Autor Tema: I oni su počeli... D5300 i D610  (Pročitano 30682 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
I oni su počeli... D5300 i D610
« poslato: Septembar 24, 2013, 05:48:11 posle podne »
Kako je Canon dugo vremena samo prepakirao postojeće modele sa sitnim ili nikakvim izmjenama čini se sa da isto radi Nikon tj. napraviti će sa D5300 i D610.

D5300
  • 24MP
  • 39 AF points
  • EXPEED 4 (new)
  • Built-in Wi-Fi (new)
  • Built-in GPS (new)


D610
  • Sensor: 24.3 MP (6016 x 4016 in L mode)
  • ISO range: 100-6400
  • AF: 39  focus point, 9 cross type, 33 point available at f/5.6
  • Viewfinder coverage: 100%
  • TTL exposure metering using 2,016-pixel RGB sensor
  • Video recording capabilities: 1920 x 1080 30p/25p/24p
  • LCD screen: 3.2", 921k dots
  • Battery: EN-EL 15, using the same MB-D14 battery grip
  • Dimension: 141 x 113 x 82 mm
  • Update: the D610 will not have built-in GPS or Wi-Fi capabilities



Ako su glasine točne D5300 donosi neke sitnice, a D610 apsolutno ništa odnosno Nikon prodaje muda za bubrege.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #1 poslato: Septembar 24, 2013, 06:51:05 posle podne »
Pa sve je OK.

Cekamo da  Canon da izbaci 52 MPx sa DR koji nije merljiv savremenim metodama. Kao takav, bice priblizan  DxO rezlultatima koje su Nikoni pravili 2008. godine. Medjutim, Duxx ce sa svojim istancanim smislom za osecaj uociti tu tananu razliku, okaciti oglas i rasprodati d800 + ostalo. :)

Naci cemo se u kaficu opet... samo sto ja ovaj put necu kupiti nista od njega :) ... samo cu da sedim, gledam i pijuckam Pelinkovac...  :) :) Doci ce i  Storm  pa cemo o opet da pricamo o revoluciji. :)
Doci ce i Rumun sa novim Olijem... revolucionarnim modelom koji ima revolucionarno ogledalo. Revolucija!!!!

I tako. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #2 poslato: Septembar 24, 2013, 07:26:59 posle podne »
D610 se ocekivao zbog negativnog publiciteta koji je vezan za D600 sa "zejtinom".
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #3 poslato: Septembar 24, 2013, 09:15:21 posle podne »
Pa realno može im se. Imaju najbolje APS-C i FF senzore današnjice pa je logičan korak da krenu to malo da unovčavaju  jer što rekao drug Rodić nikad se ne zna šta konkurencija može da smisli iako je po svemu sudeći konkurencijja veoma impotentna! ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #4 poslato: Septembar 24, 2013, 09:43:28 posle podne »
Po meni ovakav D5300 nije nužno loša stvar. Realno, nema tu više šta posebno ni da se poboljša, osim da ubace nove funkcije poput tog GPS-a i WiFi-ja... Senzor je već odličan i ja sad zaista mislim da bi dalji rezolucijski boost bio totalno budaljenje. Manjina to može da iskoristi, a ostalima će to samo tovariti disk, jer im je i prethodnih 16 MP bilo previše. Vlasnici takvih aparata najčešće ni RAW ne vide tokom posedovanja, a kamoli nešto više.

D610 je, s druge strane, tačno prototip onoga što 700D nudi naspram 650D - novi FW, novi stiker i plenty of nothing!
Najveći problem sa D600 (u smislu tog prljanja senzora) je u tome što nikad nisu uspeli da utvrde raspon serija na kojima se to dešava, da bi ih prosto povukli i rešili problem.
Ipak, po meni je bilo mudrije da su ponudili nekakav D600w, koji bi imao Wifi... To bi marketinški bilo prikladnije, a suštnski bi unapređenje opravdalo taj novi sufiks. Ovako... malo će zaista biti kiselo ako izađe D610 ni sa čim novim na tabeli, osim firmware-a.

Nego, samo da podsetim, ne kopira Nikon Canona... već samo radi ono u čemu se pre svih dokazao. ;)

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #5 poslato: Septembar 25, 2013, 11:43:24 pre podne »
D610 je, s druge strane, tačno prototip onoga što 700D nudi naspram 650D - novi FW, novi stiker i plenty of nothing!

Ma kako možeš reći to, evo sada kažu da će D610 imati cijelih 0.5fps u rafalu više od D600, to je ono pomak svjetlosnim godinama naprijed. ;D


Da se ne zajebajem baš... pa ono da su digli na 7 fps već bi bio neki pomak al stvarno su mogli wi-Fi + GPS staviti, možda i oni 51pt AF sustav, ali prije svega bi mogli buffer povećat.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #6 poslato: Septembar 25, 2013, 12:15:00 posle podne »
Kad covek pogleda finansijske rezultate Nikona u proteklom periodu, stanje akcija itd, stice se utisak da je mnogo ljudi prepoznalo kvalitet na nekoj drugoj-drugim stranama. Kad se sagleda kako je Nikon iskomunicirao sa javnoscu i reagovao na problem sa zejtinom, stice se utisak da to odeljenje kompanije zivi u kenozoiku! Nikononovi senzori su Sonijevi nastali u (protiv)prirodnom bludu sa Aptinom i Toshibom, to treba da se kaze a Canonovi su samo Canonovi. Svi drugi sede sa strane i gledaju kad ce komadic mesa da padne sa stola.

Posto gajim posebnu vrstu bola u preponama za brendove i takodje gajim posebnu vrstu gadjenja prema fanbojizmu (brendidiot) molim rukovodstvo firme i radnicki savet da ne dovole da se i na ovom forumu, kao na nekim drugim, jave i zapate te vrste antisamoupravnog i antisocijalistickog ponasanja!
hvala!  ;D
« Poslednja izmena: Septembar 25, 2013, 12:17:35 posle podne od strane alexlex »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #7 poslato: Septembar 25, 2013, 12:28:04 posle podne »
Nemoj da se sikiricas :) ... mi se ovde bockamo tu i tamo... na drugarskoj osnovi... a svi znamo da:

100% dSLR aparata nudi 90% vise od onoga sto ce 80% korisnika realno ikada i izvuci iz njih.  70%  njih bi moglo da procita makar uputstvo, dok to realno uradi  60% (pod uslovom da je na srpskom). 50% njih nije ni shvatilo sta unutra pise, dok samo njih 40% procita to jos jednom. 30% je usvojilo znanje, a samo 20% uspelo da primeni u praksi. Tako da... sve se vrti oko  10% kojima ne treba uputstvo, i koji koriste nesto vise od 50% mogucnosti aparata. Na kraju, ostane onih 10% , ali su oni tesko vidiljivi statisticki... jer nemaju vremena... prave leba od fotografije.

Napisao sam u dahu... a mozda i ima neka spirala nelogicnosti ili matematicke netacnosti ... ali shvaticete poJentu. :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #8 poslato: Septembar 25, 2013, 03:06:23 posle podne »
A moramo se zezati... evo jasno je da su aparati sa trenutnom tehnologijom dostigli jedan evolucijski novi gdje je teško dalje napraviti kvalitativnu revoluciju. I što onda dobijemo? Štancanje prepakiranih postojećih modela da bi se eto našao neko ko bi se navukao na taj nazivno samo novi model. I sada tu dobrim dijelom Canono i Nikonu stvara problem što su Japanci, nikada jači jen skoro prema ostalim valutama. Ti ne znam recimo sada platiš aparat jedne klase 10% skuplje nego pred 5 godina a opet oni dobiju manje novca jer je to preračunato u jene manje. I onda je Nikon naravno u velikim problemima kada su praktički skoro samo foto kompanija i čim je pad dobiti ili prihoda poziv je na uzbunu i cijena dionica se strmoglavi. Ali ne treba se zavaravati da je i sa starne Canona nešto bolje, oni nisu samo foto kompanije ali koliko sam imao prilike vidjeti foto odjel s obzirom na broj zaposlenih generira daleko najveći prihod, odnosno i za Canon je to zlatna koka.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #9 poslato: Septembar 25, 2013, 03:51:12 posle podne »
Koga je briga ko proizvodi koji senzor sve dok senzor daje maksimum za uložene novce. Ljudi mnogo vole da se zamlaćuju sa stvarima koje su van njihovog domašaja... ko je napravio koji senzor, ko je šta dizajnirao, kao je dizajnirao, ko u čijem odeljenju ima koliko ljudi, a u sve su to upućeni kao i u prvo seksualno iskustvo japanske carice Hirohito. Mislim jel... :)

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #10 poslato: Septembar 25, 2013, 04:03:21 posle podne »
Pa istine radi, jer ovde neko rece imaju a ustvari nemaju, tj imaju jer kupuju ali imaju i drugi koji placaju! Logicka konzistentnost govori da to onda i drugi imaju a ne samo oni a kad se stavi u stranu pikselmasturbacija i deiksomrakovano anal-iziranje, razlike su na nivou statisticke greske u praksi naravno, istine radi.
BTW carica Hirohito je jos uvek nevina, rekla mi pre neki dan! ;) (nisam siguran dal je govorila istinu, zena koja ne laze i nije neka zena!) ;)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #11 poslato: Septembar 25, 2013, 04:16:40 posle podne »
BTW carica Hirohito je jos uvek nevina, rekla mi pre neki dan! ;) (nisam siguran dal je govorila istinu, zena koja ne laze i nije neka zena!) ;)
Pa vidim ja da si ti u sve upućen o čemu mi obični smrtnici pojma nemamo :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #12 poslato: Septembar 25, 2013, 04:43:39 posle podne »
Koga je briga ko proizvodi koji senzor sve dok senzor daje maksimum za uložene novce. Ljudi mnogo vole da se zamlaćuju sa stvarima koje su van njihovog domašaja... ko je napravio koji senzor, ko je šta dizajnirao, kao je dizajnirao, ko u čijem odeljenju ima koliko ljudi, a u sve su to upućeni kao i u prvo seksualno iskustvo japanske carice Hirohito. Mislim jel... :)

Apsolutno se slazem:)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #13 poslato: Septembar 25, 2013, 04:55:02 posle podne »
Citat
100% dSLR aparata nudi 90% vise od onoga sto ce 80% korisnika realno ikada i izvuci iz njih.  70%  njih bi moglo da procita makar uputstvo, dok to realno uradi  60% (pod uslovom da je na srpskom). 50% njih nije ni shvatilo sta unutra pise, dok samo njih 40% procita to jos jednom. 30% je usvojilo znanje, a samo 20% uspelo da primeni u praksi. Tako da... sve se vrti oko  10% kojima ne treba uputstvo, i koji koriste nesto vise od 50% mogucnosti aparata. Na kraju, ostane onih 10% , ali su oni tesko vidiljivi statisticki... jer nemaju vremena... prave leba od fotografije

U pravu si...recimo u Zajecaru, znam samo jednog fotografa koji koristi dSLR na pravi nacin i unovcava ga..dok ostali slikaju na AUTO mod sa uperenim blicem u glavu...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #14 poslato: Septembar 25, 2013, 05:24:04 posle podne »
Jos jedna stvar, koju sam izostavio u mojoj ''statistickoj analizi'' :) . CaNikon i bratija, najvise para namlate na onima koji mlate auto mod... a jos ih manje ima po forumima. Grdno se varate ako mislite da je forumska zajednica neki reprezentativan uzorak. Mi ulazimo u onaj sitan procenat, koji uopste i ima zelju da procita rec vise i da je podeli sa drugima, a ponekad i da zaradi nesto ili uopste i zivi od toga.

Mozda gresim, ali kod mene u okruzenju je i dalje broj onih sa skupim aparatima a koji ne prate forume veci od onih koji ih imaju a makar citaju ponekad... da ne kazem i ucestvuju. Ako ne verujete... izadjite na Kalemegdan radnim danom oko podne pa pogledajte mase onih turista/stranaca koji oko vrata nosaju svakakve azdaje. Deluju li vam kao neko ko  se udubljuje previse u materiju?

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #15 poslato: Septembar 25, 2013, 05:59:26 posle podne »
Ljudi bez brige , tako je u svakoj oblasti...
Mislite li da su najbolje pevačice one koje su popularne...naravno da nisu.
Najbolje pevačice najčešce završe kao prateci vokali ovih popularnih, ili im pozajmljuju glas na teskim deonicama.
Šta je tu je...znanje je jedno, a umeće da ga nekom prodaš - sasvim druga  disciplina.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #16 poslato: Septembar 26, 2013, 01:29:32 pre podne »

Mislite li da su najbolje pevačice one koje su popularne...naravno da nisu.
Najbolje pevačice najčešce završe kao prateci vokali ovih popularnih, ili im pozajmljuju glas na teskim deonicama.
Šta je tu je...znanje je jedno, a umeće da ga nekom prodaš - sasvim druga  disciplina.

Argon, potpuno si u pravu!
Evo, ja sam iz branse. Dajte bilo koju od tih pevaljki u vokale, pa da vidite kako nemaju veze sa ritmom, intonacijom. Pevati viseglas nije laka stvar, a onda kada kazem nekome da studiram FMU, pevam u operi ili radijskom horu, odgovor je: "Ma, lako je vama. Vi samo pevate . . ." Nema veze sto se skolujem za to vec 14 godina, to je lako.

Tako vam je isto i sa DSLR-ovima. Moja bivsa drugarica, kada je videla moj d7000, rekla je: "Jao, ja sam htela da kupim isti takav (?!), cak sam i pare imala, ali mi je preveliki da ga nosim u tasni . . ."

Na takvima CaNikon zaradjuje novac . . .
- i japanskim turistima, koji pice 5d3 i L objektive na AUTO modu . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #17 poslato: Septembar 26, 2013, 09:13:24 pre podne »
Na sve to treba gledati sa vedrije strane. Hoću da kažem - dobro je što je tako. Jer da nema japanskih turista i domaćica koje kupuju dslr sisteme za fotkanje mačaka na kauču, ti isti sistemi bi koštali bar 4-5 puta skuplje te bi onda bili nedostupni mnogim ljudima koji ih koriste na pravi način tj. za ono za šta su i namenjeni.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #18 poslato: Septembar 26, 2013, 09:23:23 pre podne »
Vrlo je zanimljiv put kojim je krenula tema, a tragom informacije o nova dva dSLR modela. Tehnicki i funkcionalno, oni su savrseni proizvodi, skoro pa bez mane... ali opet... krenuli smo da pricamo o nekim na izgled sporednim aspektima. Mozda je vreme da se postave neka pitanja?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: I oni su počeli... D5300 i D610
« Odgovor #19 poslato: Septembar 26, 2013, 09:35:54 pre podne »
Nego sad nešto gledah... izgleda da će D5300 doneti sa sobom i Expeed 4, a to opet može otvoriti neke nove mogućnosti za eventualni dolazak D400 modela iako ne znam čemu to pored onako predobrog D7100. Ne znam da li dovoljno ljudi ima potrebu za pro telom sa kojim može da zakucava eksere i eventualno još većim rafalom... hmmm...