Autor Tema: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema  (Pročitano 57020 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #40 poslato: Mart 01, 2013, 11:10:11 pre podne »
Ja na Zoni otvaram samo teme članova za koje znam da imaju pozitivnu tendenciju u razvoju, odnosno da kače sve bolje i bolje fotke (doduše i teme baš novih članova, kojima treba pružiti šansu).
I ovde mogu tako da krenem, znači ništa mi lično ne smeta spamovanje sa snapshotovima, ali zbog drugih ljudi, baš tih početnika, tvrdim da je dobro držati se neke autocenzure i obavezno se truditi da svaka sledeća fotografija bude bolja od prethodne. To se postiže vežbanjem oka, poznavanjem sopstvene opreme, čitanjem (obilno prisutne) onlajn i štampane literature, praksom...
Znači, na foto forumu moramo biti radi razvoja svog fotografskog talenta i znanja, i naravno sa krajnje poželjnim druženjem usput. Za druženje, socijalizaciju i usputno postavljanje snapshotova tu su facebook i slični servisi ;)

Klasičan primer konstruktivnog (i prema sebi i prema drugima) nastupa na forumu je baš Serb, koji je krenuo sa prilično tankim fotografijama satova, dok danas nam pruža sjajne table top radove. Napredak je evidentan i svako ko zna više rado će se i dalje truditi da mu svojim savetima pomaže, jer je očigledno da on na forumu ne spamuje, već ulaže OZBILJAN trud!

Pozdrav!

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #41 poslato: Mart 01, 2013, 12:00:05 posle podne »
Ne vidim uopšte razlog zbog čega se diže tolika fama oko početnika i njihovih fotografija?  Uostalom, svi su nekada bili početnici, niko se naučen nije rodio. Ja sam svoju prvu fotografiju napravljenu dslr-om objavila upravo na ovom forumu i ne sećam se da mi je neko zbog toga gurnuo prst u oko, niti sam se ja osećala kao da sam upala u kavez sa gladnim lavovima.

Niko ovde i ne očekuje da neko ko je juče kupio aparat i počeo da se zanima za fotografiju u roku od 5 dana sve nauči i krene sa postavljanjem vrhunskih fotografija. I to se uči kako i sve ostalo. Ovo sada nema veze sa temom oko načina postavljanja postova, ali već kada ste se i toga dotakli... A totalno je apsurdno i vršiti diskriminaciju među članovima na „početnike“ i „ostale“, jer, ko je uopšte kompetentan da vrši kategorizaciju ko pripada kojoj „grupi“?  Bitna je samocenzura da svako objavljuje svoje najbolje fotografije, a naravno da“ best of“ nekoga ko je juče uzeo aparat u ruke i onog ko šljoca čitavu deceniju neće biti isto, i niko to i ne očekuje. Takođe se razlikuju i kritike (pozitivne ali i negativne) upućene  članovima, jer se otprilike zna šta od koga može da se očekuje i svaki napredak treba da bude nagrađen pozitivnom kritikom kako bi početnik znao da ide u pravilnom smeru i da mu bude potstrek da tako nastavi, a takođe ga uputiti ako greši kako da to sledeći put uradi bolje. Uostalom, na ovom forumu su mahom fotografi amateri koji se time bave iz ljubavi, a onih koji od fotografisanja jedu 'leba je veoma malo.

Stoga, ne vidim svrhu dizati tenziju oko nekih sitnica, jer smo svi prvenstveno ovde kako bi podelili iskustva i rezultate ovog lepog hobija i usput se družili u pozitivnoj atmosferi.
« Poslednja izmena: Mart 01, 2013, 12:58:30 posle podne od strane StORM48 »
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #42 poslato: Mart 01, 2013, 12:24:36 posle podne »
Kako lepo zboris... :)  Neonku za predsednika :)
Heheh. Salim se narvno i slazem se sa tobom...treba imati samocenzuru i postovanje kako prema svojoj fotografiji tako i tudjoj..
Naravno desava se ponekad da se zanesemo, pogotovu ja..ali znanje zahteva vreme..a vreme zahteva strpljenje...a stpljenje je vrlina .... :) 
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #43 poslato: Mart 01, 2013, 12:47:23 posle podne »
Ima ovde još dosta članova čiji se progres vremenom mogao pratiti upravo takvim redosledom. Krenuli su tugaljivo, da tako kažem, međutim - usvajali su kritike bez trunke sujete i danas pokazuju više nego odlične rezultate, sa tendencijom stalnog napretka. Neću ih imenovati, jer će se onda manje truditi, ali eto. To su neka iskustva koja se mogu primetiti i van našeg foruma i kao takva, vrlo su korisna za kreiranje nekog kursa kojem forum treba da stremi.

Što se tiče ove teme, koja je dotakla više nekih stvari kada je funkcionisanje foto-bloka u pitanju, moram reći da se oko nečega slažem, a oko dosta toga i ne.

Izneću sva zapažanja kojih se setim, bez direktnog osvrta ka postovima ovde.
Prvo - šta je cilj ovog foruma? U najkraćem - druženje ljubitelja fotografije, nezavisno da li su u pitanju početnici, napredni amateri, profesionalci ili neki četvrti! SVI su dobrodošli i svakom su vrata otvorena i za fotografije i za obrade i za glasanje, ozbiljne i neobavezne diskusije i ne uslovljavamo članstvo ni sa čim, osim ljudskim ponašanjem i pristojnošću u svakom smislu.
E sad, ovde gajimo jedan malo drugačiji sistem. Ne pokušavamo da članstvo u red uteramo represijom, već sugestijama, dobronamernim, kako bismo međuljudske odnose održali na maksimalnom nivou, što na forumima često ne biva. Nema potrebe da navodim primere, ima ih na sve strane. S tim u vezi, postoji i jedan problem. Admin/mod tim su ipak samo ljudi i kao takvi, podložni su greškama u radu. I kad već znamo da je tako, ne znam kako se od nas očekuje da subjektivnost stavimo sa strane i sasvim objektivno ocenjujemo čija je fotka za "početnički podforum", a čija tu ne pripada, pri čemu će svaki član, a pogotovo neki koji se tek registrovao, bespogovorno prihvatiti da se nađe u društvu u kojem po sopstvenom mišljenju ne pripada?
Ovo jednostavno objašenje vodi ka još jednostavnijem zaključku - neće biti "početničkih soba", jer je to amorfna kategorija koja nema nikakvog utemeljenja u logici. Početnik je po definiciji onaj koji se tek obreo u nekom zanimanju, kakvo god ono bilo. Ako neko fotografiše 5 godina, a i dalje je na nivou kao da je tek kupio aparat, mi smo tu ("mi" kao članstvo, ne "mi" kao admin tim!) da mu na to ukažemo ukoliko imamo volje i stpljenja, a ne da ga kažnjavamo brisanjem i spamovanjem. Ako neko očigledno kači loše radove, sve što možemo je da mu na to skrenemo pažnju. Sve više od toga je nepošteno, a može čak biti i bezobrazno. Da li je to poziv za prosipanje snepšotova po forumu? Ne mislim da jeste, iako se i tako može protumačiti. Forum, tj. članstvo će samo da reguliše takve pojave, a admin tim se represijom neće obračunavati sa početnicima ili tvrdoglavnim amaterima koji odavno nisu potpuni početnici, ali im radovi ukazuju da jesu.

Idemo dalje... kategorizacija. Evo ovako - ovaj forum je ranije već bio isparčan na 50 raznih foruma i podforuma i to, iskren da budem, nije valjalo ničemu. Pošto sam jako dugo bio u prilici da uređujem i reorganizujem jedan od najvećih foruma u regionu, mogu reći da je bespotrebno usitnjavanje foruma direktan put u razvodnjavanje i pad kvaliteta, jer ljudi ne vole forume u kojima svaki podforum ima po 3 teme u 4 reda, u kojima nikad nisi siguran gde fotografija pripada. Što se primera o gradskom parku tiče, smeštanje teme u odgovarajući forum je zadatak autora teme. Ukoliko on misli da gradski park treba da stoji u podforumu priroda - so be it. Neka stoji. To je vrlo loš primer problematične kategorizacije i stvarno ne vidim poentu u tome da otvaramo za svaku sitnicu po jedan podforum. Istom logikom nam onda fale "muški potreti", "ženski portreti", "portreti dece" ili samo "deca". Da ne pominjemo makro i closeup. To često može da spada i u studijsku fotografiju, može da spada u prirodu, ali i u mrtvu prirodu. Jasno je da takvim podelama nema kraja i da zbog toga i postoji grublja podela, koja jasnije definiše prostor za određene žanrove.

S tim u vezi, kada pričamo o grupisanju "jedna tema - više radova" naspram "svaki rad - jedna tema", sistem koji smo uveli, odnosno samo animirali članstvo da ga češće koristi, nije nešto što smo mi "iskopirali" od nekog. Kako je Zoran već rekao, to je sistem koji je ustaljen bukvalno otkad postoje fotografski forumi. Jednostavno, daleko je logičnije da jedna fotografija ili serija fotografija koje su napravljene deleći isti motiv i vreme nastanka, budu postavljene u sopstvenoj temi, jer je tako em preglednije, em radovi (i njihovi autori) dobijaju veći publicitet. Zašto je to dobro, mislio sam da neću morati da obrazlažem, ali pored svih logičnih objašnjenja, mogu samo da dodam i da to forum čini dinamičnim, kako i treba da bude, umesto da deluje mrtvo iako se preko dana pretovari dosta fotki. Ranije je to bio trend - dnevno imamo na desetine novih radova, a kad se otvori lista aktivnih tema, ispadne da je to svega jedna, dve ili tri njih. Zašto? Jer većinu mrzi da otvori svoju temu, a ostatak zazire od otvaranja sopstvenih, jer su ubeđeni da će tako privući veću pažnju i eventualno biti izvrgnuti ruganju, negativnoj kritici itd. Ali, ja mislim da neće i da će mnogo više napredovati ako imaju sopstvenu temu, nego ako svoje radove tovare u jednoj grupnoj, gde će u najboljem slučaju jedva dobiti komentar-dva, pre nego što se pojavi neka nova fotografija i ljudi odreaguju na nju. Naposletku, imamo svega par tema, napunjenih fotkama preko svake mere, koje u 90% slučajeva nikad više ne budu pogledane, jer se u temi od 45 strana, nalaze negde na 27. Nit' s repa, nit' s glave.

Na ovo se direktno nadovezuje bojazan o tome da će pojedinačne teme dovesti do toga da posle par dana one "skliznu" na drugu treću stranu i onda ih niko neće primetiti. Pazite, DAJ BOŽE da na ovim prostorima neki forum bude imao toliku posetu, da dinamika postovanja bude takva! Ako se to bude desilo, ja ću lično povećati broj tema na strani na 500, pa da skrolujemo do besvesti! Šala mala! :D Najozbiljnije, verujte mi da to nije nikakav problem i da pretraga na forumu radi daleko najbolje od svega što sam video, pa problemi sa nalaženjem sopstvenih, pa i tuđih tema jednostavno ne postoje. Pored toga imamo opcije za pretragu svih tema ili postova jednog člana, pa onda pregled svih izmena od poslednje posete itd. Drugim rečima, ako poželite da nešto nađete, neće vam trebati više od minut, ako i toliko. Zabrinutost oko brzog prelaska teme na drugu stranu? Zar? Kako to može biti problem, a nije problem da ista takva fotka potone u grupnoj temi i niko živ ne može da je nađe, jer nema unikatni naslov?

Osim svega izrečenog, mogu reći i da nijedno pravilo nije kruto kao drvo. NARAVNO da su izuzeci mogući, naravno da ćemo insistiranje članova da grupišu svoje istorodne fotografije poštovati, ali ćemo takođe i mi insistirati da se što više otvaraju nove teme, jer i pored diskutabilnog kvaliteta nekih radova, neki drugi zaslužuju mnogo više nego što dobiju! I to je upravo ono zbog čega se borimo za ovaj drugačiji koncept funkcionisanja foto-bloka podforuma.

Ocenjivanje tema sam u nekoliko navrata odbacio kao loš predlog, zbog vrlo loših iskustava sa takvom praksom na drugim forumima, ALI nisam tvrdokoran i u narednom periodu ćemo najverovatnije testirati jedan takav sistem. Videćemo kako funkcioniše i koliko je realan pokazatelj kvaliteta tema, pa ako se ispostavi dobrim, zadržaćemo ga.



Ako sam nešto ispustio ili postoje nedoumice oko ovoga što sam napisao, očekujem da otvoreno kažete. Nismo mi ovde kazneni vod, pa da se slepo držimo nekakvih "Pravila službe". Pravilnik koji sastavljamo ima za cilj da predupredi nedoumice i anarhiju, a nikako da sputa početnike ili naprednije članove da učestvuju na forumu.


Pozdrav

P.S. Izvinjavam se svima što je post malo duži, ali MOLIM da bude pročitan, kako ne bismo iznova ponavljali jedno-te-isto. Hvala! :)
« Poslednja izmena: Mart 01, 2013, 01:03:48 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #44 poslato: Mart 01, 2013, 09:17:46 posle podne »
Ne vidim uopšte razlog zbog čega se diže tolika fama oko početnika i njihovih fotografija?

Ma ja sam mislio na pocetnike na forumu, a ne obavezno u fotografisanju.
Rekoh da je ideja takve sobe interesantna, a to zato sto omogucava "upravi" da kontrolise priliv "kadrova", dok sa druge strane, postoji realna sansa da oni koji prodju "inicijaciju" unesi vise odgovornosti u svoje dalje postupanje na nekom forumu.
Time naravno ne govorim da sam ja za tako nesto ili protiv, vec vise onako teorijski.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #45 poslato: Mart 01, 2013, 11:37:44 posle podne »
Ja pravila foruma ne vidim kao ustav Severne Koreje,a "uprava" nije Nacionalni komitet odbrane iste  ;D Kako sam ja shvatio pravila više daju predloge nego što nameću određeni model ponašanja.Ne vidim poentu zašto bi neko zbog dužeg staža na forumu bio privilegovan u odnosu na nekog novog člana.Meni je sasvim poželjno da neko ko je tek počeo da fotografiše postavi fotografiju za koju smatra da je za javno prezentovanje.Ne vidim uopšte razlog za  ovu priče o "početnicima"  . Evo ja sebe smatram početnikom,a ,usput, nemam ni aparat!
« Poslednja izmena: Mart 01, 2013, 11:40:46 posle podne od strane neo »

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #46 poslato: Mart 02, 2013, 12:00:33 pre podne »
Grebeš se od žene za 600D pa ga stavljaš u potpis  >:D ;)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Teme od kilometar ili svaka slika - jedna tema
« Odgovor #47 poslato: Mart 02, 2013, 09:43:51 pre podne »
Ja pravila foruma ne vidim kao ustav Severne Koreje,a "uprava" nije Nacionalni komitet odbrane iste  ;D  . Evo ja sebe smatram početnikom,a ,usput, nemam ni aparat!
E pa trebalo bi da ih vidiš, čim bez dozvole moj aparat stavljaš u potpis  >:(  A sada, za kaznu, odmah kod frizera   >:D
« Poslednja izmena: Mart 02, 2013, 09:53:38 pre podne od strane neonka »
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II