Autor Tema: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema  (Pročitano 57740 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« poslato: Januar 13, 2013, 08:06:38 posle podne »
Duze vreme vec hocu ovo da predlozim (Hornet me na neki nacin potera da ovo i napisem), a odnosi se na bespotrebno forsiranje tema od kilometar.

Nekako mi zao kad vidim kako je neka tema naprosto pojela desetine dobrih/losih fotografija, cime smo ih nesvesno lisili kritika, pohvala, sugestija... i naprosto sire diskusije. To se najbolje vidi kad neko okaci fotografiju koja moze povuci 10-ak komentara, ali to bude preseceno postavljanjem druge fotografije odmah iza nje, kada postaje takoreci nepristojno preskakati istu i komentarisati ovu iznad.

Mislim da treba polako sugerisati i ohrabrivati otvaranje sto vise tema.
Iznad svega, svaka fotografija bi dobila svoj naslov sto jeste svojevrstan pecat svake fotografije, i uopste zamisli fotografa. Diskusija bi sigurno bila bogatija, usmerenija i manje uopstena... sa vise komentara i kritika.

Naravno, postoje teme koje besomucno mozemo tovariti neobaveznim snapshotovima... ali one ce se vremenom iskiristalisati,... ako neke vec i nisu.

Sta mislite?
« Poslednja izmena: Mart 02, 2013, 02:13:59 pre podne od strane StORM48 »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #1 poslato: Januar 13, 2013, 08:30:22 posle podne »
Agree!

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #2 poslato: Januar 13, 2013, 08:31:45 posle podne »
Slazem se!
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #3 poslato: Januar 13, 2013, 09:26:10 posle podne »
Citat
To se najbolje vidi kad neko okaci fotografiju koja moze povuci 10-ak komentara, ali to bude preseceno postavljanjem druge fotografije odmah iza nje,
Pa meni se to stalno desava 8) ;D
Zezam se, mislim od tebe smo Rodicu retko dobijali lose predloge, tako da... :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže velicko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #4 poslato: Januar 13, 2013, 09:44:05 posle podne »
Ja bih prihvatio ovaj amandman :)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #5 poslato: Januar 14, 2013, 12:32:49 pre podne »
Znaci svaka slika (za koju vjerujemo da vrijedi) u novu temu, nece li to stvorit ogroman broj teme?
Sto moze takodje prestavljat problem!

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #6 poslato: Januar 14, 2013, 01:03:49 pre podne »
Sa stanovišta baze podataka, potpuno je svejedno, pa se oko toga ne treba brinuti. Tema nikad ne može biti previše. Tj. može, ali ako govorimo o onima u kojima se traži neki savet, koji je prežvakan ko zna koliko puta. Pa čak i tada je bolje otvoriti novu temu, ako je prošlo neko vreme, nego tovariti sve u jednu. Eto npr, tema "d800 u dve verzije" se razvukla na x strana, a odavno nema veze sa d800, niti je pa d800 nov proizvod. :)

Što se fotografskih tema tiče, slažem se, to sam govorio i ranije. Jednostavno, prečesto se dešava da se izuzetno dobre fotografije pogube u moru drugih. Nije to slučaj samo sa raznorodnim fotografijama - isto se dešava čak i kada jedan isti autor odluči da tovari jednu (svoju) temu. Isto se gubi nit i mnogo jako lepih fotografija ostaje van dometa očiju. Posebno onih koji neredovno posećuju forum ili su (kao ja) u jednom periodu sprečeni da budu stalno prisutni. Ja tu i tamo pogledam neke teme i prosto me bre sramota što nisam dao neki komentar, pohvalu ili kritiku. A sve zato što je ta neka fotka pregažena sa još 500 postova.

Eto tako...

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #7 poslato: Januar 14, 2013, 01:20:12 pre podne »
@Igor
I meni se tako cini.

Jednom sam bio izneo predlog da bi se komentari mogli vezivati kometare za sliku, kao na FB. Naravno, ne mora da bude tako prost dizajn.
Bilo bi interesantno kada bi se galerije nizale horizontalno, a komentari otvarali vertikalno kliktanjem na sliku.
Ima svakakvih resenja, samo je pitanje koliko to kosta. cisto da se shvati na sta mislim:



"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #8 poslato: Januar 14, 2013, 06:06:30 pre podne »
Ako se ne varam a ne varam se, ovo je gotov templejt forumu, sve modofikacije takvog tipa zahtjevaju mnogo znanja, vremena pa i novca, kog u danasnje vrijeme bas i nema. Prelazak na potpuno drugaciji forum mislim da je tesko izvodljiv, mozda i ne, ne znam.
Znam da je sajt Slo-Foto.net rijesio lijepo neka pitanja, forum jw odvojen od slika, svaka slika se moze ocjenivat i komentarisat, ali da bi dosli do tog morate uradit odredjen upload fotografiha, zatim zaradi odredjen broj ocjena pa tek onda.
Naravno ima to i svojih mana, ipak onda ne bi bilo tema i u njiva fotografija tako da ipak smatram da je ovo bolje, ovako kako je.
Nove teme nije tesko otvarat vec samo kontam da ce tada bit vece rasulo nego sad. Ako je neko registrovan na forum sa 500000 clanova pa na vise, zna o cemu pricam, doduse ovaj forum je mnogo manji pa i nije mi bas neko poredjenje :)
« Poslednja izmena: Januar 14, 2013, 06:08:37 pre podne od strane igortehno »

Van mreže puckons

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 484
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #9 poslato: Januar 14, 2013, 07:56:29 pre podne »
slazem se ali imam predlog da onda teme npr bokeh kakav volem, ptice, crno bele isl. idu u lepljivi deo i tu da se i dalje nadovezuju a ko misli da mu je fotka za kritiku  ili traži savet neka otvara novu temu
Canon 600d - Tamron 17-50 vc- Canon 50mm 1.4 -Tamron SP 70-300 f/4-5.6 vc - Canon 100 macro

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #10 poslato: Januar 14, 2013, 08:29:06 pre podne »
@igortehno
Ne kapiram zasto bi bilo rasulo? Naprotiv, svi fotografski forumi rade po tom principu. Izvorno, radi i ovaj, samo sto inicijativu preuzimaju kilometarske teme.
http://photography-on-the.net/forum/ je po meni, obrazac kako forum treba da izgleda... a njegove statistike su Threads: 1,205,389, Posts: 15,224,587, Members: 367,164 i uvek ima cca 1500-2000 aktivnih clanova u trenutku kad otvoris stranicu.


Zamisli da je ovo trenutno galerija, i da je sve ovo izlozba. Zar nije bolje da svaka fotografija ima svoj ram i mesto na zidu, nego da u jedan ram strpas 10 fotografija razlicitih autora?
I zar nije bolje da svaka fotografija ima svoj naslov?

Bokeh kakav volim je recimo tema koja moze napucati 100 strana, jer je naprosto takvog tipa... dok cu kao negativan primer navesti temu koju sam upravo ja otvorio, Crno bela fotografija.
Makro forum...pa zapravo, onda sve fotografije mozemo trpati u jednu temu, zar ne?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #11 poslato: Januar 14, 2013, 08:32:51 pre podne »
Po ovom predlogu su postovali stari i iskusni članovi, a evo i jedan početnik da da svoje mišljenje (možda će biti od koristi).

Na forumu gde sam ja dugogodišnji član (a koji je prijatelj ovog foruma) veliki broj tema jeste problem jer brzo postanu nepregledne i pogube se u masi.
Međutim, ovo je specifičan forum i ako upravi foruma veliki broj tema nije problem - moje mišljenje je da je princip "jedna fotka-jedna tema" dobra ideja.

Ovo kažem iz mog, ličnog, ugla gledanja jer, kao početnik u ozbiljnijoj digitalnoj fotografiji, svestan sam da su moje fotografije daleko od kvaliteta kakav iskusni članovi-fotografi mogu da pruže. Iz tog razloga ne želim da "trujem" tuđe teme.

S druge strane, kako je već neko spomenuo, ako ih ne okačim i od iskusnijih ne čujem kritiku, neću ni znati šta i kako mogu da poboljšam - a mislim da je to cilj svakog foruma: unapređenje znanja.

Otvorio sam jednu svoju temu tipa "svaštarenje" baš da ne bih "trovao" kvalitetne teme ali nerado, jer nešto ne volim takve "svaštarske" teme ("profesionalna deformacija" sa foruma koji sam spomenuo). Takođe, neke, za koje sam smatrao da su najbolje urađene, postavljao sam u par postojećih tema - ali to sa blagom nervozom jer, naravno, nisu u rangu onih kakve ovaj forum ima.
Ovu priliku koristim da se izvinim forumašima ako misle da to nije bilo prikladno.....

E dobro - sada konkretan predlog sa moje strane:
- Pošto ovaj forum ima istu platformu (Simple Machine) kao i onaj gde sam ja moderator znam da nije veliki problem da se otvori više pod-foruma.

Trenutno Sekcija "Fotografija" ima 7 pod-foruma i oni su dovoljni za trenutni princip rada. Međutim, ako krenemo sa principom "jedna fotka-jedna tema" veoma brzo ćemo imati ogroman broj tema po podforumima.

Predlažem da se postojećih 7 pod-foruma dodatno "razbije" na nove pod-forume kako bi što više novih tema bilo "pri ruci". Npr:
- (postojećih 7) +
- Hrana i piće
- Crno bela fotografija
- Saobraćaj
- Ptice
- Koncerti, dešavanja
...itd

Eto, predlog za razmatranje .... :hello:
« Poslednja izmena: Januar 14, 2013, 08:35:36 pre podne od strane lecko »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #12 poslato: Januar 14, 2013, 09:33:32 pre podne »
Zoki u pravu si, a slazem se predlogom iznad, tako bi dosli do preglednijeg foruma.
Ovaj forum je brz o to je mnogo dobra stvar ovdje, jos kad bi se clanovi trudili da fotke koje kacaju ne prelaze 1000x po duzini ali po meno je najljepse kad je 800px no to nije ni vazn. I kad bi se obratila paznja na velicinu fotografije, cesto bude fotografija po 700, 900kb ili cak preko 1mb, meni iskreno ne bi smetalo ni da su sve fotografije po 20mb jer imam brz net, koliko njih ima net iznad 5mb, a i sa takvim netom za sliku od 1mb treba oko 2 sek puta 10 slika na stranici i nije bas sjajno, zar ne?
Cisto sumnjam da se na 800px osjeti razlika kad u PS snimimo na 12 ili na 8 recimo, sem velicine gdje prva zauzima 1mb a druga 200kb :)
« Poslednja izmena: Januar 14, 2013, 09:37:42 pre podne od strane igortehno »

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #13 poslato: Januar 14, 2013, 09:39:52 pre podne »
Sprema se evolucija i revolucija ;D

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #14 poslato: Januar 14, 2013, 11:12:33 pre podne »
Ili je pak bolje da svako od clanova otvori svoju temu i tu postavlja svoje fotografije... a da se ostave par tema...kao sto su crno bela, pejzazi, portreti, mrtva priroda, i tu da se postavljaju malo kvalitetnije fotografije po naravno kritikama clanova kako bi se nparavila nekakva riznica dobrih fotografija ovog foruma...stvarno ne znam...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #15 poslato: Januar 14, 2013, 11:31:44 pre podne »
Ma jok, sprema se Update clanova sa verzije 1.76 na 2.0 :D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #16 poslato: Januar 14, 2013, 11:53:54 pre podne »
Mislim da od tog posla nema ništa.Ima ljudi koji nisu mnogo aktivni,a i onih koje ovakve teme zaobilaze.Evo npr, u fotorazgibavanju stoje neka pravila koje skoro niko nije pročitao.Sam si pre neki dan napisao po kom sistemu glasaš  :) U razgibavanju ne bi trebalo postovati sa nekim pitanjima,ali i toga ima vrlo često.Ja ne mogu da zamislim da Boletova tema Minhen bude razbijena na desetine novih sa jednom fotografijom.Slažem se da nešto treba promeniti,ali i to je stvar kompromisa.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #17 poslato: Januar 14, 2013, 12:28:53 posle podne »
Naravno da se to ne odnosi na teme kao sto su Shenzhen, Minhen, Dolomiti... i slicno. One imaju konkretan naslov i tematiku.

Crno bela fotografija, umjetnicarenje, minimalizam... i slicno usisale su sijaset dobrih fotografija koje su ostale manje primecene, manje komentarisane... a moglo se toliko iz njih poucnog izvuci.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #18 poslato: Januar 14, 2013, 12:38:18 posle podne »
@lecko
Nema potrebe da da forum još usitnjava, jer je upravo i ukrupnjen zbog razvodnjavanja. Kada broj fotografija sa nekom tematikom postane kritičan, onda se otvara i specijalizovani podforum. U suprotnom, imali bismo 300 podforuma u kojima zvrji po 1-2 teme, što je besmisleno.

Pozdrav

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #19 poslato: Januar 14, 2013, 12:52:17 posle podne »
Ili je pak bolje da svako od clanova otvori svoju temu i tu postavlja svoje fotografije... a da se ostave par tema...kao sto su crno bela, pejzazi, portreti, mrtva priroda, i tu da se postavljaju malo kvalitetnije fotografije po naravno kritikama clanova kako bi se nparavila nekakva riznica dobrih fotografija ovog foruma...stvarno ne znam...
Poslao: Zoran Rodic
Citat
Naravno da se to ne odnosi na teme kao sto su Shenzhen, Minhen, Dolomiti... i slicno. One imaju konkretan naslov i tematiku.

Crno bela fotografija, umjetnicarenje, minimalizam... i slicno usisale su sijaset dobrih fotografija koje su ostale manje primecene, manje komentarisane... a moglo se toliko iz njih poucnog izvuci.
Izdvojio bih ova dva citata koja po mom misljenju treba da budu osnov za dalje unapredjenje foruma.
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100