Autor Tema: [putopis] Korzika, divlja i prekrasna  (Pročitano 13598 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
[putopis] Korzika, divlja i prekrasna
« poslato: Januar 29, 2012, 08:48:56 posle podne »
Sa mojom porodicom svake godine idemo na duže putovanje po bliskim i malo udaljenim krajevima. Da imamo potpunu slobodu u tome gde i za koliko vremena ćemo negde stati, uvjek putujemo autom i spavamo u autokampovima. Pre putovanja obično napravimo grubi nacrt puta koji usput možemo i da promenimo. Ako nam se neka destinacija stvarno sviđa, tamo mirno ostanemo duže nego što smo predvideli i uživamo.  
U 2009. godini naš je plan bio, da posetimo Korziku.

Kažu, da se velika većina turista zaljubi u Korziku.
U toku jednog dana možeš da šetaš starim i očaravajućim gradićem uz more, penješ se po divljim planinama sa prekrasnim pogledom, kupaš se u moru tirkizne boje ili u kristalno čistoj reci usred planina.  Bez obzira, dali ti se sviđa Korzička kuhinja, divlje avanture ili kad uživaš na plaži, to ostrvo sa svojom lepotom i svojom dušom jednostavno te očara.
Korzika se nalazi u Sredozemnom moru u Đenovskom zalivu kao deo Francuske. O njenoj turbulentnoj istoriji i kulturi možete najviše da pročitate na internetu. Korziku ću pokušati da vam predstavim sa očima nekog, koji je tri nedelje uživao u svim tim lepotama.

Na karti je ucrtan naš put po Korzici, kampovi i zanimljivi krajevi koje smo posetili. Pre puta sam dobio savet, da na kružnu turu Korzikom idemo u smeru kazaljke na satu, tako da je auto za vreme vožnje divljim, uskim i zastrašujućim putevima uvek sa unutrašnje strane puta pored stena. Bolje ogreban auto nego auto u provaliji!


Na put smo krenuli u kasnim noćnim satima i posle sedam sati vožnje, ujutro stigli u Livorno (Italija), Trajekt koji nas je čekao u luci do Korzike vozi četiri sata. Taman toliko, da se možeš istuširati nešto pojesti i malo odspavati u kabini.


Dolazak u Bastiu, luku na samom severu Korzike.


JUŽNI DEO OSTRVA (Bonifacio)
Ako na Korzici posetiš samo jedan deo, to bi bio jug ostrva. Prekrasne plaže, šarmantni gradovi i sela, kao i divlje planine u blizini.
Na istočnoj, malo manje turistički zanimljivoj  strani ostrva, krenuli smo prema 175 kilometara udaljenom seocu Pianotoli-Caldarello na krajnjem jugu ostrva. Ovde caruje prekrasan grad Bonifacio. Ispod sela Pianotoli, pored plaže u zaljevu Kevano (Chevanu), odabrali smo autokamp za naš šator i kao polaznu tačku naših puteva u okolinu narednih šest dana.

Zaliv Kevano u večernjem svetlu






Bonifacio sa svojom Citadelom, po mnogima najšarmantniji grad na Korzici, nalazi se na uskom i malom poluostrvu sa još užim zalivom koji vodi do gradske luke. Noviji deo grada nalazi se oko luke, koju sa vrha strme litice (klifa) nadgleda stara Citadela.


Pristup do Citadele je preko strmog i lepo uređenog puta. Citadelu čuvaju moćni zidovi.


Posle dobro branjenog ulaza nađeš se u lavirintu uskih i krivudavih uličica koje nude prijatanu hladovinu. Ovde ima puno prodavnica i ugostiteljskih objekata koje nude najrazličitije suvenire, hranu i piće.




Sasvim na kraju poluostrva, na izuzetno preglednoj tački nalazi se gradsko groblje. Sa svojim grobovima (grobnicama), koji su poređani u minijaturnim ulicama i oko trgova, to je mesto pravi raj za fotografa. Pogled se prostire do Sardinije koja je udaljena svega 12 kilometara.




Pogled sa groblja na strme litice i Citadelu.


Odbrambeni zidovi čuvaju ulaz u zaliv i luku.


Još nekoliko fotografskih pogleda na Bonifacio i Citadelu. Dobro se vidi lokacija Citadele na strmoj litici iznad mora.






Alta Rocca
Posle odmora za kupanje i uživanje na plaži i lenčarenja uz knjigu, ujutro sledećeg dana krenuli smo ka planinskoj divljini i unutrašnjosti ostrva.
Što više ideš u unutrašnjost ostrva manje je turista i više tišine. Visoke planine restežu se preko celog ostrva od severa prema jugu. Najviši vrhovi na jugu nalaze se u predelu Alta Rocca i dostižu do 2132m visine. Sa vrhova planina otvaraju se spektakularni  pogledi na granitne stene, divlje šume i prelepe doline sa čistim rekama.

Na putu prema planinama odkrivali smo stara seoca sa šarmantnim malim crkvama.


Tipični Korzički put uklesan u stene iznad provalija. Vožnja tim putevima nije za one sa slabim nervima pogotovo kad iz suprotne strane dolazi neki veći auto (vonvagen).


Auto smo ostavili na prelazu Col De Bevella (1218m) i pešice krenuli prema granitnim stenama.


Pogledi na brdovitu unutranšnjost ostrva.






Čiste i hladne rečice zovu  nas na kupanje i hlađenje u bazenima.


Capo Petrusato, najjužniji rt na Korzici i naša najomiljenija plaža. Do prekrasnih korzičkih plaža po pravilu uvek se ide pešice. Sav trud nagrađen je lepim morem tirkizne boje, sičušnjim peskom idealnim za igru dece.






Pogled na udaljeni Bonifacio preko litica sa rta Petrusato.


UNUTRAŠNJOST OSTRVA (Corte)
Unutrašnjost je srce ostrva. Sa svojim visokim granitnim planinama, ogromnim šumama, bezbrojnim rekama i potocima ovo je pravo mesto za avanture željne turiste.
Za nekoliko dana za sobom smo ostavili plaže i uputili se prema unutrašnjosti do grada Corte, gde smo planirali naše sledeće zaustavljanje.

Na putu smo se zaustavili u mirnom gradu Sartene sa kućama izgrađenim od granita.


Naći hranu u tako dobro snabdevenim prodavnicama nije bio nikakav problem.


I sa suvenirima nije bilo problema.


Prelaz Vizzavona (Col De Vizzavona 1163m) Stara tvrđava.


Corte
U središnjem delu Korzike, usred visokih planina, nalazi se grad Corte , simbol korzičke nezavisnosti i pobunjenika. Između 1755 i 1779 godine tu je bio glavni grad nezavisne korzičke republike. Ovde možete naći nacionalni univerzitet (1765 g.) sam grad sa svojim nedovoljno održavanim zgradama i nije najlepši ali služi kao izvrstna polazna tačka za posetu dolina i obližnjih planina i planinskih jezera.

Stari most na ulazu u grad


Tipična kuća u gradu






Citadela se uzdiže iznad starog gradskog jezgra.




Glavni cilj našeg puta u unutrašnjost ostrva bila je dolina Restonica i poseta jezeru Melu usred sivo-zelenih planina. Dolina Restonice jedan je od najlepših krajeva na celoj Korzici. Bistra voda, bazeni i veličastvena kulisa planina.
Prvih nekoliko kilometara dolinom vodi uzak adrenalinski put, uklesan u stene iznad provalija. Na put je najbolje ići u ranim jutranjim satima, kada »turisti« još spavaju.


Auto smo ostavili na prvom mogućem parkingu i peški se uputili prema planinskom jezeru Melu na 1735m nadmorske visine ispod planine Monte Rotondo (2622m).




Jezero Melu


Rečica Restonica na početku svoga puta






Pastirska koliba






ZAPADNI DEO OSTRVA (Porto)
Zapadna obala Korzike je najdivljija sa  visokim i strmim liticama, fantastičnim pogledima na okolni krajolik i najluđim putevima samo za vozače sa najjačim nervima.
Priroda je ovde pokazala svu svoju fantaziju u obliku bezbrojnih i neverovatnih formi stena. Plaže su ovde fenomenalne ali izuzetno nepristupačne, ponekad samo sa čamcem. Da o boji i čistoći vode i ne govorim.

Poslednji pogled na Corte sa svojom planinskom pozadinom.


Preko doline reke Golo počeli smo sa penjanjem prema najvišem prelazu na Korzici dostupnim sa autom, Col De Verghio (1477m).


Divljih veprova na Korzici više nema ali zato smo pored najviših planinskih puteva stalno susretali napola divlje svinje (cochons coureus) koje slobodno šetaju naokolo. Najviše vole turiste, koji se zaustavljaju pored puta i nude im najrazličitiju hranu. Svinje mogu biti i mnogo dosadne, sve dok ne dobiju ono što hoće.


Pogled na zapadnu stranu ostrva preko kanjona Spelunca.


Naše sledeće odredište bilo je malo turističko mestašce Porto, odlična polazna tačka za neke najveće prirodne zanimljivosti Korzike. ( kanjon Spelunca, Les Calanques…).
Već u samome autokampu su nas iznenadile kamene skulpture i divni pogledi na planine.




Ni bazen u kampu nije bio loša stvar pogotovo ovako uređen. Da na ovome mestu napišem nešto i o kampovima na Korzici. U pravilu su dosta dobro uređeni sa čistim sanitarijama. A cene su im mnogo jeftinije nego uz Hrvatsku obalu. U razdoblju između 15. jula i 15. augusta su krcati ali uz malo sreće uvek se nađe još po koje mesto.


Les Calanques
Crvene granitne stene najrazličitijih oblika koje se uzdižu i do 400 metara iznad more. Neverovatnih boja, pogotovo u večernjim satima ili rano ujutro. Isplati si uzeti na raspolaganje malo više vremena i posetiti ih pešice.




U pozadini je zaliv Porto i prirodni rezervat Scandola.


Granitne skulpture u ranome jutru.








Put preko i između stena neverovatno je uzak i krivudav ali sa puno neverovatnih pogleda na okolinu.


Večernji pogled na zaliv Porto


Kad se bude korzičke planine






Na tridesetak kilometara južnije pored mora stoji mali gradić Corgese, koji su naselili grčke izbeglice još davne 1676. godine kad su bežali pred Turcima.






Izlet u divlji kanjon Spelunca


Odabrali smo stari put koji povezuje dva stara Đenovska mosta (Ponte Vecchju i PonteZaglia)
Put nas je vodio po stari mulatjeri.


Ponte Zaglia je star most skriven u senci zelenila. Ispod njega nalaze se čisti bazeni za kupanje. Za one hrabrije koji vole hladnu vodu.


Ponte Vecchju


SEVERNI DEO OSTRVA (Bastia)
Poslednjih dana našeg putovanja počeo je da duva jak vetar sa zapadne strane i nastali su veliki talasi. Kupanje je bilo skoro nemoguće a ponegde i zabranjeno pa smo to vreme iskoristili za šetnje i igru na plažama. Odlučili smo da idemo prema severu ostrva i našem poslednjom cilju, gradu Bastia.

Buntovnički duh Korzikanaca još je uvjek veoma živ. Leti, kad je na ostrvu dosta turista to se ne oseća tako jako, ali zimi oni žive svoje snove o nezavisnosti od Francuske.


Kao što su Korzikanci tako je i priroda sva buntovna i divlja.


Talasi na plaži u blizini grada Calvi


Već na svojim pripremama za putovanje dosta sam pročitao o divnim i divljim plažama na severu ostrva. Teško su dostupne ali izuzetne lepe u svojoj izolovanosti.

Plaža Ostricone
Zbog velikih talasa kupanje je bilo zabranjeno.


Plaža je formirana pored rečnog ušća.


Za pristup na plažu trebalo je savladati nabujalu reku. Na fotografiji to izgleda sasvim jednostavno no u stvarnosti to nije bilo nimalo lako pa je nekoliko turista i palo u vodu. Još više problema stvarala su sićušna zrna peska koje je vetar nosio naoklo.






Veče na plaži kampa u blizini grada St. Florent






Sasvim na severnom rubu Korzike nalazi se rt Cap Corse. Na njegovoj zapadnoj strani na visokim liticama stoji gradić Nonza. Pored svoje zanimljive lokacije i tvrđave na najvišem mestu nad morem taj gradić najpoznatiji je po čudesnoj crnoj plaži  duboko ispod grada.


Prsitup iz Nonze do čuvene plaže vodi preko stotina stepenica od sivog granita.


Pogled sa kule tvrđave prema zalivu St. Florent. Azurna boja mora i još uvek veliki talasi.




Nonza


Poslednjeg dana našeg putovanja zaustavili smo se  u gradu Bastia. Tamo nas je čekalo ukrcavanje na trajekat. U međuvremenu dok smo čekali na trajekat napravili smo manju šetnju po gradu.
Stara gradska luka


Tipične lučke kuće




Doručak čeka




Poslednji pogled na luku sa trajektima pre nego što se ukrcamo.


Nadam se, da sam vam sa svojim rečima i fotografijama barem delimično dočarao naše utiske sa putovanja po tom divljem a predivnom ostrvu. Mene i moju porodicu je osvojilo.
Već na putu prema Livornu razmišljao sam o tome što sve smo doživjeli i kada sam sav taj put ponovo doživljavao pisanjem putopisa, u meni se rađala ideja o ponovnoj poseti Korzike.









« Poslednja izmena: Januar 30, 2012, 11:49:46 pre podne od strane StORM48 »
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Korzika, divlja i prekrasna - putopis
« Odgovor #1 poslato: Januar 29, 2012, 10:05:04 posle podne »
Sjajno! ;)
Pored predivnih fotografija, cenim i volju, odnosno želju, da nam preneseš detaljno svoje utiske, probudiš želju da prošetamo istim putem i ostaviš značajne savete i smernice.
Znam koliko je vremena potrebno za jednu takvu reportažu i ovom prilikom ti se zahvaljujem!

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Korzika, divlja i prekrasna - putopis
« Odgovor #2 poslato: Januar 29, 2012, 10:07:14 posle podne »
Sedim skrstenih ruku pred tastaturom i razmisljam sta da napisem o tvom putopisu...

Stvar je ukusa i licnog izbora(potrebe) kupovina foto opreme, ona ne mora biti naj-naj niti poslednji krik tehnike.
Ono sto je coveku neophodno za dobru fotografiju, ovog tipa, su izdrzljive noge i izvezbano oko koje kad gleda, zna sta trazi da vidi i to prenese.
Znam mnoge sa "boljom" foto opremom, ali sa ovakvim pesackim performansama, poput tvojih, veoma malo.
Putopis koji si nam preneo, iz tvog ugla, zasluzuje ne mesto u turistickim katalozima, vec u udzbenicima.
Ono malo, sto sam znao o Korzici, je neprimerno porediti sa ponudom tvojih utisaka i boja. Priznajem, otvorio si mi oci...
Sve fotografije, iz serije, su na tehnicki visokom nivou, na sta si nas vec navikao( mada je samo Sony u pitanju >:D).
Da ne ispadne kako pisem samo hvalospeve, dozvolices mi malu kritiku, tacnije primedbu, koja ni u kom slucaju ne moze da umanji car tvog putopisa.

Pomenuo si i sam u tekstu, boje vecernjih sati, sto na prilozenim fotografijama malo mogu da vidim. To je jedino sto mi "nedostaje", jer kako primecujem,
skoro sve su radjenje u sred dana, po jakom Suncu. Ipak, ruku na srce, mesta koja si obilazio, ja bi se dobro zamislio da li bi bio u stanju da ih obidjem uopste,
obzirom na (ne)pristupacnost, a kamoli u neko predvecerje.

Da ne duzim...UZIVAO SAM!!!
Hvala na trudu i nesebicnosti da ove dragulje podelis sa nama :) ;)

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Grizli

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1125
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Korzika, divlja i prekrasna - putopis
« Odgovor #3 poslato: Januar 29, 2012, 11:41:08 posle podne »
Sjajna reportaža Vito!
hard core punk we live together, resist now and forever
Nikon owner
''Get as much,if not all,done in camera ''-Bryan Peterson

Van mreže zzzolja

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 363
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Korzika, divlja i prekrasna - putopis
« Odgovor #4 poslato: Januar 30, 2012, 12:07:46 pre podne »
Predivno, kao sto smo vec i navikli od tebe!!!
Bukvalno bi mogao kompletan cika Boletov komentar copy/paste :D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Korzika, divlja i prekrasna - putopis
« Odgovor #5 poslato: Januar 30, 2012, 12:16:35 pre podne »
Uživao sam u reportaži.Fenomenalne fotografije i odličan i precizan tekst.Hvala ti što si sve ovo podelio sa nama.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Korzika, divlja i prekrasna - putopis
« Odgovor #6 poslato: Januar 30, 2012, 10:34:46 pre podne »

   Tnx Vito  :)

Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Korzika, divlja i prekrasna - putopis
« Odgovor #7 poslato: Januar 30, 2012, 11:09:08 pre podne »
Sjajno! ;)
Pored predivnih fotografija, cenim i volju, odnosno želju, da nam preneseš detaljno svoje utiske, probudiš želju da prošetamo istim putem i ostaviš značajne savete i smernice.
Znam koliko je vremena potrebno za jednu takvu reportažu i ovom prilikom ti se zahvaljujem!
Hvala Hornet. Nije mi žao vremena ,da mogu podeliti svoja iskustva sa putovanja i sa drugima!

Stvar je ukusa i licnog izbora(potrebe) kupovina foto opreme, ona ne mora biti naj-naj niti poslednji krik tehnike.
Ono sto je coveku neophodno za dobru fotografiju, ovog tipa, su izdrzljive noge i izvezbano oko koje kad gleda, zna sta trazi da vidi i to prenese.
Znam mnoge sa "boljom" foto opremom, ali sa ovakvim pesackim performansama, poput tvojih, veoma malo.
Hvala Bole! Bolje »Sony« na terenu nego neki noviji i bolji aparat u kutiji! :) ;) :)

Da ne ispadne kako pisem samo hvalospeve, dozvolices mi malu kritiku, tacnije primedbu, koja ni u kom slucaju ne moze da umanji car tvog putopisa.
Pomenuo si i sam u tekstu, boje vecernjih sati, sto na prilozenim fotografijama malo mogu da vidim. To je jedino sto mi "nedostaje", jer kako primecujem,
skoro sve su radjenje u sred dana, po jakom Suncu. Ipak, ruku na srce, mesta koja si obilazio, ja bi se dobro zamislio da li bi bio u stanju da ih obidjem uopste,
obzirom na (ne)pristupacnost, a kamoli u neko predvecerje.
Što se tiče svetlostnih uslova potpuno si u pravu! Nema zaista dobre pejžažne fotografije a da se ne snimi rano ujutro ili u kasnim večernjim satima.
Put na Korziku  bio je više porodično putovanje nego fotografski treaking.
Uz to ide i nepoznavanja terena, večinom nepristupačne lokacije (osim za pešačenje) i ono staro i poznato »opet imaš fotoaparat u ruci« >:(. Kad bi na Korzici bio sam, eeeee onda…

Da ne duzim...UZIVAO SAM!!!
Hvala na trudu i nesebicnosti da ove dragulje podelis sa nama :) ;)

Hvala i tebi Bole, bilo mi je drago! :)

Sjajna reportaža Vito!
Predivno, kao sto smo vec i navikli od tebe!!!
Bukvalno bi mogao kompletan cika Boletov komentar copy/paste :D
Uživao sam u reportaži.Fenomenalne fotografije i odličan i precizan tekst.Hvala ti što si sve ovo podelio sa nama.
Tnx Vito  :)

Hvala i vama Grizli, zzzolja, neo i desha na lepim rečima! Nadam se, da ste ovim putopisom barem na tren mogli osetiti lepote Korzike.  :)
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Korzika, divlja i prekrasna - putopis
« Odgovor #8 poslato: Januar 30, 2012, 11:35:08 pre podne »
Odlicno Vito, odusevio si me fotografijama. Bole je u sustini sve napisao.

Citat
Bolje »Sony« na terenu nego neki noviji i bolji aparat u kutiji!

Odlicno receno!



P.S.
Tamron rules! ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Korzika, divlja i prekrasna - putopis
« Odgovor #9 poslato: Januar 30, 2012, 11:44:40 pre podne »
Nekako je najlakše prvi napisati komentar. Ma kakav bio, možeš biti siguran da nećeš ponoviti nešto što je već rečeno. :)
Zato ja sad nemam predstavu šta bih mogao da napišem, a da ne ponovim ono što su ostali drugari već rekli.

Ja lično reportažu smatram uspešnom kada su fotografije dopadljive i kada ih tekst prati u stopu. Međutim, posebnu draž imaju reportaže koje nagnaju posmatrača da i sam poželi da virtuelno putovanje zameni stvarnim, a to je upravo ono što je Tvoj putopis, druže, izazvao u meni! :)

Divni predeli, divne fotografije i moram reći - odličan tekst koji ih dopunjuje, iako su snimci takvi da je zaista malo šta potrebno dodati!

Slažem se za Boletom za neke večernje motive, ali mogu reći da potpuno razumem njihovo odsustvo. Iako samo ostrvo, Korzika je dovoljno prostrana da mi je sasvim jasno kakav je tempo obilaska i koliko energije to iziskuje. Pogotovo u porodičnoj režiji. Zato - imaš moj dubok naklon i beskrajno hvala za ugođaj koji si nam svima pružio! :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 30, 2012, 11:50:16 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: [putopis] Korzika, divlja i prekrasna
« Odgovor #10 poslato: Januar 30, 2012, 11:53:05 pre podne »
Ovu reportažu sam morala da pregledam nekoliko puta,i to natenane,kako bih bila sigurna da mi ništa od detalja nije promaklo.Ali verujem da ću to uraditi u još nekoliko navrata da utvrdim gradivo.Pošto znam koliki je trud potreban da bi nastala ovakva reportaža,mislim da zaslužuje neki opširniji komentar osim onih tipa:“fantastično“,“divno“,“savršeno“ ,„očaravajuće“....
Ali slažem se da ona jeste sve ovo što sam navela.Iako do sada nisam imala tu čast da ja postavim neku reportažu,više sam nego svesna koji je trud a i umešnost potrebna da na jednom letovanju,a ne namenskom foto-safariju,nastanu ovakve fotografije.O naknadnom odabiru i obradi fotografija,kao i o pisanju propratnog teksta i da ne govorim.Pošto sam ubeđena da na žalost većna nas neće moći lično da se uveri u sve lepote i draž Korzike,veoma sam zahvalna Vitu što je na najbolji mogući način prezentovao taj dragulj od ostrva pa smo barem na trenutak  u mašti mogli i mi da budemo tamo.Ja se naravno neću buniti ako ova reportaža bude naknadno obogaćena još nekim fotografijama.
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [putopis] Korzika, divlja i prekrasna
« Odgovor #11 poslato: Januar 30, 2012, 06:09:13 posle podne »
Hvala StORM48 i neonka na vašim iscrpnim komentarima!
Ovde koristim priliku, da zahvalim neonki za pomoč u lektorisanju teksta (da ne bude napola slovenski) i što me je potakla da uradim ovu reportažu! :)
Pozdrav, Vito
P. S.
Ako je pronađem, staviču i neku fotografiju sa večernjim svetlom  ;)
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: [putopis] Korzika, divlja i prekrasna
« Odgovor #12 poslato: Januar 30, 2012, 07:02:56 posle podne »
Vito, sta da ti kazem ... evo, gledam ovu temu vec po ko zna koji put, a nikako da srocim neki post koji bi rekao nesto vise nego sto je vec izreceno.

Mogu samo da ponovim jos jednom: SJAJNO!!!
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [putopis] Korzika, divlja i prekrasna
« Odgovor #13 poslato: Januar 30, 2012, 09:30:01 posle podne »
Hvala Zorane! :)
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: [putopis] Korzika, divlja i prekrasna
« Odgovor #14 poslato: Januar 30, 2012, 09:45:31 posle podne »
MA vise nego SJAJNO! Mada, bilo bi bolje da su fotke bar 1024px, ovako su mi male.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: [putopis] Korzika, divlja i prekrasna
« Odgovor #15 poslato: Januar 30, 2012, 09:57:03 posle podne »
E pa kada bude radio reportažu sa Madagaskara,onda ćemo ga zamoliti da stavi 1024px  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Kappri

  • Član
  • **
  • Poruke: 230
  • Pol: Muškarac
    • djordje_rusic
    • Pogledaj profil
Odg: [putopis] Korzika, divlja i prekrasna
« Odgovor #16 poslato: Januar 30, 2012, 10:38:01 posle podne »
Svaka cast na putopisu Vito!
Sta reci, sto nisu ostali vec rekli, bravo, uzivao sam gledajuci i citajuci je.
Jedva cekam jos neki putopis od tebe, nadam se da ce ih biti jos!  ;D
Nikon D5000
18-105mm
50mm 1.8G
Tamron SP 70-300mm VC
Speedlight sb700
2xSpeedlite YN560 III
+ brdo stvari, ni sam vise ne znam sta imam... :)

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [putopis] Korzika, divlja i prekrasna
« Odgovor #17 poslato: Januar 31, 2012, 05:12:51 posle podne »
Hvala millas i Kappri!
Les Calanques, još nekoliko fotografija.
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: [putopis] Korzika, divlja i prekrasna
« Odgovor #18 poslato: Januar 31, 2012, 05:17:41 posle podne »
Obzirom gde si se sve pentrao,ovi iz Planike bi mogli da te sponzorišu makar sa jednim parom obuće  ;D

Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: [putopis] Korzika, divlja i prekrasna
« Odgovor #19 poslato: Januar 31, 2012, 06:12:17 posle podne »
Kada sredim sa Planikom, treba mi još samo sponzor za avionsku kartu i evo mene na Madagaskaru (1024). :laugh: :laugh: :laugh:
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7