Autor Tema: Ana, svetlo dana  (Pročitano 5803 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Ana, svetlo dana
« poslato: April 05, 2019, 12:12:00 pre podne »
...
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže svjetlana

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 317
    • Pogledaj profil
Odg: Ana, svetlo dana
« Odgovor #1 poslato: Maj 26, 2019, 10:59:19 posle podne »
Lijepa je. Ja bih malo vise prostora iznad glave ostavila, i svjetlost na majici mi odvlaci paznju sa lica, to bih malo potamnila :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Ana, svetlo dana
« Odgovor #2 poslato: Maj 27, 2019, 02:01:17 posle podne »
Smeta moire pattern na majici. Ili druga tekstura odeće ili izostavi izoštravanje na tom delu slike. Devojka je, fakat, lepa, a ugao fotkanja je malo čudan; slobodno idi na krupniji portret lica od sredine nadlaktice recimo.  Ovakvo svetlo dovodi do izražaja sve neravnine na koži, pa da za krupniji plan ne bi morala da gletuje lice, probaj da dodaš još jedno svetlo sa ove prednje-desne strane prostim odbijanjem. Oči se ne vide dobro, nek gleda na pola puta ka kameri.. nek zamisli mačku koja sedi blizu tebe :D
« Poslednja izmena: Maj 27, 2019, 02:03:09 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Ana, svetlo dana
« Odgovor #3 poslato: Maj 27, 2019, 09:46:23 posle podne »
Ubi ga cronnine, ali slažem se za sve  :laugh:
Da dodam manje bitnu stvar - naziv svetlo dana nekako mi ne ide uz relativno tamnu ekspoziciju.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ana, svetlo dana
« Odgovor #4 poslato: Maj 28, 2019, 12:45:42 pre podne »
Opa, pa gde ste ljudi ;D Hvala na komentarima!

@pericha, "svetlo dana" ovde ima dvostruko značenje - prvo, zaista je u pitanju (samo) dnevno svetlo koje dopire kroz prozor sobe koja ima i terasu, a plus su zgrade preko puta prilično blizu, pa je samim tim i putanja svetla u to doba dana, dok konačno ne prođe kroz prozor, prilično neobična (i ograničena, usmerena). Otud i tamniji ton fotografije (da je duža ekspozicija mislim da bi pregorele bele, a i nestala bi dramatičnost).

Drugo značenje je simbolično, pošto je na slici moja životna saputnica... moje svetlo dana :)

p.s. Inače me često prilično nervira ''imenovanje'' slike za forum, gde je to naslov teme, jer ime može jako da utiče na rekaciju onoga koji sliku gleda i prvi put je doživljava. Može itekako da doprinese formiranju željene atmosfere i prenošenju određene poruke, ali isto tako može da nepotrebno ograniči slobodnu interpretaciju posmatrača, ma kakva ona bila.
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ana, svetlo dana
« Odgovor #5 poslato: Maj 28, 2019, 12:47:39 pre podne »
Smeta moire pattern na majici. Ili druga tekstura odeće ili izostavi izoštravanje na tom delu slike. Devojka je, fakat, lepa, a ugao fotkanja je malo čudan; slobodno idi na krupniji portret lica od sredine nadlaktice recimo.  Ovakvo svetlo dovodi do izražaja sve neravnine na koži, pa da za krupniji plan ne bi morala da gletuje lice, probaj da dodaš još jedno svetlo sa ove prednje-desne strane prostim odbijanjem. Oči se ne vide dobro, nek gleda na pola puta ka kameri.. nek zamisli mačku koja sedi blizu tebe :D

@cronnin, svaka ti je na mestu, i hvala na odvojenom vremenu. Moire nisam ni primetio, to je, na žalost, nastalo u poslednjem koraku (automatizovanog) smanjivanja fotke za ovaj forum, gde finalno oštrenje očigledno nije leglo. Na verzijama većih dimenzija toga nema, primer -- https://www.dpreview.com/forums/post/62515663.

Ugao... :D Isprobavao sam 57mm na crop-u (što je, je l' te, približno uglu gledanja 85mm objektiva na full-frame-u), a kako sam ipak želeo malo širi kadar, završio sam pribijen uza zid, u polu-sedećem položaju, između dva komada nameštaja... ništa me ne pitaj :P

Prvih par kadrova je bilo samo sa prirodnim svetlom (ovaj je jedan od tih), a zatim sam zaista sa desne strane ubacio blic, upravo da malo ublažim senke... Nevolja je što smo ovo škljocali na brzinu, u dvadesetak minuta dok je klinac spavao. Primetio sam interesantno svetlo, i rekoh - da probamo, pritom ni sam ne znajući baš šta. Stoga je sve malo (više) na brzinu, plus nedostatak iskustva, pa fotografijama gde je korišćen blic nisam bio baš zadovoljan - kakva god bila, ovde mi je izraz bio najdopadljiviji (pre svega jedan od opuštenijih, spontanijih).

Na poziranju ćemo definitivno (nekad :P) morati da poradimo, a sviđa mi se ideja za mačku ;D
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ana, svetlo dana
« Odgovor #6 poslato: Maj 28, 2019, 01:00:37 pre podne »
Lijepa je. Ja bih malo vise prostora iznad glave ostavila, i svjetlost na majici mi odvlaci paznju sa lica, to bih malo potamnila :)

@svjetlana, slažem se, želeći da uhvatim što više (a u ograničenom prostoru), prilično tesno sam kadrirao. A tek prilikom obrade što nisam znao šta ću sa kadrom, kako ga kropovati, da li krupnije (što je sad i @cronnin sugerisao), ili ostaviti šire zbog sveopšteg konteksta (da se vidi da sedi)... Na kraju sam ostavio tako kako je, a prilažem sad još dve od varijanti koje sam razmatrao.

p.s. Majica je mogla biti tamnija, ne smeta mi posebno ni ovako, ali da, jasno mi je da odvlači pažnju sa lica.
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Ana, svetlo dana
« Odgovor #7 poslato: Maj 28, 2019, 11:47:03 posle podne »
Što se tiče naziva, sugeriše da je dnevno svetlo, jasno je to.
Kao posmatrač koji nije upućen (a i ne treba) kako je nastala fotografija, ne znam kroz šta sve je prošlo to svetlo.
Takođe ni na koji način ne mogu znati iz fotografije povezanost modela i fotografa iako svetlo dana može značiti da je to baš ona.
U tom smislu oba tvoja argumenta mi nisu dovoljna. Gledam samo krajnji rezultat.
Možda ovo deluje malo grubo, ali nije, samo je direktno i iskreno.
Mogao si i dati neki "umetnički" ili apstraktni naziv pa ne bi bilo dileme.
A nekad je bolje dati nekom drugom da ti imenuje fotografiju, osim ako imaš jak stav. Meni se to desilo prilikom jedne izložbe i prihvatio sam predlog drugih oko imena slike. Često je teško biti objektivan u vezi svojih fotografija, a ponekad i nemoguće.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Ana, svetlo dana
« Odgovor #8 poslato: Maj 29, 2019, 01:24:44 pre podne »
Ma jasno, i nije grubo, slažem se u potpunosti.

Sa druge strane, nisam siguran da li smo se razumeli oko "oba argumenta" - nije mi cilj ni bio da argumentujem/opravdam krajnji rezultat, niti da sugerišem da je to nešto što posmatrača _treba_ da zanima, već sam samo informativno napisao kako je do fotografije došlo (takve kakva je), kao anegdotu... _ako_ nekog zanima :) A usput je i dobra polazna osnova za savete šta raditi u takvoj situaciji.

Ja (se još uvek trudim da) fotografišem za svoju dušu, u slobodno vreme (koga je sve manje), i najbitnije mi je šta ja vidim na slici, i kakve emocije mi ista vraća u sećanje. Iz ovog proizilazi da se moja subjektivnost podrazumeva, i da je smatram bitnim i čak neraskidivim delom same fotografije, tog odlomka jednog trenutka koji sam doživeo.

Ovo takođe znači da neko drugi najverovatnije fotografiju nikako ne može doživeti niti videti kako je ja osećam - ali meni to i nije cilj (makar trenutno). Naprotiv, kao npr. i kod pesama, i kod fotografija volim kada ostavljaju prostora za individualno tumačenje i identifikaciju, kakvo god ono bilo, makar i totalno suprotno od onoga što je autor imao u svojoj glavi/srcu. Pa makar i ne izazvale nikakvu reakciju.

E sad, da me ne shvatiš/te pogrešno, u fazonu "tako sam hteo, komentari me ne interesuju" - upravo me zanima kako drugi vide (ili ne vide) ono što sam ja doživeo i zabeležio fotografijom, pre svega jer mi daje svojevrstan pogled iz drugog ugla, ali i priliku da razmislim o nekim tehničkim aspektima koje možda i znam ali nisam obraćao dovoljno pažnje, ili pak možda prvi put čujem, dalje obogaćujući moj skromni arsenal, za neku buduću (možda i drugačiju) priliku.

Jedino što sve to opet umnogome zavisi od trenutne količine i vremena, i volje, i toga sam svestan. Ali čak i da ja ne uspem u dogledno vreme da primenim/uradim sve što bih hteo (ili da probam što sam čuo), ovo je forum, računam da će komentari itekako valjati i nekom drugom :)
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Ana, svetlo dana
« Odgovor #9 poslato: Maj 29, 2019, 02:39:50 pre podne »
Ubi ga cronnine,

Xa xa, a nije mi to bila namera, zaista :D
Sve na stranu, nije puno bitno gde je ova fotka sada, već da sledeća bude bolja od nje.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D