Autor Tema: forumska statistika 2018 !  (Pročitano 7282 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
forumska statistika 2018 !
« poslato: Januar 12, 2019, 02:27:09 posle podne »
...skriveno negde dole pri dnu ekrana obično neprimetna, čuči statistika ovog foruma koju retko i sam posećujem.
A iskreno, na osnovu svih pokazatelja strah me nešto bilo i da pogledam jer se nisam ni nadao nekim rezultatima, osim eventualno onim poražavajućim...

Kad ono - ŠIPAK...

A o čemu se zapravo radi..

Pa očekivano, broj poruka i pokrenutih tema jeste najmanji ove godine u odnosu na minule što ukazuje na krizu ovog i sličnih foruma ne samo kod nas nego i svuda u svetu.

Takav trend bi logično trebao da prati i sve manji broj novih clanova i poseta forumu, medjutim... bas tu se pojavilo iznenadjenje..

Broj poseta forumu po dva kriterijuma : ukupnog na kraju godine i i maximalnog u toku jednog dana je - NIKAD VEĆI :)
Takodje broj novih članova foruma - NIKADA VEĆI  :icon_scratch:

dakle ni u zlatno doba pre jedno 4-5 god nije bilo tako..

ako se to uporedi sa ovim ovim prvim delom statistike, ( tj nikad manje novih terma i postova ), postavlja se pitanje, wtf - O ČEMU JE OVDE REČ ?? :dontknow:

Mislim primetno je da u fotografskom smislu član TVITI i DALIBOR čuvaju da forum bukvalno ne zamre od nedostatka fotografija, pa onda ne može čovek da se zapita, zbog čega to dolaze i novi i stari članovii u posetu forumu ako sa jedne strane nema puno toga videti a sa druge forumi naizgled zamiru


Ako ima još neko neku svoju teoriju o tome voleo bi da je čujem,
uglavnom meni se čini da interesovanje za fotografiju i forum nije zamrlo - naprotiv, izgleda da se povećava... :)
Sa druge strane apatija i entuzijazam novih/starih članova nikad veći, a spremnost ka aktivnom učešću nikada manja.

Problem ovog foruma sagledavam u tome što nije napravljena primopredaja u aktivnosti startih članova koji su se očigledno zamorili, i novih koji i ne znaju da treba da dobiju priliku.
Velika je šteta što to nije na vreme primećeno i uložen trud da se taj jaz savlada na vreme..

Eto, ja toliko..  ;)


« Poslednja izmena: Januar 12, 2019, 02:31:11 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: forumska statistika 2018 !
« Odgovor #1 poslato: Januar 12, 2019, 10:37:25 posle podne »
Kapa dole Tvitiju i Daliboru.

Sto se tice brojeva, nisam siguran koliko su merodavni. Na nekom sajtu koji povremeno sredjujem izadje 300 posetilaca a kad odes na google analytics ni 10% od te cifre.
Bilo bi zanimljivo pogledati pravu analitiku, `users flow` /kretanje korisnika po stranicama/ pa videti pravo stanje.

Ja dodjem da vidim ima li sta novo. Ni do sada nisam bio  nesto ekstra akrivan. Pretpostavljam da se mladji/novi uloguju samo da bi procitali po koju informaciju, ili videli oglase.

Verujem da je kljuc uspeha foruma dobra moderacija ali to zahteva skupo vreme i dangubu `za nista`pored drugi neophodnih kvaliteta. Moderator je kao dobar trener.
S druge strane, i razni smaraci dolaze na forume, ogade svaku pricu.

Ocigledno da forumi ustupaju mesto drustvenim mrezama, grupama, sirem i brzem povezivanju, itd

 

Van mreže Kapitalac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
  • Sony SLT-a58
    • Pogledaj profil
Odg: forumska statistika 2018 !
« Odgovor #2 poslato: Januar 12, 2019, 11:57:30 posle podne »
Ja sam ovdje tanak ali imam veliko iskustvo na ribolovnim forumima. Imaju dvije grupe članova, oni koji pitaju i oni koji odgovaraju. Ovih koji odgovaraju je sve manje (dosadili ljudima) a ovih koji pitaju na fali. Mnogi se registruju samo radi jedne stvari i kad to rješe (kupe nešto oko čega su se dvoumili) nema ih više. Neki se registruju samo da bi nešto prodavali ...

Mislim da je kod fotografije dobra stavar što se sada za male pare može nabaviti neki SLR tako da ima dosta amatra koji bi da nauče malo više o fotografisanju, kupe neki objektiv, filter...

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: forumska statistika 2018 !
« Odgovor #3 poslato: Januar 13, 2019, 01:08:40 pre podne »
Da prostis, vecina nas je tako i dosla.. :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: forumska statistika 2018 !
« Odgovor #4 poslato: Januar 13, 2019, 07:28:40 posle podne »
Meni je zao sto nije aktivniji forum kao u ono zlatno doba kad sam pocinjao sa fotografijom :)   I tada je bilo rasprave oko brendova ali je bilo vise fotografija..a sada totalni muk... Izgleda da ljudi kupuju aparate da ih cuvaju...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: forumska statistika 2018 !
« Odgovor #5 poslato: Januar 13, 2019, 09:07:59 posle podne »
Ja razumijem da ljudi koji su u braku imaju više obaveza, posao/kuća/krediti/prijatelji/gosti.......mnogi i kad ugrabe vremena mrzi ih nositi tešku dSLR opremu/fotoruksak/fototorbe, ali propuštate nezaboravne trenutke samo zato što ne nosite makar kompakt sa sobom.....ok, fotka se ponekad mobilnim, ali to su pretežno selfi, ili zajedničke sa prijateljima sa nekog izleta.....ali ima rubrika i fotografije sa mobilnim telefonom, pa mi nije jasno zašto ste tu zakazali?  :(

I meni je žao što nema više forumaša koji postavljaju svoje fotke, možda neko i pravi dosta fotki, ali ih ovdje ne postavlja, pa sve izgleda kao da niko i ne fotografiše.....ne znam.....? :-[
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: forumska statistika 2018 !
« Odgovor #6 poslato: Januar 13, 2019, 10:51:35 posle podne »
Izgleda da ljudi kupuju aparate da ih cuvaju...

a jbg, meni tuga za ovaj mk4 dusa me pojede sto stoji i skuplja prasinu, mislim da jos nisam 1000 fotki skljocno sa njim :( ... ali doslo cudno neko vreme, slobode nigde .. ni decu ne stizem da fotkam a kamoli nesto drugo :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: forumska statistika 2018 !
« Odgovor #7 poslato: Januar 13, 2019, 11:02:10 posle podne »
Izgleda da ljudi kupuju aparate da ih cuvaju...

 ... ali doslo cudno neko vreme, slobode nigde .. ni decu ne stizem da fotkam a kamoli nesto drugo :(
Upravo ono što sam ja napisao, neko ima previše slobodnog vremena (možda kao ja) a opet neko "ne zna kud' udara"....od posla.....meni je to jasno, takvo nam je vrijeme nametnuto-radi, radi, radi, radi i samo radi-da bi imao, a to što se nema vremena za uživanje-to nije ni bitno....
ja sam svjesno a možda i nesvjesno izabrao soluciju da manje radim (a samim tim i manje imam), a da više uživam......ma neću da pišem, da ne ispadnem da nešto pametujem.....   
  :(
« Poslednja izmena: Januar 13, 2019, 11:04:06 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: forumska statistika 2018 !
« Odgovor #8 poslato: Januar 14, 2019, 02:26:00 pre podne »
a to što se nema vremena za uživanje-to nije ni bitno....

ja uzivam sve vreme :D .. sve je uzivanje, samo mora da odaberem "sta cu da uzivam" :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: forumska statistika 2018 !
« Odgovor #9 poslato: Januar 14, 2019, 04:06:41 posle podne »
Neobično poštujem oba navedena izbora, jer gle evo ja do danas nisam siguran koji je od ta dva izbora ispravan.
... Archijeva priča je sličnija mojoj, i jedino što bi eventualno kao alternativu mogao da napravim je zaokret ka Tvitijevom izboru.

Nevolja je što sam u ranijem periodu života prošao i kroz tu fazu pa sam uvideo da uz neke prednosti i ona ima svoje mane.
Sve me to navodi na zaključak da je danas svaka sredina izuzeta kao opcija, i da su u opticaju samo krajnosti.

Obrni - okreni, izgleda da je ˝raj na zemlji˝ jako teško doseći ovih dana ...

Da skratim, evo ima već 2 god kako uzeh nov D750 i ne verujem da sam prešao više od 1500 klika... Malo sramota, jel.. :-\

« Poslednja izmena: Januar 14, 2019, 04:08:18 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: forumska statistika 2018 !
« Odgovor #10 poslato: Januar 14, 2019, 11:06:55 posle podne »
Ja sam u poslednjih 8-10 meseci možda aktivniji nego ikad što se fotkanja tiče, izmenjao i opremu (i formate) u međuvremenu, ali sam inače jaaaako tanak sa slobodnim vremenom... Podižemo jednog rastućeg bebca :), njega najviše i fotografišem, kad god uhvatim priliku, ali to nisam još nigde kačio (a da ne kažem da ima dobrih slika, verujte mi :angel:).

Sa druge strane, nekako sam postao gotovo neprijatno svestan koliko završna obrada može da utiče na konačni rezultat (iz RAW fajla pogotovo), a trenutno nemajući mnogo ni vremena ni volje za istu, ništa i ne postavljam, i kad i slikam nešto drugo :(

Ali sam na forumu redovan, makar da vidim šta je Tviti novo ufotkao, i da li je dalibort82 okačio neki novi portret ;)
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: forumska statistika 2018 !
« Odgovor #11 poslato: Januar 17, 2019, 12:06:12 pre podne »
Ima raznih, gore već navedenih faktora što nisam aktivniji, sa postavljanjem slika pogotovo. Ja što i malo slikam, nije za forum i eto...
Vidi se da su najdeblje cifre u statistici pre 5-6 godina.
Čini mi se da je tada bila najveća navala kod amatera na DSLR; pojavilo se dosta nove i polovne pristupačne opreme i tada se zaukala situacija.
Nije ovde samo problem na forumima, već u narodu uopšte, način života, elan...

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II