Autor Tema: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje  (Pročitano 24224 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #20 poslato: Septembar 21, 2013, 11:33:36 posle podne »
Printao sam samo jednom jednu fotku i to u DM-u ;) Sama po sebi na cdu je imala malo previse crvene al to je zbog filma (ektar 100). Koliko se secam ispala je puno zivopisnije od ostalih digitalnih.
Generalno sam zadovoljan srednjim formatom i filmom,bar kad uspe fotka ;) Jos ja to ucim i savladavm. Nisam jos ni 10 filmova ispucao ukupno. Al mogu reci da je to to,ono sto meni treba. Mozda ja haluciniram al meni te MF fokte imaju vise detalja i izgledaju vise "zivo".
Nesto sam primetio al neznam jel gresim. Kad bacam tvrdo svetlo na model,obavezno mi sprzi model (iako je svetlomer koristen). A kod mekog bi cak mogao po bledne-blednu preeksponirati. Tako mi ovo malo iskustvo govori. Ako nisam u pravu nek me neko ispravi ili nek objasni zasto je to tako. Na digitalnom mi nije tako.

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #21 poslato: Septembar 22, 2013, 03:44:01 posle podne »
E to je bitno da je tebi dobro i da ti omogucava da se bolje vizuelno izrazis, onda se isplati da se bavis filmom. Ljudi su ranije procenjivali da je potrebno oko 500 snimaka da covek udje u stos, stoga nemoj da se brines, jos nisi dovoljno `kopao.`

Film je bolje eksponirati sporije malo difuznijim svertlom da se pobude svi slojevi nego ga `prljiti`po povrsini.  Bolje je npr. 60/8 nego 250/4, ali od ovog pravila mozes da odustanes u kreativne svrhe. Za svetlo - jedino da zatvaras blendu dok ne dobijes dobar rezultat /radi bracketing/. Na tvom mestu bih isao na mekse svetlo ili dodao bar zilbericu.

Rasvetom nisam radio na digitalnom pa je taj tvoj podatak nov za mene. Nauci ti nesto i nas :)

Sta je DM?


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #22 poslato: Septembar 22, 2013, 06:19:07 posle podne »
Sta je DM?

http://www.dm-drogeriemarkt.rs/rs_homepage/

Nekada je moglo i da se razvije kod njih, koliko sam cuo... a sada samo prodaju film. I to stidljivo.. tek tu i tamo po neki komad ima. Film nema 36 snimaka, vec samo 24 i kosta nekih cca 250 dinara... recimo.

Sto se tice toga koliko je isplativo a koliko nije... hm. U 2013 godini ako fotografises filmom, to samo znaci da si iskljucio RACIO i da se aktivirao neki emotivni senzor koji evocira lepe uspomene.
Poslednji film sam ispalio negde 2005. godine i od onda se mnogo toga izmenilo. Treba zapeti kao mazga pa u Beogradu najpre pronaci film za kupiti, pa onda gde ga razviti. Trenutno malo eksperimetisem od fujija.. preko kodaka pa sve do ilforda. Do sada sam zadovoljan NULA (mada jos nisam razvio ILFORDA). Pristojan film kosta cca 500 dinara + cca 150 razvijanje + x za skeniranje. I sve to za 36 snimaka.

Kazem, iskljucen je racio... ali kapiram da kad donesem A4 fotku kuci a da budem zadovoljan... to ce biti to. Necu imati problem da narucim filmove koje hocu iz inostranstva, pa i da iskopam posteno skeniranje... pa cak mozda i da nabavim neki skener. Opremu za razvijanje imam u kuci, ali mislim da se necu baviti hemijom u kuci... naprosto, nema prostora.

Ovo sto Dax plavers ima kao mogucnost... odnesi i sacekaj, + ovakav rezultat :) :) ... trenutno bih skakao ko kuce od srece da mogu na prvu loptu. Mada, mislim da sam na putu da se stabilizujem na jednom mestu gde ce se izvuci maksimum iz onoga sto sam uradio.

Trenutno se osecam kao gerilac :) ... ali ok... kako ono rekose, nije tesko pronaci neki novi hobi ... vec pronaci novi nacin da opet zavolis postojeci.

PS
U prilogu je nesto najbolje sto su uspeli da izvuku... a poludeo sam koliko je ovaj snimak sjeban losom hemijom i skenom. Za sada, tako je kako je
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #23 poslato: Septembar 22, 2013, 10:24:48 posle podne »
Ne znam dali radis sa 35mm  ili srednjim formatom..ja sam na srednjem i meni je poprilicno zajebano! U RIjeci (gde zivim) imam da kupim samo Efke. Meni je iskreno sranje taj efke. Inace me ni ne zanima crno bela varijanta. U Zagrebu ima Ektar 100,Fuji pro 400H i Portra 160,400 i 800. To nema uvek sve al uvek ima jedan od njih. (portra 800 kosta skoro 12eu,tako da sam to otpisao). Ektar mi je nekako pre crven. Njega cu isto izbegavati. Fuji je ok(dete u stolici u linku gore),a portra 160 mi je super! Ove dve su radjene s njom. Narucio sam 2 paketa (10roli ukupno) iz bhfotovideo a imao sam dostavu preko poznanice. Mislim uzeti 135mmL na istu foru pa mozda i jos koji paket filmova uguram jer u Zagrebu me skuplje izadje pogotovo ako uzimam paket ili 2. Bh 5.28 dolara rola a u ZG 7eura rola. (cca). I reci cu samo da je slika sa frendicama osvetljena beauty dishom a baba i deda sa tim kisobranom i dnevnim svetlom. (nije mi se uklapala jacina svetla iz blica sa suncem pa sam racunao da cu izvuci u PS senke sto sam delimicno i uspeo).
Uglavnom,skup sport. Meni je to ljubav i zelim da savladam tehniku svetla u analognoj fotografiji. Aparat moze,tip koji razvija (za 2 eura!!) nije los..jos sam ja ostao al doci ce i to na svoje ;)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #24 poslato: Septembar 23, 2013, 08:33:08 pre podne »
35mm ... to guram trenutno. A gornji primer koji sam okacio je FUJI C200 135/36 ISO 200/24° sa Minoltom X700 + 50mm f1/7, maksimalno otvoren na 1/60. OK, film nije nesto... ali ovo je totalna katastrofa.

Evo ga izbor kod nas http://www.bgefoto.rs/prodavnica/index.php/filmovi/135.html

E da... sto se tice poriva za analognom fotografijom, ima jedan zanimljiv clanak na netu

“Why shoot film?”

This is a question I get asked a lot. Film is expensive. It is slow to process. It is time consuming to process. It can take weeks between shooting and having images available to share. Why would you waste your time with film when you can do it better, faster and cheaper with digital?
It is a great question. It is not about film vs. digital or an either/or discussion for me. I love shooting digital cameras as well as film.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #25 poslato: Septembar 23, 2013, 12:21:07 posle podne »
Link je odlican i u skoro svemu se slazem. Najvise ono da mora ici sporo,da ponovo uci i sreca kada snimak uspe! ;) Cene u BG kao i u ZG stim da je veci izbor bar za MF. Kakvi su Superia i Provia!? Od fujija sam sam koristio pro 400H. Mada,kao sto rekoh,portra mi je za sada favorit.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #26 poslato: Septembar 23, 2013, 12:27:20 posle podne »
I da,nije tvoj snimak toliko los. Cak mi ima smek :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #27 poslato: Septembar 23, 2013, 01:25:29 posle podne »
Ma gde dobro... sva sreca pa je pravilno eksponiran pa se izvuklo nesto. Pogledaj onu muljavost na krajevima... sa leve strane. Pitaj boga kako je film uopste i stajao u vodjici pri skeniranju.
Drugo, dobio sam 5040x3360 u 4.09 MB ... mislim, fajl je trebao biti makar 60 MB.

Superiu cu da ubacim cim se ustalim sa razvijanjem... cisto da ne bacam pare... pa cu i da okacim slikice.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže u2020bullet

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #28 poslato: Avgust 21, 2014, 03:24:16 posle podne »
Ja sam nov u svetu analogne fotografije (bas i nisam nesto za digitalnu, nema taj neki smek). Imam svu opremu (sem doze za razvijanje koju cu nekako negde nabaviti valjda), ali me najvise zanima gde nabaviti hemiju za razvijanje negativa. Iz Novog Sada sam pa ako znate da li ima negde u gradu ili cu morati narucivati od negde. :)


Van mreže u2020bullet

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #30 poslato: Avgust 22, 2014, 02:21:02 pre podne »
Hvala za link, skroz sam zaboravio na taj sajt. :) Sad jos samo da prosetam po fotografskim radnjama da nadjem crno beli film. :)

Van mreže vlada85

  • Junior
  • *
  • Poruke: 38
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #31 poslato: Decembar 26, 2014, 11:21:07 posle podne »
I ja sam nov u analognoj fotografiji digitalna mi nije zanimljiva, jel neko od vas ima svoju laboratoriju za razvijanje sta je potrebno, koji fiksir i razvijac ide jel isti kao za rendgen filmove kako izgleda laboratorija, jer stalno nositi i placati razvijanje nema racuna + skeniranje, iz bg sam

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #32 poslato: Decembar 26, 2014, 11:35:35 posle podne »
Probaj da pronadjes neku knjigu koja se bavi tom tematikom. Procunjaj foto berzom, sajtovima poput kupujem - prodajem... u potrazi za takvim stivom. Suvise je opsirna tema da bi se kretalo od nule, a koliko vidim... ti si apsolutni pocetnik.
Ja sam generalno uporan ko mazga, i volim da fotografisem sa svim i svacim... ali u prosloj godini sam doneo odluku da se ne zamlacujem vise sa time. Naprosto, ne mogu vise da gledam u pasulj ko ce i kako da mi razvije film i da skenira, a u kuci nemam uslova da pravim lab. Opremu sam poklonio onima kojima je potrebnija, tako da... sto se mene tice... end of story.
I generalno, skup je to sport sada... kad saberes sebe posle nekog vremena, laganica si mogao kupiti pristojan dslr sa solidnim staklom, i razmisljati samo o velicini hard diska.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže vlada85

  • Junior
  • *
  • Poruke: 38
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #33 poslato: Decembar 26, 2014, 11:50:11 posle podne »
To je tacno kosta, sve kad se sabere ovi dobro rade u staklencu, eto i ubacio sam slika nesto sto sam pravio

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #34 poslato: Decembar 27, 2014, 12:51:29 pre podne »
A i staklenac ce da ruse.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže vlada85

  • Junior
  • *
  • Poruke: 38
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #35 poslato: Decembar 27, 2014, 10:11:43 pre podne »
Cuo sam valjda nece stati sa radom elit, rade odlicno ne mogu da se porede sa drugima.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #36 poslato: Decembar 27, 2014, 10:54:18 pre podne »
Dragoljub Kazic -Elementarna Tehnika fotografije
Zivojin Jeremic - Dzepni fotografski prirucnik
Milan Fizi - Fotografija
Miljenko Peric - Kolor fotografija

Probaj da pronadjes ove cetiri knjige, koristice ti za pocetak svakako
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #37 poslato: Avgust 13, 2015, 10:36:31 posle podne »
Dosao sam u posed analognog aparata sa slike pa bih molio ako neko moze vise da mi kaze o njemu i eventualno posavetuje sta bi bilo najpametnije uraditi sa njim.

Takodje me zanima je l bi mi bio od koristi objektiv sa aparata na nekom novijem digitalnom primerku.

Nadam se da sam na pravom mestu postavio pitanje (pretrazivao sam forum da vidim gde bi).

Ako je potrebno imam jos slika iz razlicitih uglova.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže I love deadlines

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #38 poslato: Avgust 14, 2015, 01:39:21 pre podne »
Dobri su bili Dynaxi, imam par komada :-)

Objektiv može da se koristi na Sonijima sa A-navojem ili uz pomoć adaptera na skoro bilo čemu drugom digitalnom.

Telo nema neku vrednost ali ako je ispravno, služiće i više nego dobro. Bateriju za njega ćeš naći u battery shopovima. Bez baterije, dakle, ne radi, pošto aparat nije mehanički nego elektronski. Baterija nije punjiva ali traje ko luda (meni je svaka držala preko godinu dana).

Aparat ima više predefinisanih programa, te automatski, aperture priority i exposure priority mode. Ja sam se na takvom (dobro, sličnom) vežbao za svoj prvi dslr.
« Poslednja izmena: Avgust 14, 2015, 01:45:56 pre podne od strane I love deadlines »

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Analogna fotografija - i sva pitanja oko nje
« Odgovor #39 poslato: Avgust 14, 2015, 07:31:42 pre podne »
Hvala na odgovoru.

Ma dobio sam ga od recimo prijatelja koji je planirao da ga baci.

Koji bi adapteri odgovarali za Nikon crop tela, a koji za Canon ?

Ili koji je tacan naziv ovog objektiva ako znate ?

Ne verujem da bi koristio ovo telo ali moram priznati da je bilo jako zanimljivo pogledati kroz opticko trazilo s obzirom da nisam imao prilike to uraditi godinama.

Mozda najbolje da telo poklonim nekome koga to zanima, pogotovu ako nema neku vrednost tj ako moze da se proda za neke sitne novce.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G