Autor Tema: Skidanje mraka al' u mraku  (Pročitano 5546 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anjamen

  • Junior
  • *
  • Poruke: 24
    • Pogledaj profil
Skidanje mraka al' u mraku
« poslato: Februar 06, 2012, 03:37:36 posle podne »
Pozdrav svima od moje malenkosti koja se navukla na DSLR.
Dakle, evo prvih fotografija koje sam napravio onako u hodu, bez posebnog nameštanja  scene i to sve uveče jer još nisam imao vremena da isprobam aparat preko dana :-(

U dnevnoj sobi mi je sav nameštaj te zidovi i rasveta narandžasto-krem nijansi tako da otuda ovoliko "topline" na pojedinim fotografijama.

Meni je najbitnije da sam odmah uzeo i plastik fantastik tako da za sada preterujem sa 1.8 otvorom blende :-)

Znam da tri fotke koje postavljam nije previše ali će ih, vremenom, biti još više.
Svaki odgovor je dobrodošao.
EOS 550D/50 1.8/Tamron 17-50 2.8 VC/Marumi Super DHG CPL/Raynox DCR 250

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #1 poslato: Februar 06, 2012, 05:53:08 posle podne »
Ipak ti preporucujem da u ovakvim situacijama rucno podesavas balans bele. Probaj sa vec ponudjenim presetima u aparatu ... mada je najsigurnije da koristis opciju Custom WB i da za to iskoristis sivu kartu. Tom sivom najcesce je oblozena unutrasnjost torbica i ranceva za foto opremu, pa ce i to posluziti.
Drugo, kada su ovakvi motivi u pitanju slobodno koristi manuelno fokusiranje u kombinaciji sa Live view. Mozes cak i "zumirati" prikaz i napraviti fotografiju sa snajperski tacnim fokusom.  Sa zadnje strane, u gornjem desnom uglu imas dva tastera obelezena sa lupama i unutar njih znakove - i + .
Razlika ce biti drasticna .. pa bas da vidim uticaj toplo obojenih zidova na vevericu ;)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #2 poslato: Februar 06, 2012, 07:54:34 posle podne »
Zoran ti je sve lepo rekao. Ako eventualno nemaš foto torbu sa sivom postavom, opali beo zid u prostoriji u kojoj fotkaš (ili neku drugu belu površinu) pa iskoristi to kao uzorak za Custom WB. Biće bolje od Auto WB svakako ;)
Važno je da si se navukao na dslr sistem, a još važnije da si odmah dohvatio plastic fantastic - U Canon svetu ljubav uglavno od njega počinje :D
Dobro ti nama došao u ovu virutelnu zajednicu!

Pozdrav!

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #3 poslato: Februar 06, 2012, 07:55:27 posle podne »
Svaku svoju fotku uslikanu u jpg White Balance mozes dotjerati u programu "Gimp", mada ti je bolje da se odmah naucis na Photoshop, ali eto, ja sam naucio u pocetku na Gimp i tako mi lakse.Evo tvoje vjeverice koju sam obradio u Gimpu, dotjerao WB, mada nisam uklanjao šum na slici koji je ISO 3200.....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #4 poslato: Februar 06, 2012, 08:51:27 posle podne »
Pređi Ti ipak na ACR... sa ovim GIMP-om ISO3200 bez redukcije izgleda kao ISO51200 ;)

Pozdrav

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #5 poslato: Februar 06, 2012, 09:48:16 posle podne »
Haahahahhaahhaa , vala bas :)  . E da pitam kad smo vec kod toga.Vredi li instalirati Canon DPP pored fotosopa , camera raw-a i lightroom-a...Mislim da li cu sa tim dobiti nesto bolje od ovih alatki ili je to nepotrebno.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #6 poslato: Februar 06, 2012, 09:55:20 posle podne »
Citat
Vredi li instalirati Canon DPP pored fotosopa , camera raw-a i lightroom-a
Po meni, da!
Koristim DPP za pregled fajlova, pregledniji mi je nego recimo LR ili Bridge. Ono sto mi se dopadne u RAW-u i zelim dalje da obradim, prebacujem u DPP-u u Tiff, a i svidja mi se crop alatka.
 Daleko od toga da je to sve sto moze...
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže borko1206

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 310
    • Pogledaj profil
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #7 poslato: Februar 06, 2012, 09:59:38 posle podne »
Hvala Bole,instaliracu ga :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #8 poslato: Februar 06, 2012, 10:43:48 posle podne »
Postoji jedna stavka po kojoj je DPP apsolutno nedostižan, a to je referentna reprodukcija boja, baš onakva kakvom ju je Canon zamislio. Ko nije probao, neka slobodno uporedi kolorit koji dobija sa DPP-om, sa onim što daju svi ostali RAW procesori, na čelu sa Adobe-ovim alatkama. Nepojmljivo. ;)

Pozdrav

Van mreže Anjamen

  • Junior
  • *
  • Poruke: 24
    • Pogledaj profil
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #9 poslato: Februar 07, 2012, 10:01:08 pre podne »
Hvala na savetima, baš sam se pitao kako je najpametnije da rešim fotografisanje u stanu. Isčitao sam i lepu knjigu Canon Eos Digital Rebel T2i 550D From Snapshots to Great Shots ali mi vaši saveti na primerima koje sam poslao više znače.

Imam najnoviju Adobe Master zbirku te već uveliko svašta isprobavam. U poslednjih 10 godina više sam radio vektore za studentski džeparac (koristio sam Illustrator još dok su se svi zaklinjali u Corel te Flash za crtaće i sajtove) kao i desetine video zapisa.

Došao je red i na rasterski zapis koji ako se radi uz pomoć DSLR aparata očigledno ima "ono nešto". Moja žena je baš primetila da je na jednoj fotografiji ispala "kao na filmu" tako da mi je tek sada jasno zašto se ranije nisam navukao na sve ovo - jednostavno fotografije sa tzv. kompakt aparata nekako razvejavaju pažnju te ne možeš u njih da se "uvučeš".

Pogrešio sam što nisam odmah radio raw+jpg jer na fotografijama koje sam tako uradio već vidim prednosti kod osvetljenja i skidanja šuma u naknadnoj obradi.

Inače hteo bih da izađem napolje i po mraku snimim zavejanu ulicu te mi se rodila ideja da stavim oko glave poveću kutiju ne bi li zaštitio aparat od pahuljica.

Koliko je sneg opasan po aparat/staklo?

Uglavnom "počelo je počelo".
EOS 550D/50 1.8/Tamron 17-50 2.8 VC/Marumi Super DHG CPL/Raynox DCR 250

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #10 poslato: Februar 07, 2012, 11:50:21 pre podne »
Citat
Koliko je sneg opasan po aparat/staklo?
To sve zavisi od "velicine kutije" ;D
Izvini, nisam mogao da odolim ;)
Ako je bas neka mecava, a ti osetljiv na svoju opremu(kao i mnogi), ne bi bas forsirao foto setnju.
Sam minus, bez vecih padavina, nece mnogo da mu naskodi. Pripazi na baterije, brze se prazne po hladnom vremenu,
mada kako je steglo, verujem da ce sama baterija duzi da izdrzi nego sam fotograf.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Anjamen

  • Junior
  • *
  • Poruke: 24
    • Pogledaj profil
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #11 poslato: Februar 10, 2012, 04:20:42 posle podne »
Ništa od kutije, velika mi je glava  :D

Nego jel znate možda gde je najbolje da pogledam, ako postoji, spisak tipa "filteri prečnika X mm idu na te i te objektive"?

Pitam jer vidim da je kupovina CPL filtera dugoročno ulaganje.
EOS 550D/50 1.8/Tamron 17-50 2.8 VC/Marumi Super DHG CPL/Raynox DCR 250

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #12 poslato: Februar 10, 2012, 04:31:14 posle podne »
Na primer,možeš na dpreview da nađeš objektiv koji te interesuje i u specifikaciji imaš i "Filter thread"  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #13 poslato: Februar 10, 2012, 04:35:32 posle podne »
Filter, bio on CPL ili obican protector, kupujes u odnosu na objektiv za koji ga kupujes.

Tvoj 18-55 IS ima navoj od 58mm, a za 50mm f1.8 uzimas filter 52mm.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Anjamen

  • Junior
  • *
  • Poruke: 24
    • Pogledaj profil
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #14 poslato: Februar 10, 2012, 05:11:50 posle podne »
E pa ja sam krenuo obrnuto  :)
Znam ovo za dimenzije nego sam pomislio da odmah vidim na koji ću budući objektiv možda moći da stavim neki skuplji cpl filter tj. da li uopšte da za moje sadašnje objektive kupujem filtere ili ne. Istraga je u toku  ;)
EOS 550D/50 1.8/Tamron 17-50 2.8 VC/Marumi Super DHG CPL/Raynox DCR 250

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Skidanje mraka al' u mraku
« Odgovor #15 poslato: Februar 10, 2012, 05:24:46 posle podne »
Pa pazi, postoji resenje i za to. Uzmes veci CPL filter i nakacis ga pre preko stepUP adaptera.

Konkretno u ovom slucaju ides od 58 pa na gore.
Dakle, ako uzmes CPL filter od 67mm, onda uzmes adapter ring 58-67


''Ne moze da svane pre zore''