Autor Tema: Malo studijskih portreta  (Pročitano 22028 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #20 poslato: Februar 17, 2011, 10:48:26 posle podne »
Pozdrav,

eto, javih se, Ivan dodje, poremeti me potpuno u pogledu mnostva stvari, ja i dalje sabiram utiske, a neke rezultate mogu i da podelim sa ostalima. Ja licno sam bas, bas zadovoljan, cak i samim rezultatima (kojima sam ja, barem svojim, reeetko zadovoljan, just for the record). Naravno da je bilo mnostvo problema u mojim postavkama, mojim pristupima i uopste poimanju ove vrste fotografije. Obuka je bila kratka, ali jezgrovita i poprilicno kompletna - od postavke svetala, preko namestanja parametara, iscitavanja histograma itd., pa sve do obrade....da, zaista to nije moglo vise preko interneta i zaista je moralo da se nastavi ovako. Ipak, nekog pomaka kod mene ima:



Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #21 poslato: Februar 17, 2011, 11:19:40 posle podne »
Ovo je, tehnicki gledano, mnogo bolje nego prethodni portreti. Svetlo je mekse, umerenije, kadar interesantniji...
Ono sto bih jos voleo da vidim, je desna strana lica, samo se nazire a verujem da nema sta da krije ;)

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #22 poslato: Februar 17, 2011, 11:24:59 posle podne »
Ček bre, upadamo u tudju temu ko indijanci :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #23 poslato: Februar 17, 2011, 11:36:52 posle podne »
Pozdrav,

pa ja nekako osecam da nisam bas nepozvan u Ivanovoj temi, Ivan me i ucio, pa se osecam cak obaveznim, a kamoli pozvanim :)

Bole, evo i te strane lica:



Van mreže milantanja

  • Član
  • **
  • Poruke: 122
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #24 poslato: Februar 17, 2011, 11:44:43 posle podne »
Koliko mogu da primetim ovo je veoma veliki napredak u odnosu na prethodne portrete, svaka ti cast samo tako nastavi i kaci sto  vise fotografija da i mi uzivamo :)
Nikon D5200
nikkor 18-105 mm
nikkor 50mm 1.8 G

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #25 poslato: Februar 17, 2011, 11:54:37 posle podne »
@Lancia, prelepo, nema sta...Koliko mi se cini, ovde su bila dva svetla u pitanju ili tri, nisam siguran za pozadinu.
Bilo bi pozeljno, da dodas malo o setu :) Spominjes, "iscitavanje histograma", znaci li to da nije koristen svetlomer?
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #26 poslato: Februar 18, 2011, 12:13:25 pre podne »
Pozdrav,

o da, osnova cele price je zaista u svetlu i njegovom tumacenju. Kada to Ivan radi, deluje tako jednostavno...improvizuje kada nema onoga sto zeli, eksperimentise sa takvom dozom iskustva, da prosto covek zaboravi zasto je dosao i uziva gledajuci ga kako rasporedjuje svetla  ;D

Naravno, kod mene su svetla do sada bila predaleko postavljena, i to ne malo, nego oho-ho udaljena. Radili smo sa dve glave, kisobran i softbox od kojih je uglavnom softbox tukao spreda. Pritom smo se malo koristili dodatno i hladnom rasvetom, ali se to nije pokazalo kao neka super-prica. Vise je kao tema za razmisljanje ostalo...
Ukratko, softbox se, maltene, priljubi modelu uz lice na nekih 50-ak cm udaljenosti, dok kisobran moze i sa malko vece daljine da tuce. Tako se dobija meko svetlo. Zilberica ide skoro do lica ako je portret u pitanju, radili smo sa vise boja.

E dalje bih vise voleo da Ivan doda, jer ja jos nisam kvalifikovan za ovakve opise  :D

Ah, da...histogram, nego kako. Svetlomer - sta to bese?  ;)

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #27 poslato: Februar 18, 2011, 11:22:16 pre podne »
Kao prvo u mojoj temi su svi dobrodosli, tako da samo udrite.

Kao drugo, Sasa me ovde nahvali kao da sam neki expert, sto zaista nisam, i to bez lazne skromnosti, jednostavno sam dovoljno puta provezbao neke osnovne stvari da sada imam osecaj kako i sta i gde sto se tice prostijih postavki svetla. Kao i svi ovde i ja imam jos mnooogo da ucim :)

E sad, Sasa i ja smo se bas lepo igrali to vece, ja sam se podsetio nekih stvari, Sasa naucio neke, sto, verujem svi mozete da primetite na ovim portretima koje je postavio, jer se jasno vidi veliki napredak.
Naravno da je najbitnija kontrola svetla koju sasa ranije nije imao jer je imao mali softbox koji puca sa velike udaljenosti u prostoru sa niskim plafonom i svetlo je letelo gde god je htelo. Cim smo to malo doveli u red priblizivsi glavu odmah je druga prica. Plus sto je softbox mali i bez grid-a, morali smo da ga priblizimo dosta da bismo dobili ono sto smo hteli bez da nam svetlo odlazi tamo gde necemo... da ne duzim dalje, zaista divno kreativno vece.

EDIT: zamalo da zaboravim, Sasa, smanjuj taj potpis za vise nego duplo :)

Naravno da sve ovo moze i mnogo bolje i lepse, ali sa opremom i prostorom koji smo imali, ja sam poprilicno zadovoljan. Sledeci put garantujem da ce biti JOS bolje :)

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #28 poslato: Februar 18, 2011, 07:30:45 posle podne »
Pozdrav,

pa dobro, obzirom da sam vec sledece vece konvertovao svoj najdrazi aparat u novi studio, mozemo se nadati uskoro i boljim uslovima. Do tada, najmanje sto mogu da uradim, jeste da smanjim taj potpis, da...koliko da ne nerviram kolege preterano :)

Verovatno cemo jos koji put u istom ambijentu, ali nadam se da cu i malo doterati opremu (veci softbox recimo i eliminisanje onih grubih improvizacija i slicno :) ), pa nece smetati isti ambijent. Rezultate, svakako, ove na ekspertizu, jelte.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #29 poslato: Februar 18, 2011, 07:59:37 posle podne »
Softbox - sto veci, to bolji :) A tu su onda i grid za isti, pa jedan snoot, pa strip SB, pa barndoors sa gridom i filterima pa jos jedno 2 glave pa tralalalla... nema tu kraja :))
Ali dotle, jos mnooogo mozemo da se igramo i sa ovim sto vec imamo !


Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #30 poslato: Februar 18, 2011, 11:18:05 posle podne »
Evo jednog detalja i od mene:


Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #31 poslato: Februar 18, 2011, 11:28:56 posle podne »
Ovakvih fotografija ima mnostvo i to nije nista novo. Verujem da svako od nas ima bar po neko oko, negde na hardu.
Jednu razliku bih, ipak dodao..."okce" koje si uslikao, odskace idejno za milju od mnogih drugih koje sam do sada video!!!
Svaka cast, Ivane ;)

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Nikol@

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 587
  • Pol: Muškarac
    • nivovic
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #32 poslato: Februar 19, 2011, 12:17:18 pre podne »
Ne volim da komentarisem puno al ova slika me oduvala skroz!! Stvarno svaka cast...
Hard Work Never Killed Anyone, But Why Risk It?

EOS 60D // Tokina 12-24 f4 // Sigma 35mm ART // EF 70-200 f4 IS // Pentacon 135 electric // Samyang 8mm fisheye
Nissin Di622 Mk2

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #33 poslato: Februar 19, 2011, 08:16:13 pre podne »
Boja koja preovladava fotografijom kao i tonalitet, sasvim su u skladu sa kompozicijom i rakursom.

Sjana fotografija!

Staklo je stotka makro?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #34 poslato: Februar 19, 2011, 08:53:14 pre podne »
Pozdrav,

....
Kao drugo, Sasa me ovde nahvali kao da sam neki expert, sto zaista nisam, i to bez lazne skromnosti, ....

Da, da, jos jedan primer zasto slika moze da govori vise od hiljadu reci, bas si ovom fotkom potvrdio citirane reci :)

Pa onda ce jos Sasa ispasti blesav, jelte  ;D

Svaka cast!

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #35 poslato: Mart 07, 2011, 09:54:06 posle podne »
Pozdrav,

okacio sam jos jednu seriju, iz iste skole, pa ako se nekom nesto dopadne...





Ima i sa ostrijim i sa meksim svetlom...ovog meseca cu najverovatnije kaciti samo portrete, pa da rekapituliramo na kraju :)


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #36 poslato: Mart 07, 2011, 10:11:15 posle podne »
Prva je odlična.

Drugoj nešto manjka svetla.

Svejedno, prva je odlična ;)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #37 poslato: Mart 07, 2011, 10:18:56 posle podne »
Citat
ovog meseca cu najverovatnije kaciti samo portrete
Samo navali, portreta nikad dosta.
Prva je fantasticna!
Na drugoj bi pohvalio samo mladu damu, a fotografu prijateljski savet...vidi "prvu" ;D

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #38 poslato: Mart 07, 2011, 10:21:28 posle podne »
Sreća tvoja lancia što ti učitelj nije u štrajku i evo dobrih rezultata!Iskrene pohvale za prvu!
Na drugoj fali malo svetla na očima,naročito levom.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #39 poslato: Mart 07, 2011, 10:29:37 posle podne »
Pozdrav,

ma ne znam jeste li procitali, vec sam napisao to oko svetla, druga je bas zasnovana kao ideja na malo svetla...sad dok ovo pisem, odmaram se od jedne seansice sa daleko manje svetla ali svejedno na svoj nacin uspelo. Sto bi rekao Zoki, umjetnicarenje, jelte :)

Hvala svakako, svi ste moja podrska, bez cega bi slabo pomoglo sto mi je ucitelj vrstan i jos pride nije u strajku :)



Na ovoj sam insistirao na jos manje svetla, samo sam u obradi dozvolio vise svetla pa izgleda i svetlija.