу исправног одговора. Цена нема простор за драстичан пад из разлога: прво зауставила би продају д7100 а друго угрозила и продају евентуално новог тела д400 (ако уопште то тело и буде пуштено). Мада, питање је шта се подразумева под драстичним падом цене. Како сам разумео препоручена цена за д610 је за 100 долара мања од цене д600 када је изашао. То аутоматски значи неки пад цене за д600.
Такође, треба бити обазрив према прорачунатим и штедљивим јапонезима. Верујем да су на време смањили број израђених д600 и да су критичну масу модела продали. Ако је тако, онда је смањен простор за драстичан пад цене д600.
Мислим да у блиској будућности цене дслр-ова ће пасти и то онда када камере на овим мобилним справицама за нове генерације буду са 8, 10 или чак и 12 Мп.
У целој причи највише оштећени они који пазарили д600.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 09, 2013, 01:19:46 pre podne »
Pitanje je koliko se D610 uopšte razlikuje od D600. Verovatno je potpuno ista konstrukcija, a samo je mali broj rešenja promenjen.
Možda to iziskuje samo nekoliko drugačijih delova.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 09, 2013, 01:29:48 pre podne »
DuxX... ako poznaješ lično Carevića, zvrcni ga na kratko, baš me zanima šta ćeš reći na njegova iskustva. Ja sam se s njim video pretprošlog vikenda i nisam mogao da verujem šta sam čuo. E sad Ti njemu objasni da je on cyber-kukač i da preteruje. A njemu besplatno čišćenje ne znači ništa, jer nema prostora ni da diše kao čovek, a ne da čeka da se servis smiluje da počisti dvotaktol sa senzora. ;D
Pa to što je Carević imao takav problem ne znači da će ga imati svako. Eto ja tvrdim da ga nema svako. Takođe to što njega mrzi ili nema vremena čovek da odnese aparat na čišćenje ne znači da nema vremena niko. Eto baš za te super-zauzete fotografe Nikon je izbacio D610. Pošto su super-zauzeti od fotografije kontam i da su super-plaćeni pa im onda razlika u ceni ne pravi neki problem. Za one koji su manje zauzeti i manje plaćeni sad ima jedan sjajan aparat da se nabavi po extra ceni kakva se skoro ponoviti neće ;)

Uz to mene baš zanima šta super-zauzeti fotografi rade kad im se zaprlja senzor pošto se jelte svaki DSLR senzor prlja? Čiste ga sami ili bace aparat u kantu ili ga odnesu u servis?

P.S. što se tiče korisnika D600 po stranim forumima... ima ih raznih. Činjenica je da pozamašan deo korisničkog tela sve manje čine fotografi koji sa aparatom nešto rade, a sve više hobisti kojima više smeta da se makar teoretski o njihovom aparatu provlači neka greška videli je oni ili ne. Pa ljudi, budimo realni, većinu tih "korisnika" čine ljudi koje mrzi i u prodavnicu da odu da kupe aparat nego ga naručuju preko net-a i šalju im ga poštom. Onda na forumu pročitaju kako ima tamo neki problem i čim ugledaju prvih par fleka oni spakuju aparat i pošalju ga nazad prodavcu jer po njihovom zakonu nešto što kupe mogu da vrate bez ikakvog obrazloženja i onda naručuju novi i novi i tako u krug dok im ne dosadi. Razmažen narod u totalu.
Uostalom kome to smeta i ko smatra da ima negde bolje uvek može da promeni sistem što recimo uopšte nije loše u vaspitne svrhe ;)


Razmažen narod totalno. Ne samo što ih mrzi da odnesu aparat u servis, nego još i zahtevaju da nov, skup aparat radi bez ikakvih problema koji bi ih, lenje i nezahvalne kakvi jesu, naterao da isti odnesu u servis. Zašto su nezahvalni? Zato što ne umeju da cene enormni napor Kompanije da im umesto opravljanja starog, podari NOV aparat. I još vređaju Kompaniju tvrdeći da ih laže da je to nov aparat, iako je sasvim jasno da jeste nov, jer na njemu stoji drugačija oznaka. 650D nije isto što i 700D, zar ne? D600 nije isto što i D610, jel?
Ali licemerno je od mene da ovako pišem, jer sam i sam deo one razmažene, lenje, neuke i beslovesne mase koja očekuje da kad kupi određeni proizvod, taj proizvod i radi. Ono za šta je predviđen. Bez kvarova i problema.

Kako mi je žao što nemaju konkurenciju.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #47 poslato: Oktobar 09, 2013, 02:24:08 pre podne »
Ja mislim da D600 vredi zameniti za D610 zbog ovoga:

"all joints are effectively sealed for the same superior dust- and water-resistance as the D800 and D800E"

:-P

Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #48 poslato: Oktobar 09, 2013, 09:31:17 pre podne »
xa xa.. da da! :) a pazi i pola fps-a nije šala :)

Što se cene tiče... ne treba očekivati čuda ali treba očekivati da se preostala količina D600 nađe po primetno nižoj ceni. Ono što je još bolje je što će se moći upecati polovan primerak sa par hiljada okidanja za znatno nižu cifru i od te.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #49 poslato: Oktobar 09, 2013, 10:09:02 pre podne »
Pazi, daj bože da ga bude po primetno nižoj ceni, ali ja vrlo sumnjam u to. Što reče neko iznad, 100-150 evra će biti popust na zejtin, pa hoće nek' uzme, ko neće - ne mora, jer aparat i tako nije neispravan, je l'? :)
Znajući način razmišljanja onih koji kupuju stvari ovog cenovnog ranga, sumnjam da će neko rizikovati i zarad smešnih 100-150 evra odlučiti da sebe počasti redovnim servisnim intervalima od 15-30 dana.

Za polovno se slažem, ali opet, gledajući za koje pare ljudi po oglasima nude krševe koji nisu bili nizašta ni kad su izašli (D2H i slično), čisto sumnjam da će se u slučaju D600 desiti neka trgovačka katarza.

Pozdrav

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #50 poslato: Oktobar 09, 2013, 10:32:53 pre podne »
Kompanija u surovom svetu ne izbacuje novi model da bi ljudima zapushila usta vec da bi sebe spasila od velikih troskova koje ima sa ciscenjem i zamenom shutera. Lova rodjaci, surovo velika lova! O tome se radi a ne o zapushavanju usta. Pa niko ovde nije blesav.  8)
Duxx, niko od tebe ne trazi da mislis kao i drugi ali kad je sunce zuto, onda ne moze biti zeleno, ma koliko ti sebe ubedjivao da jeste i branio svoju ideju o zelenom suncu kao pravo na slobodu misljenja! :D
Slicno se ponasaju sve velike kompanije. Setimo se fijaska sa 1D AF...

a ovo vredi pogledati
http://nikonrumors.com/2013/09/30/nikon-d600-sensor-dustoil-survey-results.aspx/
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2013, 10:36:22 pre podne od strane alexlex »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #51 poslato: Oktobar 09, 2013, 10:37:54 pre podne »
Oni da su bili pametni stali bi tome na put već na samom početku. Da su se trgli u startu i pored besplatnog čišćenja počastili kupce sa dodatnim objašnjenjem o prirodi problema i sa jednim kuponom u vrednosti od 100-150 usd/€ za narednu kupovinu sve bi to došlo na svoje. Neko moje viđenje.
Ovako, oni su ćutali, mudrovali i mislili da će oni sa problematičnim primercima malo da penušaju i da će se posle dodatnog čišćenja ili dva smiriti i gotovo. Nisu uzeli u obzir da njihove aparate kupuju i oni koji će svaku eventualnu fleku smatrati za kvar isto kao što su fotkali zidne grafikone u potrazi za misterioznim lošim levim AF tačkama.

Da opet ne bih bio pogrešno shvaćen, po meni je izbacivanje D610 modela totalno bezveze potez na koji će velika većina negodovati, a onaj manji deo će verujem iskoristiti da ga okrene u neku korist.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #52 poslato: Oktobar 09, 2013, 10:48:46 pre podne »
Znajući način razmišljanja onih koji kupuju stvari ovog cenovnog ranga, sumnjam da će neko rizikovati i zarad smešnih 100-150 evra odlučiti da sebe počasti redovnim servisnim intervalima od 15-30 dana.

Pa vjerojatno nove serije D600 nemaju te probleme, znam par ljudi šta imaju D600 i nitko nije imao probleme sa uljem. Ali poznajući Nikon politiku i kako izbjegavaju zamjene dijelova aparata pod garancijom nikada nisu javno rekli koje serije imaju problem i naravno onda ne možeš biti siguran da tvoj novokupljeni isto neće imati taj problem, samo su problem stavili pod tepih sa D610 i u biti to je jedini razlog izlaska D610, službena potvrda da aparat neće imati ulje na senzoru. Mislim da je od tu i priča o novom mehanizmu zatvarača dok je vrlo vjerojatno to gotovo isto ka na novijim serijama D600.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #53 poslato: Oktobar 09, 2013, 12:15:53 posle podne »
Upravo to! To što nove serije D600 nemaju taj problem nije dovoljno jer uvek postoji onaj psihološki problem kupca gde on nije siguran da li model nema ili ipak ima problem ili da li će D600 koga nameravaju da kupe MOŽDA imati taj problem.

Oni su pre svega problem morali da lokalizuju. Dakle, izađu lepo u javnost odmah i kažu... modeli sa serijskim brojevima od tog do tog MOGU, A NE MORAJU imati problem sa tim i tim. Molimo vlasnike takvih primeraka da ih pošalju u servis o trošku kompanije i ljudima kao znak izvinjenja tutnu kupon sa popustom od recimo 150 eur na svaku kupovinu iznad 700 eur. ;) Pazi na svakom parčetu opreme koje košta tu cifru oni sigurno imaju veću zaradu od tih 150 eur ali fino i ozbiljno, onako kako dolikuje rešiš problem koji imaš na opšte zadovoljstvo.
Ovako, oni ćute i prave se gluvi, a onda internet učini svoje i od muve se stvori mečka i onda kad procene da im je prodaja nezadovoljavajuća "elegantno" reše problem tako što izbace model sa drugom etiketom i kobajagi nekim smešnim poboljšanjima. Čista budalaština.
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2013, 12:25:00 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #54 poslato: Oktobar 09, 2013, 01:18:10 posle podne »
(...pošalju u servis o trošku kompanije i ljudima kao znak izvinjenja tutnu kupon sa popustom od recimo 150 eur na svaku kupovinu iznad 700 eur)... DuXX

U principu predlog jeste dobar i sav je na mestu, ali kao gledište jednog kupca i ono čime bi on recimo, bio zadovoljan.

Treba imati na umu da ko god danas iole ozbiljnije pokušava nešto da radi (kupuje, prodaje , proizvodi i sl.), zna da se cene pa i celi poslovni poduhvati projektuju na zarade koje ne dozvoljavaju velike kikseve a naročito ne podrazumevaju njihovo velikodušno ispravljanje.Momenat,trište i konkurencija vam ne ostavljaju taj prostor...Ovo nije vreme ekonomske expanzije i procvata, naprotiv.
Takodje ni akumulacioni fondovi iz ranijeg perioda nisu izdašni. Po forumu od vas ovde čitam da je Nikon u odredjenim dugovanjima, pa ni zavlačenje ruke u taj džep ne dolazi u obzir.

Sve u svemu 100-150€ niža cena za stari (donekle problematičan) model ili  novi model da te glava ne boli ,i to je sav izbor oko kojeg će potencionalni kupac moći da bira .
Jednostavno vise od toga niti može, niti bi po meni to danas bilo realno, nevažno da li je to Nikon ili bilo koji drugi proizvodjač..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #55 poslato: Oktobar 09, 2013, 01:25:30 posle podne »
Nikad ne potcenjuj moc poricanja!
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #56 poslato: Oktobar 09, 2013, 01:46:06 posle podne »
Po forumu od vas ovde čitam da je Nikon u odredjenim dugovanjima, pa ni zavlačenje ruke u taj džep ne dolazi u obzir.

Ne znam odakle si to pročitao? To je slučaj jedino ako varaju u poslovnim knjigama kao što je Olympus radio, ono što se zadnje vidi je pad dobiti kod Nikona tj. imaju jako mali profit od prodanih proizvoda ali to manje-više mori trenutno cijelu foto industriju, a pomalo i japansku privredu i sve velikim dijelom radi jakog jena.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #57 poslato: Oktobar 09, 2013, 02:27:17 posle podne »
Upravo to! To što nove serije D600 nemaju taj problem nije dovoljno jer uvek postoji onaj psihološki problem kupca gde on nije siguran da li model nema ili ipak ima problem ili da li će D600 koga nameravaju da kupe MOŽDA imati taj problem.

Сумњичав сам у твоју прогнозу да ће цена драстично пасти. Мада желим да се оствари.
Ја ћу први одмах купити д600 ако му цена буде између 130 и 145 хиљада динара. јер то сматрам драстичним падом цене. Све до 200-'250 евра сматрам неприхватљивим и у том случају пазари се д610. 

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #58 poslato: Oktobar 09, 2013, 03:04:04 posle podne »
U Nemačkoj je cena već sada spuštena na cca 1.400 eur sa porezom. Kud ćeš niže za takav aparat? D610 verujem da će sigurno biti bar 250 eur skuplji što se uklapa u tu tvoju priču.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #59 poslato: Oktobar 09, 2013, 03:53:05 posle podne »
U Švajcarskoj

D610 + 24-85 VR 2400 evra
D600 + 24-85 VR 1787 evra
D600 + Tamron 24-70 VC za 2600 evra.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #60 poslato: Oktobar 10, 2013, 09:59:45 pre podne »
600e razlike!??? Verovatno su zalihe D600 jos uvek jako velike pa se to mora rasprodati pre nego se spusti cena sa D610.
Ima li pilota u avionu...
« Poslednja izmena: Oktobar 10, 2013, 10:13:29 pre podne od strane alexlex »

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #61 poslato: Oktobar 10, 2013, 11:26:22 pre podne »
Ima li para u novcaniku je bolje pitanje :D
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #62 poslato: Oktobar 10, 2013, 12:58:34 posle podne »
Razlika u ceni je suluda i bez ikakvog opravdanja, kad je u pitanju i samo telo:

D600: 1339 evra

D610: 1842 evra
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #63 poslato: Oktobar 10, 2013, 01:32:34 posle podne »
alexlex, nije cena D610 toliko visoka koliko je cena D600 nenormalno niska pa ko iskoristi - iskoristio je.

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #64 poslato: Oktobar 10, 2013, 02:02:50 posle podne »
Ja našao po cijeni od 1298,19€...za ne povjerovat!!!

Nikon D600 (SLR) + Objektiv AF-S VR 24-85mm 3.5-4.5G ED  € 1770,26

Cijene u Velikoj Britaniji
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #65 poslato: Oktobar 10, 2013, 02:36:45 posle podne »
Interesantan splet stvari.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #66 poslato: Oktobar 10, 2013, 05:14:36 posle podne »
А шта за нас који живимо у Србији. Може тамо да буде и 1000 евра... Када ће наши трговци да прате тамошње?

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #67 poslato: Oktobar 10, 2013, 05:38:31 posle podne »
Pa nije autobuska karta do Mađarske 100 dukata... moj drugar kupio avio kartu do Osla za 3.800 din! Bus do Beča 1.600 din. Pa 'bem mu trunje, sedneš u neko sredstvo prevozno i spičiš gde je dobra cena i pazariš spravu i fotkaš malo grad i sedneš negde i pojedeš i popiješ i vratiš se kući. Eto, na cenu aparata dodaš još 150eur, a može i za 100eur ako ćeš malo da se stisneš ;)

Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #68 poslato: Oktobar 10, 2013, 09:19:10 posle podne »
Hm...  Sad trenutno nemam para ali ako se odlučim za tu varijantu preko bare jeftinije na koga mogu da računam u budućnosti da mu platim put nek fotka a meni da donese aparat i tih 150€ ?  :)
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #69 poslato: Oktobar 11, 2013, 02:57:04 posle podne »

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #70 poslato: Oktobar 11, 2013, 08:32:20 posle podne »
Za klasu bolje nego sto moze d600  :D
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže STELLANOVA

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
  • Never stop exploring
    • slobodanmiskovic
    • Pogledaj profil
    • Personal portfolio
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #71 poslato: Oktobar 11, 2013, 11:38:41 posle podne »
Sample sa pokvarenim svetlomerom :D
Nikon D7000 | Nikon F50

Nikkor AF 300/4 IF-ED |Nikkor AF 35-70/3.3-4.5 | Nikkor AF 50/1.8 D | Nikkor AF-S 18-55 f/3.5-5.6 G DX VR | Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 VR  | TOKINA AF12-24MM F/4 AT-X 124AF PRO DX | Tokina 100mm f/2.8 Macro AT-X PRO D AF | Voigtlaender Ultragon AF II 19-35mm f/3.5-

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #72 poslato: Oktobar 12, 2013, 08:46:32 pre podne »
 ;D pa kad nisu stavili podatke o kompenzaciji. To malo da navuku Cicalu, da mu srce zaigra junačko  :P

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #73 poslato: Oktobar 12, 2013, 07:54:37 posle podne »
Ne treba njima niko, oni sami sebe navlače muški, samo tako... :P

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 12, 2013, 08:20:34 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #74 poslato: Oktobar 16, 2013, 03:05:07 posle podne »
Kako je sve krenilo i sa D5300, izgleda da ni on neće imati AA kao i D7200, novine su valjda ugrađeni Wi-Fi i GPS, ostalo je sve ko i lani.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #75 poslato: Oktobar 17, 2013, 09:36:43 pre podne »


Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #77 poslato: Oktobar 17, 2013, 10:15:04 pre podne »
Ja lepo pitah, ima li pilota u avionu!? :P
...mada sad se ocekuje Canon EF 50 1.8 USM IS - cijenim da ce cijena biti prava sitnica, gadjam 799$  :o  ;D
« Poslednja izmena: Oktobar 17, 2013, 10:26:45 pre podne od strane alexlex »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #78 poslato: Oktobar 17, 2013, 10:25:40 pre podne »
Udaranje na nostalgiju...
Lično mislim da udaraju pogrešnom koncepcijom, jer bi taj objektiv trebao da bude f/1.2, ako hoće već da naprave čuveni objektiv u novoj odori.

A što se cene tiče, pa i C i N su skroz poblesaveli po tom pitanju, tako da sam ja odavno prestao da se uzbuđujem oko toga na dnevnoj bazi. Jednostavno, to je posledica onoga čega smo se doticali nekoliko puta, a to je bezumna politika formiranja cena MILC sistema i objektiva. Kad svi oni sebi daju pravo da za mikro-krop traže besnu lovu u rangu ~1000€, zašto Nikon ne bi za FF staklo high-end klase tražio 1500?

E sad, jeste da Canon nudi 50mm f1.2L za te pare, ali to je već snižena cena. Kad bi sad izbacili novu verziju, ne bi koštala manje od 3000, u to sam siguran.

Nadam se da ću probati ovaj novi staklić, ako zaluta koji primerak kod nas. :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 17, 2013, 10:29:48 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže multipleggo

  • Član
  • **
  • Poruke: 114
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #79 poslato: Oktobar 17, 2013, 11:12:25 pre podne »
Čemu sad ovo??  ???
http://nikonrumors.com/2013/10/16/this-is-the-nikon-af-s-nikkor-58mm-f1-4g-lens.aspx/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+NikonRumors+%28NikonRumors.com%29&utm_content=FaceBook

Očekivana cena: $1,699.95  :o
Ja ne verujem. Bas sam skoro razmisljao kako bi mi bilo bilo savrseno da je 50mm 1.4G koji koristim za portrete na kropu nekih 60mm. Procitali su mi misli. Iako mi ne pada na pamet da izdvajam pare za 58icu i prodajem 50icu. Da pocinjem od nule, svakako bih izabrao ovaj objektiv za portrete. Sve u svemu mislim da je ovo odlicno za korisnike krop senzora, a koliko je dobar potez za Nikon to ce se videti, mada ne verujem da je dobar.

Taman da kliknem enter i odlucih da jos malo pogledam objektiv i videh cenu. Samo da kazem da sam ovo iznad pisao predpostavljajuci da ce cena biti koji procenat gore, sa ovom cenom stvarno ne znam ko ce kupiti ovaj objektiv...

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #80 poslato: Oktobar 17, 2013, 11:28:29 pre podne »
58-ica kada je već F1.4 samo očekivao da će biti do $1000 ali ovo je brutalno skupo, mada naravno očekivao sam da jedan ovakav objektiv bude F1.2 i nije da to Nikon ne zna napraviti.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #81 poslato: Oktobar 17, 2013, 11:36:44 pre podne »
Dakle, sve je opet na istom... samo sto canon i dalje ima bolje boje. :) :)
« Poslednja izmena: Oktobar 17, 2013, 11:40:25 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #82 poslato: Oktobar 17, 2013, 11:41:29 pre podne »
 ;D Zoranu opet dosadno na ovo hladno, kišno vreme  8)

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #83 poslato: Oktobar 17, 2013, 11:43:25 pre podne »
Kakva kiša, kod mene sunce bez oblačka. ;D

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #84 poslato: Oktobar 17, 2013, 01:20:04 posle podne »
Ne mogu se oteti dojmu da je D610 isto D600 sa drugom oznakom i da su ga imao spremno odavno samo su čekali da zaliha D600 padne dovoljno nisko. Mogli su barem staviti Wi-FI, GPS i ovaj 3:2 ekran kakav je kod D5300. Pohvalno za D5300 što video ima u 1080p opcije za 25, 30, 50 ili 60 sličica, a taj senzor je ionako do sada možda i najoptimiziraniji pokazao za video što se našao u jednom Nikonu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #85 poslato: Oktobar 17, 2013, 02:04:29 posle podne »
D5300 je na kraju ipak ispao nov aparat. Senzor jeste doteran, jer je sad isti kao u D7100, a sam dodatak Wi-Fi i GPS funkcije je dovoljan da ovaj aparat izdigne iz jednoličnosti.
Jeste da prvo malo ličio na D610/700D priču, ali ovo ipak nije to. Srećom!

Biće zanimljivo pozabaviti se njime u kombinaciji sa novim 18-140 VR.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #86 poslato: Oktobar 17, 2013, 09:35:05 posle podne »
Pa nije nov, to mi je nešto ko kod auta prijelaz sa Golfa V na VI, nazivno nov model mada je face-lift. Sa druge strane D610 je baš ono muda pod bubrege.

E da, D5300 čak i ima smisla testirat ili staviti neku usporedbu bar za JPEG jer je novi procesor unutra.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #87 poslato: Oktobar 17, 2013, 11:02:43 posle podne »
Da, kao i Wi-Fi/GPS, koje na Nikonu dosad nismo imali.
Biće test, naravno! ;)

Pozdrav

Van mreže Vlado80

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Re: Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #88 poslato: Oktobar 18, 2013, 02:45:10 pre podne »
Pa nije nov, to mi je nešto ko kod auta prijelaz sa Golfa V na VI, nazivno nov model mada je face-lift. Sa druge strane D610 je baš ono muda pod bubrege.

E da, D5300 čak i ima smisla testirat ili staviti neku usporedbu bar za JPEG jer je novi procesor unutra.
Golf VI je donio prve common rail motore u VW. A to je ogromna novost.
5300 se tako brzo pojavio, da se pitam da li je iko stigao i kupiti prethodnika. :-)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #89 poslato: Oktobar 20, 2013, 01:40:20 posle podne »

"First reports are in: Nikon D610 does not have any dust/oil spots..."

Oh, really? ;D

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #90 poslato: Oktobar 20, 2013, 06:51:05 posle podne »
HA! Pa čekajte, nemojte tako preuranjeno. Tragači za greškama i ostalim onostranim pojavama su već na terenu sa ultraviolet, infrared, megadred i ostalim kamerama, lupama, mikroskopima, drndofonima i nanocincilatorima... Naporno rade ne bi li pronašli nešto novo i postali slavni poput čika Cicale. Dakle sačekajmo malo ;)

Recimo ovde... http://photographylife.com/nikon-d610-no-dust-issue#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=nikon-d610-no-dust-issue čovek je opalio 10.000 fotki zida  :o  :o  :o  :o ???  :o i ustanovio da je sve ok. Ali sačekajmo novih 10.000, tu bi možda moglo nešto da se pokaže...hmm 

Znači budala koliko hoćeš  ;D

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #91 poslato: Oktobar 20, 2013, 08:29:37 posle podne »
Nego nisam obratio pozornost ali izgleda da Nikon D5300 ima ISO12800, to kod D5200 nije bilo podržano bez Hi moda. Eh nebi bilo loše da to donosi i nešto bolje performanse na visokom ISO-u. Znači senzor nije niti onaj iz D5200 niti D7100 nego nešto novo moguće na osnovu tih.