Autor Tema: problem ekspozicije sa blicem  (Pročitano 11300 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: problem ekspozicije sa blicem
« Odgovor #20 poslato: Januar 15, 2013, 06:16:45 posle podne »
Doktore, jel ti pod A modom podrazumevaš Auto mod? Čisto da se ne zbunjujemo. Inače:
- M (manual)
- A ili Av (prioritet blende - aperture value)
- T ili Tv ili S (prioritet okidača - trigger value ili shutter)
- P (program mod)
- Auto (automatski mod)

U A modu može da se zakuca fokusna tačka po želji. U Auto modu možda ne (ne umem da ga koristim :D ). Za to služi P mod, koji je po defaultu isti kao i Auto (sve je automatski) osim što možeš po potrebi da izmeniš bilo koji parametar.

Ako si sve vreme mislio na Auto mod, onda ti problem leži baš u fokusnim tačkama. T.j. nekad ti fokusira nešto bliže, a nekad dalje i prema tome odmeri potrebnu količinu svetla.

E da, proveri da negde nisi naduvao blic, kompenzovao ekspoziciju...
« Poslednja izmena: Januar 15, 2013, 06:31:29 posle podne od strane Hornet »

Van mreže doktor 016

  • Član
  • **
  • Poruke: 190
    • Pogledaj profil
Odg: problem ekspozicije sa blicem
« Odgovor #21 poslato: Januar 15, 2013, 07:21:36 posle podne »
Hornet upravo tako sve vreme mislim na Auto mod gde nista ne mozes da menjas. Sve ostalo je kako si rekao. Ja mislim upravo to  da senyor u auto modu ocitava fokusnim tackama i zeljeni objekat ali i baci tacke pored i  iza objekta i to ga verovatno zbunjuje, tako da kad te parametre prepisem  u M modu normalno da dobijem isti  los rezultat, Samo jednom mi se desilo da je u u auto modi pokayivao jednu fokusnu tacku sve vreme ali ne znam sta sam uradio da bi se to deliso . Muka je sto ne mogu da se setim dali sam slicne stvari pokusavao i sa canonom 500d dok sam ga imao.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: problem ekspozicije sa blicem
« Odgovor #22 poslato: Januar 15, 2013, 07:55:25 posle podne »
Ja mislim upravo to  da senyor u auto modu ocitava fokusnim tackama i zeljeni objekat ali i baci tacke pored i  iza objekta i to ga verovatno zbunjuje
Ostavni samo uključenu centralnu tačku,a ostale isključi :)

Van mreže doktor 016

  • Član
  • **
  • Poruke: 190
    • Pogledaj profil
Odg: problem ekspozicije sa blicem
« Odgovor #23 poslato: Januar 15, 2013, 09:04:24 posle podne »
To i radiim ali kako mozes da isljučis ostale tacke  u auto modu mislim da ne može

Van mreže MaxFoto

  • Član
  • **
  • Poruke: 115
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: problem ekspozicije sa blicem
« Odgovor #24 poslato: Januar 15, 2013, 11:01:25 posle podne »
Namesti AF-area mode na  single-point AF i onda izaberes srednju tacku. Tako je kod mene na Nikonu, predpostavljam da je na istu foru i kod druga Canon-a.  :)
Pozdrav.

Van mreže doktor 016

  • Član
  • **
  • Poruke: 190
    • Pogledaj profil
Odg: problem ekspozicije sa blicem
« Odgovor #25 poslato: Januar 15, 2013, 11:40:45 posle podne »
Citao sam pazlivo uputstvo i nasao sam da Auto Lighting Optimizer treeba da bude disable jer u suprotnom slike mogu biti preosvetljeane kod canona 650d u auto modu ne mogu iskljuciti periferne tacke. Pokusao sam ponovo i dobio sam bolje rezultate. Mada ostaje da uporedim svoj aparat na licu mesta u istim uslovima sa drugim canonom. Moram da probam i sa drugim blicem a ne pop up,ali ga trenutno nemam.  Izvinite ako smaram. Pozdrav  :)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: problem ekspozicije sa blicem
« Odgovor #26 poslato: Januar 15, 2013, 11:55:52 posle podne »
Citat
Citao sam pazlivo uputstvo i nasao
Ja sam ti rekao jos na pocetku, "u kom' grmu cuci zec" ;)
Pogledao sam i ja fotke i dalje nisam siguran cemu u man. modu ISO1600 plus blic...mislim moze to, al' ocigledno ne u svetlosnim uslovima kakve si ti imao.
A ovaj "Auto Lighting Optimizer" ti dize automatski ISO za svetlosne prilike, ne vodeci racuna o tome da ces ti i blicem da bljesnes. Kao sto si ustanovio, iskljuci ga i to je to.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: problem ekspozicije sa blicem
« Odgovor #27 poslato: Januar 16, 2013, 12:02:45 pre podne »
Pogledao sam primere koje si poslao.
Prvi red jos nekako i da objasnim jer aparat nije izabrao iste fokusne tacke iako su parametri ISO, exp, blenda isti za sve tri slike. Verovatno drugaciji proces odradi Digic 5. Proveri to opet, ali slikaj u RAW-u.
Medjutim donja tri primera ne mogu da objasnim.
I kod mene na 600D hoce ponekad da preeksponira, ali mnogo manje i ne u auto modu, a isto se desva i na 7D u istoj situaciji. Verovatno je takvo merenje. Probaj u Live view da slikas, pa da vidimo onda.
« Poslednja izmena: Januar 16, 2013, 12:04:59 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: problem ekspozicije sa blicem
« Odgovor #28 poslato: Januar 16, 2013, 12:34:11 pre podne »
Jel se to iskljucivo dogadja u Auto modu ili u svim modovima? Jesi li probao s drugim objektivom. Skoro sam negdje procitao da blenda hoce da zeza ako objektiv bude izlozen visokoj temperaturi. Ovdje ima strucnjaka koji to mnogo bolje znaju.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: problem ekspozicije sa blicem
« Odgovor #29 poslato: Januar 16, 2013, 05:24:06 posle podne »
Kao što sam i mislio, ovo nije do aparata, nego do vlasnika. ;)

Mora se posvetiti bitno veća pažnja savladavanju osnovnih komandi i posledica koje promena parametara i modova nosi sa sobom. Svaka vrsta automatike, bilo da je to mod fotografisanja ili fokusa, postaje problematička čim korisnik poželi nešto konkretno, kao što je sada slučaj. Zato je bitno zaboraviti na automatiku i upravljati ručno svim bitnim parametrima.

Pozdrav

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: problem ekspozicije sa blicem
« Odgovor #30 poslato: Januar 16, 2013, 08:08:44 posle podne »
Hmmm...?
Upravo sam probao da ispucam dvadesetak slika po sobi onako bezveze i sa istim kadrom i razlicitim u AUTO modu sa blicem.
Svaka je bila dobro eksponirana. Nisam to ranije ni probao za ozbiljno, ali lepo radi.
Kod 600D ne mozes nista da menjas u AUTO modu, a verujem da je i kod 650D tako.
Ne znam zasto se to desava kod tebe. :-[
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: problem ekspozicije sa blicem
« Odgovor #31 poslato: Mart 01, 2013, 10:47:00 posle podne »
Da nije dirao FEC dugme i tockic?