Autor Tema: Nikon d3000  (Pročitano 16370 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dejan89np

  • Junior
  • *
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nikon d3000
« poslato: Januar 25, 2010, 12:44:55 pre podne »
vase misljenje o ovom modelu?
da li je neko imao iskustva sa njim?
NIKON D70
SIGMA UC ZOOM 28-70mm 1:3.5-4.5

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #1 poslato: Januar 25, 2010, 01:53:21 pre podne »
Radi se o dSLR-u najnize klase, najveci konkurent mu je Canon EOS 1000D kome bi ipak dao prednost u tom cenovnom rangu iako je D3000 noviji model, ponajvise zbog CMOS senzora naspram CCD kod Nikon D3000, mada ima jos nekih stvari...
Ovde mozes da vidis i neke uporedne fotke: http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=1&ma1=31&mo1=891&p1=6600&ma2=1&mo2=576&p2=3692&ph=2

U svakom slucaju, oba modela su namenjena i sasvim dovoljna za nekog' ko se prvi put srece sa dSLR sistemima. Mogu se nadogradjivati posle nekim boljim objektivima od standardnog KIT koji dolazi uz aparat, a odlicno ce posluziti da se izucite na njima, pa ako se pronadjete u fotografiji, onda vas nece gristi savest da potrosite posle vise novca za neko bolje telo ili objektive. Hocu reci da neces pogresiti i ako uzmes ovaj D3000, gledaj na to da ako se jako interesujes za fotografiju, da ces ga vrlo brzo prevazici i prezaliti ;-)

Van mreže Kapitalac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
  • Sony SLT-a58
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #2 poslato: Maj 06, 2010, 11:04:38 posle podne »
I mene interesuje ovaj nikon, skinuo sam i uputstvo za njega ali ne mogu da zaključim da li ima živi prikaz slike na ekranu ili se koristi isključivo optičko tražilio. Druga stvar koju sam primjetio kod poređenja ova dva aparata je da nikon koristi 11 tačaka za fokusiranje a canon samo 7, pa ne znam koliko je i to bitno.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #3 poslato: Maj 06, 2010, 11:12:43 posle podne »
U toj klasi je svakako nebitno koliko AF tačaka ima.

Mnogo veći hendikep D3000 je CCD senzor (prošlovekovna priča, u potpunosti preuzeta sa starijeg D60) i nedostatak "šrafcigera" u telu, koji omogućava AF na dosta starijih objektiva.

D3000 nema "live view" (živi prikaz).

Pozdrav

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #4 poslato: Maj 06, 2010, 11:56:21 posle podne »
Hmm... živi prikaz (live view).
Kad sam trebao da pazarim svoj prvi dSLR nisam mogao da zamislim da odaberem nešto što nema živi prikaz i uzeo sam 40D. E sad, nemam pojma da li sam od tad live view koristio više od 10 puta, mada može biti korisna stvar u studiju, kod makro fotografije i sl.
Jednostavno, kad sam dSLR prvi put uzeo u ruke iste su se same podigle i stavile tražilo na oko. Od tad nekako mi je neprirodan live view na dSLR aparatima, a i smešno bi mi izgledalo da vidim nekog na ulici tako da ga koristi.

Bez obzira što ne pridajem mnogo značaja živom prikazu, to ne znači da bih odabrao D3000. Rado bih posedovao neki dobar Nikon, ali svakako ne taj. 1000D mi je logičniji izbor, ako ne zbog živog prikaza, ono bar zbog CMOS senzora.

Ako si baš zapeo da izabereš Nikon onda skupi još koju kintu za D5000, to već liči na nešto.

Pozdrav!

Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #5 poslato: Maj 07, 2010, 01:23:30 pre podne »
Bio sam u slicnoj nedoumici kao ti i po savetu ljudi koji imaju vise iskustva sa tom vrstom aparata odabrao sam 1000D i veruj ne da se ne kajem nego sam prezadovoljan.Slikao sam jedno krstenje u crkvi i to sa njegovim blicom ali je ispalo da ne kazem odlicno ali skoro pa tako,CMOS senzor i njegove mogucnosti pri slabom svetlu su nenadmasivi.Inace sto se tice zive slike sve ti je Hornet lepo objasnio,neces je skoro nikad koristiti.
Ja danas slikam krstenje i dolazi kum da slikam jednu sliku njegovim aparatom(Nikon coolpix ili nesto slicno tome) a ja aparat pravo na oko,kad nisam oko istero i umalo mi nije ispao iz ruke a nakon toga su usledile psovke na racun idiota i onoga ko moze to da koristi.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #6 poslato: Maj 07, 2010, 02:09:07 pre podne »
Poenta live-view-a kod DSLR-a nije ista kao kod kompakt aparata, te nema potrebe odbacivati ga kao nepotrebnog. Da se koristi kao kod kompakta - ne koristi se, ali da može biti koristan - itekako može.

Najčešće je to rad sa stativa ili daljinsko okidanje, koje je udobnije sa LV-om jedno milion puta, a zbog načina rada skoro DRASTIČNO smanjuje potrebu za mirror lockup funkcijom. :)

Pozdrav

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #7 poslato: Maj 07, 2010, 06:10:13 posle podne »
Poenta live-view-a kod DSLR-a nije ista kao kod kompakt aparata, te nema potrebe odbacivati ga kao nepotrebnog. Da se koristi kao kod kompakta - ne koristi se, ali da može biti koristan - itekako može.

Najčešće je to rad sa stativa ili daljinsko okidanje, koje je udobnije sa LV-om jedno milion puta, a zbog načina rada skoro DRASTIČNO smanjuje potrebu za mirror lockup funkcijom. :)

Pozdrav
Još i 10x uvećanje koje baš olakšava MF,pa grid koji  pomaže u kadriranju,histogram u realnom vremenu.Ja LV kapiram kao dobru kombinaciju sa tražilom koja je više nego primenjiva u situacijama koje je naveo StoRM.
« Poslednja izmena: Maj 07, 2010, 07:53:30 posle podne od strane neo »

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #8 poslato: Maj 07, 2010, 08:34:34 posle podne »
Yup! Lepo rekoh da može biti korisna stvar u studiju (tu ne radim), u makro fotografiji (ni tu ne radim nešto). Oba pravca podrazumevaju stalak (retko ga koristim, što je priznaću ozbiljna greška, ali sam lenština da ga vučem sa sobom). E sad, pogotovo je stupidno raditi recimo panoramu sa stativa a ne koristiti LV (tu sam LV jedino koristio). U suštini LV ide sa stativom ruku pod ruku, dok iz ruke ide tražilo, he he!
Pozdrav!

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #9 poslato: Maj 08, 2010, 01:41:14 posle podne »
Oba pravca podrazumevaju stalak (retko ga koristim, što je priznaću ozbiljna greška, ali sam lenština da ga vučem sa sobom).
Hmmm..mrzi te da tegliš stalak,nisi poneo aparat kada si krenuo na službeni put....Dobićeš jedan iz vladanja  ;D ;D ;D

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #10 poslato: Maj 08, 2010, 09:50:47 posle podne »
E jesi me na'vatao!  :D

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #11 poslato: Novembar 27, 2013, 09:16:41 pre podne »
Da ne otvaram novu temu, pitacu ovde.

Da li se isplati prodati d3000 pa uzeti d3100? Po svemu sto sam citao po netu, d3100 je veliki napredak u odnosu na d3000, a razlika u cijeni (polovnih) je oko 100e. Ili mozda cak i d90, iako je i on star vec?! D300 je vec dosta skuplji, tako da on nije u opciji. Ili, treca (cetvrta?!) varijanta, da koristim d3000 jos koju godinu, pa ganjam mozda d3300 ili sta vec izadje tada?! :D
Meni je najprivlacniji cmos senzor na d3100, u odnosu na ccd kod d3000, kao i dosta manji sum pri visim iso vrijednostima.

Gledao sam onaj vas test d3200 i poredjenje sa d3100 i, ili sam ja corav i lud, ali meni fotografije sa d3100 djeluju ljepse nego na d3200, iako ste vi napisali obrnuto, a ono povecanje rezolucije mi ne igra ulogu, tako da mi je favorit d3100.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #12 poslato: Novembar 27, 2013, 10:37:49 pre podne »
Polovan D5200?

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #13 poslato: Decembar 05, 2013, 11:35:35 posle podne »
U obzir dolaze d3100, d5100 i mozda cak i d3200.
E sad, gledam oko ova tri vec par dana, i istovremeno ganjam neku povoljnu ponudu.

D5100 mi se svidja jedino zbog senzora koji je isti kao i na D7000, ali nisam nesto uvjeren koliko mu je onaj pokretni ekran praktican. D3100 isto nije los. Mislim da ne zaostaje puno za d5100. D3200 ima dosta visu rezoluciju, koja mi iskreno ne treba (realno, vecini ljudi ne treba tolika rezolucija, osim ako bas treba puno da se kropuje za neke drugacije rezultate), mada ima prednost u odnosu na d3100 na pogledu bolje tolerancije na sum pri visim ISO vrijednostima.

D5200 je vec dosta skuplji, a i ne nudi mi neko puno vece poboljsanje u odnosu na d5100, osim u rezoluciji, a, kao sto rekoh, to mi i nije neki veliki faktor.

Cak sam gledao i oko D300, ali je on samo za nijansu bolji od mog D3000, i ne bih puno dobio sa njim, jer je vec i ostario dosta, a skuplji je i vecinom su to modeli sa preko 80K okidanja. Cak je i D3100 u vecini stvari bolji od njega.

Citao sam onaj vas test d3200, kao i vase testove ostalih modela koje sam ovde naveo, ali sam i dalje u nedoumici. Uglavnom, na kraju ce vjerovatno presuditi najpovoljnija ponuda na koju naletim u tom trenutku... :D

Puno sam napisao a nista nisam rekao... ;)

Ajde, ko je imao iskustva sa navedenim aparatima, mozda da napise koju.
Nemojte dzabe spominjati Canon, jer sam iz nekog razloga okrenut samo ka Nikonu, tako da Canon nikada nece doci u obzir.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #14 poslato: Decembar 06, 2013, 12:57:55 posle podne »
Znaš kako, po meni je D3200 extra telo za svoju cenovnu klasu. U tom rangu ne postoji telo koje može dati ravan kvalitet fotografije, a o boljem i da ne pričamo. Ako je fotograf umetnička duša i želi fotke maksimalno da nateže u obradi uz očuvanje kvaliteta, tu jednostavno ne postoji konkurencija i najbolji izbor se svodi na jednu opciju - najnoviji N senzor. Ne kažem da oni stariji nisu odlični po tom pitanju ali ovo sada je posebna priča. Tu je ta po meni osnovna razlika između D5100 i D5200, D3100 i D3200, D7000 i D7100... razlika je novi senzor, a to je po meni više nego dovoljno.

Naravno, uvek je bolje ići na klasu iznad jer klasa iznad nije džaba iznad ali čovek treba realno da sagleda da li su opcije i mogućnosti koje ta klasa iznad nudi njemu preko potrebne i da li je voljan da za njih doplaćuje. Po meni D3200 ima sve što jednom početniku realno treba.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #15 poslato: Decembar 06, 2013, 02:46:30 posle podne »
Duxx, hvala na odgovoru!

Zadnja dilema je ostala izmedju d3200 i d5100, posto sam oba nasao za isti iznos. Nove, ne polovne. Jedina prednost d5100 jeste u HDR modu ugradjenom u aparat i nesto bolja baterija (660 snimaka u odnosu na 540 kod d3200, mada mi ni to ne igra neku veliku ulogu), a prednost d3200 je u visoj rezoluciji, mada, kao sto sam vec ponovio, i 16 MPx sto ima d5100 je i vise nego dovoljno, a kamoli 24 kod d3200. Mada mi se d3200 ipak vise svidja jer ima "normalniji" raspored komandi u odnosu na d5100, koji je zbog onog ekrana sve ispreturao.

Zadnje pitanje oko ova dva. Da li je senzor na d3200 bolji zbog vece rezolucije?! Tj, je li ta prednost realna, ili je "samo na papiru"?

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #16 poslato: Decembar 06, 2013, 04:16:06 posle podne »
Šta konkretno odrađuje taj implementirani HDR mod unutar aparata pojma nemam ali mene te interne obrade ne zanimaju uopšte. Otkud on zna šta ja hoću? :) Ako ti je do toga, aparat na stativ, onoliko ekspozicija koliko smatraš da je potrebno za tu scenu pa onda manipuliši s njima u nekom dobrom HDR softveru.
Sa druge strane, dinamika N senzora je toliko dobra da je veliko pitanje koliko će ti pravi HDR zaista i zatrebati osim ako baš ne voliš one stripolike karabudževine. Evo recimo ja sam otkad koristim D800 upotrebu svojih GND filtera sveo na totalni minimum. Jednostavno nema potrebe.

Kad kažem bolji senzor ne mislim na rezoluciju. Mislim pre svega na dinamički opseg i opseg boja i tonova koje novi N senzori mogu da beleže. Sa novim senzorima podignuta je granica i to debelo. Rezolucija tu dođe kao bonus i odmash da ti kažem - ne treba je potcenjivati iako ti na prvu pomisao ona nije potrebna.
Po meni veća rezolucija jedino nije potrebna foto-reporterima i svadbarima tj. njima visoka rezolucija realno više smeta nego što koristi. Za sve ostale, velika rezolucija je izuzetno velika prednost jer daje slobodu. Ako fotkaš prirodu, svaki dodatni pixel je dobrodošao. Ako fotkaš lifestyle opet što veća rezolucija je bolja jer imaš veći manevar za krop, ako radiš obradu problematičnih snimaka i ako preteraš i pojave se artefakti - smanjivanjem rešavaš problem, ako fotkaš macro sa velikom rezolucijom imaš ogromnu prednost jer u macro fotografiji postoji večiti problem između neophodne blizine do objekta i potrebne dubinske oštrine. Sa senzorom visoke rezolucije te probleme u velikoj meri rešavaš povećavanjem rastojanja i naknadnim kropom. Za studio mislim da nema potrebe da navodim značaj rezolucije. I tako, prednost visoke rezolucije uopšte nije tako beznačajna kakvom je predstavljaju pojedinci.

Moj glas definitivno ide na izbor nove generacije senzora. Ono što meni najviše smeta kod tih nižih klasa je maksimalna brzina okidanja od 1/4000 jer volim da fotkam na velikim blendama i kada je sunce i kada ima dosta svetla ali dobro, privrneš ND filter pa udri. Uostalom i D5100 ima takođe max brzinu 1/4000 tako da njegovim izborom tu ništa ne bi promenio. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 06, 2013, 04:19:56 posle podne od strane DuxX »

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #17 poslato: Decembar 06, 2013, 07:24:08 posle podne »
Ponovo, hvala na objasnjenjima i velikoj pomoci! Obicno ljudi nemaju ni volje ni zivaca da odgovaraju na ovakva pitanja, a kamoli da detaljno objasne svoj odgovor!

D3200 je konacan izbor!

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #18 poslato: Decembar 06, 2013, 08:24:14 posle podne »
;) sa srećom pa da čujemo uskoro prve utiske i vidimo fotke.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon d3000
« Odgovor #19 poslato: Decembar 13, 2013, 06:38:46 pre podne »
Duxx, stigao d3200. Jutros oko 3 sata. Nemam sad vremena da ga isprobavam, to cu posle posla.
Samo, dosao mi bez adaptera sa kineskog utikaca na EU, tj nas, pa moram prvo naci neki. Imam ja neki takav, od telefona, ali mi ostao sa punjacem na poslu, pa ce i to sacekati popodne...

Ovako, na prvu, nije lose. Koristio sam ga 10-ak min. Zamjerka: u trazilu su onu tackicu za izbor aktivne fokus tacke napravili nenormalno malom. Jedva skontam koja je odabrana... Znam da su to i u testovima napominjali, ali nisam vjerovao da je toliko sitna... :D I nesto mi ergonomija nije kao kod d3000... Ili mi se samo cini..

Vise utisaka, kao i prve fotografije, bice kasnije.

Pozz