Autor Tema: Korištenje blica-početnička pitanja  (Pročitano 8800 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapitalac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
  • Sony SLT-a58
    • Pogledaj profil
Korištenje blica-početnička pitanja
« poslato: Decembar 05, 2018, 08:08:58 posle podne »


Imam Sony HVL-F60M, vjerovatno najbolji dio opreme uz SD karticu  ;D. Aparat je Sony SLT-a58 koji je došao sa 18-55mm i 55-70 mm. Kako sam se odmah razočarao sa nekim (ne)mogućnostima u odnosu na prosumer, odmah sam nabavio i dva prime objektiva, Sony 50f1.8 i Sony 30f2.8 macro.

Nedavno sam nabavio i navedeni blic. Navedeno je da podržava objektive od 24 mm do 105 mm žižne daljine u 35 mm formatu odnosno za aparate koji fotografišu u FF režimu. Moji oma 1.5 faktor. Prvo pitanje se odnosi upravo na to. Planiram da uzmem prime objektiv Sony 85mm f2.8 što bi u mom slučaju bilo 128 mm. Da li stvarno ne mogu koristiti blic uz taj objektiv i zašto? Jasno mi je da ne mogu sa objektivim šireg ugla (fisheye) jer će biti osvjetljena samo sredina dok će rubovi ostati tamni.

Drugo pitanje je u vezi led dioda za osvjetljenje (može se podešaati jačina). Da li imaju neku praktičnu primjenu osim snimanja video fajlova? Recimo da razbiju sjenku na lica prilikom dnevnog fotografisanja na manjim udaljenostima ili kao neka pomo

Treće, ako koristim odbijanje svjetla od plafona (cca 45 stepeni) da li tada trebam postavljati preko blica staklo za raspršivanje svjetla i da li koristim papir za refleksiju.

Četvrto, ako nemam plafon da li onda mogu koristiti blic tako da ga okrenem gore i koristim papir  i ako može do koje daljine to ima smisla? Da li se tada radi korekcija u smislu pojačavanja (smanjivanja) snage blica. Ovaj moj se može korigovati u koracima od +-0.3 ili 0.5 što se prethodno odredi u meniju.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #1 poslato: Decembar 07, 2018, 04:00:00 pre podne »
1. Možeš da ga koristiš uz tih 128 mm, samo će se deo svetla gubiti sa strane, pa neće imati deklarisan domašaj.

2. Nisam još uvek upoznat sa tom tehnologijom. Da li je uopšte moguće da tučeš blic u zid ili plafon, a da su LED ukljjučne i istovremeno dosvetljavaju lice?

3. To je stvar tvog izbora. Možeš da korstiš šta god ti padne na pamet. Imaš na YT uporedne snimke blic direkt, u plafon, u zid, sa karticom, sa kupolom, sa raspršivačem, bla bla, pa možeš da dobiješ ideju kako se kad ponaša. A naravno, najbolje je da sam probaš pa odklučiš kako ti se najviše sviđa u uslovima u kojima slikaš.

4. Da. Korekcija je mnogo pipava, neko stane pola metra nazad i već ti nije sve kako si zamislio. Najbolje bi bilo automtsko merenje. Do koje daljine ima smisla? To zavisi od ISO, otvora blende i jačine blica. Ne može se tek tako reći. Zavisi i od navika. Ja recimo ne volim da pucam blic na max u seriji. Neki ga pucaju dok ne proradi termička zaštita..
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #2 poslato: Decembar 07, 2018, 10:40:23 pre podne »
Na ostalo ti je manje/više odgovoreno, pa ću ja da se pozabavim kompenzacijom. Kompenzacija snage bljeska se radi kada TTL sistem aparata nije u stanju da ispravno izmeri ambijent. To sad zavisi od implementacije koju Sony ima i ja lično ti na to ne mogu odgovoriti bolje, nego da napravim malu komparaciju drugih brendova, pošto sa Sony-jem nemam dovoljno iskustva, da bih mogao da kažem kako se ponaša u praksi, u specifičnim uslovima.

Kod Canona je recimo poželjno da se radi kompenzacija +1 EV, kada se koristi bounce o zidove/plafon, a precizan intenzitet kompenzacije zavisi od toga koliko je taj zid/plafon blizu glave blica i kakva mu je refleksija. Kod Nikona, a i kod Fujija, nije neophodno raditi ručnu kompenzaciju u 2/3 slučajeva, jer će aparat uzeti u obzir manjak svetla koji se dobija odbijanjem. Ponekad pogreši, ali dosta retko.

Kartica sa blica i onaj dodatni difuzor.... i manje više svi ti neki "korisni" dodaci koje sam blic nudi... u principu ne služe baš ničemu. Možeš da isprobaš kakav im je uticaj tu i tamo, ali moje lično iskustvo kaže da bih lako mogao da počupam sve te gluposti sa blica i verovatno mi nikad ne bi nedostajale. Što se ovih LED-ovki tiče, taman i da mogu da se koriste u fotografisanju, ne vidim kakav bi efekat mogle da imaju, osim da dodatno smetaju. Bljesak blica često nije prijatan za subjekte, ali permanentno svetlo nije ni toliko. Osim toga, s obzirom da dolazi gotovo iz ose objektiva i efekat je bezvezan, taman da je i dovoljno jaka svetlost. Moja preporuka - koristiti samo u slučaju da snimaš u pećini, pa nemaš nikakvog drugog izbora. ;)

Pozdrav

Van mreže Kapitalac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
  • Sony SLT-a58
    • Pogledaj profil
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #3 poslato: Decembar 07, 2018, 11:02:53 pre podne »


Hvala na pomoći.

Prva uputreba je bila u TTL modu jer naravno kao početnik prepustio sam izbor automatici. Najviše sam se razočarao kad sam vidio da mi aparat previše diže ISO. Ovaj primjer je rađen sa prime 30 mm odnosno 45 mm i f2.8. Brzina okidanja je 1/160 a ISO je podignut na 800  >:D. Naravno blic je direktno korišten bez ikakvih difuzora. U EXIF-u ne piše koja je snaga blica, piše samo "Fire, compulsory". Sad sam podesio na aparatu da manje može podići ISO ili ću koristiću ručno ISO200 pa blic nek radi šta zna.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #4 poslato: Decembar 08, 2018, 12:00:08 pre podne »
Kada radiš sa TTL blicom, veoma je poželjno apatat staviti u čist manuelni mod. Fiksiraš blendu, ekspoziciju i ISO. Količinu svetla će blic da dozira prema merenju. Moje neko iskustvo, a i Canon to forsira kad se uključi blic je ISO 400. Tu još uvek kvalitet slike bude dobar, ne forsiraš jako blic, a nekada ima i šanse da uhvatiš i ambijentalnog svetla.
Naravno ako imaš dobru bendu ili ako ambijentalno svetlo kvari balans bele ili ako... možeš promeniti ISO i/ili dužinu ekspozicije.
Treba vremena i prakse.

P. S.
Za modifikatore svetla se neću složiti sa Stormom. Bela karica ili neki drugi izvor direktnog svetla nekada zatreba. Naravno mislim kada radiš čisto odbijanje blica bez da glava blica makar i malo obasjava subjekat. Tipičan primer je ako slikaš neke osobe koje su jako blizu (oko 1m npr. od tebe), a odbijaš blic od plafona. Tada se mogu javiti prejake senke ispod očiju, nosa, brade... 
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2018, 12:09:48 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #5 poslato: Decembar 08, 2018, 12:10:05 pre podne »
Kada radiš sa TTL blicom, veoma je poželjno apatat staviti u čist manuelni mod. Fiksiraš blendu, ekspoziciju i ISO. Količinu svetla će blic da dozira prema merenju. Moje neko iskustvo, a i Canon to forsira kad se uključi blic je ISO 400. Tu još uvek kvalitet slike bude dobar, ne forsiraš jako blic, a nekada ima i šanse da uhvatiš i ambijentalnog svetla.
Naravno ako imaš dobru bendu ili ako ambijentalno svetlo kvari balans bele ili ako... možeš promeniti ISO i/ili dužinu ekspozicije.
Treba vremena i prakse.

P. S.
Za modifikatore svetla se neću složiti sa Stormom. Bela kartica ili neki drugi izvor direktnog svetla nekada zatreba. Naravno mislim kada radiš čisto odbijanje blica bez da glava blica makar i malo obasjava subjekat. Tipičan primer je ako slikaš neke osobe koje su jako blizu (oko 1m npr. od tebe), a odbijaš blic od plafona. Tada se mogu javiti prejake senke ispod očiju, nosa, brade... 
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #6 poslato: Decembar 08, 2018, 01:42:07 pre podne »
koji bre ISO 400?  :)
Ti bre druže Pericha za kaznu da se javiš prvi put kada budeš došao u BG... Što pre platiš piće - to bolje ;)

A moja preporuka je ISO na 1600 ili 3200... pa nije kraj 20-og veka da se plasite malo većeg ISO-a.  :icon_scratch:

Šalu na stranu, ali mali ISO, noć, i blic ne idu nikako zajedno.
E sad zašto..?

Zato sto se uglavnom dobiju osvetljeni subjekti u prednjem planu (a koji su obično blizu fotoaparata) i tamna pozadina iza njih ..A onda to sve zajedno izgleda - pa nikako.

Zato se diže ISO da pokupi kako ume i zna svetlo iz pozadine, a blic samo da dosvetli situaciju odbljeskom od plafon i... pesma :)

I nemoj da ja ovo moram da ponavljam...  :laughing4:
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2018, 01:47:22 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Kapitalac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
  • Sony SLT-a58
    • Pogledaj profil
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #7 poslato: Decembar 08, 2018, 10:48:10 pre podne »
Na kraju ispada da je automatika aparata ipak pametnija od mene  ;D. Znači da izbjegavam kit objektiv maksimalno, Imam ja i 50 mm 1.8 ali un je previše uzak a i za ovakvu situaciju bez nekog umjetničkog dojma mi je ipak ljepše da su svi ljudi oštri a 50-ka mi ipak malo zamuti kada fotografišem ukoso preko stola...

Što se tiče ISO razumio, mada je moj aparat tri klase ispod vaših o kojih pričate ali ISO 800 može proći. Po Soniju (uputstvu) stakalce služi samo kada se koristi objektiv širi od 24 mm  (podešavanje blica ide od 24-105 mm) ali ja sam nekako mislio da ga iskusni fotografi koriste jako često. Difuzor se po njima koristi jedino kada se svjetlost odbija od plafona da bi se dobile još mekše sijenke, a papir u slučaju kada nema plafona ili je plafon previsoko.

M mod će mi biti malo problem jer ga nisam koristio osim par puta noću za duge ekspozicije. Tu mi se sad javlja novo pitanje. Kako komuniciraju aparat i blic u recimo automatskom modu i TTL? Da li prvo aparat odredi svoje postavke pa onda blic dosvjetli prema tome ili prvo blic odredi potrebnu količinu svjetla pa aparat odredi vrijeme ekspozicije prema tome?

Čitajući uputstvo još mi je jedino ostalo nejasno za šta se koristi HSS (velika brzina blica) Oni navode:

"Sinkronizacija velike brzine otklanja ograničenja u brzini sinkronizacije bljeskalice i omogućuje upotrebu bljeskalice u cijelom rasponu brzine okidanja fotoaparata. Mogućnost odabira više različitih raspona otvora blende omogućuje fotografiranje s bljeskalicom uz širok otvor blende, pri čemu pozadina ostaje izvan fokusa i naglašava se prednji objekt. Čak i prilikom snimanja s širokim otvorom blende u načinu A ili M fotoaparata, kada je pozadina jako svijetla i snimak zbog toga vjerojatno previše eksponiran, možete prilagoditi ekspoziciju upotrebom velike brzine okidanja."

Meni nije jasna praktična primjena. Ako dolazi do preeksponiranosti zar ne bi trebao uraditi kompenzaciju ekspozicije na aparatu ili kompenzaciju svjetla na blicu?

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #8 poslato: Decembar 08, 2018, 06:40:43 posle podne »
ljepše da su svi ljudi oštri a 50-ka mi ipak malo zamuti kada fotografišem ukoso preko stola...

zavrni malo blendu pa ce biti ostri i ukoso

M mod će mi biti malo problem jer ga nisam koristio osim par puta noću za duge ekspozicije. Tu mi se sad javlja novo pitanje. Kako komuniciraju aparat i blic u recimo automatskom modu i TTL? Da li prvo aparat odredi svoje postavke pa onda blic dosvjetli prema tome ili prvo blic odredi potrebnu količinu svjetla pa aparat odredi vrijeme ekspozicije prema tome?

nema mnogo veze sa M modom, aparat i blic komuniciraju isto bez obzira na mod slikanja ..

ako je blic u manualnom modu (nema veze sa M modom aparata) blic ce da pljune koliko jako si mu reko da pljune, aparat toga nije svestan (uopste nema ideju sta ce blic da pljune) i aparat ce okinuti onako kako si mu rekao da okine (kao da nema blica)

ako je blic u auto modu (TTL, ETTL, ili kako se za koji vec zove) onda se koristi dodatno merenje, u zavisnosti od tipa to dodatno merenje radi drugacije, dal ce blic sam da premeri i dojavi aparatu koliko moze da dosvetli iil ce (recimo canon ettl) da aparat kaze blicu "aj rokni sa 10%" i blic rokne sa 10% a aparat onda premeri koliko je to svetla .. u svakom slucaju posle tog dodatnog merenja se "adaptira" sta ce blic da pljune i kako ce aparat da slika... zavisno od sistema to funkcionise razlicito, za canon ettl to ide
 - ti namestis kako oces aparat da okine (i to ce tako biti, nece se menjati)
 - aparat kaze blicu da uradi pre-flash od 10%
 - aparat uradi merenje za vreme pre-flash-a i onda posalje blicu info sa koliko % da pukne da bi po merenju imao optimalno svetlo na 0EV
 - blic rokne sa toliko % i aparat fotka kako si mu rekao

sve to naravno pod uslovom da "moze" toliko da ispuca blic, ako ne moze imaces manje svetla i neko ce pisti (dal blic ili aparat)

Čitajući uputstvo još mi je jedino ostalo nejasno za šta se koristi HSS (velika brzina blica) Oni navode:

na brzinama expozicije preko brzine koja se spominje za HSS (na jeftinim aparatima 1/100 ili 1/150sec, na prosecnim aparatima 1/200sec, na fancy skupim aparatima 1/400 ili 1/800sec) zavesica ne ide tako da se otvori pa zatvori jer je brzina prevelika vec se pravi "slot" tako da zavesica kad krene da pada za njom odma krene druga zavesica koja zatvara tako da se napravi slot koji predje preko cele slike ... blic traje krace od svega toga tako da ako ti puknes blic dok slot ide preko senzora ti ces samo osvetliti taj slot a ne ceo senzor!!! HSS smanji snagu blica ali ga prebaci u "strobe" mod tako da kako slot ide preko senzora tako blic strobuje kako se slot pomera i osvetli ceo senzor deo po deo... HSS kod losijih bliceva radi ko .!. i generise razne artefakte na fotografiji tako da ako ti treba HSS gledaj da kupujes kvalitetne (Citaj original) bliceve
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #9 poslato: Decembar 08, 2018, 06:46:29 posle podne »
"slot"  o kom sam ti pricao .. ovo je bez hss, kad upalis HSS cela fotka bude ok osvetljena ... obrati samo kad upalis hss max kolicina svetla pada znacajna (negde i na pola!), baterija se brzo trosi, razmak izmedju 2 okidanja se povecava i blic se ZNACAJNO vise greje!

izvor fotke sa vise informacija: https://neilvn.com/tangents/high-speed-flash-sync/
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #10 poslato: Decembar 10, 2018, 12:20:46 pre podne »
Što se ovih LED-ovki tiče, taman i da mogu da se koriste u fotografisanju, ne vidim kakav bi efekat mogle da imaju, osim da dodatno smetaju.

Pozdrav

Kontam da LED svetla pomažu pri redukciji efekta crvenih očiju.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Kapitalac

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
  • Sony SLT-a58
    • Pogledaj profil
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #11 poslato: Decembar 10, 2018, 03:31:13 posle podne »
Ja sam mislio da bi imalo primjenu kod fokusiranja u tamnim prostorijama. Ne znam da li je bolje od one njegove namjenske crvene lampe ali definitivno puno jače sija.
kad upalis HSS
Znači HSS je velika brzina okidanja aparata a ne velika brzina blica nego čak suprotno, blic ima dužu ekspoziciju kad je HSS uključen....

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #12 poslato: Decembar 10, 2018, 08:23:10 posle podne »
Ja sam mislio da bi imalo primjenu kod fokusiranja u tamnim prostorijama. Ne znam da li je bolje od one njegove namjenske crvene lampe ali definitivno puno jače sija.
kad upalis HSS
Znači HSS je velika brzina okidanja aparata a ne velika brzina blica nego čak suprotno, blic ima dužu ekspoziciju kad je HSS uključen....

da, ako nije upaljen HSS blic traje oko 1 millisekundu abitno kolika ti je expozicija, ako upalis HSS blic ce da okine nekoliko tih komada od po 1ms te ce trajati duze, cak ce probati i da skrati duzinu trajanja tog jednog bljeska
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #13 poslato: Decembar 11, 2018, 12:11:13 pre podne »
@ Argon
Pa nije mali ISO 400; mali je 100 ;)
Napisah Canon forsira - to znači u Auto ISO modu kada uključiš blic, ISO se zakuca na 400.
A da bude mrak, pa i ne bude. Naravno daš blicu realne uslove da može da osvetli scenu i da pri tome ne puca punom snagom.
Može se dići ISO, ali onda može ambijentalno svetlo da utiče, a to je nekada poželjno, a nekada ne. Sve zavisi od željenog efekta.

Zato sto se uglavnom dobiju osvetljeni subjekti u prednjem planu (a koji su obično blizu fotoaparata) i tamna pozadina iza njih ..A onda to sve zajedno izgleda - pa nikako.


Da ako nemaš ili ne namestiš dobre uslove.

A kada dođem s' one strane Dunava, nemoj da se ne pojaviš na bojnom polju. Osvajački pohod će biti blagovremeno najavljen! 
 
« Poslednja izmena: Decembar 11, 2018, 12:15:02 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #14 poslato: Decembar 11, 2018, 12:23:35 pre podne »
..ukopali smo malog topa nedaleko od gradske kafane...pa ti osvajaj ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Korištenje blica-početnička pitanja
« Odgovor #15 poslato: Decembar 12, 2018, 12:38:45 pre podne »
Ja sam mislio da bi imalo primjenu kod fokusiranja u tamnim prostorijama. Ne znam da li je bolje od one njegove namjenske crvene lampe ali definitivno puno jače sija.
Moraš da probaš koja je varijanta bolja. Možda nekad ne želiš da smetaš drugima sa rasvetom, makar bile i tri diode :)

Citat
Znači HSS je velika brzina okidanja aparata a ne velika brzina blica nego čak suprotno, blic ima dužu ekspoziciju kad je HSS uključen....

Da, tad blic praktično svetli kao neonka tokom cele ekspozicije, a ne samo 1/10.000 deo sekunde.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D