Autor Tema: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme  (Pročitano 87484 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #20 poslato: Maj 14, 2011, 01:12:46 posle podne »
Koliki je budzet za monitor?
... Moj budzet je u naturi ;D
Skoro sam u kompenzaciju za slike uzeo PC u vrednosti oko 1000 evra, ali bez monitora, tako da mi treba odgovarajuci monitor.
Najvise bih voleo neki u kategoriji od 400 do 600 evra koji bi sa Wacom Intuos-om dao dobre rezultate (za dig.slikanje), a naravno i za obradu i pregled fotki i slika. 8)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #21 poslato: Maj 14, 2011, 01:32:49 posle podne »
ViewSonic VP2365wb IPS -best buy do 300 evrica. Po meni ips paneli jos uvek neprevazidjeni.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #22 poslato: Maj 14, 2011, 02:16:46 posle podne »

 
ViewSonic VP2365wb IPS -best buy do 300 evrica. Po meni ips paneli jos uvek neprevazidjeni.
Hvala na predlogu @bracahifi  :)
 To je bar model koji mogu da pogledam u prodavnici, a nadam se i testiram ... mada ne znam koliko to ima smisla ako monitor nije fabricki kalibrisan  :-\... ipak, ce ga vidimo, njega i onog Della  :)

Pozz
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #23 poslato: Maj 24, 2011, 02:20:40 posle podne »
pozdrav svima..mene jako dugo nije bilo i znam da sam vam nedostajao sa pitanjima  ;D  ;D  ;D
trenutno se jako sekiram oko nekih stvari i reko idem bacit post,taman imam neta..kad eto ti teme,vec postavljene!
meni i dalje nista nije jasno..brdo brojki i slova.al sam cuo da bi monitor trebao biti anti glare..kao monitori s tim su odlicno za obradu..istina je da dobre fokte svuda izgledaju dobre..ja svoje obradjujem minimalno,al stvaro samo sitne korekcije na shadows and niglights,malo kontrasta,mozda neutralisem dominantnu boju preko nekog filtera i unsharp mask.po potrebi nekad selektivno,u cb varijantama cesce..i neradim u rawu! dali je mozda to problem?! sto sve te alatke koristim na jpeg fotki!? fokte mi variraju u velikom rasponu od monitora,do monitora..nemogu da spavam nocu zbog toga!

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #24 poslato: Maj 24, 2011, 03:36:41 posle podne »
A pa Damire, neces nam se ovaj put izvuci, sad te ima sad te nema ;)
Citat
.i neradim u rawu! dali je mozda to problem?! sto sve te alatke koristim na jpeg fotki!?
Sam si dao odgovor na svoje pitanje.
« Poslednja izmena: Maj 24, 2011, 04:19:11 posle podne od strane Bole »
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #25 poslato: Maj 24, 2011, 03:46:19 posle podne »
Slazem se sa Boletom.

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #26 poslato: Maj 24, 2011, 07:23:43 posle podne »
Fotke ti variraju od monitora do monitora zbog monitora.

Van mreže dax plavers

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 591
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #27 poslato: Maj 25, 2011, 01:50:30 posle podne »
da ali neke fotografije su iste uvek i nimalo varijacije su minimalne dok su moje..ajmo rec druge fotke.  i dobio sam preporuku od jednog inofmaticara za dell p2411H lcd/led   jel bi mogao neko da mi laicki objasni razliku izmedju njega i U2410..on kaze da je minimalna i cena je skoro pa dupla...zanima me vase misljenje...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #28 poslato: Maj 25, 2011, 02:00:26 posle podne »
To se efikasno rešava jedino kalibracijom monitora.

Naravno, to neće rešiti problem kod kojeg prikaz varira zbog ekstremno loših setovanja na tuđim monitorima.

Pozdrav

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #29 poslato: Maj 31, 2011, 12:53:31 pre podne »
da ali neke fotografije su iste uvek i nimalo varijacije su minimalne dok su moje..ajmo rec druge fotke.  i dobio sam preporuku od jednog inofmaticara za dell p2411H lcd/led   jel bi mogao neko da mi laicki objasni razliku izmedju njega i U2410..on kaze da je minimalna i cena je skoro pa dupla...zanima me vase misljenje...
  Pozdrav Damire.
  Mislim da te informaticar dezinformisao. Jedina slicnost izmedju ova dva monitora koja si naveo je da spadaju u tzv Business Monitors klasu. U2410 je Dell UltraSharp serija- IPS tehnologija, a p2411H je Dell Professional serija zasnovana na lcd/led tehnologiji koja je inferiornija od IPSa. Ukratko IPS je odličan izbor za ljubitelje kvalitetnog prikaza boja i grafike, generalno, jer pruža odlične vidljive uglove i obezbeđuje daleko precizniju reprodukciju boja, a konkretno kod poredjenja ova dva modela i svi ostali bitni cinioci su na strani U2410.
  Konkretno - Optimal Resolution:1920 x 1200 at 60 Hz prema Max Preset Resolution:1920 X 1080; Brightness: 400 cd/m2 / 250 cd/m2; Max Viewing Angle (vertical/horizontal)178º vertical / 178º horizontal prema 160°(vertical) / 170°( horizontal); Color Support:1.07 billion colors / 16.7 million colors; Color Gamut-110% / 81% Pixel Pitch:0.27 mm / 0.277 mm.
  Kao sto vidis sve je na strani UltraSharp modela U2410, jedino odziv je malo slabiji ali ne znacajno. Da ne govorimo o pozitivnim kritikama, sve su na strani IPSa. P2411H je daleko od loseg monitora, i on je kao sto rekoh u Biznis klasi, ali kao sto sami proizvodjaci kazu ..."Dell Professional - For businesses that need the perfect blend of productivity-boosting performance and comfort, as well as solutions that meet some of the latest environmental standards like EPEAT Gold, ENERGY STAR 5.0, TCO 5.0.", a za Dell UltraSharp -"For uncompromising precision and performance, treat your business to Dell UltraSharp monitors’ outstanding front-of-screen experience. With IPS technology and select models with PremierColor1, as well as superb connectivity and excellent usability, it’s the perfect flat panel for your business." ;) :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #30 poslato: Maj 31, 2011, 09:21:32 pre podne »
Samo kratak komentar...

Brightness: 400 cd/m2 / 250 cd/m2;

Dve najvece lazi koje se provlace u karakteristikama jeftinijih monitora su upravo osvetljenje i kontrast... a, ono sto je najgore, je sto MNOGI bas na osnovu toga "iskusno" procenjuju kvalitet monitora.

Razlike izmedju onoga sto kalibrator premeri (osvetljenje, boje), i onoga  sto na "fabricki kalibrisanoj" best buy "tarabi" pise su uglavnom tipa nebo i zemlja.

Otud valjda i toliki monitori koje je i pored vanserijskih karakteristika na papiru, u praksi gotovo nemoguce kalibrisati.


Pozz


NAPOMENA:
komentar se ne odnosi na @Deshino izlaganje, a ni pomenuti Dell koji nisam imao prilike da vidim, ali jeste odraz necega sa cime se skoro svakodnevno srecem u praksi...
« Poslednja izmena: Maj 31, 2011, 10:54:15 pre podne od strane beske »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #31 poslato: Maj 31, 2011, 11:42:27 pre podne »
^Apsolutno se slažem sa ovim.
Za lošije monitore je karakteristično i to da, ako i imaju neku pristojnu emisiju svetlosti (tipa 250cd/m2), ona u vrlo kratkom periodu (tipa - par meseci) oslabi za skoro 50%!

Takve monitore je vremenom sve teže i teže kalibrisati, a kod LCD displeja intezitet svetlosti je usko povezan i sa zasićenjem po kanalima, pa ako monitor jednog trenutka dozvoli kalibraciju na temperaturi od 6500 Kelvina (što mnogi smatraju referentnom vrednošću, mada je meni lično to previše "hladan" kolorit), za par meseci će jedva uspevati da dobaci do 6100-6200.

Nekada je sve bilo mnogo lakše - monitori, tj. modeli monitora, nisu se smenjivali na tržištu na nedeljnoj bazi, već su trajali mesecima, pa i godinama dok ne budu zamenjeni novim modelima. Danas kupiš jedan model, svidi Ti se, preporučiš ga nekome ili poželiš još jedan - kad ono - CVRC! - NEMA!

A o varijantama gde se isti model prodaje za 3-4 različita LCD panela (pogađate - i potpuno različitim karakteristikama, iako na papiru stoje identične), nema potrebe ni govoriti.

Slika i prilika hiperprodukcije.

Pozdrav

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #32 poslato: Maj 31, 2011, 04:31:19 posle podne »
 Drago mi je sto se tema u dobrom smeru razvija na nasu zajednicku korist  :) i hteo bi jos da dodam nesto u vezi kontrasta. Bitan je statički kontrast, koji je razlika između nivoa crne i nivoa bele. Cesto se pogresno misli da ako pise 50000:1 ili cak 25000:1 da je u pitanju odlican kontrast ali istina je  samo u marketinskom triku ili obmani. (setite se samo disco-kasetofona koji daju snagu od 1000W  ;D) Jedino su u Plazmama, zbog njihove tehnologije, pravi kontrasti na pr 3000:1, normalni. Realan kontrast se kreće od 1500:1 (fantastičan, najskuplji S-PVA modeli) do 200:1 (očajan, najjeftiniji monitori).
  I jos ponesto u vezi UltraSharp U2410 Dell-a ... za @Damira plavotica
Iako je ovaj model odlican Wide-gamut saIPS panelom, fabricki je nekalibrisan (sto iziskuje dodatni trosak)i kao takav ima vidna odstupanja od referentnih boja tipa prezasicenosti, neonski sjaj itd. Ali kad se kalibrise, zaista ima lepe, duboke, zivahne boje i zavidnu ostrinu. Treba obratiti paznju jos i na tzv mrtve piksele a i na reviziju ovog modela. (Pozeljna je poslednja A05revizija). ;) :)
 
Poz
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #33 poslato: Maj 31, 2011, 05:55:58 posle podne »
Samo da dodam nešto, kako ne bismo u startu imali tačku oko koje nastaju nedoumice.
"Fabrički kalibrisan monitor" se zapravo uopšte ne odnosi na vrstu kalibracije o kojoj mi pričamo. U takvom smislu - "fabrički kalibrisan monitor" ne postoji.

Postoji kalibracija na neke referentne vrednosti, kako bi u toku kasnije kalibracije bilo lakše doterati profil, ali krajnja kalibracija se i ne radi zbog monitora (kada je monitor neki super-kvalitetan), već zbog kombinacije grafička/monitor, od koje kompletan krajnji rezultat i zavisi.

Pozdrav

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #34 poslato: Jun 03, 2011, 02:53:00 pre podne »
...
Postoji kalibracija na neke referentne vrednosti, kako bi u toku kasnije kalibracije bilo lakše doterati profil, ali krajnja kalibracija se i ne radi zbog monitora (kada je monitor neki super-kvalitetan), već zbog kombinacije grafička/monitor, od koje kompletan krajnji rezultat i zavisi.
...
 Tu si savrseno u pravu, sliku "ocitava" graficka, a monitor je reprodukuje. Te dve stvari su neraskidive sto se tice prikaza. Kao sto rekoh, imam IBM, Workstation Professional Mobility T60p. Znaci, savrseno uklopljena kombinacija izuzetnog panela sa grafickom za profesionalan posao. I najlosije monitore koje sam povezivao na T60p su davali svoj maximum i slika je bila jako dobra, ali na super-kvalitetnom monitoru daje fenomenalan prikaz. Takva je slika na mom lap-topu ali on ima samo 15" :D
Znaci za ove monitore o kojima pricamo idealni bi bili  Workstation Professional Graphics iz AMD tabora AMD/ATI Fire Pro ili ATI Fire GL serije ili iz NVIDIA tabora, Quadro serija. Da ne ulazimo u besmislenu raspravu koji tabor je bolji. (to je kao Canon i Nikon  ;D) Ja sam navikao na ATIja jer ga imam u IBMu, Dell ga koristi dosta u svojim Profi konfiguracijama, a daje i neku prirodniju boju, ( poredio bi ga sa Canon-om  :D ) dok je Quadro brz i ostar kao munja.  ;D
« Poslednja izmena: Jun 03, 2011, 02:56:32 pre podne od strane desha »
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #35 poslato: Jun 17, 2011, 09:14:59 pre podne »
Evo ga novi test IPS monitora u Benchmarku: link.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #36 poslato: Jun 17, 2011, 10:35:39 pre podne »
Zanimljiv test. Šteta što nije obuhvaćen Dell U2711, kao idealna sredina između kontroverznog U2410 i super-izuzetnog U3011.

Pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #37 poslato: Jun 17, 2011, 11:28:51 pre podne »
Zasto je U2410 kontraverzan?
Ovde su ga dobro ocenili. I ja sam ga odsacovao u jednom od prethodnih postova, da je najbolja kupovina kod nas.

Ima tu jos zackoljica koji se bas ne mogu lako istestirati.

Moze se desiti da monitor na testu pokaze savrsene rezultate, a da je u praksi relativno los. Da je, recimo tesko ispred njega provesti vise sati jer ume da iritira. Nesto neobjasnjivo, ali nervira.

Dobro su to zapazili ovi momci kada su davali komentar za onog Asusa. Ja bih tu dodao i Smsungove monitore poslednje generacije: odlicni, a opet nesto ne stima kada duze gledate u njih; bez obzira o kom panelu je rec.

U pocetku sam mislio da su LEDovke uzrocnici, medjutim, kako vreme odmice, pocinjem da sumnjam u to.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #38 poslato: Jun 17, 2011, 11:57:24 pre podne »
Kažem "kontroverzan", zato što izgleda postoji čak nekoliko revizija, neke se sklapaju u Češkoj (ili Slovačkoj?) i izgleda imaju problem sa kontrolom kvaliteta, pa je na tim primercima primećeno dosta slučajeva sa mrtvim pikselima, što je malo čudno za tu klasu, moram da priznam, jer ja odavno ne viđam mrtve piksele ni na najjeftinijim mogućim modelima. Ne znam šta je uzrok tome, samo prenosim ono što sam čuo/pročitao iz više izvora. U suštini, kad se monitor uključi, ako je sve OK, onda je to - to. Monitor je savršen.

Inače, je cela ta "U" serija Dell monitora prava bombona.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jun 17, 2011, 12:00:34 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Kappri

  • Član
  • **
  • Poruke: 230
  • Pol: Muškarac
    • djordje_rusic
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #39 poslato: Jun 17, 2011, 02:40:26 posle podne »
Ja se izvinjavam sto upadam u sred diskusije, ali mozda ce vam ovi testovi monitora sa IPS panelima biti zanimljivi i malo vam pomoci.

http://multimedia.benchmark.rs/monitori/uporedni_test_monitori_vishe_klase_sa_IPS_panelima/
Nikon D5000
18-105mm
50mm 1.8G
Tamron SP 70-300mm VC
Speedlight sb700
2xSpeedlite YN560 III
+ brdo stvari, ni sam vise ne znam sta imam... :)