Autor Tema: Nemam pojma a hoću da portošim novce  (Pročitano 8581 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Hogar Strašni

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Nemam pojma a hoću da portošim novce
« poslato: Oktobar 07, 2019, 10:02:37 pre podne »
Laik sam u svetu fotografije, a hoću da kupim foroaparat i što više gledam po netu sve mi je manje jasno šta mi treba i kome da dam pare :)
Naime bavim se slikanjem (akril, vodene boje...) Potrebnan mi je aparat kojim mogu da uslikam radove ali nemam nekakvo speciajalno osvetljenje za fotografisanje, niti znam da ga podesim. Trebao bi mi aparat koji može da napravi dobre fotografije u sobnom osvetljenju. Najveći problem mi je ako crtam sliku na beloj pozadini, pri fotografisanju ta pozadina je siva. Na ovom linku možete da vidite o čemu pričam
https://www.instagram.com/dejan.filipovic.art/

E sada, koliko sam skontao Nikon-ovi aparati su jeftiniji a istog kvaliteta u odnosu na Canon. Naravno pošto nemam pojma o tome možda se varam. Polaniram da potrošim od 500 do 1000e.
Može li neko da mi pomogne u odabiru:
1. Nikon D3500 18-55mm AF-P VR    - 490e
2. Nikon D5600 + 18-140mm VR       - 850e
3. Nikon D5300 + 18-55 VR               - 640e
4. Nikon D5300 + 18-140mm VR I      - 840e
5. Canon EOS 800D 18-55mm            - 690e
Meni ovo sve izgleda isto smo se cena razlikuje  :)

Možda ja oupšte ne gledam u pravom smeru, ako neko ima nekakv predlog ili savet unapred se zahvaljujem.



Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 07, 2019, 03:38:11 posle podne »
nikon vs canon nemoj da pocinjes (nije nikon jeftiniji, cena je odgovarajuca onome sto dobijes, kod obe firme) ...

potpuno je nebitno koji dslr aparat ces da uzmes, generalno gadjaj najjeftiniju seriju sa najboljim senzorom .. znaci ako gadjas canon onda ove trocifrene ili cetvorocifrene ..

na primer novo:

canon 2000D https://pcfoto.biz/canon-eos-2000d-18-55-is-ii.html
ili canon 4000D https://pcfoto.biz/canon-eos-4000d-18-55-iii.html
(2000D je bolji)

ili ako ces polovno onda neki Canon EOS 750D na primer ili Canon EOS 800D

sta je fora, tebi je bitan senzor, a cak ni sam senzor nije preterano bitan jer ono gde su "bolji" senzori "bolji" je osetljivost/sum/visok iso, fokusne tacke za LV, a ono gde su tela bolja su brzina, fokusiranje, izdrzljivost .. sve to tebi potpuno nije bitno .. tebi znaci rezolucija senzora i to je otprilike to .. zato sto ces slikati sa stativa (dakle ako je senzor manje osetljiv expozicija ce biti 8 sekundi a ne 4 sekunde)...

ono sto ti treba pored tela je 50mm staklo (uopste ne mora neko fancy, cak i kit objektiv radi posao) i dobar stativ i remote trigger ... remote trigger IR mozes da uzmes za dolar na aliexpresu ili parsto dinara po radnjama / kupujem prodajem i to je to .. eventualno ti je korisno da imas color kartu ali nije neophodno, mora kupis gray card (opet par dolara na aliexpresu ili vidi po radnjama kod nas imaju svi - to je obicna siva plasticna kartica) .. i to je to ..

fotkas slike (ja sam se malo izvezbao, tast je bio neka faca u tom svetu pa sam u par navrata fotkao par stotina njegovih slika, naucio kako to da radim ovde na forumu :D ) tako sto

1. montiras aparat na stalak tako da tuce ravno u zid
2. montiras na svetlu pri kom ces slikati (idealno dnevno zimsko svetlo, nikako nemoj da mesas sijalice i prozor) zabodes sivu kartu ispred aparata, slikas je, onda podesis white balans po toj karti, namestis aparat na raw, lokujes iso na 100 ili 200 zavisi koji aparat, eventualno upalis bracketing -0.5, 0, +0.5 mada ne mora
3. montiras sliku na zid, aparat treba da je u visini sredine slike i u sirini u sredini slike, navrtis aparat oko 50mm ako je zoom objektiv, ako je neki prime 50mm to je to, odmaknes ceo stalak od slike koliko treba da slika stane u kadar
4. navrnes blendu na vrednost gde je najostriji tvoj objektiv (pogledas review objektiva na par sajtova, mada kitovi su najostriji negde na F1/8 tako da je to safe vrednost)
5. namestis expoziciju tako da je idealan EV
6. skljocnes REMOTE TRIGEROM (expozicija ce 99% biti u sekundama dakle ne smes da pipas aparat)
7. skloni tu sliku, uzmi drugu i skoci na tacku 3 :D

kada zavrsis fotkanja, onda neki software za razvijanje raw fotki (DXO PhotoLab ili LightRoom ili ..) i polako jedno po jednu fotku mora sredis, znaci prvo setujes white balans za ceo shooting range da bude prema onoj sivoj karti koju si fotkao (zavisi koji ti je format slika, moze uvek siva karta da bude u kadru, to je korisno), i tu sada moras fotku da "Sredis", to sto ti je "Belo, sivo" to je zato sto ti je fotka podexponirana, to namestis pri razvijanju raw fajla da ti bela bude bela, crna crna .. to ti ni jedan aparat nece resiti sam, moras to u post-u da uradis
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 07, 2019, 03:43:53 posle podne »
akvarel ce ici ultra lako, akril je malo zeznut ako imas jace svetlo oce da reflektuje, znaci za akril nikako svetlo direkt sa prozora u sliku nego ako moze svetlo sa prozora u zid a zid odbija u sliku .. probaj sam videces dal blesti nesto sa slike ili ne .. izmedju ostalog tvoje su nemas time-limit da moras "danas" sve da ih fotkas tako da lagano probaj pa promeni pa probaj pa ..

i da ponovim jos jednom, ultra je bitno da je osa objektiva normalna na ravan slike i da je aparat u "centru" slike da ne bi imao nikakve distorzije (inace ce pravougaoni ram slike da se pretvori u trapez, ili jos gore, u potpuno nepravilni cetvorougao, i onda je postprocessing smor, moze i to da se sredi posle u fotosopu i slicno ali mnogo bolje da u startu napravis fotku kako treba)

takodje NEMOJ FOTKAS JPG, obavezno prebaci aparat u RAW
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 08, 2019, 03:35:06 pre podne »
Ja bih pre gledao neku varijantu sa stativom. Tu možeš da opališ ekspoziciju od 4 sec ako treba. Onda više neće biti sivo :) Onda samo treba da paziš da bude ujednačeno osvetjlenje. Samo:D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 08, 2019, 01:50:27 posle podne »
@arhi
Profi!!!

99% aparata će ti belu napraviti sivom ako je ima u većim količinama na slici.
Tako radi merenje svetla u aparatima i automatsko podešavanje ekspozicije i uopšte u svemu što pravi fotografije.
Zato postoji kompenzacija ekspozicije (čak i na mobilnim telefonima EV+/-) ili još bolje manuelni mod.
Tu ćeš napraviti nivo osvetljenja kako želiš.
Aparat treba da ima prikaz histograma u live view modu i dobro bi bilo merenje svetla u tački. Takođe je bitno da zum prikaz u live view modu bude vrlo detaljan da bi mogao ručno da fokusiraš.
Znam da ranije serije Nikona nisu imale upotrebljiv live view, a i sada imaju neke svoje momente sa blendom.
Poželjno je da aparat ima pokretni ekran i/ili HDMI izlaz da možeš ugodnije da gledaš sliku dok podešavaš aparat.
Okidanje možeš raditi i preko tajmera. Ne moraš imati triger, ali je svakako praktičnije da ga imaš.
Poenta je kod bilo koje vrste fotografije da u aparatu napraviš što bolju sliku u smislu tehnički ispravnu. Kasnije ispravljanje je samo krpljenje onoga što u startu nije dobro odrađeno.
Naravno naknadna obrada je nešto drugo. Ona treba da napravi krajnji rezultat kako ti želiš.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 08, 2019, 09:32:49 posle podne »
tajmer se meni za slike pokazao kao lose resenje, 10 sec nije dovoljno da se sklonis od aparata, on se jos uvek ljulja + ako si na parketu koji se malo raz123 sve se ljulja, jos ako stativ nije ozbiljan nego neki od par hiljada dingera ... a IR remote kosta dolar jbg .. sacekas lepo da aparat prestane da se ljulja i iz druge sobe ga roknes :D

ja sam sve sto sam radio radio sa magiclanternom na mk3 pa sam tamo imao 5 fotki sa razlicitim kompenzacijama za svaki skljoc ... jbg treba dosta vremena da okacis sliku, namestis da je sve lepo pod pravim uglom da je ostro da ... onda bolje roknes 5 - 10 fotki sa razlicitim setovanjima da imas "mesa" za posle... traje sica da uradis vise fotki umesto da se drndas pa vracas posle sliku na zid dizes stativ... jos sam ja radio sa 2 visico glave + 3 blica sa kisobranima, pa samo jos pravio za svaku sliku fotku sa ovakvom pozicijom kisobrana i onakvom pozicijom kisobrana :D .. ovo bilo uglavnom akril i ulje a to sija ko ludo jbg mora nadjes za svaku sliku poziciju gde nece "svetli" fotka.. inace crna lako postane bela :D

no sve u svemu gray card + stativ + 50mm + "neko telo" realno svako ce odradi posao ... mnogo je zgodno recimo da moze usb-om da se veze za komp pa onda direktno na kompu mozes da vidis sta aparat gleda, zumiras, skljocas sa kompa etc...) ali to je sve vise manje dostupno na svakom aparatu danas..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Hogar Strašni

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 09, 2019, 09:02:03 pre podne »
@arhi
Hvala na detaljnom upustvu. Nadam se da ću iz 76-og puta uspeti da isklikćem sve te dugmiće kako treba i napravim dobru forografiju :)
Svidja mi se predlog da povežem aparat sa kompom i sve podešavam tako. To mi daje nadu da ću uspeti.
Iduće sedmice sam u Srbiji pa ću da kupim i kreće test.

Tvoj savet je da kupim canon 2000D?  Misliš da trebam da kupim dodatno objektiv?

Šta misliš o canon EOS 800D https://pcfoto.biz/canon-eos-800d-18-55-is-stm.html ?
Naravno cena je gotovo duplo veća ali ja kao i svaki drugi laik gledam rotirajući dislpej i druge možda nebitne stvari  :D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 09, 2019, 01:14:25 posle podne »
@arhi
Ti koristiš stativ na "federativnoj osnovi"ako ti se još ljulja posle 10 sekundi  ;D  :toothy10:

800D je odličan aparat. Nije samo pokretni ekran; ima tu mnogo više jer je viša klasa.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 09, 2019, 04:27:24 posle podne »
Tvoj savet je da kupim canon 2000D?  Misliš da trebam da kupim dodatno objektiv?

ne :D

to je najjeftinije novo sto sam ja video sto bi ti radilo posao, a koji tacno da kupis ne znam, ja sam korisnik onog drugog dela cenovnog ranga (ne znam da fotkam a imam kinte pa onda kompenzujem neznanje dobrom opremom) ali je tehnicki to za ono sto ti hoces da fotkas kao glavnu stvar nebitno, e sad, mozda budes hteo da fotkas i decu i ovo i ono pa ti zatreba ono sto bolja tela mogu da ponude... dalje uvek za "100eur vise" mozes da uzmes bolji aparat, i tako ce stignes na 5000eur dok si reko keks :( tako da mora sam odlucis gde stajes.. po meni recimo jedan polovan 800D i jedan plastik fantastik 50mm 1.8 od 100eur nov ti je pesma al .. opet, to mora da je tvoja odluka, ja sam probao da ti dam sto vise informacija da doneses tu odluku sam... nikone ne poznajem ali nesto u tom rangu od nikona je isto verovatno isto dobro za tu namenu .. za neku drugu mozda bolje milc .. neki EOS-M recimo .. ali samo ti znas za sta ces to sve da koristis :D

Šta misliš o canon EOS 800D https://pcfoto.biz/canon-eos-800d-18-55-is-stm.html ?
Naravno cena je gotovo duplo veća ali ja kao i svaki drugi laik gledam rotirajući dislpej i druge možda nebitne stvari  :D

pa bolji je :D .. visa klasa aparata od ovih 4cifrenih, dal ti to znaci za fotkanje slika, po meni ne :D, dal je lepo da imas, jeste, dal ce ti znaci ako slikas neku decu, skoro sigurno hoce :)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 09, 2019, 04:33:13 posle podne »
Ti koristiš stativ na "federativnoj osnovi"ako ti se još ljulja posle 10 sekundi  ;D  :toothy10:

pa vidi, uzmes HAMA 60 stativ, razvuces ga na njegove tanke nogice, izvuces max srednju sipku jer aparat mora da bude na oko 180-200cm od poda da bi bio u centru slike koju slikas, onda se dignes na stolicu da bi mogao leko da isfokusiras taj 5dmk3 sa busterom, 3 baterije i 100kg teskim 50mm sigma 1.4, isfokusiras, sidjes sa stolice i gledas kako se ljulja jos dobrih minut pre nego se skroz smiri ... a expozicija 12 sekundi jbg bolje sacekas taj minut nego da ti propadne 20min setapa svega ..

ili uzmes manfroto stativ, stavis 5dmk4 i 100mm makro na 3 ringa da slikas pcb on se smiri ti krenes da izlazis iz sobe on krene da se ljulja i nece stane po 2-3 minuta jer je gov1234ivi parket popustio od betonske kosuljice i ti kad zgazis sa 140kg na 3m od aparata to se prenese kroz parket i zaljulja stativ ...

e sad, zajmio ja od jarana neke stative za video kamere, stativ ima 30kg, stavis aparat nista se ne mrda, nista ne dise, moz skaces pored njega sve mirno, al taj stativ kosta vise nego polovan auto :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 09, 2019, 04:38:38 posle podne »
izvinjavam se na digresiji, ali ja kad sve ovo napisano procitam Archi najjeftinija i ubedljivo najbolja opcija ispade je da ti smanjis tu i tamo koje kilo ...
Em fotke, em parket , em betonska kosuljica, em zdravlje... ma ih.

Ma ne, ne..prosto ne moze biti bolje..
 ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2019, 04:40:55 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 09, 2019, 10:00:26 posle podne »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 09, 2019, 10:23:41 posle podne »
 :);)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 11, 2019, 12:08:52 pre podne »
Ja bih to dosta bezobraznije. Najpre kačiš sliku na zid tako da je aparat fokusira tačno kada stoji na stativu bez izvlačenja stuba. Dalje, kako si u stanu, bez problema stativ stabilizuješ sa 10 kg tereta, ako je Hama pa leluja.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Hogar Strašni

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 19, 2019, 04:14:01 posle podne »
Tvrdi mi jedan trgovac da nema razlike izmedju
Canon EOS 800D i Nikon 5600D samo je canon skuplji 100e.

Ono sta sam ja video je da Canon ima 45 krstastih tačaka, a Nikon 39 tačaka fokusa (uključujući 9 unakrsnih senzora) i AF-assist osvetljivač (opseg: približno 0,5–3 m). Sta god ovo znacilo. :)
I da Nikon ima TTL merenje ekspozicije pomoću glavnog senzora slike, a Canon nema ili nigde ne pose. Takodje spansko selo :)

Ima li ovde bitne razlike? Verujem da ce mi autofokus znaciti mnogo, pa ako je tu bitna razlika izmedju ta dva aparata, ne bih stedeo, ali ako je to isto 100e razlike u ceni ce dobro dock za neku dodatnu opremu.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 19, 2019, 09:36:26 posle podne »
Ništa od ovog ti ne znači. Ti ćeš raditi u Live view modu - gledaš sliku uživo na displeju kao kada slikaš mobilnim telefonom.
Ovo sve što si pobrojao se odnosi kada slikaš gledajući kroz vizir - oko naslonjeno na aparat.
Ti ćeš raditi kao u ovom videu npr:
https://www.youtube.com/watch?v=JiNWrfuvqrc
Obrati pažnju na pola minute od početka videa kako je zumirao sliku. To je samo zum da bi mogao dobro da ručno podesiš fokus na objektivu i time maksimalno izvučeš oštrinu. Slika neće biti zumirana kada okineš. Taj prikaz zumirane slike raniji modeli Nikona nisu imali dobar, a Canon jeste uvek.
Takođe vidiš da ima spoljni okidač. Postoje žičani i bežični. Primeti da koristi breketing o kome ti je Arhi pisao.

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 21, 2019, 03:04:17 pre podne »
prodavac ce te lozi da je bolje ono sto on ima na lageru i nema kome da proda ili ono na cemu ima vecu zaradu... mani se sugestija prodavaca, njima nije posao da ti daju ono sto ti treba nego samo i iskljucivo da zarade pare i ociste lager
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Hogar Strašni

  • Junior
  • *
  • Poruke: 4
    • Pogledaj profil
Odg: Nemam pojma a hoću da portošim novce
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 21, 2019, 10:34:01 pre podne »
Pretpostavio sam de  je to njegov cilj, zato sami pitao ovde. Gledao sam razne uporedne testove, svi tvrde da je 800D bolji od D5600. Madam neki tvrde da D5600 bolje fotografise u uslovima slabijeg osvetljenja i da ima veci opseg podesavanja iso (vise koraka). Takodje da je izbacena neka auto opcija (zaboravio sam koja), zbog koje je manji sum. E sada kolko je save to bitno....