Autor Tema: MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme  (Pročitano 87495 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
MONITORI ... kao sastavni deo FOTO opreme
« poslato: Maj 08, 2011, 11:31:07 posle podne »
 Pozdrav svima  :)

 Dugo vec razmisljam da li da postavim temu o monitorima , ali sam se potajno nadao da ce neko ko je sigurno verziraniji od mene da to uradi. Posto tudja ruka svrab ne cese, eto teme od mene. ;)
  Dakle, svetlopisci, siguran sam da znate koliko je solidan monitor bitan za reprodukciju dobre fotografije. Mozda to nije najbitnija stvar, ali se namece nekad kao presudna u proceni onog sto radimo sa fotografijom ... od obicnog gledanja ili analize do masne obrade. :)
  Jos jedan razlog za dobar monitor je i razvijanje ,,ispravnog,, pogleda (sto realnijeg) na svoje ili tudje delo. Monitori su naocare ili prozori tog sagledavanja. Mislim da ako neko ulaze u opremu za fotografisanje, treba da ima dostojan ekran sa koga ce pratiti svoje rezultate, pogotovo za obradu ... u ostalom, znate koliko je vazan displej na vasem fotoaparatu.  ;)
 Naravno, po raznim forumima se polemise o toj temi, koliko je zaista udeo monitora u svemu tome i svi se slazu da su izuzetne fotke dobre na svim monitorima, ali treba reci i to na kojima su ,,stvarane,,. Slazem se i da prosecan monitor koji je kalibrisan moze da koristi, mada, mislim da ipak vise vazi ono pravilo - kolko para, tolko i muzike.  ;) :)

 Ja bi izdvojio samo nekoliko brendova od mnogih, koji su mi najinteresantniji, a nadam se da cete iznesti svoja iskustva u vezi sa ovom temom koja ce koristiti svima nama. :)

Moj favoriti su LaCie -http://www.lacie.com/us/products/range.htm?id=10016
                     EIZO -http://www.eizo.com/global/products/coloredge/index.html
                       Dell -http://www.dell.com/content/topics/topic.aspx//us/segments/bsd/promos/landingpage/snp_ultrasharp_monitor_offers?c=us&cs=04&l=en&s=bsd
              Viewsonic -http://www.viewsonic.com/products/vp2365wb.htm

« Poslednja izmena: Avgust 12, 2011, 02:43:08 pre podne od strane desha »
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže MIHAIL0

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 970
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #1 poslato: Maj 09, 2011, 12:08:20 pre podne »
Ne znam koji je Dell na tom linku(posto Ti link ne valja), ali moja preporuka je U2311H... Uzeh ga skoro, ceka kalibraciju, pa cu posle toga moci napisati nesto pametnije... Po komentarima i testovima sa neta daleko bolja i jeftijia varijanta od tog viewsonic-a i F2380 Samsung-a...

Pozz

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #2 poslato: Maj 09, 2011, 09:53:24 pre podne »
Naravno da je monitor veoma vazna stavka za fotografiju i o tome je vec pisano dosta, vazno je zbog obrade, a delimicno i zbog toga sto vecinu slika gledamo na ekranu. Ja imam od prosle godine HP ZR24w koji je hardverski kalibrisan, i moram reci da je odlican, iako ga nema u ovoj tvojoj listi.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #3 poslato: Maj 09, 2011, 10:46:10 pre podne »
Meni je ovo mesecima bila "bolna tacka"...Sta kupiti, da vredi za neko "pristojno" bavljenje fotografijom, a opet ne dati mnogo para za nesto sto ce
u amaterskim rukama, skupljati prasinu. Verujem da su mnogi imali slicne nedoumice prilikom nabavke monitora.
Naravno, to je opet individualna stvar i pitanje koliko ko zeli i moze da se "pruzi", zlatnu sredinu je veoma tesko naci, a izbor je ogroman...
Veoma bitna stvar u odluci je bila, da sam posle duzeg informisanja, odustao od Adobe RGB, rezima slika i koncentrisao na sRGB sto je za amaterske potrebe sasvim dovoljno. Ko zeli da se upusta u Ad.RGB "vode", treba u svakom slucaju da se informise prethodno koje se znanje i umece trazi od korisnika, da bi se dobili vrhunski rezultati, sto ovaj rezim slike svakako pruza. U prevodu, ne petljaj... ;)
Kao sto rekoh, posle mnogo razmisljanja i prebiranja, nasao sam model koji mi odgovara i zadovoljava apsolutno sve moje potrebe (pa i vise).
Ono sto je, u odluci, odigralo presudnu ulogu je i cinjenica da ovaj monitor daje fabricki odlicno podesenu sRGB sliku, da mu je kalibracija "skoro" pa nepotrebna, naravno, barem za pocetak. Pre ili kasnije, svako ce doci do saznanja, da je posle izvesnog vremena neminovna korekcija, pa makar ona delovala minimalno.
U svakom slucaju, monitor me odusevio i nisam se pokajao za ulozen novac. Ako nekog zanima, evo link detaljnog testa, sa svim svojim dobrim i losim stranama.

Pozdrav Bole

http://www.prad.de/en/monitore/review/2009/review-eizo-ev2333wh-bk.html
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #4 poslato: Maj 09, 2011, 11:08:04 pre podne »
Zavisi za koju namenu ti treba monitor?

Ako ti treba za gledanje fotografija, razmisljas na jedan nacin, ali ako ti treba za "stelovanjhe" fotografija, razmisljas na drugi nacin.

Univerzalni monitor ne postoji.



(slicno pravilo vazi kao u audio "tehnologiji": HiFi vs studio)

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #5 poslato: Maj 09, 2011, 01:47:46 posle podne »

 
Ne znam koji je Dell na tom linku(posto Ti link ne valja), ali moja preporuka je U2311H...
@MIHAILO hvala na upozorenju, link je zamenjen i naravno na njemu se nalazi Dell Ultra Sharp serija  ;)
 
Ja imam od prosle godine HP ZR24w koji je hardverski kalibrisan, i moram reci da je odlican, iako ga nema u ovoj tvojoj listi.
@millas, propustio sam da pomenem jos mnogo dobrih brendova. Zato sam i otvorio ovu temu da bismo je zajedno dopunjavali svojim iskustvima i pomogli pri odabiru monitora.  ;)

 Ako biste malo mogli da napisete svoja iskustva, poredjenje sa predjasnjim monitorom i koliko realno jedan takav monitor doprinosi poboljsanju u obradi vasih fotki ili bar razliku pri pregledavanju vasih ranijih fotki koje ste obradjivali na losijim modelima. ;)

Pozdrav
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #6 poslato: Maj 09, 2011, 02:04:25 posle podne »

 E @Bole, gde me nadje sa EIZOm. To mi je omiljena firma ali nije zastupljena kod nas.
 Mozda bi to bio predlog Ljubi da prosiri svoju ponudu (s obzirom da "valja" Sony ;D) na nasu radost. ;)
 
 Pozz
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #7 poslato: Maj 09, 2011, 02:19:11 posle podne »

 
Zavisi za koju namenu ti treba monitor?
...
Univerzalni monitor ne postoji.

(slicno pravilo vazi kao u audio "tehnologiji": HiFi vs studio)

Zare, meni prvenstveno treba  za (da se ne lazemo ;)) digital painting. Mozda bi mi vise odgovarao neki model za obradu, a ne samo za pregledavanje fotki. ;)
Voleo bih da cujem i tvoje misljenje jer drzim do tvojih pronicljivih i konciznih odgovora. :)

Pozdrav, Desha
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #8 poslato: Maj 09, 2011, 11:22:18 posle podne »
Pravo da kazem, glava me boli od ovih novih LED monitira kada je u pitanju fotografija (staticna fotografija, ne video mod)

Mnogo bolje sam uocavao greske na monitorima sa fluo osvetljenjem nevezano za sam tip panela.

Najbolje je, ako imas nekog prijatelja koji se bavi prodajom monitora pa da ti posudi par komada na par dana probe pa makar to bilo koji evro i skuplje. Ipak je monitor najvaznija komponenta u sistemu. Ako nista drugo, oci treba cuvati.

Bar sam ja tako kupovao i nisam se pokajao.


Pre nego sto se odlucis, usput pogledaj i LG W2486L. Relativno jeftin i zanimljiv monitor.


« Poslednja izmena: Maj 10, 2011, 01:03:32 pre podne od strane Zarko Silic »

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #9 poslato: Maj 10, 2011, 01:02:44 pre podne »
Pravo da kazem, glava me boli od ovih novih LED monitira kada je u pitanju fotografija (staticna fotografija, ne video mod)

Mnogo bolje sam uocavao greske na monitorima sa fluo osvetljenjem nevezano za sam tip panela.

Najbolje je, ako imas nekog prijatelja koji se bavi prodajom monitora pa da ti posudi par komada na par dana probe pa makar to bilo koji evro i skuplje. Ipak je monitor najvaznija komponenta u sistemu. Ako nista drugo, oci treba cuvati.

Bar sam ja tako kupovao i nisam se pokajao.


 Ufff ... slazem se sa tobom Zare, ali to sa pozajmicom ce biti malo teze ... to sam svojevremeno radio sa Hi-Fi zvucnicima jer sam imao takav "kruzok", ali monitori ce biti dosta teze tako isprobavati jer monitori o kojima pricamo (bar ja tako mislim) obicno nema na lageru (ili ih ima u jako malom broju) nego se narucuju.  :-\
 Nije ovo samo moj problem jer vidim da se ljudi skromno ukljuceni u ovu temu, sto mi govori da ili ne misle da je dobar monitor potreban (sto je losija varijanta) ili zbog jednostavno slabe i komplikovane ponude na nasem trzistu niko ih i ne kupuje. U svakom slucaju ja ipak mislim kao sto Zare kaze da je - monitor najvaznija komponenta u sistemu.
  Jedino ako Ljuba pocne da nabavi neke od boljih brendova i modela i spase stvar  ;D
  Zato Ljubo mani Sony, trebaju nam dobri monitory  ;D

Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #10 poslato: Maj 10, 2011, 01:03:52 pre podne »
Pre nego sto se odlucis, usput pogledaj i LG W2486L. Relativno jeftin i zanimljiv monitor.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #11 poslato: Maj 10, 2011, 10:50:24 posle podne »

 
Pre nego sto se odlucis, usput pogledaj i LG W2486L. Relativno jeftin i zanimljiv monitor.
Taj LG je LED, a kao sto i sam kazes ...
Citat
Pravo da kazem, glava me boli od ovih novih LED monitira kada je u pitanju fotografija (staticna fotografija, ne video mod)

... mislim da bi mi vise prijao neki LGjev S-IPS panel (koji ugrdjuju i u TVe) ili SPVA, mada nisam gadljiv ni na jeftinijim verzijama kao sto su C-PVA, H-IPS, E-IPS itd. Kolko su ti LGjevi paneli dobri govori i to da ih ugradjuje i Dell, HP ...  :) Treba reci da je Samsugova PVA tehnologija ranije drzala standard, ali su ga novi IPS paneli pod patronatom LGja unapredili u odzivu i prikazu tamnijih nijansi. Tako kazu ... to je to sto se tice LGja. ;)
... ali nije bas sve  :D
Monitor koji mi je zapao za oko je ASUS PA246Q koji ima P-IPS panel kompanije LG Display kao i njegov suparnik Dell U2410 ili na pr. @millasev HP ZR24w. ;)
Spomenuo bi i NEC EA231WM, EIZO Ev233W kao njihove pandane, a voleo bi da cujem i jos koje misljenje ako je neko mogao da se susretne sa ovim monitorima ili u tom rangu. :)


Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #12 poslato: Maj 10, 2011, 11:48:03 posle podne »
Pazi,

nemoj da te cene zavedu. U principu vazi ono staro pravilo: ono sto je skuplje to je i bolje. Medjutim, ne mora uvek da bude tako.

Zato sam namerno spomenuo oval lovkost monitor koji vrlo dobro radi. Za razliku od klasicnog LEDa ovaj se moze dugo gledati bez primetnog zamaranja, sto na primer nije slucaj sa vecinom "danasnjih" Samsunga.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #13 poslato: Maj 11, 2011, 08:32:24 pre podne »
Citat
Spomenuo bi i NEC EA231WM, EIZO Ev233W kao njihove pandane

Ovaj Eizo sto si naveo fali mu je jos jedna trica ;) EV2333W, to je ovaj moj sto sam ti naveo.
Eizo ima PVA panel i za moje licne potrebe, a verujem da si se uverio da sam "entry level" preskocio, je vise nego dobar.
Fotografije u punoj rezoluciji su na njemu praznik za oci, uz to u stanju je da prikaze crnu boju onako kako treba(merenja su 0,06 cd/m² na 100% osvetljenosti).
Tako nesto ces tesko naci i na mnogo skupljim monitorima. Naravno, ti skuplji nisu dzabe skupi i sigurno imaju svoje prednosti, al' kome treba.
Kao sto sam ti vec naveo, ja sam se "ogranicio" na sRGB i u tom rezimu slike tesko koji monitor za tu kintu moze da mu parira.
Ne treba zaboraviti kalibraciju! Ipak, ovim modelom (za pocetak)sam ustedeo par "stoja" za kalibrator, jer, opet se ponavljam, fabricka kalibracija mu je besprekorna, sto je redak slucaj. Ovo je primer njegovih "boja", sto su blize linije to je manje potrebe za kalibracijom.

http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #14 poslato: Maj 12, 2011, 04:55:13 pre podne »
 @Bole, kao prvo, hvala za vise nego iscrpne podatke o tvom monitoru. U pitanju je brend o kome se jako malo zna u praksi kod nas, jer ga nema na zalost na nasem trzistu. Ja sam imao prilike da vidim (ne secam se koji je model bio) EIZO sliku i znam o cemu pricas. To je ono sto je licilo na sliku sa mog workstation-IBM T60p, koji je mocan, ali ipak samo prenosnik.  ;) :D
 Kao drugo, nemam pojma koliko bi me to izaslo ako narucim (ili odem) od preko ... plasim se da ne bi bila veca dara nego mera. :-\
 Trece ...  hvala za podrsku na temu  :) i nadam se da ce jos neko da se pridruzi, jer ova tema nije otvorena samo zbog licnih nedoumica vec na korist svih nas. ;) ;D

Pozdrav,Desha
 
« Poslednja izmena: Maj 12, 2011, 02:22:57 posle podne od strane desha »
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #15 poslato: Maj 12, 2011, 07:51:33 pre podne »
Citat
Kao drugo, nemam pojma koliko bi me to izaslo ako narucim (ili odem) od preko ... plasim se da ne bi bila veca dara nego mera.
U pravu si, iskren da budem, cesto zaboravim da na cenu (mogu) dodju i ostale carinske, poreske dazbine :(
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #16 poslato: Maj 12, 2011, 11:11:53 pre podne »
Svojevremeno je Samsung imao jako dobru xxxT seriju (245T, 275T, 305T) monitora, kojoj je malo sta u tom cenovnom rangu moglo stati na crtu. Ne znam kakve su ove nove serije, ali gledajuci sa fotografskog aspekta, gore pomenuta tri modela su bili pun pogodak u svakom pogledu.

Naravno, kalibracija se, bez obzira na nivo fabricki kalibrisanog "odstupanja", podrazumeva, i za to preporucujem X-Rite Eye-One, i...

Veoma bitna stvar u odluci je bila, da sam posle duzeg informisanja, odustao od Adobe RGB, rezima slika i koncentrisao na sRGB sto je za amaterske potrebe sasvim dovoljno. Ko zeli da se upusta u Ad.RGB "vode", treba u svakom slucaju da se informise prethodno koje se znanje i umece trazi od korisnika, da bi se dobili vrhunski rezultati, sto ovaj rezim slike svakako pruza. U prevodu, ne petljaj... ;)

... za kraj, malo muke i Adobe RGB.  :)
« Poslednja izmena: Maj 12, 2011, 11:13:27 pre podne od strane beske »

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #17 poslato: Maj 12, 2011, 03:10:12 posle podne »

 @Beske, slazem se u svemu sto si napiao ...
Svojevremeno je Samsung imao jako dobru xxxT seriju (245T, 275T, 305T) monitora, kojoj je malo sta u tom cenovnom rangu moglo stati na crtu. Ne znam kakve su ove nove serije, ali gledajuci sa fotografskog aspekta, gore pomenuta tri modela su bili pun pogodak u svakom pogledu.
... ljudi koji ih poseduju ne zele da ih otudje ni pod koju cenu, naravno sa pravom jer znaju da su navedeni monitori u neku ruku referentni i zaista sam cuo samo reci hvale. Od Samsuga sam radio na 970P i monitor ima odlicnu boju samo malu rezoluciju i prevazidjenu dijagonalu, mada je nekako cool po izgledu  :D Ali gde kupiti xxxT seriju... kad su izasli bili su bas skupi, a sad ih vise nema u prodaji, bar ih ja nisam video. :-\

Pozdrav, Desha
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #18 poslato: Maj 12, 2011, 03:29:23 posle podne »
Mogu eventualno da ti pomognem sa recimo ovim:

Kada bi danas kupovao monitor, najverovatnije bi to bio Dell U2410.

I to bih ga kupio kod nas. Ima korektnu cenu i garanciju. Nije ni mali ni veliki, solidan panel.

Mozda nije najbolji, ali je najbolje skockan kompromis.

Van mreže bracahifi

  • Član
  • **
  • Poruke: 237
    • Pogledaj profil
Odg: MONITORI ... kao satavni deo FOTO opreme
« Odgovor #19 poslato: Maj 12, 2011, 06:52:09 posle podne »
Koliki je budzet za monitor?