Autor Tema: Malo studijskih portreta  (Pročitano 22053 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Malo studijskih portreta
« poslato: Februar 05, 2011, 12:23:01 posle podne »
Vidim da ima dosta ljudi koji vole portrete, tako da evo mene opet, ovog puta sa nekim mojim studijskim radovima, neki stariji, neki noviji, ali u svakom slucaju meni dragi portreti.












« Poslednja izmena: Februar 05, 2011, 12:29:25 posle podne od strane Lord Ivanhoe »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #1 poslato: Februar 05, 2011, 02:07:57 posle podne »
Ma da bre ... tebi je svejedno cime fotografises. :)

Ma sta imao rukama, napravices posao (komentar je vezan generalno za ukupni utisak koji si ostavio ovih dana)

PS
Odavno nisam video smislenije upotrebljenih f22
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #2 poslato: Februar 05, 2011, 02:29:58 posle podne »
Hvala Zorane, i apsolutno si u pravu, ja sam jedan od onih koji su u uverenju da je oprema uvek mnoooogo bolja od mene, tj. ako mi je fotka ispala lose, u 99% slucajeva to nije zbog opreme :)

Evo, zivi primer, Tamara sa pistoljima (2. fotka) je uslikana sa Canon 18-55 kit-om (i to ona prva verzija bez IS) koji je, je mislim najispljuvaniji objektiv na svetu :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #3 poslato: Februar 05, 2011, 02:37:20 posle podne »
Pazi, moglo se odmah naslutiti o kojem je staklu rec ... zato i rekoh da ti oprema nije problem.
Fotografija je toliko dobra, da je potpuno izlišno ulaziti u diskusiju, gde je oštro, gde nije ... gde počinje da ludi staklo zbog tih f22 ...

Naprosto, fotografija je upotrebljiva u svakom smislu.

PS
Teraš me da ozbiljno porazmislim o nabavci blica ... i onako sam već dobio packe što to nemam.
Doduše, sad nemam ni aparat :D :D :D :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #4 poslato: Februar 05, 2011, 03:09:44 posle podne »
Ja mislim da, kojom god da se vrstom fotografije bavis, treba da imas blic. To je toliko korisna stvarcica kad se upotrebi kako treba da je neverovatno. I ne znam nikoga ko je kupio blic, pa ga prodao jer mu "ne treba" :)

E sad, s druge strane, rasveta je trenutno TOLIKO jeftina, da je isplatljivije kupiti komplet rasvete nego jedan normalan blic, ali to vec ZAISTA zavisi od toga kojom vrstom fotografije se neko bavi. Ja licno bih pre ostao bez blica nego bez rasvete :) Naravno, valjda necu doci dotle da to moram da biram :)

Kako god okrenes, svetla nikad dosta :)

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #5 poslato: Februar 05, 2011, 03:16:59 posle podne »
Meni je poslednja fotografija odnekud toliko poznata ali ne mogu da se setim gde sam je ranije videla.Da li je ona objavljena ranije negde osim eventualno na nekom drugom forumu?
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #6 poslato: Februar 05, 2011, 03:46:48 posle podne »
Poslednja nije cak ni na forumu, prvi put je objavljujem ovde. Jedino ako nisi naletela na FB-u mozda, mada su male sanse.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #7 poslato: Februar 05, 2011, 03:55:39 posle podne »
Pozdrav,

nisam siguran da vise mogu iz raznoraznih razloga da se naklonim tako duboko koliko imam potrebu u ovom momentu...

Svaka cast, pa jos ako mozes da prokomentarises poneku fotku, tipa: osvetljenje tako-i-tako, a zato blenda takva-i-takva jer pod tim svetlom, bla, bla (posto ja to ne znam, lakse da pisem bla, bla :) ), brzina zatvaraca zbog ovakvog svetla, pozadina ima-nema uticaja, zeleo sam da istaknem ovo-ono...ne znam, kad vidim ove fotke, prosto pozelim da saznam bas sve, a ucini mi se da ne znam bas nista...

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #8 poslato: Februar 05, 2011, 04:17:56 posle podne »
Hvala, mada zaista nema potrebe za naklonima iz prostog razloga: ovo sto sam ja posavio zaista nije komplikovano. Treba samo malo razumeti svetlo, ja garantujem da svako ko ima trunke smisla za fotografiju moze za kratko vreme da napravi i bolje fotke nego ove.

Evo najbolji primer za to je prva fotka: najprostiji moguci setup: jedan softbox sa strane odozgo pod recimo 30 stepeni otrpilike i to je to.

Drugu sam zaista davno radio ali ako se dobro secam jedan veliki softbox sa strane odozgo pod uglom, plus glava+grid u pozadinu.

Treca je softbox sa leve strane + kisobran sa desne i odpozadi.

CEtvrta je takodje samo softbox.

Za petu se bas ne secam sta je tacno bilo.

Sesta je softbox sa leve strane, + zilberica sa desne da vrati svetlo na lice da ne bi bilo u senci od kapuljace.

Eto kao sto vidis, vise ili manje sve su jednostavne postavke, a rezultati pristojni.

Kod studijske fotografije blenda se postavlja jednostavno, onoliko koliko flashmetar pokaze da treba. Ili, ako vec nemas fleshmetar, onda je postavis tako sto gledas u histogram na aparatu i obratis paznju da nista ne gori, ali i da nista nije podeksponirano. Expozicija je nebitan faktor, uglavnom izmedju 1/60 - 1/160, iz prostog razloga sto se zarmzavanje vrsi rasvetom a ne shutterom. Fotka ce biti ista na 1/60 i na 1/160. Ja licno uglavnom drzim na 1/125. Ovo sto sam naveo su najobicnije postavke, uvek postoje specificni slucajevi gde nesto od ovoga ne vazi, ili je suprotno, ali za pocetak je to to.

Ako nesto od ovoga nije jasno slobodno pitaj, tj. ne samo ti vec koga god zanima. Ja sam sve sto znam (a to zaista nije nesto mnogo) naucio na isti nacin, pitao, stajao po studijima dok su majstori radili i gledao :)


EDIT: ono sto sam zaboravio da kazem je da svaka, svaka, ali SVAKA fotka MORA da prodje kroz PS. Pusti zaludjenike koji ce da tvrde suprotno, sve sto vidis je proslo kroz neki vid postprodukcije, i to je takodje nesto sto se mora nauciti.
« Poslednja izmena: Februar 05, 2011, 04:27:07 posle podne od strane Lord Ivanhoe »

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #9 poslato: Februar 05, 2011, 05:19:37 posle podne »
Pozdrav,

a, ne, to za posprodukciju mi je apsolutno poznato, sve je kod mene RAW vec podosta dugo, i sve se obradjuje dodatno, ali te "jednostavne postavke" mi definitivno ne idu od ruke, posebno kad pogledam ove fotke. Vidis, to za ekspoziciju nisam znao, iako me Storm ucio da bude otprilike u tom opsegu, odnosno cak i nesto brze, sad bas gledam...ali tu je negde, samo sto sam imao utisak da je dosta vazna ekspozicija. Nisam sa Stormom pricao oko toga vec samo slusao direktnu postavku, pa sam verovatno stekao pogresan utisak.

Blenda me zagolicala, i postao sam sve zbunjeniji...fleshmetar nemam iako imam bar pet-sesti kilograma opreme minimum koja mi nije potrebna, ali to...eto. Radim sa dve glave, softbox i kisobran, imam i nesto dodatne konstantne hladne i tople rasvete na raspolaganju, za svaki sistem imam i po blic, samo nemam ovakve fotke :(

Dobro, od mnogih sam sam forumasa vec ucio, godi mi ideja da mi se ukazala jos jedna prilika. Ustvari, bas mozda vec naredne nedelje zapocinjem sa jednom serijom studijskih fotki, i ovo ce ispasti taman na vreme.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #10 poslato: Februar 05, 2011, 06:42:49 posle podne »
Eto imas vise opreme od mene:) Ja imam samo 2 glave, jedan 60x60 softbox i jedan kisobran + zilber.

Vidi, kod ovog tipa fotografije SVE je u kontroli svetla. Bitne stavke: koliko ti je visok plafon, koje je boje, koje su boje zidovi, koliko su daleko od modela i od rasvete, koliko je model daleko od pozadine, ako je ima... jasan ti je princip.

A sto se tice histograma, to bi svako trebalo da nauci. Evo za pocetak par primera:


Na prva dva se jasno vidi da nesto "gori". Znaci ili manji otvor blende, ili smanjiti rasvetu, ili ne dirati nista nego odmaknuti asvetu od modela ako uslovi i orginalna zamiso to dozvoljava.





Ovako izgleda histogram kada je sceno podeksponirana. Znaci, ili pojacati rasvetu, ili otvoriti blendu.



I za kraj, ovako bi trebalo da izgleda histogram na pravilo eksponiranoj fotki.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #11 poslato: Februar 10, 2011, 06:13:00 posle podne »
Pozdrav,

OK, ozbiljno sam prostudirao ono sto si mi napisao, sve do histograma, njega cu naknadno da bih sto temeljnije jedno-po-jedno savladao.

Moja pozicija u merama izgleda ovako:

Visina plafona             2,5m
Visina pozadine           2,4m
Visina rasvetnih glava   2m

Boja plafona i zidova - bela.
Pozadina prema potrebi, imam 6-8 razlicitih boja, svaka jednobojna, vecina blago reflektujuca.

Sirina pozadine 2m, od mogucih 3m.
Udaljenost modela od aparata oko 3m, po sistemu 2-3,5m pa kako mi zatreba.
Udaljenost modela od pozadine od 0,2m do 1m maksimalno, ali obzirom na fiksne dimenzije prostora, svako dalje izvlacenje utice na ostale faktore.
Blic glave udaljene od pozadine oko 4m svaka, medjusobno su udaljene oko 2,5m. Kao sto sam naveo, kisobran + softbox 60x60 i zilberica.

Sada sam odradio dve seanse sa kojima sam samo delimicno zadovoljan, ali nikako nisam zadovoljan ako uzmem u obzir Tvoje rezultate. Obzirom da cu sve odjednom postavljati, necu jos da kacim rezultate, a mogao bih to vec sledece nedelje da probno odradim.
Koristim uglavnom 5D sa 100mm macro, 85 1,8, Sigma 50mm 2,8 macro i 35mm F2, a ponekad i 17-40 za kompletnu figuru.
Koristim i D80 sa Sigmom 28-70 2,8 i postizem solidne rezultate u poredjenju sa Canon opremom, ne zaostaju u sustini.
Canon oprema je zaokruzena Sigma blicom (500-tka, nemam gresaka u radi i merenju uglavnom), dok je Nikon sa SB800.

Eto, za sada toliko, eventualno neki primer...EDIT: nesto tesko ide ostalo, ali uglavnom se vidi sa ove fotke sta bi trebalo da se vidi.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #12 poslato: Februar 10, 2011, 06:54:55 posle podne »
Aj na brzinu par stvari:

model ti je definitivno PREBLIZU pozadine. u principu ako je pozadina tamna, to jos i moze da prodje, ali ako je bela, ili svetla, nikako ne valja iz prostog rtazloga jer ce ti vracati svetlo na modela sto, osim ako nije namerno planirano, nije dobro.

Dalje, ne znam kako si ovu fotku osvetlio, ali izgleda kao da si spucao direkt blic u glavu. Svetlo je jednolicno svuda, nema delova u senci, nema nicega sto bi privuklo pogled. Pozadina je taman toliko osvetljena da se primecuje, ali nije dovoljno zaniljiva da bi trebalo da se uopste vidi. f/5.6 ? To znaci da si ili koristio blic, ili ti je rasveta bila predaleko od modela, sto bi objasnilo zasto svetla ima "na sve strane". aj daj malo blize postavku bas ove fotke. Ili postavi neku drugu pa da izanaliziramo.

I na kraju, ali MNOGO bitno, kad slikas lice, OBAVEZNO P U D E R.

Mozda bismo mogli da organizujemo neko zajednicko fotkanje, pa da uzivo isprobamo i podelimo znanje. Ja sam uvek raspolozen za tako nesto.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #13 poslato: Februar 10, 2011, 07:20:53 posle podne »
Pozdrav,

eh, da...blic direktno gotovo nikad ne koristim (iskljucivo zurke bez svetla, pecine i slicno gde bas, bas mora), vec uvek bounsujem, mahom o plafon. Na ovoj fotki, ne secam se bas tacno, moguce da je tukla i jedna glava i blic zajedno, ani nikako direktno.
Blendu toliku uvek drzim, ISO na 200, nekad i manje, zavisno od toga koliko nateram glave da pucaju, a zatvarac drzim na 1/200. To me Storm naucio za ovakvu fotku i davalo je dosta puta rezultate. Ponekad malko meandriram sa blendom, ali to moze samo u M modu kad mogu sve rucnod a podesavam, i onda ne dobijem bas neke rezultate, recimo bude nesto u rangu ovoga.

Rasveta je na 4m od modela u ovom slucaju, blic s bounsom na 2.

Probam jos jednu sa kojom sam zadovoljniji.
Super za to vidjanje i slikanje, obavezno se javljam oko toga.


Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #14 poslato: Februar 10, 2011, 07:49:24 posle podne »
Prvo i osnovno, zaboravi na bilo sta drugo osim M moda, bar kad slikas u "studiju".

Drugo, izbaci blic iz kombinacije, barem za sada. Cela prica gubi smisao kada bounce-ujes svetlo koje ode boga-pitaj-gde. Kod studijske fotografije SVE je u kontroli svetla. Postoje odlicne upotrebe blica, ali trenutno ne bi trebalo da razmisljas o tome, te dve glave su ti vise nego dovoljne za pocetak. Znaci blic - JOK.

Trece, rasveta ti je predaleko od modela, pogotovo u tako malom prostoru, znaci svetlost ti se odbija od ko zna cega sve, i dobijas "jednolicno" osvetljenu fotku. I ta blenda 5.6 tesko da ce da moze.

Evo ti najjednostavniji test: postavi sve kako inace postavljas, namesti aparat kako god, i onda ISKLJUCI svu rasvetu, i napravi snimak. Trebalo bi da dobijes crnu fotku na kojoj se nista ne vidi. Ako se nesto vidi, to znaci da imas svetlo koje NE kontrolises ti.

Ali hajde da ne duzim ovako, nije ni meni lako da objasnim bez da pokazem, a tebi je sigurno jos teze da skontas. Bilo bi dobro da organizujemo neko "druzenje", verujem da ima jos ljudi koji su zainteresovani i da pokazu i da nauce nesto, i da se na licu mesta vidi na zivim primerima sta i kako je najefektnije.

Voleo bih da cujem da li ima zainteresovanih za tako nesto, i da li neko mozda ima predlog gde bismo mogli to da izvedemo.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #15 poslato: Februar 10, 2011, 07:57:10 posle podne »
Evo nadjoh jedan skorasnji primer, ovo je RAW varijanta namerno nisam nista sredjivao, cisto da vidis gde je meni rasveta i gde je model od pozadine.




Obrati paznju gde je kisobran, e pa softbox je otprilike na istoj udaljenosti samo sa druge strane.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #16 poslato: Februar 10, 2011, 08:28:27 posle podne »
Ivane, imam pitanjce...
Planirao sam, u skorije vreme, da pazarim nesto od rasvete,
tacnije komplet sa dve glave od po 400ws. Po onome, sto pise u prospektu, svetla mogu
da se regulisu od 24-400ws. Da li je to mnogo, za prostor velicine oko 20m².
Imam nameru da ih koristim za portrete i osobe u "celom".

Pozdrav
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #17 poslato: Februar 10, 2011, 08:35:02 posle podne »
Odma' da ti kazem: svetla NIKAD nije previse :)

Moze samo da ga bude premalo, ali neces pogresiti sa 2x400w/s. Ja vec godinama radim sa 2x300 kinezima i prezadovoljan sam.

Vidi samo sta ide u kompletu, tj. koji softboxovi i / ili kisobrani i to. Ako mozes da biras, moj savet je da uvek ides pre na sofbox nego na kisobran. I naravno, ako planiras celu figuru, obrati paznju i na dimenzije softboxova, jednog ili oba.


Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #18 poslato: Februar 10, 2011, 09:16:14 posle podne »
Hvala na savetu ;)
Inace u setu ima 2 softb. od 66x66, sto bi za portret trebalo da bude dovoljno, bar za pocetak.
Kasnije, mislim da uzmem nesto vece, za mekse svetlo. Nece se bace :D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #19 poslato: Februar 10, 2011, 09:45:23 posle podne »
Pozdrav,

Ivane, javljam se vrlo brzo.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #20 poslato: Februar 17, 2011, 10:48:26 posle podne »
Pozdrav,

eto, javih se, Ivan dodje, poremeti me potpuno u pogledu mnostva stvari, ja i dalje sabiram utiske, a neke rezultate mogu i da podelim sa ostalima. Ja licno sam bas, bas zadovoljan, cak i samim rezultatima (kojima sam ja, barem svojim, reeetko zadovoljan, just for the record). Naravno da je bilo mnostvo problema u mojim postavkama, mojim pristupima i uopste poimanju ove vrste fotografije. Obuka je bila kratka, ali jezgrovita i poprilicno kompletna - od postavke svetala, preko namestanja parametara, iscitavanja histograma itd., pa sve do obrade....da, zaista to nije moglo vise preko interneta i zaista je moralo da se nastavi ovako. Ipak, nekog pomaka kod mene ima:



Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #21 poslato: Februar 17, 2011, 11:19:40 posle podne »
Ovo je, tehnicki gledano, mnogo bolje nego prethodni portreti. Svetlo je mekse, umerenije, kadar interesantniji...
Ono sto bih jos voleo da vidim, je desna strana lica, samo se nazire a verujem da nema sta da krije ;)

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #22 poslato: Februar 17, 2011, 11:24:59 posle podne »
Ček bre, upadamo u tudju temu ko indijanci :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #23 poslato: Februar 17, 2011, 11:36:52 posle podne »
Pozdrav,

pa ja nekako osecam da nisam bas nepozvan u Ivanovoj temi, Ivan me i ucio, pa se osecam cak obaveznim, a kamoli pozvanim :)

Bole, evo i te strane lica:



Van mreže milantanja

  • Član
  • **
  • Poruke: 122
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #24 poslato: Februar 17, 2011, 11:44:43 posle podne »
Koliko mogu da primetim ovo je veoma veliki napredak u odnosu na prethodne portrete, svaka ti cast samo tako nastavi i kaci sto  vise fotografija da i mi uzivamo :)
Nikon D5200
nikkor 18-105 mm
nikkor 50mm 1.8 G

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #25 poslato: Februar 17, 2011, 11:54:37 posle podne »
@Lancia, prelepo, nema sta...Koliko mi se cini, ovde su bila dva svetla u pitanju ili tri, nisam siguran za pozadinu.
Bilo bi pozeljno, da dodas malo o setu :) Spominjes, "iscitavanje histograma", znaci li to da nije koristen svetlomer?
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #26 poslato: Februar 18, 2011, 12:13:25 pre podne »
Pozdrav,

o da, osnova cele price je zaista u svetlu i njegovom tumacenju. Kada to Ivan radi, deluje tako jednostavno...improvizuje kada nema onoga sto zeli, eksperimentise sa takvom dozom iskustva, da prosto covek zaboravi zasto je dosao i uziva gledajuci ga kako rasporedjuje svetla  ;D

Naravno, kod mene su svetla do sada bila predaleko postavljena, i to ne malo, nego oho-ho udaljena. Radili smo sa dve glave, kisobran i softbox od kojih je uglavnom softbox tukao spreda. Pritom smo se malo koristili dodatno i hladnom rasvetom, ali se to nije pokazalo kao neka super-prica. Vise je kao tema za razmisljanje ostalo...
Ukratko, softbox se, maltene, priljubi modelu uz lice na nekih 50-ak cm udaljenosti, dok kisobran moze i sa malko vece daljine da tuce. Tako se dobija meko svetlo. Zilberica ide skoro do lica ako je portret u pitanju, radili smo sa vise boja.

E dalje bih vise voleo da Ivan doda, jer ja jos nisam kvalifikovan za ovakve opise  :D

Ah, da...histogram, nego kako. Svetlomer - sta to bese?  ;)

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #27 poslato: Februar 18, 2011, 11:22:16 pre podne »
Kao prvo u mojoj temi su svi dobrodosli, tako da samo udrite.

Kao drugo, Sasa me ovde nahvali kao da sam neki expert, sto zaista nisam, i to bez lazne skromnosti, jednostavno sam dovoljno puta provezbao neke osnovne stvari da sada imam osecaj kako i sta i gde sto se tice prostijih postavki svetla. Kao i svi ovde i ja imam jos mnooogo da ucim :)

E sad, Sasa i ja smo se bas lepo igrali to vece, ja sam se podsetio nekih stvari, Sasa naucio neke, sto, verujem svi mozete da primetite na ovim portretima koje je postavio, jer se jasno vidi veliki napredak.
Naravno da je najbitnija kontrola svetla koju sasa ranije nije imao jer je imao mali softbox koji puca sa velike udaljenosti u prostoru sa niskim plafonom i svetlo je letelo gde god je htelo. Cim smo to malo doveli u red priblizivsi glavu odmah je druga prica. Plus sto je softbox mali i bez grid-a, morali smo da ga priblizimo dosta da bismo dobili ono sto smo hteli bez da nam svetlo odlazi tamo gde necemo... da ne duzim dalje, zaista divno kreativno vece.

EDIT: zamalo da zaboravim, Sasa, smanjuj taj potpis za vise nego duplo :)

Naravno da sve ovo moze i mnogo bolje i lepse, ali sa opremom i prostorom koji smo imali, ja sam poprilicno zadovoljan. Sledeci put garantujem da ce biti JOS bolje :)

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #28 poslato: Februar 18, 2011, 07:30:45 posle podne »
Pozdrav,

pa dobro, obzirom da sam vec sledece vece konvertovao svoj najdrazi aparat u novi studio, mozemo se nadati uskoro i boljim uslovima. Do tada, najmanje sto mogu da uradim, jeste da smanjim taj potpis, da...koliko da ne nerviram kolege preterano :)

Verovatno cemo jos koji put u istom ambijentu, ali nadam se da cu i malo doterati opremu (veci softbox recimo i eliminisanje onih grubih improvizacija i slicno :) ), pa nece smetati isti ambijent. Rezultate, svakako, ove na ekspertizu, jelte.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #29 poslato: Februar 18, 2011, 07:59:37 posle podne »
Softbox - sto veci, to bolji :) A tu su onda i grid za isti, pa jedan snoot, pa strip SB, pa barndoors sa gridom i filterima pa jos jedno 2 glave pa tralalalla... nema tu kraja :))
Ali dotle, jos mnooogo mozemo da se igramo i sa ovim sto vec imamo !


Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #30 poslato: Februar 18, 2011, 11:18:05 posle podne »
Evo jednog detalja i od mene:


Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #31 poslato: Februar 18, 2011, 11:28:56 posle podne »
Ovakvih fotografija ima mnostvo i to nije nista novo. Verujem da svako od nas ima bar po neko oko, negde na hardu.
Jednu razliku bih, ipak dodao..."okce" koje si uslikao, odskace idejno za milju od mnogih drugih koje sam do sada video!!!
Svaka cast, Ivane ;)

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Nikol@

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 587
  • Pol: Muškarac
    • nivovic
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #32 poslato: Februar 19, 2011, 12:17:18 pre podne »
Ne volim da komentarisem puno al ova slika me oduvala skroz!! Stvarno svaka cast...
Hard Work Never Killed Anyone, But Why Risk It?

EOS 60D // Tokina 12-24 f4 // Sigma 35mm ART // EF 70-200 f4 IS // Pentacon 135 electric // Samyang 8mm fisheye
Nissin Di622 Mk2

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #33 poslato: Februar 19, 2011, 08:16:13 pre podne »
Boja koja preovladava fotografijom kao i tonalitet, sasvim su u skladu sa kompozicijom i rakursom.

Sjana fotografija!

Staklo je stotka makro?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #34 poslato: Februar 19, 2011, 08:53:14 pre podne »
Pozdrav,

....
Kao drugo, Sasa me ovde nahvali kao da sam neki expert, sto zaista nisam, i to bez lazne skromnosti, ....

Da, da, jos jedan primer zasto slika moze da govori vise od hiljadu reci, bas si ovom fotkom potvrdio citirane reci :)

Pa onda ce jos Sasa ispasti blesav, jelte  ;D

Svaka cast!

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #35 poslato: Mart 07, 2011, 09:54:06 posle podne »
Pozdrav,

okacio sam jos jednu seriju, iz iste skole, pa ako se nekom nesto dopadne...





Ima i sa ostrijim i sa meksim svetlom...ovog meseca cu najverovatnije kaciti samo portrete, pa da rekapituliramo na kraju :)


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #36 poslato: Mart 07, 2011, 10:11:15 posle podne »
Prva je odlična.

Drugoj nešto manjka svetla.

Svejedno, prva je odlična ;)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #37 poslato: Mart 07, 2011, 10:18:56 posle podne »
Citat
ovog meseca cu najverovatnije kaciti samo portrete
Samo navali, portreta nikad dosta.
Prva je fantasticna!
Na drugoj bi pohvalio samo mladu damu, a fotografu prijateljski savet...vidi "prvu" ;D

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #38 poslato: Mart 07, 2011, 10:21:28 posle podne »
Sreća tvoja lancia što ti učitelj nije u štrajku i evo dobrih rezultata!Iskrene pohvale za prvu!
Na drugoj fali malo svetla na očima,naročito levom.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #39 poslato: Mart 07, 2011, 10:29:37 posle podne »
Pozdrav,

ma ne znam jeste li procitali, vec sam napisao to oko svetla, druga je bas zasnovana kao ideja na malo svetla...sad dok ovo pisem, odmaram se od jedne seansice sa daleko manje svetla ali svejedno na svoj nacin uspelo. Sto bi rekao Zoki, umjetnicarenje, jelte :)

Hvala svakako, svi ste moja podrska, bez cega bi slabo pomoglo sto mi je ucitelj vrstan i jos pride nije u strajku :)



Na ovoj sam insistirao na jos manje svetla, samo sam u obradi dozvolio vise svetla pa izgleda i svetlija.

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #40 poslato: Mart 08, 2011, 09:26:03 pre podne »
Repetitio est mater studiorum :)

Svaki put sve bolje i bolje.

A L I

sad kad si neke lepe i osnovne stvari naucio, sad vec mogu da pocnem da ti zameram neke nove stvari :)

Pa da krenemo:

1. sasvim fino odradjeno, ali bodu oci dve stvari. prva je neispeglana pozadina. mrzelo te da peglas? onda se sredi u PS. za drugu nisi ti kriv jer znam da nemas dovoljno svetla, ali ovo je odlican primer koji pokazuje koliko fali tzv "rim light" ili "hair light". nesto sto ce da da obris devojcinoj glavi i odvoji tamnu koju od tamne pozadine.
Inace, ova devojka ima fenomenalno lice za ovu vrstu fotkanja, i to treba iskoristiti.

2. obrisati sa kartice

3. dobra ideja, ali rezultat nije. zasto? nista se ne vidi. opet dolazimo do crnog na tamnom + nedovoljno rasvete. kazem rasvete a ne svetla jer ima razlike. ja licno ne vidim da li sedi, da li cuci, zasto je u tom polozaju itd itd itd. WB nije dobar, vuce na plavkasto-magenticno sto je mrtvacka boja. sat na ruci = no-no jer u tom tamnom delu jedino on svetli a pri tom nema udela u fotki = bespotrebno odvlacenje paznje. Isto i za izrez na ledjima. Vidi se dovoljno da odvuce paznju, a nedovoljno da bi bih ga svrstao u "emociju" fotke.

Poslednju fotku bi valjalo ponoviti ali s malo vise mozganja o tome sta-kako-gde. I devojce da skine ne crne carapanke.

Eto sad kad sam ovako fino "raspalio" po tebi, da zavrsim sa velikom pohvalom jer vidim da si skontao mnoge stvari o kojima smo pricali i da uspevas da ponovis ono sto smo radili. I jos veca pohvala za to sto nisi ostao na tome sto si vec naucio vec si otisao u nesto novo, tj. poceo si da experimentises sam sa sobom, sto bih svakome preporucio. To da li je uspelo iz prvog ili ne je totalno nebitna stavka !

Idemo dalje (sto bi rekao moj prijatelj Vuk)



Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #41 poslato: Mart 08, 2011, 10:47:11 pre podne »
Pozdrav,

a-ha, evo meni nove Biblije, jelte :)

Krecem lagano da razmatram napisano i da se fokusiram na tacku-po-tacku. Neke odmah vidim da nece moci da se, za sada, rese, ali neke sigurno mogu. Neispeglana pozadina?
Ha, ko li mi je rekao - ma ne treba, OK je ovako?
Mrzelo me da peglam, how yes no... ;D

Rasveta izgleda da ode danas u restoranu, na danasnji dan sam uocio da nemam skoro nijednog muskarca zaposlenog u firmi, uzas....:)

Dobro, kako rece, idemo dalje. Hvala puno i ne gubi veru u mene :)

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #42 poslato: Mart 08, 2011, 11:58:10 pre podne »
Citat
Ha, ko li mi je rekao - ma ne treba, OK je ovako?

Ja - i to je bilo ispravno u tom trenutku. Ne treba rasipati fokus na vise stvari istovremeno, nego idemo jednu, pa ubacujemo jos jednu, pa tako redom dok ne dodjemo do tacke kada ti se sve te stvari same od sebe sklapaju u glavi kao mozaik. Znaci, od sada obracas paznju i na pozadinu - kakva je, kako i koliko je osvetljena, da li treba da se vidi ili ne treba itd itd.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #43 poslato: Mart 08, 2011, 02:02:33 posle podne »
Pozdrav,

ma znam, salim se. Svaka Tvoja opaska je na mestu skroz, odise iskustvom.

Idemo dalje, sutra cu okaciti jos toga, prekosutra jos i tako idemo dalje...a Ti se spremaj uskoro ;)

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #44 poslato: Mart 09, 2011, 11:46:31 pre podne »
Pozdrav,

malo igranja&eksperimentisanja u novozakacenoj seriji:





Ovde sam radio sa manje svetla, kombinovao sam i hladnu i toplu rasvetu, H-ISO itd.


Van mreže tik-tak

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 689
  • Pol: Muškarac
  • ex djukxxx
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #45 poslato: Mart 11, 2011, 01:58:22 posle podne »
jos kad bi nam objasnio sta je topla i hladna rasveta ?  ::)
Nikon D90
nikkor 18-105mm, Nikon AF 50mm f/1.8D,
Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG MACRO SUPER 2
SB-900
manfrotto 055xprob,804rc2

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Malo studijskih portreta
« Odgovor #46 poslato: Mart 11, 2011, 08:30:44 posle podne »
Pozdrav,

zuta i bela :)

Salim se, ali ukratko i jeste tako najcesce. Topla je konstantna, halogena rasveta, i zraci toplotu oko sebe. Uglavnom se koristi kao reflektorska rasveta za video snimanja sa konstantnim svetlom, dok je hladna mahom LED rasveta danas, ili neke predjasnje verzije (neonska, stedne sijalice itd.), odnosno ono sto ne siri veliku toplotu oko sebe. Topla mi zato daje odredjene efekte koje ja jos uvek nisam u stanju da postignem blic rasvetom, jer nemam svu opremu.