Autor Tema: Ma samo hrabro, deo 3.  (Pročitano 69801 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #160 poslato: Jul 20, 2012, 08:49:59 pre podne »
@deVil Lepo je popričati malo o pravim stvarima koji se tiču dobre fotografije. Ja i nisam neki stručnjak za računare, ali uočim razliku u bojama izmedju mog ACER monitora i onog monitora koji postoji na mom jakom HP. Kad prebacim fotku sa jednog računarom na drugi, slika se nekako izmeni, ali nisam uočio neku pravilnost, recimo da "beži" u žutu, plavu ili neku drugu boju...U tehničkom smislu moj najveći problem je stativ. On se izgleda mora koristiti. Pogledajte sve one fotografije koje kače autori grupisani oko Juze, retko ćete naći da je neka snimana iz ruke, a ne zna se koja je bolja od koje. A opet, nije moj stativ (Hama Sherpa sa kuglicastom glavom) težak, nije mi teško da ga nosim, ali se teško rukuje njime i objekat pobegne dok se sve podesi kako treba i uključi daljinski okidač...Mislim da to svako ko se oslanja na stativ i njegovo korišćenje, zna dobro sve muke koje ga prate.... Takodje mislim da dobar deo nekvaliteta mojih fotografija (budimo iskreni!) potiče od toga što snimam iz ruke. Može se zadržavati dah, klečati, ležati na zemlji, ne vredi, uvek je tu neki drhtaj koji malo muti sliku...

Ja imam jednu drugu dilemu, vezanu za filozofiju same makro fotografije. Čovek bi trebalo da ima svoj stil, nešto što ga definiše kao fotografa. Mislim da u makrofotografiji postoje dva ekstrema: sto vece uvecanje na jednoj strani i manje uvećanje na račun atmosfere i okruženja samog objekta fotografije, na drugoj strani. Veliko uvećanje, koje je cilj samo sebi, smatram manje važnim, iako skidam kapu i klanjam se ljudima koji su u stanju da naprave fotografiju sa velikim uvećanjima. Naprosto, to veliko uvećanje, svaka mu čast, jeste ipak stvar tehnike, možda i opreme...Prednost bih dao fotografijama koje prikazuju i pičaju priču (eto, na pamet mi odmah pada deVilova znamenita Lady Burger) i u kojima se prosto vidi atmosfera, deo prirode mikro sveta koji mnogi ne primećuju i ne vide, jednostavno cela priča nad kojom se zamislite....Jasno, nešto izmedju (najbolje od oba sveta!) je možda pravo rešenje i onaj ko nadje tu meru izmedju oravog povećanja i atmosfere, jeste veliki majstor.

@Grizli, Hvala na lepim rečima, jeste to je Tamron Macro 90 mm, sočivo koje se pokazalo sasvim dobrim za posao makrofotografije. Ja još ne uspevam da izvučem sve njegove mogućnosti iz ovog odličnog objektiva. Ponekad ga kombinujem sa onim manjim mikroprstenovima (12 ili 20 mm) u želji da postignem malo bolje uvećanje insekta koga snimam.

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #161 poslato: Jul 23, 2012, 12:54:37 pre podne »
I ja sam slabo prolazio sa stativom. Prosle godine sam ga koristio par puta, a ove nijednom. Nikako da se pogode uslovi za rad sa tim cudom. Najbolje je koristiti ga rano ujutru dok insekti miruju, a to je nemoguce leti jer su temperature i nocu iznad 20 stepeni. Najbolje je probati u prolece i u jesen izjutra pod uslovom da ne duva vetar ::)
Neko moje iskustvo je da se mnogo bolje u praksi koristi monopod (sa pokretnom glavom). Oprema je stabilna i veoma pokretnatako da je monopod idealno resenje  :)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #162 poslato: Jul 23, 2012, 03:48:33 posle podne »
Citat
Ja i nisam neki stručnjak za računare, ali uočim razliku u bojama izmedju mog ACER monitora i onog monitora koji postoji na mom jakom HP. Kad prebacim fotku sa jednog računarom na drugi, slika se nekako izmeni, ali nisam uočio neku pravilnost, recimo da "beži" u žutu, plavu ili neku drugu boju...
Oldi, ako ti je prikljucen monitor na HP, onda je razumljivo da nema nekih vecih odstupanja jer sliku oblikuje ista graficka. Inace taj HP Workstation koji ti imas je profi, i kad mu stavis nove drajvere i kalibrises, mozes da radis sve sto postoji u vezi digitalne umetnosti. I najjeftiniji model od te serije je prava ala.
Zato Oldi, samo ozezi. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #163 poslato: Jul 24, 2012, 07:57:27 pre podne »
@deVil da, moj tripod dozvoljava da koristim centralnu sipku kao monopod,a na njemu postoji i kuglicasta glava sto donekle olaksava koriscenje cele sprave, te cu pokusati da koristim ovu kombinaciju. Kad se fotografise, i postoji treca tacka oslonca (pored dve ruke koje cvrsto drze foto aparat), sve je mnogo lakse...

@desha da, to je dobar Laptop, i jos da ja znam da izvucem iz njega sve sto on moze, tj. sta sve moze Photo Shop...U svakom slucaju, rad mnogo pomaze. Hvala Vam obojici na komentarima i prijatnom caskanju

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #164 poslato: Jul 25, 2012, 06:43:58 pre podne »
Da okacim i ovo... valjda ce posle ove kise da se poveca broj modela, nesto ih bas i nije bilo, i njima valjda vrucine ne odgovaraju (muve se izuzimaju!).

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #165 poslato: Jul 25, 2012, 06:47:43 pre podne »
mozda jos i ovo, u standardnom maniru.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #166 poslato: Jul 25, 2012, 07:05:12 pre podne »
Ako bih - sto je jako nezahvalno - sam kritikovao svoj rad, najvise bih zamerio cesto koriscenje malih blendi, tj velikih otvora. To se cesto krece oko 4, 5.6...vrlo retko svetlo bude dovoljno dobro da dozvoli upotrebu blendi 8 ili 11. Kod koriscenja velikih otvora blendi fotografija, pa tako i ovo sto ja kacim, je dvostruko na gubitku. Sa jedne strane, sam objektiv nije u najostrijoj svojoj oblasti (literatura kaze da je za moj Tamron 90 mm to negde  okof 11, f 16...), a sa druge strane ostrina je veoma plitka, te je samo deo modela ostar, ostalo mutno... Jace svetlo i upotreba recimo blende od 11, znaci da se snima u sred dana, a onda je tu dodatni problem senka modela, po pravilu smestena tamo gde je ne zelimo, pa je i to muka. Jedino sto je dobro kod fotografisanja sa vecim otvorima blende, a sto ja cinim jer me na to nateraju uslovi, to je zamucena pozadina. Govoreci o parametrima fotografisanja, jos da dodam da se tvrdoglavo drzim brzine zatvaraca 1/200 nikad manje od 1/160 jer sam utvrdio da za vecim od ovoga duzinama ekspozicije, obavezno imam zamucenje koje proizvede tresenje aparata (o upotrebi, tj. neupotrebi stativa zalio sam se ovom forumu ranije). ISO drzim na 200, retko koristim 400, iznad toga za makrofotografiju bude i previse suma, pa izbegavam vece osetljivosti. I na samom kraju, pod uslovom da je sve idealno, da je svetlo dovoljno dobro, da nema travki ispred modela, da bube ne lete brzinom MIG 29, da ne stoje na nedohvatljivim mestima, treba imati srece pa naleteti na interesantnu zivuljku, a ne na kucnu muvu! U zakljucku: dobra makrofotografija je veliki trik, i nije je lako napraviti, zaista!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #167 poslato: Avgust 01, 2012, 09:48:59 pre podne »
...da ne bude da se bas nista ne radi...

Van mreže doktor035

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 580
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #168 poslato: Avgust 01, 2012, 04:04:44 posle podne »
Zamerka sto se tice ove zadnje.....nije ti fokus na oci insekta  :-\
canon 1100d
EF-S18-55mm
Pentacon 135mm
Helios 44-2

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #169 poslato: Avgust 01, 2012, 09:16:33 posle podne »
Doktore u pravu si skroz, dugo sam razmisljao da li da je okacim (naime, nemam nista bolje dugo ne izlazim u polje da fotografisem) i eto, napravih gresku. Hvala na komentaru!

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #170 poslato: Avgust 01, 2012, 09:30:25 posle podne »
Kad se setim kako si počeo matori, moram reći da ideš u odličnom pravcu ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #171 poslato: Avgust 02, 2012, 06:17:46 pre podne »
Hornet au ni ne podsecaj me! Bese to nocna mora, hod po ivici sloma zivaca, na najcrnje sam pomisljao! Isao kod ocnog lekara, za malo da nosim da mi se proveri da li mi je Tamron 90 mm dobar i upucan, kupovao bliceve, prstenove, stative, na mahove hteo da ostavim Nikon, pa opet iz pocetka slusao sve savete i radio sve sto neko i pomene ili sto negde procitam! A ono kao za inat, sve gora fotografija od gore! Gospodu hvala, to je za nama. Da ne bude zabune, ni ovo sto sad kacim nije bas...vise to sluzi da zapocnemo prijateljsku pricu, ali jeste bolje...I bice bolje, to obecavam! Svima dobro svetlo zelim!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #172 poslato: Avgust 13, 2012, 06:39:09 pre podne »
Ostajem pri tvrdnji da je ova sezona nešto tanka sa insektima. Evo i dokaza: vozeći juče poprilično i brzo i dugo po autoputu, nisam "uhvatio" na šofer šajbni ni tri neke bube! E sad, možete zamisliti kako je to po livadama! Iz tog skromnog izbora, evo nekoliko (školskih) radova, standardnog manira i još standardnijeg kvaliteta. Inače, stativ i ja se i dalje bijemo i nevolimo se nikako!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #173 poslato: Avgust 13, 2012, 06:59:40 pre podne »
... i još nekoliko komada, da diskusija bude življa... Maslačak je snimljen "u letu" (ono, duneš u maslačak, pa brzo, škljoc, čkljoc....). Zato i nema neke velike oštrine, ali inspirisala me deVil-ov hoverfly, pa sam rešio da okačim ovaj leteći predmet. A fotografija, tužan kraj je nastala dok sam zevao po lišću i bukvalno video kako ovaj beli pauk u trenu hvata vrednu pčelu...za par minuta od nje je ostala samo ljustura... Da sam imao stativ kod sebe, mozda bi sve bilo oštrije, ovako ostaje samo zapisana priča iz prirode.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #174 poslato: Avgust 13, 2012, 08:05:14 pre podne »
Tuzni kraj je predobra slika (ocigledno si imao srece da bas ovakvu sliku napravis, da budes tu u pravo vrijeme u pravom trenu), svaka cast na toj fotografiji :D

Van mreže Toba

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 285
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #175 poslato: Avgust 13, 2012, 11:53:54 pre podne »
Uživam dok gledam ovakve fotografije na ovom forumu, svaka čast za ovo!

Tuzni kraj je predobra slika

Da, dobra je, na njoj se vidi ubica i poslužiće kao dokaz za ubistvo pčele  :)


Canon PowerShot SX40 HS

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #176 poslato: Avgust 13, 2012, 01:09:46 posle podne »
Sve bolje i bolje  :)
Najvise mi se svidja pauk i pcela. Ima dosta tih cvetnih pauka koji vrebaju nepazljive zrtve. Kad god budes naisao na takve, akcione scene potrudi se da dobijes vise dof-a (odmahni se malo vise(pa posle udari krop) i slobodno idi na f/16 ako ti svetlosni uslovi dozvoljavaju). Tako i ja radim jer stacking tesko uspeva kod akcionih scena jer se stalno pomeraju insekti, a ni stativ nije od pomoci  ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #177 poslato: Avgust 13, 2012, 01:36:31 posle podne »
Hvala prijatelji na komentarima i lepim recima. Bice i bolje, nadam se...

Van mreže Kidza

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #178 poslato: Avgust 13, 2012, 05:20:37 posle podne »
Fini Oldtmer,fino! Pcela i pauk najuspelija, mada meni se i "Dorucak u travi" dopada!( kako li ce da pojede ovu smrdibubu, kada zaista opasno smrdi) :-\

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Ma samo hrabro, deo 3.
« Odgovor #179 poslato: Avgust 13, 2012, 10:29:30 posle podne »
Kidza hvala, ni sam ne znam kako ce smrdibubu da svari! Stvarno, kad sad malo bolje pogledam, te beli pauk ubio vrednu pcelu, te zuti pauk smotao smrdibubu, nekako mi morbidne fotografije, sta kazes?