Autor Tema: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)  (Pročitano 142701 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #100 poslato: Avgust 07, 2014, 07:50:12 posle podne »
Da, da ,nije ovo ozbiljno , mi se stalno tako druzimo :D  Zavrsili smo za sad :D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #101 poslato: Avgust 08, 2014, 12:46:58 posle podne »
mnogo upeglano ovo sve izgleda, kao da joj je lice od plastike ... meni je original lepsi od svih ovih retusa :(

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #102 poslato: Avgust 08, 2014, 02:09:32 posle podne »
Stvar ukusa Arhi :)  Imaj u vidu da je ovo radjeno na fotki malog formata i da teksturu bas i ne mozes da vidis, ovde  se nazire tekstura na celu. Na mom retusu svaka tekstura je ostala , a skinute su  fleke sa lica  i pregoreli delovi sa cela. Ja licno ne vidim nikakvu lepotu na flekama,  na pregorelim delovima,  polu skinutoj sminki sa usana, ali nemam nista protiv ako neko voli :)  Da fotka ima neki dokumentarni karakter , besmisleno je aktere ulepsavati ni malo , a ako neko zeli da izgleda lepo i za to mu treba fotka , mislim da te male nedostatke koje svako ima treba ukloniti :) U svakom slucaju kad fotkas i retusiras najbitnije je da se osobi koja trazi svidja, normalno je da se svakom nece svideti  :)




Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #103 poslato: Avgust 08, 2014, 02:46:05 posle podne »
Kod mene zapravo retusha i nema Arhi, osim ako izostaviš pregorele delove čela i skidanje onog okova tj. metala sa obraza.

Pregoreli delovi ne služe na fotografiji ama baš ničemu, a što se metala tiče, eh...to je jednostavno jače od mene.
Tetovaže, metale i sl kod ženskog sveta NE volem, eto...

I u zbilji čim mi se posreći pa dobijem ˝voljno˝, ja to sve na brzinu poskidam a zatim zovnem ciganI da teraju to na otpad.

I da vidiš....na kraju svi zadovoljni.  ;)
« Poslednja izmena: Avgust 08, 2014, 02:52:28 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #104 poslato: Avgust 08, 2014, 07:56:14 posle podne »
mene zeza mera tu mnogo .. ja krenem da siljim fotku i u 99% slucajeva na kraju vratim original i malo samo sredim levele ..

@serb, kapiram da je mega zeza sa ovako male fotke vec budznute (koliko vidim budznut je i kontrast i sharpness) .. da je bio tu neki raw bilo bi sigurno mnogo lakse ali .. sta znam, vidi se iz aviona da je retusirano, ja imam neki trip da treba da se ne vidi da je retusirano a da izgleda bolje, i to pokusavam da provalim kako da izvedem

@argon, tvoj mi se ret. ovde najvise svidja ali iscupo si joj stud i blurno "cupe" .. bez stud-a joj je osmeh cudno kriv a cupe su po meni davale poseban ton slici ... serb je skroz isto pocistio cupe jos gore od tebe, ostavio stud i pozuteo nebo .. ja tako zuto nebo ne volem ni da vidim uzivo a kamoli da ga slikam .. a na pamet mi ne bi palo da ga generisem od plavog :D

@astrafoto retus izgleda kao lik iz dobre igrice ali nikako kao realna fotka

daleko da znam bolje :( (ne umem ni ovako) nego pokusavam da nadjem gde je mera i da provalim sta i kako ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #105 poslato: Avgust 08, 2014, 09:15:11 posle podne »
Sto se tice boja o tome smo govorili da je to stvar licnog izbora, tako da je to manje vise  tesko za diskutovati. Ali vec sam objasnio zasto sam isao na ovu zutu  obradu .


Prvo i osnovno kod retusiranja je da se ne vidi da je retusirano. Ali skidanje fleka i tonskih razlika na licu mora da se vidi, da je ovaj model koriscenje za neko fashion ili beauty snimanje sminka bi pola tih tonskih razlika sakrila. Tako da ako se to gleda kao neprirodan retus , onda model ne bi trebalo ni da sminka...Sto naravno u nekom ozbljnijem fotkanju se podrazumeva.Kod retusiranje lica je jako bitno da se sacuva tekstura kao pre retusiranja i prilikom obrade da ne dodje do ociglednog ponavaljanja istih tekstura. Duga jaka bitna stvar je da prelaze izmedju higlighta, mid tonova , seniki bude ravnomeran i da se ta traznicija lepo uradi i da bude u skladu sa svetlom koji je fotograf postavio (ako je svetlo iznad modela higlihg na celu mora da bude  za nijansu jaci od onog na bradi...), ako to retuser ne uradi dobro moze da se vidi da je retusirano.Treca stvar po kojoj mozes da vidis da je nesto preterano retusirano su preostre oci i previse bele beonjace. Ako mislis da dobijes prirodan izgled a da fleke i tonske razlike ostavis tesko  da ces to dobiti :)


Nisam shvatio ovo za cupe:)


Evo ti link od mozda trenutno najboljeg retusera na svetu, imas dosta i njenih tutorijala pa mozes da pogledas , a ujedno i da vidis sta je odlican profesinalni retuserski rad.


http://500px.com/photo/78316987/katya-singapore-by-julia-kuzmenko-mckim?from=user


A evo jednog medju 5 najboljih (po meni) na svetu sa fotkom napolju http://500px.com/photo/38987256/summer-glow-by-michael-woloszynowicz?from=user  i http://500px.com/photo/29536321/diamond-eyes-by-michael-woloszynowicz?from=user


Ima na netu bas ta fotka pre i posle pa ako nadjem poslacu. Normalno da ni jedna fotka pre i posle nije "prirodna" :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #106 poslato: Avgust 09, 2014, 05:47:58 pre podne »
hvala za korisne informacije ... za boje, naravno, sve jasno :D .. za ove internetske, ova "najbolja" mi se nista ne svidja :D izgleda kao odlicno ulje na platnu ... no personalne preference .. ima nas svakakvih ...
ova summer glow je stvarno mega, to je ono sto bi ja voleo da umem da izvucem ... diamond eyes je na granici, odlicna, bolja nego sto ja umem svakako, ali to je otprilike neki minimum koji bi ja voleo da umem da izvucem ..

a za cupe, mislim na ove dlake koje se vide iznad glave koje su pobegle iz frizure, ti si ih umeksao, svaki retus za casopis i slicno bi ih umeksao (ili skroz obrisao) mada bi ih slabo i bilo na slikanju jerbo bi doticnu prvo ozbiljno ocesljali pa naprskali pa .. pa tek onda slikali :D no, kao sto rekoh, meni taj segment originalne slike bas zanimljiv.. verovatno na nekoj drugoj ne bi bio ali ovde se nekako meni skroz uklapa u sliku :D

nego, ne videh ovde na forumu neke linkove na neke bas dobre filmice sa realtime retusom gde se ide od "raw" -> "finalni retus" .. video sam ja mnogo doticnih na YT ali kapiram da bi majstori sa iskustvom mogli da ukazu na neke dobre i eventualno na neke "ovaj sto radi ne valja, ovo je super YT video kako ne treba" :)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #107 poslato: Avgust 09, 2014, 01:18:06 posle podne »
Ne osporavam ti oštro oko u nekim stvarima Arhi ali,

...sta znam, u principu čim otvorim fotografiju onako na prvo gledanje ja pokušam da joj sagledam prednosti i mane, pa tek onda krenem "nešto" da joj radim.
Ovde sam dosao do zaključka da se više treba baviti ispravljanjem slabosti same fotografije nego popravkom lepote samog modela (tj. devojke,jeli..)

Tako sam prvo krenuo u selektivno blurovanje, pre svega pozadine (jer objektivno pozadina i nije neka) i selektivnom oštrenje delova za koje se i očekuje da budu oštri.
Da prelaz izmedju oštrih i zamućenih delova ne bi bio prenaglašen, čupe sam delimično blurovao i sve u svemu pokušao da odglumim efekat fotkanja na bržoj blendi, što je manje više standard kada je reč o portretu.
Saturacija, ambijent, crop sve to već ide po osećaju i želji, pa ih posebno i ne komentarišem...

Ovo čudo što sad saznadoh da se zove stud, ukinuo sam iz već objašnjenih razloga, a razlog što je osmeh iskrivljen mene i ne čudi, ali šta ćeš...
U svakom slučaju a do daljnjega, ja to zovem gvoždje....

Sa druge strane Serb nije imao tu privilegiju da sam izabere način obrade jer smo mu minimum nas troje sugerisali, e ajde Serb retuširaj ti to nama lepo, pa da vidimo kako će to da izgleda....
I ako je on to na ovako maloj fotografiji uradio na najbolji način , ja na to više gledam kao na izraz njegove dobre volje nego na njegov stvaran izbor .
Izgled teksture lica je inače po najmanji problem na ovoj fotografiji.

Jednostavno profesionalna obrada traži profesionalno fotografisanje, a amaterskom fotkanju primereniji je jednostavniji način obrade i po meni je skroz blesavo pokušavati ukrštati to jedno sa drugim , ali dobro...

U svakom slučaju što smo od Serba tražili, to smo i dobili.... :)

« Poslednja izmena: Avgust 09, 2014, 01:44:46 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #108 poslato: Avgust 09, 2014, 01:59:39 posle podne »
I ja vise volim radove ovog Michaela , nego od Julie ali ona je osvajala razne nagrade pa  slovi za top retusera:)


Sto se tice tutorijala gledaj ih sve i dobre i lose pa ces sam videti koji nacin donosi najbolje rezultate, ali pre svega gledaj tutorijale sa tehnikom D&B i Freqvenci Separation. Ako budes hteo malo profesionalnije da se bavis retusiranje , onda ces morati da platis casove. Ja sam isao na kurs bas kod ovog Michaela.Iako ima besplatne tutorijale, ali jedan na jedan casovi su skroz druga prica :)  Baci i pogled na retusersku akademiju , oni izbacuju fine tutorijale  rade analizu retusiranja i tu mogu lepi trikovi da se pokupe :)


Sve u svemu za dobro retusiranje je potrebna vezba i najvaznije dobra fotografija, bez dobre fotke nema vajde :)


Pozdrav :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #109 poslato: Avgust 10, 2014, 09:18:35 posle podne »
Ne osporavam ti oštro oko u nekim stvarima Arhi ali,

...sta znam, u principu čim otvorim fotografiju onako na prvo gledanje ja pokušam da joj sagledam prednosti i mane,

ma .. tu je i problem kod mene, to pokusavam da izvucem kao pouku iz ove teme, ja vidim da mi se svidja ili ne, da mi se svidja vise ili manje, ali nekako ne vidim "sta", ja da vidim odma koje su prednosti a koje su mane fotke kapiram da bi nasao nacin da potenciram prednost, sakrijem manu i ne samo to u fotosopu vec i pri samom fotkanju .. to je ono sto na zalost nikakvi novci ne mogu da obezbede, mora iskustvo i talenat


Ovo čudo što sad saznadoh da se zove stud, ukinuo sam iz već objašnjenih razloga, a razlog što je osmeh iskrivljen mene i ne čudi, ali šta ćeš...
U svakom slučaju a do daljnjega, ja to zovem gvoždje....

bem li ga kako se stvarno zove, stud, kolac, gvozdje .. :D


Jednostavno profesionalna obrada traži profesionalno fotografisanje, a amaterskom fotkanju primereniji je jednostavniji način obrade i po meni je skroz blesavo pokušavati ukrštati to jedno sa drugim , ali dobro...

pa sta znam, nekad profi obrada amaterske slike moze dosta fora i fazona da pokaze :D

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #110 poslato: Avgust 10, 2014, 09:20:53 posle podne »
Ako budes hteo malo profesionalnije da se bavis retusiranje

ne hvala :D moj sadasnji posao odlicno sponzorise moje hobije.. nikako ne planiram od hobija da pravim posao, to bi potpuno upropastilo ceo dozivljaj :D

freq. separation znam sta je d&b nemam pojma sta je, moze neki hint
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #111 poslato: Avgust 10, 2014, 11:27:41 posle podne »
Dodge and Burn tehnika, pisao sam malo o tome samo sad ne mogu link da nadjem , kad nadjem poslacu ti :)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #112 poslato: Avgust 11, 2014, 12:15:54 posle podne »
pa Arhi pazi ovako, u digitalnoj fotografiji stvari se ne završavaju samo prostim fotkanjem.
Naravno dobro slikanje tj. dobra fotografija je preduslov svega što će doći kasnije.
Obrada u nekom od programa nije samo izbor već i nužnost kod fotografisdanja DSLR-om. 

Sa druge strane oni mali fotoaparati-idioti, mobilni telefoni I sl. u startu daju veće oštrenje, saturaciju i još neke stvari, pa fotka još i može da prodje tako sama za sebe, bez obrade u p.p.
Razlog za to je da su takvi fotoaparati i namenjeni onima koji ništa ne znaju o tim stvarima, niti ih to zanima.
Vole ljudi samo da nanišane , škljocnu i kraj.
A i inače fajlovi proistekli iz takvih fotoaparata , nemaju neki veliki potencijal za dalju obradu. Delimično jer je on već iscrpljen u samom fotoaparatu, a ponajviše zbog malog senzora i svega
onog što ide uz tu činjenicu.

Za one koje pak cela ova oblast više zanima i koji žele da ulože nešto truda i sredstava, tu je DSLR.
On daje ne-našminkan i prilično običan fajl u startu, ali koji ima puno-puno veći kapacitet za obradu.
Eh sad ako se taj kapacitet ne koristi, džaba ga i bilo ...
Naravno, slažem se da je konačan cilj da ta obradjena fotka bude lepša,bolja od originalne.

Desi se svima da nakon neke obrade nisu baš zadovoljni rezultatom, ali u najvećem broju sličajeva fotka nakon obrade jeste bolja tj. puno prijatnija oku.
Bez obzira da li je neko amater ili profesionalac, i samo posedovanje DSLR-a označava njegovu težnju ka boljoj fotografiji od one koju bi dobio nekim jeftinim kompaktom.
Očigledno si i ti jedan od njih čim si ušao u forumsku raspravu.
A kako boljim fotkanjem i boljom obradom napraviti bolju fotografiju,hm... to se naravno polako uči...praksom, na forumima, kroz tutorijale na web-u i sl...

ili možda direktnom edukacijom....kao npr kod našeg drugara Serba... ;)
 
« Poslednja izmena: Avgust 11, 2014, 12:23:40 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #113 poslato: Avgust 13, 2014, 12:50:12 pre podne »
@serb ah, znam o cemu pricas :D
@argon, ma znam ja to sve, ali garbage in, garbage out je nesto od cega ne moze da se pobegne :(  .. glup primer, bio burazovom detetu na rodjendanu, naravno poneo aparat (iako sam ga pravilno savetovao da zaposli profi tetu za slikanje dece, moje slike su malo nezgodne kad slikas sa 190 decu od 50 a i posle 10min krenu me odvaljuju kolena) da sklocnem po neku sliku .. ponesem 50mm prime, skljocnem 4 do jaja slike i ne pogledam uopste na sta lice tek posle cetvrte bacim oko a ono izgorelo sve, genije nisam provalio opste da sam na suncu i sad sta je najgore, mislim lose sam setovo blic i spustim blic za 2 podeoka, skljocnem opet i vidim opet izgorelo i onda "upalim" :D :D :D da sam na svetlu da blic ne kuca uopste (iako je bio okrenut da tuce meni iza ledja) namestim sve ok skljocnem par ok slicki, udjem unutra i krenem da skljocam, opet od 10 skljoca uvatim 2-3 bas lepe scene, pogledam sve mracno .. genije, zaboravio da vratim blic sto sam malopre skino 2 stepa... to su naravno totalno idiotske greske nevezane za ovu pricu ali sad ja kao uzeo te slike da sredim, ne vredi, slika je smece, izgorelo, sta mi vredi sto imam raw kad je sve puklo u ... one tamne sam jos i spasao ali ove izgorele kanta :( .. e sad da se vratim na zemlju, to je ono sto gledam da izbegnem samo ne tako iskarikirano kao taj jadni primer, da sam bar bio pijan pa da imam izgovor :D .. sta mi vredi da sredjujem sliku ako sam uvatio tetu kako zmuri, kako je iskrivila facu .. kad mi je puko neki suncev zrak preko pola face i slicno .. kad mi je pozadina nedovoljno kontrastna etc etc .. tih fora ima naravno milijardu no to je ono o cemu pricas, prvi put kad probas da popnes subjekat ispred pozadine a pozadina je slicne boje kao subjekat naucis da mrdnes subjekta iza pozadine koja ne lici na njega :D .. no polako, dosao sam u situaciju da znam mnogo teorije o fotkanju a onda uzmem da fotkam i zaboravim da sam na suncu i uopste ne gledam sta mi pokazuje aparat i slicno :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #114 poslato: Avgust 13, 2014, 01:12:27 pre podne »
Arhi , desava se to svima, ja pre neki dan fotkao neku decu za stok:) I sve lepo podesim fotke super i sve kao podmazano :) I decica mi traze da oni malo fotkaju mene, ja im namestim na auto mod , da skljckaju i posle par minuta uzmem aparat i nastavljam svoj posao:) I tek posle 5 - 6 fotke provaim da mi se nesto cudno desava sa fotkama :D  Srecom primetio sam brzo pa mi drugi deo snimanja nije propao:)


Da se vratim na retusiranje:) Pazi danas ima dosta tih pluginova za peglanje lica (koji su po meni nisu jos dovoljno dobri, mada  fino napreduju), koji se mogu koristiti za neke stvari , kada imas  preveliki broj fotki, za neke fotke manje velicini itd...Ali mislim da svako ko iole obradjuje fotke i lice treba da nauci FS i DB tehniku , posto ce uz njih dobiti bolji kvalitet obrade a pritom za kratko vreme sa tom tehnikom moze sasvim korektno da se obradi lice:) Npr ti napravis FS layere (2 osnovna) na jednom se radi samo  tekstura na drugom tonovi. Uzmes Heling brus tamo gde treba sredis tonove sredis , isto tako i za teksturu. Ako uzmes H. brush na obicnim layerima i sredjujes bubuljice akne i slicno, istim potezom menjas i tonove i teksturu  sto cesto ne daje dobre rezultate, nekad jednostavno neces da menjas ton na tom delu i menjanjem mozes da dobijes mesavino tonova lica i fleke koje nisu bile tu... Tako da tu tehniku preporucujem i u obicnoj upotrebi i sredjivanju fotki, nista ne gubis pa cak ni vreme , samo dobijas :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #115 poslato: Avgust 13, 2014, 01:48:23 pre podne »
jasno, nista moracu da prodjem par tutorijala ponovo pa da uradim par slicki pa da dodjem da kukam za pomoc :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Ambiciozni pocetnik

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
    • pcfoto.biz
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #116 poslato: Oktobar 14, 2014, 02:34:16 posle podne »
Pozdrav :)
Posto sam nova na forumu, tek sam pocela da se snalazim sta i kakofunkcionise i dosla do ove teme koja mi odgovora posto sam pocetnik u fotografisanju i svaki komentar, savet, pohvala, kritika je dobrodosla.
Zakacicu fotografiju koja je meni licno ocarala ( a koja je bila u prvih 100 koje sam uslikala :D ).

Van mreže Medicinski tehnicar

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
  • Pol: Muškarac
    • 131090451@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #117 poslato: Oktobar 14, 2014, 10:32:35 posle podne »
Ambiciozni pocetnik...pozdrav pre svega,reci mi kojom opremom slikas?Sto se tice slike ovako,svidja mi se kadar,,svetlo je,ok boje ima lep mali bokeh,mozda da ova grana na gumi da ne postoji bio bi pogodak..skrivena guma u travi.. :D

Van mreže Ambiciozni pocetnik

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
    • pcfoto.biz
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #118 poslato: Oktobar 15, 2014, 12:00:13 posle podne »
Hvala na lepim komentarima. :) Imam Nikon D3100 i kit objektiv 18-55 :)

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #119 poslato: Novembar 05, 2014, 10:19:58 pre podne »
Kadriranje po meni nije bas najsrecnije. Guma je suvise centrirana, kadar je malo preuzak i ne uspevam da uhvatim to sto je tebe ocaralo...