Autor Tema: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?  (Pročitano 16124 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« poslato: April 15, 2013, 11:53:26 posle podne »
Doslo je vreme da zamenim D300 koji me je super sluzio. Izbor sam sveo na pomenuta dva aparata. Imao sam priliku da koristim D800 i 24-70 2.8G i mogu da kazem da je kombinacija bomba. Odlican jpg i na visokim iso vrednostima, kvalitet tela na zavidnom nivou, pristupacne komande. Ono sto mi se nije svidelo je upravo autofokus sa pomenutim objektivom. Desilo mi se vise puta da fokus ne zakljuca tamo gde sam hteo  >:(. Za jedno telo i objektiv od 4000 stranih novcanica to nikako ne bi smelo da se desava. Jos jedan minus po meni je vrlo cudan kolorit. Nekako tu nesto ne stima. Ne patim od promene brenda, pa sam tako i razmatrao Canon 5D MKIII. Kod njega mi se jako dopala pre svega boja na fotkama. Ogromna razlika u ergonomiji u odnosu na D800. Nekako mi je savrseno lego u saci. Ulazim u stock polako i odradim po neku tezgu sa strane. Potrebno mi je robustno telo i pre svega kvalitetna optika. Kod nikona sam razmisljao o kombinaciji D800 + 24-85vr (24-120 mi se nikako nije dopao), sa druge strane bi iso mkIII + 24-105 F4 L. Blicevi su mi najmanji problem, tako da ona prica gde bolje radi nikon sa blicevima  ne pije vodu. Bllic je kod mene u 99 % fotkanja u M modu, tako da bilo koji jeftiniji blic dolazi u obzir. E sad tu nastaje slatka muka - veca rezolucija zbog stocka + bolji DR+ malo jeftinije telo ili potpuno novi sistem sa manjom rezolucijom i iskreno lepsim bojama... Vrlo brzo ce se sistemu pridruziti i neki makro objektiv + 70-200. Zamolio bih cenjene kolege da iznesu svoje misljenje ili jos bolje da cujem licna iskustva. Ipak ce ovo biti jedan ozbiljan sistem koji ce se graditi malo duze.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #1 poslato: April 16, 2013, 09:10:32 pre podne »
Pozdrav bracahifi

Teska odluka je na tebi druze :) I ja sam se par meseci razmisljao izmedju D800 i MK3..citao ..istrazivao..I po meni Nikon daje malo cudne boje u odnosu na Canon, mada meni to nije bilo presudno...
presudila je ergonomija...ja imam osrednje sake..tako da kad sam uhvatio D800 trebali su mi prsti kao "ITI" vanzemaljac da bi mi legao u ruci, za razliku od MK3 koji je kao savrsen za moju saku.
Sa druge strane kolega Duxx je jako zadovoljan sa D800 i jako ga hvali, pogotovo sto ga koristi za stock..
Ja sam licno prezadovoljan i odusevljen sta sve moze MK3 u kombinaciji sa 24-105.. zaista odlican objektiv.. A sto se tice rezolucije razmisli sta ti treba.
Ako te jos nesto zanima konkretno..slobodno pitaj :)
« Poslednja izmena: April 16, 2013, 09:49:26 pre podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #2 poslato: April 16, 2013, 10:01:20 pre podne »
Ja se bavi stock-om i vjerujem da bih prije odabrao 5D3 jer iako D800 ima vise pixela (a i tako se rijetko fotke prodaju u full rezi) nema bolji video od Canona, tako da bi moj izbor bio Canon.
E sad to je ipak mnogo tjesna trka, mislim da je najbolje da sam sagledas sta i kako uz naravno po koji savjet sa strane...

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #3 poslato: April 16, 2013, 10:40:57 pre podne »
Ono sto se meni licno svidja kod canona su pristupacniji objektivi. Tu pre svega mislim na L objektive. Nikon nema odgovor na canonov 24-105, koji bi mi u pocetku vrsio poso dok se ne skupi novac zanesto drugo.  Rezolucija mi nije presudna, ali bi mi mozda zafalio nikonov dr kod canona. Nisam imao priliku da radim na duze sa canonovim blicevima, pa bih zamolio kolege da iznesu svoje zapazanje.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #4 poslato: April 16, 2013, 11:28:36 pre podne »
Kako nema? Nikkor 24-120 VR f4 je bolje staklo od pomenutog L-a + imaš veći opseg + imaš i VR koji svakako može da zatreba na tom opsegu. E sad, da se ja pitam i da gradim sebi sistem za stock ja nikada ne bih razmišljao o ultrazum objektivima ali dobro. Cenim da je to tvoj izbor pa onda neka.

Što se svega ostalog tiče sve je to stvar ukusa. Neko voli više output koji daje jedan proivođač, neko više voli onaj drugi. Moje mišljenje tj. za moj ukus Nikon daje bolji output generalno gledano. Govorim o fotografiji. Video nisam radio tako da stvarno ne bih mogao da komentarišem bilo šta na tu temu.

Treće, ja mkIII ne bih uzeo nikada. Po meni taj aparat ne vredi ni blizu te pare koje se za njega traže jer konkurencija ima mnogo bolji aparat za manje novca. To je moje mišljenje shodno onome čime se bavim tj. šta radim s tim aparatom. Neko drugi misli drugačije pa onda kontam da će biti zadovoljan sa svojim izborom.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #5 poslato: April 16, 2013, 08:15:42 posle podne »
Kad je tema o Canon-u onda smo spremni (sasvim opravdano) mi C fanovi da opljujemo kako cenovnu, tako i neinventivnu politiku, mator senzor, sve novije modele, pa samim tim i mrak3. Tačnije salva nezadovoljstva je krenula od toga i gotovo svi su zavideli N fanovima na boom sa d800.
E kad dođe ovakva tema onda ipak preovlada emocija. Wtf?
Ne bih ti ja dao te pare za ono što mrak3 nudi! Daleko od toga da je to loš aparat, ali za te pare nikada ;)
Što se boja tiče, i ako se DuxX neće složiti, i meni su L boje bolje, ali na stoku si svakako primoran na ozbiljan postproces, tako da to gubi na težini kao kriterijum.

Prijatelju, ako ćeš ipak na L stranu slobodno razmisli o mrak2, prebaci ostatak sredstava na stakla i Bog da te vidi.
E ako ne umeš da radiš stok bez top modela poslednje generacije, onda slobodno idi na d800 i ne budi ovca za šišanje ;)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #6 poslato: April 16, 2013, 08:41:08 posle podne »
A cena ekvivalentnih Nikon objektiva?To se retko spominje  :)

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #7 poslato: April 16, 2013, 09:38:36 posle podne »
Ima milion testova tog Nikonovog 24-120, staklo je na f4 na svim testovima sve samo ne ostro. Ni kad se zatvori blenda nije precerano ostro. I Canonov 24 105 ima IS, a ni tih 15mm nece nikog spasit.

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #8 poslato: April 16, 2013, 10:01:04 posle podne »
Nikonov 24-120 mi se uopste ne svidja. Canonov 24-105 je po meni za klasu bolji objektiv i u startu bi mi zavrsavao poso. Nikon nema odgovor za canonov 70-200 f4. 24-70 moze da se nadje po dosta nizoj ceni (pricam o polovnim objektivima)... Sa druge strane D800 je super masina, tako da...

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #9 poslato: April 16, 2013, 11:25:58 posle podne »
Nikon nema odgovor za canonov 70-200 f4. 24-70 moze da se nadje po dosta nizoj ceni (pricam o polovnim objektivima)...
Kako nema kada je sad izasao 70-200 f4 vr3?
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #10 poslato: April 16, 2013, 11:26:00 posle podne »
@neo
Sve je stvar od slučaja do slučaja. U ovom slučaju, ako uzmemo b&h, Nikkor je skuplji za nekih $150 ali je zato D800 jeftiniji od mkIII pa to onda sve dođe manje više tu negde.

Što se tiče ostalog... i jedan i drugi su sasvim pristojni ultra zum performeri i ni jedan ni drugi nisu šampioni oštrine. Pre nekih mesec dana sedeo sam sa nekim drugarom koji je nabavio D800 i 24-120 i pregledali smo neke njegove fotke na kompu. Zaista ne mogu da nađem neki prigovor što se optike tiče. Za tu klasu turističku, sasvim pristojno staklo.

Ono što sam započeo u prethodnom postu ali nisam imao puno vremena je da ja ni jedno od ta dva stakla ne bih birao za stock jer ni jedno od ta dva stakla po meni nije optički na nekom nivou koji je poželjan ako se želi raditi ozbiljno. Dakle za stock je dobra, a jeftina varijanta kombo fiksnih staklića tipa 28, 50, 85mm 1.8 ili ako se ide na zum stakla onda ona high-end. Znači za srednji opseg to je 24-70 i to je to.

Tu dalje dolazimo do onoga što je rekao Hornet i gde je on u pravu. Ako ti se dopada Canon po meni je bolje ići na 5D mkII koji sada ima jako dobru cenu i umesto 24-105L uzeti novi 24-70 f2.8 koji je optički neuporedivo bolji od 24-105L. Na žalost tu 6D ispada iz kombinacije jer su ga namerno rezolucijski osakatili.
Dakle onako odokativno ne verujem da je varijanta 5D mkII + 24-70 f2.8L II išta skuplja od 5D mkIII + 24-105L. Ja se tu ne bih dvoumio ni sekund.

Ili ako se odlučiš za Nikon onda recimo D600 + 24-70G. Kapiram da ti rezolucija nije od presudnog značaja čim se dvoumiš između mkIII i D800 pa onda vredi razmišljati i o D600 koji je takođe odlična sprava za stock. I tako... priči nikad kraja. ;)
« Poslednja izmena: April 16, 2013, 11:29:36 posle podne od strane DuxX »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #11 poslato: April 16, 2013, 11:47:26 posle podne »
Ovo sto ti Duxx predlaze, mogu da potpisem!
Imao sam priliku da "probam" mkIII...samo par snimika u odvratnim svetlosnim uslovima, nabada fokus samo tako, ostao sam bez teksta. Ipak, dati toliko vise novca radi "samo" boljeg AF-a, mnogo je...
5mkII jeste da ima "traljav" AF, ali ko nije u stanju i s takvim AF-om da nabode fokus, ne treba ni da razmislja o stocku. U kombinaciji sa novim 24-70(kojeg MORAM da pazarim ;)), bi bio san snova.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #12 poslato: April 16, 2013, 11:57:07 posle podne »
Sad sam bas poredio cene...
5DmkIII+24-105 oko €3400
5DmkII+24-70II oko €3500, s tim sto drugu kombinaciju nisam nasao u kitu, vec pojedinacno, sto ce reci kad bi kupio oba mogao bi da racunas na rabat.
Bez obzira je sto mkIII bolji aparat od mkII...24-70II je mnooogo bolji od 24-105, a znas i sam da je pametnije ulagati u dobra stakla nego u bolje tela ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #13 poslato: April 17, 2013, 12:04:56 pre podne »
Ja nisam isključivo mislio na 24-xxx stakla.Mislim na ceo sistem.Retki su fotografi koji zacementiraju jedno staklo na bajonet i završe sa tim   :)  Nemam pojma zašto ljudi na ovim prostorima uzimaju B&H kao referencu u poređenju cena?Amerika je druga dimenzija u trgovini u odnosu na ostatak sveta.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #14 poslato: April 17, 2013, 12:46:55 pre podne »
Ja samo da zapljunem onako sa strane... Iako je moj stav po pitanju mk3 od ranije poznat, VRLO se ne slažem sa nekim tvrdnjama. Konkretno:

Treće, ja mkIII ne bih uzeo nikada. Po meni taj aparat ne vredi ni blizu te pare koje se za njega traže jer konkurencija ima mnogo bolji aparat za manje novca. To je moje mišljenje shodno onome čime se bavim tj. šta radim s tim aparatom. Neko drugi misli drugačije pa onda kontam da će biti zadovoljan sa svojim izborom.
Iako si se u principu ogradio od prvobitno rečenog, ja mogu samo da kažem da mk3 nije vredEO (znači - prošlo vreme) tih para kada se pojavio, ali mu je sada cena sasvim pristojna. Što se tiče ovog "mnogo bolji aparat", tu sam sklon da pobijam preterivanja, jer mnogo bolji aparat od jednog mk3 ili D800 ne mogu biti ni 1Dx ili D4, a kamoli jedan prema drugom kada se međusobno uporede. Lične preferencije ne bi trebale biti u fokusu kada se drugima daje savet. Tabelarno gledano, D800 je nesumnjivo bolji za stock, ali niti svi rade isti tip stock fotki, niti sve zavisi samo od tela. Ipak se ovde ne porede MF-ovi i kompakti.

Jer, nekome npr. ništa ne znači taj senzor iz D800, ali bi mu jako značio mega-nenormalnodojajni AF kojim mk3 raspolaže, koji jednostavno i prosto rečeno, ima 100% pogodaka u bilo kojoj zamislivoj situaciji. Recimo da ništa slično nikad do sada nisam video. Ergonomija je takođe ubedljivo na strani mk3. Gledano sa suprotnog nišana, DR kojim raspolaže D800 je stvarno impresivan u svakom pogledu, i to je ogroman plus na njegovoj strani. Krop potencijal takođe. Boje baš i ne, ali to je pokretač konstatovao i sam.

Što se 24-105 vs 24-120 poređenja tiče, eh bre DuxX, pa čak se ni DxO ne slaže sa tvrdnjom da je 24-120 bolje staklo. ;)

Kad je tema o Canon-u onda smo spremni (sasvim opravdano) mi C fanovi da opljujemo kako cenovnu, tako i neinventivnu politiku, mator senzor, sve novije modele, pa samim tim i mrak3. Tačnije salva nezadovoljstva je krenula od toga i gotovo svi su zavideli N fanovima na boom sa d800.
E kad dođe ovakva tema onda ipak preovlada emocija. Wtf?
Ne bih ti ja dao te pare za ono što mrak3 nudi! Daleko od toga da je to loš aparat, ali za te pare nikada ;)
Suprotno opštem mišljenju koje je vladalo u doba premijere, senzor iz mk3 NIJE isti kao i onaj iz mk2. Tačnije, osim što im rezolucija počinje na "2", sve drugo je na njima različito. :)

I mk3 je za današnje pare više nego izuzetna mašina. Pitanje je samo da li nekome to treba. Ako ne treba, OK. Ako treba, isto OK. Svakom po želji. Ako mene lično neko pita, ja bih rado da vidim neki novi mk2, ali u bitno modernijem pakovanju, ali teško da me iko može ubediti da će sa bilo kojim (ali BUKVALNO bilo kojim) aparatom napraviti toliko bolje fotke nego sa mk3, da je to neuporedivo. Takvo nešto je teško postići čak i kada se porede neki entry-level i najbesniji FF, a kamoli kada su aparati u istoj ravni, kao što ova dva jesu.

BTW, i pored Nikonovog marljivog rada na unapređenju sistema poslednjih meseci, Canon kao sistem i dalje ima merljivu prednost kada su stakla u pitanju i to će tako ostati još neko vreme. Dovoljno je samo pročešljati oglase i uporediti koliko se vrhunskih stakala može dobiti za određenu cifru na jednom, a onda i na drugom sistemu. Razlika je drastična, u najmanju ruku.
« Poslednja izmena: April 17, 2013, 01:04:29 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #15 poslato: April 17, 2013, 09:23:14 pre podne »
Druze Olujni.... Objasnio si!!!  :icon_king:

Ovo me podseca na kupovinu automobila: Da li je bolji Golf 6-ica ili Golf 7-ica... Ma jok bolji je BMW!!!
Ja mislim da za stock fotografiju je najbitnija ideja i kretivnost, kao i kvalitetno osvetljenje pre nego extra vrhunski super duper objektivi...
Bas me zanima kako li su pre par godina fotografi  radeli stock bez vrhunskih tela i objektiva kao danas? :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #16 poslato: April 17, 2013, 09:54:22 pre podne »

Bas me zanima kako li su pre par godina fotografi  radeli stock bez vrhunskih tela i objektiva kao danas? :)
...Rade i sad sa 10D i 350D! Znam to sigurno!
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #17 poslato: April 17, 2013, 10:05:27 pre podne »
Pa pomerili su se standardi. Vrhunski objektiv tada, je vrhunski i sada... samo sto su se senzori najeli steroida. Generalno, pogledaj Canonsku pedeseticu f/1.4, koliko traje, a uporedi senzor sa 5d i ovaj danas.
Za stock treba odvojiti puno radno vreme... minimum. Za dobru ideju, inspiraciji treba dati prostora i kad si pored pisoara, ili cekas lift ... treba namunjiti dobro svetlo, treba imati dobro staklo ... treba znati Photoshop NA PRAVI NACIN, a tek na kraju dolazi dilema mk3 ili d800.

Meni ova dva aparata nisu uopste uporediva, i jako je tesko napisati nesto sto se vec ne zna o njima, sto bi kupca prevagnulo na jednu ili drugu stranu.
Licno dilemu ne bih imao, ni sekunda... :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #18 poslato: April 17, 2013, 10:20:28 pre podne »
Diplomatski, nema sta Rodicu :)

Negde sam procitao da u svetu "STOCK" industrije mnogi fotografi grese jer:
Ne treba razmisljati kao fotograf u "stock biznisu", nego treba razmisljati kao biznismen u svetu "stock fotografije". E sad ne znam koliko to logicno zvuci...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 5D MKIII ili Nikon D800 ?
« Odgovor #19 poslato: April 17, 2013, 10:30:13 pre podne »
Naravno da je logicno. Kad bi ti inace palo na pamet da odradis set fotografija sa bakom i dekom u apoteci? Naprimer :)
Ili recimo... srecnu petoclanu porodicu kako sa neskrivenim emocijama radosti i veselja cedi pomorandzu na nekom blenderu.

Fotografises ono za sta smatras da ce se dobro prodati.

EDIT:
Kad lutas za idejom, ono sto ti prvo padne na pamet uporedis sa onim sto vec ima na iStock-u, recimo. Ako fotografises olovku i notes, onda se potrudis da to uradis na nacin koji vec nije neko odradio. Posto je manje vise sve islikano... ostaje ti samo da budes poseban... i za nijansu razlicit od drugih.
Pristup i odnos prema stock fotografiji je mnoooogo bitniji nego dilema izmedju ova dva aparata. Ako me razumete sta hocu reci.

E sad, tezga sa strane... to je vec nesto drugo. Ako to podrazumeva nosanje aparata u ruci... onda je dilema jos manja. :)
« Poslednja izmena: April 17, 2013, 10:39:57 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''