Autor Tema: Canon Rumor....  (Pročitano 16937 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #20 poslato: Septembar 30, 2013, 05:44:55 posle podne »
Lepo ja kazem da je hardver limitiran od strane softvera...iskoriscenost procesora nije ni 60%...e sad ne znam zasto se ML nije zainteresovao za Nikon...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #21 poslato: Septembar 30, 2013, 07:47:19 posle podne »
Čini mi se da ima nešto slično za Nikon. Ne znam da li je kao CHDK ili više kao ML.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 01, 2013, 01:13:38 posle podne »
Mene recimo uopšte nije briga za arhitekturu senzora, procesora, primanje fotona, odbijanje istih prelamanje svetlosti, arhitekturu ADC-a, pulsiranje crnih rupa u kosmosu...? Za mene kao fotografa bitni su rezultati. Bitno je to da smo u jednoj jedinoj generaciji dobili ogroman pomak unapred. Ogroman iskorak u rezoluciji uz nikakav gubitak već napredak i to na svim ostalim poljima...

Da, to je sav napredak D600 i D800, veća rezolucija, kome to ne treba već je D3s imao odlične high-ISO performanse, zapravo i bolje od toga pa čak i kada se file 'normalizira'(što god to značilo i kojom god tehnikom), ali naposljetku velikoj većini fotografa je ogromna rezolucija koju D800 pruža samo opterećenje. Evo gledam fotografi vjenčanja u mojoj okolici koji su imali D800 su ga uglavnom fotografi, jedan drugi kojega znam ga ne koristi za vjenčanja nego samo kada radi za neke magazine dok za vjenčanja rasi sa kombom D700 + D3s... A i što pratim fotografe po SAD-u uglavnom ko ima novca radije radi sa D3s i D4 negoli sa D800, a i to nešto govori.
Dobro možemo još pridodati korist D800 i D600 senzorima taj DR u sjenama na ISO100 ali i to većini korisnika nije ključno.


Čini mi se da ima nešto slično za Nikon. Ne znam da li je kao CHDK ili više kao ML.

Nije to baš lako za Nikon napraviti pošto koristi Fujitsu Milbeaut čipove u svojim DSLR-ovima za EXPEED, to je jako specijalna arhitektura, a koriste ih i Pentax te Sigma također. Sa druge strane u Canona je mislim DIGIC čip zasnovan na ARM arhitekturi, kod Nikona je to samo kod EXPEED-a u Nikonu 1. U biti tek noviji Milbeaut su ARM ali opet sa određenim preinakama i opet nisu ni u D4 ni u D800 nego oni su nastavili koristiti FR-V.
Evo, baš jedan tekst od strane Thom Hogana u vezi toga, Milbeaut and EXPEED.
« Poslednja izmena: Oktobar 01, 2013, 01:23:29 posle podne od strane Bare »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 01, 2013, 03:12:09 posle podne »
Dobro, ali identična količina šuma sa ISO 12800, na 12 Mpix i na 36 Mpix nije baš ista stvar.
Kada se D800 resize-uje na 12 Mpix i kada se uporede rezultati ...  ;D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 02, 2013, 04:48:34 posle podne »
Dobro, ali identična količina šuma sa ISO 12800, na 12 Mpix i na 36 Mpix nije baš ista stvar.
Kada se D800 resize-uje na 12 Mpix i kada se uporede rezultati ...  ;D

O ćemu ja pričam? Naravno kada pričam o šumu pričam šta bi bilo za isti print size, tu D800 nije bolji od D3s ali jest od D700. A za wedding fotografe je velika rezolucija uglavnom nebitna, a puno im usporava workflow.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 02, 2013, 10:48:48 posle podne »
Nisam imao priliku/sreću da lično probam. Kažu na netu da je moguće u LR izvući bolju 12MPix fotku sa D800 u odnosu na D3s, ali  dodaju da je razlika toliko mala da za većinu korisnika to nije vredno truda.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 03, 2013, 09:20:07 pre podne »
A za wedding fotografe je velika rezolucija uglavnom nebitna, a puno im usporava workflow.
Napredak na polju senzora ne treba posmatrati kroz prizmu samo jedne fotografske grupe. Wedding fotografi su verovatno jedina grupa fotografa profesionalaca kojoj pomak u rezoluciji predstavlja više opterećenja nego koristi.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 03, 2013, 12:13:10 posle podne »
nisu jedini...Al doduše, ja sam samostalna grupa za sebe  ^-^  ;D
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 03, 2013, 12:23:23 posle podne »
Napredak na polju senzora ne treba posmatrati kroz prizmu samo jedne fotografske grupe. Wedding fotografi su verovatno jedina grupa fotografa profesionalaca kojoj pomak u rezoluciji predstavlja više opterećenja nego koristi.

Pa ima još grupa onih koji fotografiraju sportska natjecanja kojima je to isto opterećenje... Ako tebi za posao treba visoka rezolucija ne znači da je sve u tome. Mada kada se pogleda kvaliteta D800 senzora onda je on u biti najviše donio landscape fotografima, čak ne toliko studijskim koliko njima jer u studio su kontrolirani uvjeti di onaj sada već famozni DR u sjenama nije potreba.

Mislim da nakon početnog hype oko D800 daljnja prodaja govori koliko je ili ne on potreban određenoj skupini fotografa, mnogo njih baš ne žele D800 jer ima puno piksela. Nadalje mnogima nije sreća niti jedan D600 iako ima neki danas relativno optimalan broj piksela, ali nema tijelo klase D800 ili nema AF kao D800, a mnogi ne vole ni SD kartice, i onda priča sa prašinom tu dolazi kao neki šlag na tortu relativno loše prodaje D600. Nijedan od ta dva nije loš aparat, u biti daleko od toga, ali izgleda da prodaja i ne ide, a sve se vrti oko prodaje.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 03, 2013, 12:32:49 posle podne »
Po meni D3s u odnosu na D800 može da ponudi samo brzinu i lakšu obradu, u smislu performansi. Senzor ne može da im se poredi, ma šta neko pričao. Trostruko veća rezolucija pokazuje svoju superiornost i kada se interpolira na 12MP, pa se osim highISO prednosti zadržava i jasna prednost po pitanju detalja.

D3s i slični aparati su za teren, akciju itd. A što se tiče IQ-a, nemaju apsolutni ni jedan argument protiv senzora D800(E). To je smešno i porediti.

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 03, 2013, 01:00:16 posle podne »
Bare, opet kažem... potrebe svadbara i reportera ne treba da budu merilo procene značaja veće rezolucije. D800 nije osmišljen kao aparat za sve i svakoga, ako ćemo iskreno nije ni jedan. Rezolucija je nešto što je uvek dobrodošlo i nešto što nam uvek daje neku slobodu koju nemamo sa manjom. Uvek je lakše, bezbolnije i kvalitetnije fotku smanjiti ako ti treba manja nego povećati ako ti treba veća. Detalja nikad nije previše.
Za specifična zanimanja tipa reporterskih i svadbarskih imaju aparati koji će se bolje uklopiti u potrebe te vrste fotografa i to je ok ali to nema nikakve veze sa suštinskim napretkom koji je doneo novi FF senzor. Napredak je evidentan, a kome je isti potreban je priča koja više ide u individualno.
Landscape, ljudi, ulica, život, studio... gde tu ne treba rezolucija i gde je tu rezolucija višak? Šta je sa wildlife fotografima? Koliko tu tek znači veća fotografija. 

Što se tiče SD kartica, ljudima uvek nešto fali i uvek postoji nešto što bi moglo biti bolje. Evo ja sam potpuno prešao na upotrebu SD kartica i sada bih više voleo da u D800 imam 2 SD slota nego SD i CF. Zašto? Pa zato što su i brze i kvalitetne i pouzdane i nemam nikakvih problema sa njima i uz sve to su mnogo jeftinije od CF. Ne može se svima udovoljiti.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 03, 2013, 01:35:10 posle podne »
^Nemoj se kladiti u pouzdanost SD kartica. U poslednje vreme sam ih video već 4 poginule u akciji. I onda je fotke trebalo spasavati pomoću specijalizovanog softvera.

SD kartice su glupo konstruisane i pinovi su otkriveni, što znači i lakše prljanje, ali i veću izloženost statičkom elektricitetu, inače fatalnom za većinu elektronskih uređaja.

Pozdrav

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 03, 2013, 08:08:07 posle podne »
Nije mi jasno zasto Nikon vec toliki niz godina odbija da implementira mRaw ili sRaw!
Onog dana kad CF odu u penziju, to ce biti tuzan dan za digitalne fotografe. SD kartice su by design nepouzdanije i sporije od CF koje su dizajnirane sa idejom da budu pouzdane. To nije stvar licne preferencije ili kaprica pojedinaca, to je by design. Nikada me nijedna San Disk CF kartica nije izneverila a SD... uh... Transcend/Kingston, you may go to hell!

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 03, 2013, 08:22:35 posle podne »
Mana SD kartica jesu otkriveni pinovi i nežnija konstrukcija - to je tačno. Imam drugara koji par godina rabe nekoliko SD kartica od kojih nijedna nije otkazala, a opet od drugog drugara je crkla 16GB SanDisk CF kartica i to je tako ljosnula da nisu ni u onoj firmi u BG uspeli da izvuku podatke.
Neko moje mišljenje je da kada se sa SD karticama rukuje adekvatno nema nikakvih problema tj. šansa da vrisne je ravna šansi da vrisne CF. Međutim kad se to aka kako ne treba i kad se kartice vuku po džepovima zajedno sa ključevima i ostalim askerima (što majstori vrlo često rade) onda SD kartica definitvno nema šanse da izdrži ono što će izdržati CF.

Sa druge strane, razlika u ceni je prilično velika. Onaj ko ima D600 može recimo mirne duše da pobode 2 x 32GB i da ide da fotka bilo gde na par dana. Bez da vuče laptop, bez da razmišlja o čuvanju i bezbednosti kartica. A pazite... 2 x kvalitetan 32GB SD = 110-120eur, a 2 x 32GB kvalitetan CF = 280-300eur ...miša mu njegovog to nikako nije zanemarljivo.

Pozdrav

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 03, 2013, 08:34:01 posle podne »
Licno nikada ne bih uradio takav setup. Ko je spreman da se izuje za nekoliko hiljada evara za opremu, nije bas razuman ako misli da štedi sto ili dvesta evra na karticama. To mi je van svake pameti. Nikad ne idem na tako velike kartice upravo iz razloga da ako neka prsne sto manje materijala ugrozim. Uvek nosim veći broj manjih kartica, 8-16gb mi se cini kao optimum. Backup je danas must, kome je stalo do njegvih fotografija, to se podrazumeva u digitalno doba.
Ko živi od fotografije, ne mrzelo ga i dabl bekap, jednog dana će biti u pravu... evo dobacuje mi čika Marfi.  ;D
« Poslednja izmena: Oktobar 03, 2013, 08:40:13 posle podne od strane alexlex »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #35 poslato: Oktobar 03, 2013, 10:34:14 posle podne »
Tako sam i ja razmišljao, a onda sam skontao (ponajviše zahvaljujući povoljnoj ponudi SD kartica) da više ne moram da vukljam laptop na leđima kud god da krenem sa opremom. Na kraju krajeva i ako mi se desi nešto moje fotografije nisu Picaso-va dela pa ću nekako preživeti uz takav gubitak ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #36 poslato: Oktobar 03, 2013, 11:15:59 posle podne »
Pa pazi... ja sam već na DZ-u pisao o tome, pa da ponovim i ovde - vrlo je diskutabilno šta je jeftinije, jer ako po strani stavimo činjenicu da SD kartice jednostavno ne nude robusnost koju nudi CF (ne misli se tu na nošenje po džepovima... ja ih baš, baš, pazim, pa mi se desilo), kod CF-a se plaća i brzina. Brzinski indeksi na SD karticama su napravljeni tako da kupce dovode u zabludu, a korišćena memorija u njima je takva da na istim deklarisanim brzinama, CF kartica rade normalno u situacijama u kojima se SD guši. Ima nekoliko raznih testova koji su doneli takve zaključke, a korišćene su najskuplje kartice renomiranih proizvođača, u aparatima ništa manje renomiranih proizvođača.

Evo kako npr. stvari stoje sa D800: LINK

E sad, kome to ne igra ulogu - njega i ne zanima, ali ipak se ovde držimo tehnike, pa da čisto ljudi ne budu u zabludi da je nešto jeftinije samo zato što neko tako hoće, već zato što za to ipak ima opravdanja.

Pozdrav

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 04, 2013, 11:45:45 pre podne »
Kod mene je situacija ovakva gledajući rad sa D800... SanDisk SDHC 30mb/s ume često da se guši i kod kraćih rafala. Za neko normalno fotkanje (fotkica ovde/onde) može lepo da posluži. Uglavnom sve funkcioniše ok ali ponekad posle napravljenog snimka upis ume da potraje duže. Nju koristim kao dopunsku karticu za studio.

Sa SDHC 45 MB/s funkcioniše odlično. Video se najnormalnije snima, nisam primetio nikakve zadrške u upisu sem u slučaju baš dugih rafala gde posle rafala ume da potraje po 4-5 sec što meni recimo uopšte nije problem. Kad uzmemo u obzir da ova kartica košta manje od 4.000 din dođemo do zaključka da je cenom itekako opravdala tu malu razliku u performansama u odnosu na sličnu CF karticu. Odnosno bar meni je opravdala.

E sad ako odemo korak dalje i pogledamo sadašnju ponudu shvatićemo da su te dve kartice sada prilično prevaziđene. Trenutno je u ponudi SDHC 90 mb/s i od 16GB košta svega 6.500 din što je onako prilično smešno u poređenju sa CF-om. Pred zimu planiram neko fotkanje od par dana tako da mi je u planu SD 32GB 90mb/s pa ću reći iskustva.

I pri svemu tome treba imati u vidu da se koriste sa fajlovima od 36mpix. Na aparatu sa manjom rezolucijom verujem da bi ova najjeftinija od 30mb/s radila skoro pa savršeno. Tako da ja sam generalno za SD varijantu i ubuduće nemam nameru da investiram u CF.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 04, 2013, 12:07:52 posle podne »
Po meni D3s u odnosu na D800 može da ponudi samo brzinu i lakšu obradu, u smislu performansi. Senzor ne može da im se poredi, ma šta neko pričao. Trostruko veća rezolucija pokazuje svoju superiornost i kada se interpolira na 12MP, pa se osim highISO prednosti zadržava i jasna prednost po pitanju detalja.

Nisam imao prilike direktno komparirati D3s i D800 ali jesam D4 i D800 iako svi govore da su D3s i D4 slični. D4 je po pitanju šuma i nakon interpolacije jednostavno bolji od D800 na ISO12800, naročito kada govorimo o umjetnoj rasvjeti jer je prednost D4 onda veća kako je prilagođen više takvim uvjetima. I ono što sam ja vidio da D4 tu ima više 'mesa' kod post obrade ako će se izvlačiti nešto, kod D800 moraš više paziti kako je eksponirano. Moguće da neko ima drugačije viđenje na to sve, moguće da rezultati mogu djelomično ovisiti i o RAW konverteru, ja recimo ACR neću upaliti nema para...
I napomenut ću, 36MP nije 3x više od 12MP jer se gleda linearno.

D800 nije osmišljen kao aparat za sve i svakoga, ako ćemo iskreno nije ni jedan.

Pa Nikon je D600 zamislio da bude neki jack of all trades pa vidimo gdje je ta priča odvela, loša prodaja, vjerojatno skori izlazak nazivno novog modela.

Nije mi jasno zasto Nikon vec toliki niz godina odbija da implementira mRaw ili sRaw!

Ne odbija Nikon ništa nego Canon ima određene patente za to. Iako će reći mnogi isto da to već nije RAW ako se radi demosaicing što je isto istina ali nebitno.

Mana SD kartica jesu otkriveni pinovi i nežnija konstrukcija - to je tačno. Imam drugara koji par godina rabe nekoliko SD kartica od kojih nijedna nije otkazala, a opet od drugog drugara je crkla 16GB SanDisk CF kartica i to je tako ljosnula da nisu ni u onoj firmi u BG uspeli da izvuku podatke.

Ma SD je žentilan, vidio sam masu puta da bi se fizički raspala ta kartica. Isto tako CF je još negdje skoro 2x brži... Valjda će nešto biti od onoga XQD standarda, ima potencijala samo su proizvođači nekako u strahu da ga uvedu. Toplo se nadam da će D610 imati bar 1 XQD utor ako ne i 2.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon Rumor....
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 04, 2013, 12:43:43 posle podne »
36MP nije 3x više od 12MP jer se gleda linearno.
Nije 3x veća po pitanju "uvećanja", ali JESTE 3x veća po pitanju ukupnih informacija i površine, a ja sam o tome i pisao. U praksi je ta razlika jednostavno NEMERLJIVA. Dupe i oko, u pravom smislu.



Ne odbija Nikon ništa nego Canon ima određene patente za to. Iako će reći mnogi isto da to već nije RAW ako se radi demosaicing što je isto istina ali nebitno.
Par puta si pomenuo problem patenta, a to jednostavno nije istina. Nikon to odbija da uradi iz nekih svojih razloga, a ja nigde nisam uspeo da nađem dokaze da je to zbog nekakvih patenata. Tim pre što to praktično spada u softverske patente, a oni su kao princip nastali tek poslednjih par godina. Pre toga takvu funkciju nije bilo moguće patentirati, jer ne uključuje posebne sklopove unutar aparata, već se radi o algoritmu za baratanje snimljenim materijalom. Znači - nije to u pitanju.

Što se tiče ovog da "mnogi kažu da to nije RAW"... viđao sam i ja da se to pominje na nekim sajtovima i mogu samo reći da je to je neopevana glupost, jer kod RAW-a nije rezolucija ta koja je bitna, već dubina informacija koje dopiru sa svakog piksela. Krajnji efekat toga je potencijal za obradu. Da je drugačije, onda bi to bila obična bitmapa, čiji je potencijal za obradu ravan bilo kojem konvencionalnom image formatu, a nije. Osim toga, to bi značilo da ne postoji ni RAW video na gomili današnjih kamera i DSLR-ova, jer - bože moj - nijedan od njih nema FullHD rezoluciju, već mnogo višu. Napominjem, RAW je skup informacija bez uklanjanja viška, bez sužavanja kolornog prostora i zabeležene dinamike, a rezolucija je tu potpuno sekundarna stvar. Tačno je da to nije u potpunosti identično onome što je izašlo sa senzora, ali gledano tako - onda RAW u biti i ne postoji, jer ni ovo što mi obrađujemo nije takvo izašlo sa senzora. Kad bismo samo videli na šta liči RAW bez ikakve kolorne kalibracije, verovatno bi nam se slošalo. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 04, 2013, 12:49:02 posle podne od strane StORM48 »