Autor Tema: Prašina u objektivu kompakta  (Pročitano 4711 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Prašina u objektivu kompakta
« poslato: April 23, 2019, 12:18:52 posle podne »
Imam problem sa prašinom u kompaktu Canon G15, nekako uvlači prašinu, mislim da je kao neka mala dlačica na senzoru, i ne znam kako da je izvučem? Pokušao sam sa nekom metodom usisavanja usisivačem, pa koristio onu pumpicu na samom objektivu i okolo objektiva, ali ne pomaže.Evo slke dole pilažem kakva je fleka na svim slikama sa f8 blendom.....Ne bih volio da nosim aparat u servis i da mi ga skroz "čerupaju" da bi došli do senzora i to sredili....zanimljivo, na onom superzumu Canon sx50 hs uopšte nema fleka ni na senzoru ni na objektivu, stakla su čista kao suza, a na ovom Canon G15 se vidi prašina sa unutrašnje strane objektiva.....   :(
« Poslednja izmena: April 23, 2019, 12:23:29 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Prašina u objektivu kompakta
« Odgovor #1 poslato: April 23, 2019, 07:11:02 posle podne »
pitanje da li moze da se ocisti to bez da se ceo ocerupa :(

ovako nesto si probao https://www.youtube.com/watch?v=Jd6o9KSc_Lc
kontam rece da si probao da ga usisas

eventualno mozes da probas ovo:
https://www.youtube.com/watch?v=8mk4897pG64

ja ne bi ovo radio (zahteva da busis rupu u objektivu sa strane)

a realno treba se uradi ovo:
https://www.youtube.com/watch?v=_LYGngtFuMs

a ja za to realno ne bi rizikovao da radim sam vec bi nosio u servis
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prašina u objektivu kompakta
« Odgovor #2 poslato: April 24, 2019, 10:28:03 posle podne »
Hvala @Arhi !, da, pokušao sam ovako sa usisavanjem, ovo bušenje objektiva ipak ne bih radio, a vidjet ću, koliko bi me koštalo odnošenje kompakta majstoru da to sve rašaraša i ponovo našaraša, ali opet nešto razmišljam-ako je kompakt sklon takvom skupljanju prašine-isplati li se to uopšte?  :(

Zanimljivo je kako dobro "dihtuje" ovaj superzum Canon sx50 hs, ama ni jedna trunka prašine nema ni na senzoru ni na objektivu sa unutrašnje strane, baš me to začudilo, a ovaj Canon G15 me ipak razočarao sa ovim skupljanjem prašine......    ???
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Prašina u objektivu kompakta
« Odgovor #3 poslato: April 25, 2019, 02:47:53 pre podne »
nisam pametan sta da ti kazem ... ja razmisljam, da je moj kompakt, ako je nakupio prasinu normalnim koriscenjem, nakupice opet, znaci servis se ne isplati - ne verujem da je nekoliko toliko zaludan da bi za manje od 50eur to otvorio i zatvorio, 7-8 ciscenja nov aparat jbg .. tako da je ono pitanje, koliko je to prasine, ako je mnogo i ako se prasina skuplja, neisplativo je ciscenje a aparat je beskoristan sa toliko prasine znaci kakvo god resenje jeftino moze se uradi (aparat vec beskoristan posto je prasnjav) ja bi mozda uradio (tipa busenje)... sa druge strane, ako je aparat "malo prasnjav" i problem je samo na F8 i preko i toliko se zapatilo posle 30k fotki, onda jbg servis od npr 50e nije problem jer ce sledeci put trebati da se cisti opet za 30-40k pa to nije problem, u tom slucaju bi nosio u servis... ne znam posto su polovnjaci (nasao sam jedan za 230eur, ali "jedan" nije bas relevantan izvor za cenu) ali za red velicine 200eur nije neki rizik, izbusis, ako to radi posao - extra, imas resenje, ako se sjebe, jbg, sjebo si 200eur al opet, i nisi posto je vec bio neupotrebljiv zbog prljavstine ... to je neko moje ovako "iz glave" razmisljanje, sta znam... opet, ja sam ono "majstor" jbg, imam alata i iskustva ihaha, ne znam cime se ti inace bavis i koliko si sklon majstoriji, dal ti je to problem ili nije.. ja ga sigurno ne bi sam otvarao, ne sto mislim da je previse komplikovano nego to zahteva vrlo cist prostor (mislim na veliki sto bez kalakurcija po njemu), zahteva par sati slobodnog vremena bez da dolaze deca i gledaju sta radis, pipaju pomeraju i vuku sa stola, i zahteva mogucnost da sedis i gledas na dole .. svaka od tih stvari meni uzasan problem (nemam prostora, bice dao bog uskoro, nemam vremena, deca su non stop tu negde i prave potpuni i apsolutni haos a ako se skoncentrises na nesto tacno te provale i tu su odma da nesto pitaju :D :D :D ... ) tako da bi ja radije isao sa busenjem ... jer sa busenjem mozes da pridjes "alatom" samom senzoru i samom socivu.. e sad onaj deo sa "cuvanjem onog gornjeg dela da se ne raspadne" mi se uopste ne svidja :D :D :D ... busenje nije problem, ali kontam da ce me dete cimne, macka skoci i da ce taj gornji deo samo da uradi "piiiiiing" i da se razleti po sobi :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prašina u objektivu kompakta
« Odgovor #4 poslato: April 25, 2019, 07:56:37 posle podne »
polako ljudi, ko zna od kada je ta štroka tu i kako je tu završila..
Nosi ti to lepo kod majstora pa vidi sta ce da ti kaze... Ni jedan ti nece naplatiti savet, a posle ti znaš svoje...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prašina u objektivu kompakta
« Odgovor #5 poslato: April 25, 2019, 09:04:03 posle podne »
da, u pravu ste, tako će i biti, odnijet ću ga majstoru u Sarajevu, te fleke se vide samo na najmanjoj blendi, a to je f8, na blendama od f1.8 do f4.5 i ne vidi se, ali eto, meni nešto bode oči i kad ima na najmanjoj blendi..... @Argon-kad sam ga kupio (mislim da je to bio 9 septembar prošle godine) nije bilo nikakve prašine, (ili je bila ova dlačica ali negdje sakrivena, ne na senzoru) probao sam na licu mjesta prema plavom nebu na f8 i nije ničega bilo, što je glavno nisam ga nigdje drzao gdje ne treba(dzepovi, i tako ta mjesta gdje ima prašine) a vrlo brzo sam nabavio i onu cijev-konvertor za filtere koji dodatno čuva leće od razne prašine, vjetra, kiše......    :-\
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Prašina u objektivu kompakta
« Odgovor #6 poslato: April 29, 2019, 10:56:57 pre podne »
ovako uspio sam sam srediti/ukloniti onu dlaku u gornjem desnom uglu, dužim usisavanjem usisivačem, i više sam primakao objektivu.....išao sam na rizik, pa šta bude da bude (mada su mi mnogi savjetovali da jak usisivač može potrgat one listiće naprijed koji zatvaraju objektiv kad se ugasi kompakt.....ništa se nije desilo (valjda i zbog same kvalitetne izrade samog kompakta?) tako da sam zadovoljan na f8 kako sada izgleda, mada mi se pojavile dvije nove tačkice na senzoru(ili objektivu?) ali sve u svemu mnogo bolje nego na ovoj gornjoj slici neba, evo slike......
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L