Autor Tema: Nikon d3000  (Pročitano 16357 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #20 poslato: Decembar 13, 2013, 08:28:33 pre podne »
Ajd pa neka je sa srećom ;)

Nego to oko AF-a. Treba malo vremena da se čovek navikne na svaku promenu. AF kad fotkaš uobičajene scene drži na Single Point AF. Kad fotkaš nekog ko se kreće tako da relativno lako možeš da ga pratiš fotkaj sa Dynamic Area, a recimo kad fotkam psa koji leti kao zvrk i naprasno menja pravac u sekundi, samo tu koristim 3D tracking. Lens servo postaviš na Single Servo AF-S za sve ubičajene prilike sa statičnim subjektima.

Onda nemaš problem sa uočavanjem AF tačke, a i ne prepuštaš aparatu da bira šta će da fokusira već je izbro na tebi.

I još nešto... ti si sada naglo skočio sa 10mpix na 24mpix što je razlika drastična. Takođe drastična razlika je i između CCD i CMOS tehnologije senzora. Bez obzira što si sa nekada solidnog tela prešao na pravu malu entry level guju ipak i za bolje treba vremena da se čovek navikne. Pre svega kolorit je malo drugačiji. A i tu je navika čudo. Moj prijatelj, koji je čovek fotograf 30 godina i danas kuka za svojim Nikonom D200. Probao je čovek sve živo i Canone i Nikone i on tvrdi da boje nigde nisu tako dobre kao na tom aparatu i sada koristi D700 i dalje je ostao pri istom. Doduše tvrdi da su se boje malo "primakle" onima sa D200 :) ... jbt ... ajd ti sad objasni njemu ;)

Dalje, ako se negde promaši fokus lakše je grešku uočiti na 24 nego na 10 mpix i tako. Ali sve su to slatke muke i sve ćeš to da preguraš sa osmehom kada budeš u praksi video kako se novi senzor ponaša u teškim uslovima, kakvu dinamiku ima i šta se sve sa njim može postići što pri samom fotkanju, što pri obradi.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #21 poslato: Decembar 13, 2013, 08:56:26 pre podne »
.... i on tvrdi da boje nigde nisu tako dobre kao na tom aparatu i sada koristi D700 i dalje je ostao pri istom. Doduše tvrdi da su se boje malo "primakle" onima sa D200 :) ... jbt ... ajd ti sad objasni njemu ;)

Pa isto ko sto mi tebi objasnjavamo da su boje na Canonu bolje nego na Nikonu.... ili da su recimo... boje na Nikonu Df iste kao na Canonu  ;D

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #22 poslato: Decembar 13, 2013, 09:42:43 pre podne »
Ma za AF i koristim single point i single servo, nego sam spomenuo da se aktivna fokus tacka jedva uocava. Ne znam kako ce biti napolju, pri jakom suncu, ali mi je u relativnom mraku bilo relativno tesko da je uocim...

Ali, kao sto rekoh, samo sam se 10-ak min "igrao" sa njim, tako da nista ne mogu jos da kazem. Za sada, jos jednu stvar sam primijetio, a to je da je zavjesica dosta tisa. Pri okidanju je puno meksi, ljepsi i tisi zvuk.

Kasnije detalja jos...

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #23 poslato: Decembar 13, 2013, 09:45:51 pre podne »
@Zoran Rodić
Misliš sad ima hladnije boje od realnih i vuče u magentu i senke mu vuku u plavo??  :o ooo neee

@Blackbeast
Šta koristiš od optike uz njega?
« Poslednja izmena: Decembar 13, 2013, 09:47:54 pre podne od strane DuxX »

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #24 poslato: Decembar 13, 2013, 09:53:01 pre podne »
@blackbeast kad nisi hteo da dodjes do Pozarevca na brzaka da ti prodam D5100 :)
Salim se naravno.
Da te lepo sluzi masinica pa da kasnije predjes na nesto vece a onda nece da te muci tacka AF,za sad samo gruvaj.

@DuxX pusti ove Canondzije,ne kupuju Nikon samo da ih posle ne bi prozivali a to im je najveca zelja.Pisu pismo Deda Mrazu u kome traze Nikon pa da bude fora da ga nisam dobio na poklon ne bi ga nikad koristio :)
FOLIRANTI

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #25 poslato: Decembar 13, 2013, 11:46:10 pre podne »
Duxx, imam 18-55, ali njega prodajem uz d3000. Pored toga, imam 18-105 vr za svaki dan i 28-70 f3,5-4,5 koji koristim i normalno, ali prvenstveno za makro, sa tubama. I mogu reci da je dosta ostriji od 18-105, a pogotovo od 18-55.

Uglavnom, za sad dovoljno. Mada sam razmisljao i o 35 f1,8, ali o tom potom, ako se bude imalo para.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #26 poslato: Decembar 13, 2013, 03:36:48 posle podne »
@Bugarin
Znaš kako ono svojevremeno mudro reče jedan od najvećih džedaja modernog doba, čika Bil Gejts... "Resistance is futile - you will be assimilated!!" ;)

@Blackbeast
To što imaš je svakako dovoljno za start, a posle polako. Kod nikonske optike promašaja nema i nemoj da te neko plaši kako sad zbog veće rezolucije moraš da uzimaš skuplja stakla. To je totalna glupos'. Sve to radi kao švajcarski sat.

Pre izvesnog vremena sam se šetkao nešto po gradu i fotkao onako neobavezno i od jednog drugara onako na brzaka uzmem stari Nikkor 70-210 f4-5.6D. Malo je reći da sam se prijatno iznenadio kako to staklence malo, staro, jeftino radi sa senzorom od 36mpix.
Pazi to staklo polovno, a dobro očuvano može da se kupi po ceni tepsije bureka. ;)

Stavih na brzaka staklence da probam i ufotkah drugaricu koja radi preko puta mesta gde smo seli na pićence.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #27 poslato: Decembar 13, 2013, 06:07:08 posle podne »
Otvoricu novu temu, samo dok budem imao sta da okacim. Jbg, opet sam imao samo 15-ak min vremena da isprobam aparat dok ima koliko-toliko sunca. Medjutim, magla je i dosta smoga. Veooma neprozirno vrijeme. Tek sutra ujutro cu moci kako treba da ga isprobam. Za sada, djeluje mi da ima malo hladnije boje, na istim podesavanjima kao sto sam drzao i d3000. Pokusacu sutra da napravim par fotografija u istim uslovima i sa jednim i sa drugim, na istim podesavanjima. Bas da vidim pravo poredjenje.

Isprobao sam i video. Dobar je kvalitet, ali... vjerovatno je Storm to spomenuo u testu, ali da i ja spomenem. Posto nisam ukljucio stalno izostravanje, nego sam ja rucno izostravao, po potrebi, pritiskanjem do pola shuttera, zvuk motora u objektivu je toliko glasan i iritantan, kao da neko busi busilicom kroz lobanju, pa ti drnda po mozgu... Dobro, mozda sam malo pretjerao, ali nije puno dalje... :D
42 sekunde videa, u full hd rezoluciji pri 24 fps je zauzelo 122,3 MB. Fotografije su od 8 do 15 MB, zavisno od detalja. Jpeg Fine, najvisa rezolucija. Recimo da je neki prosjek oko 11 MB po fajlu.

Vec sam napomenuo da mi se svidja zvuk prilikom okidanja. Dosta je meksi i tisi u poredjenju sa d3000.

Duxx, nasao sam na ebay-u grip sa dvije baterije za d3100/d3200. Najniza cijena, nesto manje od 60 dolara. Dodje grip, dvije baterije, daljinski. Da li to vrijedi uzimati?! Tada bih, pored neuporedivo veceg kapaciteta baterije dobio vjerovatno i na ergonomiji, prvenstveno prilikom drzanja. Jesam li u pravu?!

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #28 poslato: Decembar 13, 2013, 06:21:20 posle podne »
Neko se sigurno neće složiti samnom ali moj stav je po tim pitanjima sledeći - sve što uzimaš trudi se da bude original, pogotovo ono što ima veze sa baterijama, napajanjem, punjačima, gripovima i sl. Ko dosta radi studijsku fotografiju isplati se da kupi grip. Za ostalo, nisam siguran koliko je potrebno. Vidiš da je nekakav trend da se aparati smanjuju, a ti hoćeš da ga povećavaš & otežavaš. ;)

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #29 poslato: Decembar 13, 2013, 06:29:33 posle podne »
@DuxX mislim da za 3200 ne postoji original grip isto kao i za 5xxx

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #30 poslato: Decembar 13, 2013, 06:45:35 posle podne »
To nisam znao. Kako bilo, nisam siguran da jedan hobista ima neke velike potrebe za tim. Po meni bolje taj novac investirati u dodatnu bateriju ili memorijsku karticu ili dobar ND filter.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #31 poslato: Decembar 13, 2013, 06:58:00 posle podne »
@DuxX mislim da za 3200 ne postoji original grip isto kao i za 5xxx

U pravu si, ne postoji originalni grip. Zato za ovaj postoji dodatni kabl, koji se spaja na konektor za gps/zicani daljinski.

Ima raznih opcija, ali ovo je najkompletnija:
http://www.ebay.com/itm/Battery-Grip-F-Nikon-D3100-D3200-D5100-2-Decoding-EN-EL14-1030mAh-IR-Remote-/150946957927?pt=US_Camera_Battery_Grips&hash=item232523ca67

Van mreže doktor 016

  • Član
  • **
  • Poruke: 190
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #32 poslato: Decembar 13, 2013, 08:17:43 posle podne »
Pozdrav svima, posto sam poceo da se otimam sa sinom oko Canona 650d, pre par meseci izuzetno povoljno sam naleteo na D3100 i kupio ga i mogu reci da je aparat korektan i meni odgovara za amatersko turisticke potrebe, u euforiji sam kupio i grip meike sa zamenskom baterijom koja nije originalna. Tacno je da postoji kablic sa strane koji omogucava koriscenjenje komani na njemu, zamensku bateriju nece ocitati aparat jer nije originalna tek kada se stavi i originalna on ocita i tada se moze izvuci originalna i on normalno dalje funkcionise. Drugo je pitanje koliko je grip stvarno potreban i praktican na tom aparatu ja ga nisam nijednom koristio tako da se slazem da je bolje dopuniti ompremu necim drugim optika filteri i sl.
I dalje sa zaviscu gledam u canona . Imati u kuci Nikona i Canona je rascep licnosti. :)





Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #33 poslato: Decembar 13, 2013, 08:25:50 posle podne »
Ma daj, kakav Canon.... :D :D :D :P  :angel: 8) ::) :-*


Sala mala. Sto neko rece, nije bitno sta je, dok obavlja posao...
Iskreno, ja sam iz nekog razloga okrenut samo ka Nikonu. Ne znam zasto. Nemam ja averziju prema Canonu, samo preferiram Nikon.



Evo sad sam malo poredio d3000 sa novim d3200. Primjetan je napredak. I to veliki, u svakom pogledu. Jedino bi mi odgovaralo da je grip mrvicu deblji i veci, da prsti mogu lakse da stanu, kad se obuhvati.


Ali me najvise odusevljava dosta bolja iso osjetljivost. I dinamicki raspon je dosta bolji, a i to sam vec primijetio. FOtografije su dosta ljepse i svjetlije. Samo su mi boje nekako dosta hladne. Probacu, pored cistog RAW bez ikakvih korekcija, i jpeg fine sa vivid bojama, i ukljucenim ADL- om (active D-lightning), noise reductionom i korekcijom distorzije. Pa da uporedim razlike. Ali, to tek sutra, posto od poredjenja fotografija iznutra nema neke vajde...

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #34 poslato: Decembar 13, 2013, 08:53:44 posle podne »
@blackbeast prvo procitaj uputstvo u delu za WB.Na njima ne postoji opcija podesavanja u K ali imaju naznacene vrednosti svih modova u K pa se mogu podesiti.Ovo ti kazem zato sto hoce prilicno da povuku boje u zuto pa cak i u crveno a to ume da iritira.