Autor Tema: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)  (Pročitano 142704 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« poslato: Februar 19, 2013, 11:21:13 pre podne »
Primetila sam da u poslednje vreme kada su fotografske teme u pitanju,u želji da nekome sugerišemo na greške u obradi ili pak savetujemo kako bi to moglo bolje da se odradi,umesto da to obrazložimo u pisanoj formi sve to pokažemo u praksi i naknadno obradimo postavljenu fotografiju.Vrlo često se tu mogu videti jako interesantne obrade  i dobre ideje,ali  usled toga autorske teme počinju da liče na neobavezno fotorazgibavanje,a svi ti predlozi koji bi i nekome kasnije mogli da korsite ostaju zaboravljeni u tim temama.Zato mi je palo na pamet da bi za takve stvari trebalo otvoriti posebnu temu da bi sve bilo na jednom mestu.
To bi u prakasi značilo da svi oni koji imaju potencijalno dobre fotografije,a misle  da iz nekog razloga u PS-u iz njih nisu izvukli maksimum,mogu ovde da ih postave kako bi međusobno mogli da se konsultujemo i nađemo najbolje rešenje.
To naravno ne znači da je ovo mesto rezervisamo samo za početnike koji možda ne vladaju najbolje PS-om,jer nekada i nedostatak dobrih ideja može da bude uzrok loše obrade.
Da ne bude zabune,ne mislim da ovde treba objavljivati fotografije koje su u osnovi loše pa da tražimo Hudinija koji će da čini čuda  ;) Ono što je totalno defokusirano,sprženo do besvesti,to se briše na kartici,nema smisla nekome oduzimati vreme da to spašava  ::) Ali kao što rekoh,veoma često jako dobre fotografije ne dođu do izražaja samo iz razloga što obrada nije bila adekvatna.A opet,ima i tako dobrih fotografija koje bi mogle biti obrađene na deset različitih načina i da se ne zna koj je bolja.
Zato,ako je nekome potreban savet može ovde da ostavi fotografiju,a i mi ako mislimo da imamo bolju ideju za neku fotografiju, autora možemo zamoliti da je ovde postavi pa da diskutujemo na tu temu.
Ovo ne bi bilo klasično fotorazgibavanje,i ne bi postojala neka stroga prvila,ali ako vam se ideja generalno dopada ipak bi morali da odredimo neke osnovne smernice kako bi to funkcionisalo na najbolji način.
Primera radi,onaj ko traži savet bi trebalo da postavi link za preuzimanje originalne fotografije u punoj rezoluciji.Zatim bi bilo poželjno i da objavi neki manji jpeg te iste fotografije kako bismo znali o čemu se radi, i na kraju,sopstvenu obradu sa kojom nije zadovoljan uz komentar šta je to šta mu se ne sviđa.
Naravno,svi oni koji bi bili voljni da obrade te fotografije, ukoliko autor originala smatra da je neka od obrada baš ono šta je želeo da dobije kao finalni rezutat,trebalo bi detaljno da obrazlože kao su do toga došli.
Eto,ja sam pokušala u nekim najkraćim crtama da obrazložim kako bi sve to funkcionisalo,a naravno,ako ideja zaživi posle ćemo lako da se dogovorimo oko svi ostalih sitnica kako bi sve to ferceralo kako treba  :)
« Poslednja izmena: Februar 19, 2013, 11:25:47 pre podne od strane neonka »
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Specnaz

  • Član
  • **
  • Poruke: 195
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #1 poslato: Februar 19, 2013, 11:30:41 pre podne »
Ideja sjajna, kačim sliku čim dođem kući!  :)
Canon 600D
Canon 18-55mm 3.5-5.6 IS II
Canon 50mm 1.8

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #2 poslato: Februar 19, 2013, 11:38:19 pre podne »
Možda bi bilo zgodno da ukoliko postavljate fotografiju koju ste već objavili u nekoj od fotografskih tema,da u toj temi ostavite i link ka postu gde ste postavili link za preuzimanje originalne fotografije da sve bude što preglednije  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #3 poslato: Februar 19, 2013, 01:06:11 posle podne »
Odlicna ideja Neonka, svaka cast mislim da ce da zazivi jer ima nas dosta pocetnika koji ne baratamo bas najbolje PS-om a ni engleski nije savrsen :(
Bice ovo mala skolica za sve kojima treba pomoc ;)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #4 poslato: Februar 19, 2013, 01:38:08 posle podne »
Bravo Neonka, odlicna ideja  :thumbsup:
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #5 poslato: Februar 19, 2013, 01:56:41 posle podne »
Možda će se nekome učiniti da je ova tema namenjena prvenstveno početnicima,ali nije! Ubeđena sam da ako tema bude zaživela kako treba da može da bude od koristi i naprednijim korinicima PS-a,jer to je igranka bez prestanka i njegove mogućnosti su ogromne,te čisto sumnjam da svi znaju baš sve,i uvek može nešto novo da se nauči  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #6 poslato: Februar 19, 2013, 02:15:58 posle podne »
Odlicna ideja , saveti i pisanja koje sam dobijao mnogo su mi pomogli :) Ovde ce sigurno biti preglednije i lakse cemo se snalaziti u PS :)

Van mreže Zoran

  • Junior
  • *
  • Poruke: 84
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #7 poslato: Februar 19, 2013, 03:46:38 posle podne »
Ideja je extra i znam da ce nama pocetnicima biti veoma korisna :) hvala na tome

Van mreže puckons

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 484
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #8 poslato: Februar 19, 2013, 05:33:25 posle podne »
Ti si žena zlata vredna
Canon 600d - Tamron 17-50 vc- Canon 50mm 1.4 -Tamron SP 70-300 f/4-5.6 vc - Canon 100 macro

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #9 poslato: Februar 19, 2013, 06:19:47 posle podne »
Znam par čilagera, koji svako malo stave svoj stan u oglase. Ne da bi ga prodali, već im je dosadno, uživaju u cenjkanju, a i da dobiju svežu procenu nepokretnosti.

Elem, kačite dobre fotke, oko kojih ima smisla se truditi i koje vam trebaju obrađene, kako ova odlična neonkina inicijativa u startu ne bi potonula u beznađe ;)

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #10 poslato: Februar 26, 2013, 02:18:50 posle podne »
Evo moze ovde ako ima vremena moze da mi pomogne oko obrade :)
http://www.sendspace.com/file/5hszmb

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #11 poslato: Februar 26, 2013, 03:11:22 posle podne »
Evo jedne moje obrade na brzaka :)



E ovako...
-otvorio sam fotku u camera raw-u i kropovao
-wb nisam dirao, exposure +0.70, contrast +50, highlights -17, shadows i whites nisam dirao, blacks +100, clarity, saturation i vibrance nisam dirao :)
-curves sam ovako stavio :)

-hue...reds +19, oranges +31, greens -100, purples +38, mangentas +100
-luminance...reds +13, oranges +8, blues +7
-split toning...highlights(hue 50, saturation 15), shadows nisam dirao)
-post crop vigneting...amount -10

to je to sto se tice camera raw-a...sada stiskam open image i prelazim u fotosop...

-pomocu healing brusha skidam neke bubuljice i tako to
-sponge toolom pojacavam saturaciju na pozadini, bluzi, ocima i usnama(flow 25%)
-pipetom kliknem na svetliji deo lica i izaberem brush tool sa opacity 6-10% i u overlay modu i njim prelazim preko tamnijeg dela lica, kako bih izjednacio boju koze i prelazim par puta preko podocnjaka, kako bih ih smanjio
-otvaram liquify i u njemu podizem malo usta, povecavam desno oko i oba oka malo podignem, spustam malo ovu traku oko glave i doterujem crte lica...
-smanjujem fotku na 960pix po duzoj strani i ostrim je preko smart sharpena(amount 500%, radius 0.2pix)

I to je to :) ja sam ovo uradio za maksimalno 10min...mozda izgleda komplikovano, ali nije... :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #12 poslato: Februar 26, 2013, 03:32:44 posle podne »
Ides...
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #13 poslato: Februar 26, 2013, 05:10:35 posle podne »
1. Otvorio RAW file u ACR i podesio balans bele automatski, povecao ekpoziciju za +0.8, smanjio highlights skroz, podesio senke za +0.20.povecao povecao vibrance za +10, smanjio saturation za -10. Kropovao.
Curves sam podesio za medium kontrast
2.Distorziju sam podesio automatski u ACR u odeljku za to i automatski resio hromatske aberacije.
3.Otvorio fajl u PS-u i podesio levels desni klizac u levo za 0.5.
4.Dodao malo kontrasta po oku nisam gledao tacno koliko
5.Blagi retus koze.. tehnikom brush na opaciti 15%, layer je u overlay modu i kliknuo na pipetu i podesio boje lica i ofarbao celo lice
6.Dodge & Burn sa alatkama pa ih podesio u leyer opacity u zavisnosti koliko je dovoljno (i to je bilo od oka procena). Ranije sam tu preterivao.
7.Dodao vinjetu sledecom tehnikom: napravite layer sa svim prethodnim layer-ima (skracenjica ctrl+alt+shift+E) i stavite layer u muliply modu, zatim uzmete select tool i oznacite 70% layera iliti slike, zatim idite u meniju select/modify/feather i stavite na 450,
zatim pritisnite delite na tastaturi i dobicete malo jacu vinjetu kojoj smanjimo opacity (opet od oka).
8.U progaramu Color Efex sam dodao white neutrelizer i pro contrast (presets)
9.I na kraju sam samo ostrio oci sa mask unsharp tehnikom 130 amount
10.Smanjio fotku u PS i to je to UH :)
« Poslednja izmena: Februar 26, 2013, 06:04:35 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #14 poslato: Februar 26, 2013, 06:33:06 posle podne »
Nesto ovako ...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #15 poslato: Februar 26, 2013, 06:36:33 posle podne »
Lepo  Ilija :) Svidja mi se :) 
Mogao bi i da napises coveku sta si tacno radio..u slucaju da mu se zasvidja tvoja obrada ;)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže marelli

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 309
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #16 poslato: Februar 26, 2013, 06:53:48 posle podne »
Dalibore, aj ti napisi kako si obradio onu fotku sa detetetom i psom ... ako ti nije smor
Nikon D3100
Nikon D7000
Samsung NX1000
Canon PowerShot G15

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #17 poslato: Februar 26, 2013, 07:04:22 posle podne »
Mah, problem je u tome sto sam obradio sliku, i kad sam je sacuvao provalio sam da je bio ukljucen proof colors, a kako me je mrzelo da sve ponovo radim iz pocetka, onda sam upao u dugotrajan trip spasavanja boja, koji se zavrsio posle bukvalno 500 koraka.  U svakom slucaju, moj opsti postupak obrade portreta:

- u ACR je samo malo podesen WB
- izvezeno u PS, gde se onda radi koza, najpre Healing Brush tool, eventualno Clone Stamp i sitno ispravljanje gresaka.
- zatim teksture koze blendovanjem dva maskirana layera sa High pass i Gaussian Blur filterima
- zatim selektivno podesavanje boja u Selective Colors i podesavanje Levels
- zatim resize sa Smart Blur i USM po Juzinom receptu
- na kraju pipam Color Balance i Brightness/Contrast

Svaki od ovih koraka cuvam u posebnom layer-u. Pravim pauze da ne dodje do zasicenja ociju istom paletom boja jer onda bude preterivanja.
Ako se radi korak po korak,  stvar se lako spase  tako sto se blend-uje sa prethodnim slojem sa nekih 40-80% (u zavisnosti od greske)
« Poslednja izmena: Februar 26, 2013, 07:06:24 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #18 poslato: Februar 26, 2013, 07:06:55 posle podne »
@ marelli   Nije naravno.
Sve je uradjeno u Lightroom-u, posto mi je to starija fotka koje je vec bila sredjena, samo sam je prebacio u crno belu varijantu, dodao sepia tone, mislim da ima i preset 'cream tone' se zove. Zatim sam je dodatno osvetlio (ekspozicija) dodao curves (medium contrast) pa zatim u sekciji za distorziju ima lens vinjeta pa sam i nju malo dodao samo po ivicama malo da se vidi a zatim sam dodao i klasicnu vinjetu. Sa cetkicom sam malo dodao calrity na daskama. E a sto se tice orginalne fotke mislim da nisam nesto preterano obradjivao, samo klasika senke i detalji i smanjio highlights jer je bas bilo sunce, zato je i bolja u crno beloj zbog jakih senki... Pa je u PS-u smanjena.

Evo je orginalna ovde
http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/portreti/dete-je-najlepsi-model/420/
« Poslednja izmena: Februar 26, 2013, 07:19:32 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoć prijatelja - ili ti PS savetovalište :-)
« Odgovor #19 poslato: Februar 26, 2013, 07:29:48 posle podne »
Evo je i moja obrada. Ne znam jesam li ikad ovoliko obradjivao lice, al eto. Mozda je precerano, no aj.



Evo ih i glavna podesavanja, s tim sto sam Brushom sredio lice (clarity preko koze, shadows za podocnjake i oci).



Posle sam u Photoshopu Clone toolom ukonio podocnjake i jos doradio lice.
Malo Dodge i Burn toom. To bi bilo to.