Autor Tema: Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)  (Pročitano 5685 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)
« poslato: Februar 16, 2021, 06:41:12 posle podne »

Treba mi pomoć oko rasvete sa kojom nemam nikakva iskustva.
Želim da probam stock fotografiji, pokušavam stariju ćerku da animiram da se i ona uključi, sve i da nam neuspe voleo bi da i ona zavoli fotografiju.
Nemam nikakvu rasvetu, probao sam par fotki da uradim u Godox šatoru 60x60 koji imam i razmišljam da prodam, odradio je ono zašt sam ga uzeo.
Prostor u kome bi fotkao je mali, ćerkina soba ili moja spavaća, jako ima malo prostora ali u tim sobama imam sto koji mogu da iskoristim ( mogu da postavim slike)

E sad treba mi nešto sa čime ću se ja lakše snaći, a isto tako i ćerka, generalno bi slikali neke scene koje bi pravili na stolu i većinom iz ptičije perspektive.
Ranije sam dosta razmišljao da uzmem neki Aputure led MX ili slično ali nisam nigde našao da ih neko lično koristi i bojim se da jedan ne bi mogao da mi da dovoljno svetla.
Dobio sam savet za blic Godox tt685c i okidač x1z-c, uperim u beli zid ili direktno u zavisnosti kakve senke želim, dodam neki beli karton ili stiropor....
E sad šta vi iskusniji predlažete da može da zadovolji moje potrebe i sa napomenom da nemam prostora za neku veliku opremu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)
« Odgovor #1 poslato: Februar 16, 2021, 07:21:06 posle podne »
Ja nisam fotograf ali sam master stapa i kanapa :D :D :D ... ja bi tu recimo uzeo 3 najjeftinija polovna blica i spojio na neki trigger, obrati samo paznju stari blicevi mogu da spale triger (ili nedaj boze aparat) pa ti treba adapter za njih... zavisno koliko mozes da ulozis mozes da kupis i 3 jeftinija yongnuo blica, polovni, obicni analogni, ne treba ti eTTL .. sva tri rokas u 3 zida ili 2 zida i beli stiropor ili 2 stiropora i zid ili 3 stiropora ... u svakom slucaju reflektujes ih od vece bele povrsine da dobijes mekse svetlo i pesma .. sobu lepo okrecis u belo, pocistis sve sa zidova (slike, fotke, postere..) i vozi misko :D .. sa tri izvora svetla mozes da izvedes skoro sve trikove sa svetlom u fotografiji koji ti trebaju - samo kreni da vezbas :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)
« Odgovor #2 poslato: Februar 16, 2021, 10:04:29 posle podne »
Ufff, ja sam zamišljao da prođem sa jednim blicem ili nekim konstantnim svetlom.Ne mogu da zamislim da na tako malom prostoru koristim tri blica.
Ovako soba izgleda

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)
« Odgovor #3 poslato: Februar 17, 2021, 09:56:27 posle podne »
ja sam zamišljao da prođem sa jednim blicem

pa pocni sa jednim blicem i 2-3 reflektora (reflektor u smislu belog stiropora, ne u smislu necega sto radi na struju) pa polako dodaj posle jos bar jedan blic ..

sto se "konstantnog svetla" tice, pogledaj pricu o CRI koju smo imali vec par puta, treba naci dobru lampu sa visokim CRI, one sa dovoljno lumena cesto kostaju vise nego polovan blic

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)
« Odgovor #4 poslato: Februar 17, 2021, 10:03:50 posle podne »
Ima li neko predlog za neko konstatno svetlo, pa da uporedim malo blic ili to.Nemam iskustva pa ne znam ni šta bi gledao.Zato sam i slikao sobu da ak neko ima iskustva predlog pomogne.

Jedan blic mi je Ok da ispratim finansiski plus okidač

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)
« Odgovor #5 poslato: Februar 18, 2021, 03:35:24 posle podne »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže drdekzar

  • Član
  • **
  • Poruke: 168
    • Pogledaj profil
Odg: Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)
« Odgovor #6 poslato: Februar 22, 2021, 09:59:47 pre podne »

Ako stignem danas/sutra idem do Ljube u radnju da se posavetujem sa ljudima i suzim izbor...

Van mreže zook

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)
« Odgovor #7 poslato: Februar 24, 2021, 10:57:51 pre podne »
погледај па размисли о Manfroto LED Lumimuse... meni model 3 za makro sasvim odgovara... tebi možda 6 ili 8... увек светло можеш модификовати неким додатним дифузором ако они из комплета не завршавају потпуно посао!

Van mreže Chmervaske

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)
« Odgovor #8 poslato: Jul 13, 2023, 03:52:19 pre podne »
Godox TT685C i okidač X1T-C su dobri izbori za bliceve, ali ako želite da snimate iz ptičije perspektive, možda će vam biti potrebna drugačija opcija za rasvetu kako biste izbegli senke.

Van mreže kelseyradley

  • Junior
  • *
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 13, 2023, 09:05:56 pre podne »
Размотрите Манфрото ЛЕД Лумимусе. Сматрам да је модел 3 идеалан за макро рад, али можда ћете открити да модел 6 или 8 ради боље. Ако дифузори укључени у комплет нису довољни, увек можете додати више светла да бисте га учинили ефикаснијим.
 Retro Bowl College

Van mreže TrumanMaughn

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)
« Odgovor #10 poslato: Februar 03, 2024, 08:53:28 pre podne »
Godox TT685C blic je dobar izbor, a sa dodatkom malog softboxa možete postići meko i usmereno svetlo. To je posebno korisno za stvaranje senki koje želite.
rice purity test

Van mreže thomasfrank

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)
« Odgovor #11 poslato: Mart 18, 2024, 04:01:23 pre podne »
Ako soba vaše kćeri ili vaša ima veliki prozor sa prirodnim svjetlom, ovo može biti vaš najbolji prijatelj za početak. Postavite svoj sto blizu prozora radi raspršenog svjetla tokom dana. Možete koristiti bijele odbojne kartice da reflektirate svjetlost na scenu ako je potrebno.

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Rasveta, fotkanje u maloj dečijoj sobi :)
« Odgovor #12 poslato: Mart 18, 2024, 11:01:02 posle podne »
@thomasfrank
Koliko velike bi trebale bit te bijele odbojne kartice za reflektiranje svjetlosti i koliko udaljenje od objekta fotografiranja?

P. S. Ima li nade ili je teži slučaj  ;)
« Poslednja izmena: Mart 18, 2024, 11:02:09 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II