Autor Tema: religiski objekti i blic ?  (Pročitano 14177 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
religiski objekti i blic ?
« poslato: Septembar 19, 2018, 05:41:14 posle podne »
sta radite u crkvama i slicno .. bicu sad na krstenju u vozdovačkoj crkvi (u vojvode stepe), i nosicu neki od aparata pa me zanima kako stoji prica sa crkvom i blicem? da nasviram iso ili da palim blic? kontam ako mogu palim blic ponesem mali M2, ako mora ISO mora nosim mk4
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #1 poslato: Septembar 19, 2018, 09:38:21 posle podne »
Vozdovacka je tamna, tesko bez blica.
Ja bih mk4 i blic plius ovo https://www.instructables.com/id/DIY-DLSR-Flash-Bounce-Card/

Napravi nekoliko probnih snimaka pre

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #2 poslato: Septembar 20, 2018, 02:43:42 pre podne »
pazi ne idem kao "fotograf", krsti mi se bratic pa cu poneti i neki fotoaparat da napravim par fotki .. ako oni iscimaju fotografa (obicno nisu u fazonu da uzimaju fotografa za takve stvari) ja cu mu se svakako skloniti s'puta :D .. znaci nije problem tuci blicem u crkvi nece se bune ovi mantijasi?

mislis bolje flash bounce card ili da montiram onda na flash neki soft box? imam ih raznih mislim da mi je najveci 25x25 ili 30x30cm
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #3 poslato: Septembar 20, 2018, 09:19:10 pre podne »
ja bih ipak stavio Canon 5d Mk 4, sa blicem, ponio bih ga, bez obzira ako i nadju fotografa.....nikad se ne zna, možda u zadnji čas otkažu fotografa, bilo bi im drago da imaju kvalitetnije fotke sa tvog aparata nego sa nečijeg mobilnog......bez blica ne idi, dzaba i svi "brzi"objektivi.....previše je mračno, isto kao kad režu tortu mladenci u onom mraku, ne vrijedi ti ni jedan brzi objektiv ako nemaš blic.........
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #4 poslato: Septembar 20, 2018, 12:33:50 posle podne »
Popovi su ok, osim ako drasticno ne ometas tok obreda. Nema problema za blic itd.
Probaj i karticu i softboks /sa tim nisam nikad radio, mozda valja/. Kod kartice pazi da ako pridje i odbijas da ne pripalis nekog od prisutnih sa strane dirktno u facu :) ume da bude neprijatno.
Uglavnom digni iso na oko 1600, otvori blendu i doblicavaj.

Malim aparatima nisam nikad radio pa ne znam kako bi se oni ponasali u takvom prilicno, za slikanje, nezgodnom prostoru.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #5 poslato: Septembar 20, 2018, 12:40:38 posle podne »
danke, blic it is :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #6 poslato: Septembar 23, 2018, 05:46:23 posle podne »
evo da javim kako je proslo ... (TLDR - imali su profi fotografa, neku tetu sa nikonom, tako da se nisam mnogo tangirao dal cu nesto zasra123 ili ne  :D )

1. veliki soft box je bio neupotrebljiv, probao sam ga pre crkve i odustao od njega, smeta, da je samo fotografija ono sto radim ok, ali posto sam ja tu neki tzv stric jbg komunikacija sa ljudima uz ono cudoviste prosto ne funkcionise + moja deca + zena + ... tako da sam uzeo najmanji softbox koji imam (125x100mm) i navukao na bliconju .. def su bolje fotke sa njim nego bez njega ali vidi se da je "blic", daleko je od "soft" bilo cega :D ...

2. svetla u crkvi je actually bilo mnoooooooooooogo vise nego sto sam ocekivao tako da sam posle 10tak fotki skino blic (i softbox) i parkirao ga nazad u torbu

3. odlucio sam se za tamron sp 24-70 f/2.8 u crkvi i canon 135mm f/2 za ispred crkve i posle u restoranu

sta sam uradio ... hm .. ono kako ja normalno fotkam je odaberem jednu jedinu fokusnu tacku i tako fotkam .. i fotke uglavnom ne valjaju :(
 - F2.8 je uglavnom bilo preusko za vecinu fotki
 - fokus mi je bezao, iako je bio focus servo upaljen, kako su se ljudi pomerali tako su mi slike ili ispred ili iza fokusirane .. jbg niko nije hteo "stane" da ga slikam sve sam "jurio", i to u pokretu ovako sa fiksnom fokusnom tackom .. bem li ga .. to ne radi .. tj. ja to ne umem :( mora to malo bolje da izvezbam .. kada sam prebacio da radi fokus na 9 tacaka (i posle na jos vise) fotke su bile nesto bolje fokusirane li da sam zadovoljan - nisam
 - 135 se pokazao odlican za restoran, uvatio sam odlicnih "svadbarskih portreta" (ono, slika krs po svim umetnickim stanardima ali vidi se lepo i ostro ko je na slici :D i ako bi je otstampo taj neko bi je kupio) ... jedini problem je sto sam ili ja maler ili me neko zaje1234 ili ... ne znam, ali kako ja kliknem tako ljudi naprave neku grimasu (dal jedu, dal sunce, dal zovu dete, dal su procitali nesto na telefonu ...) i sve slike su, za moj ukus, uzas .... to je naravno ocigledno moje neiskustvo, neme veze sa 135 :) ovo je prvi put da ga koristim van kuce
 - auto iso / kompenzacija / blic .. to sve ne radi kako sam ja zamislio, mora ponovo iscitam knjizicu
 - deca .. uzas .. imam 100 mutnih fotki na kojima je trag nekog deteta :( .. jurenje dece mi ne ide nikako jbt :( ... mora da provalim kako radi neki trap focus ili tako nesto (ono, kad je dete u fokusu skljocaj pre nego ja kliknem :D )

nisam nezadovoljan, otisao sam tamo posle 20+ sati nespavanja, umoran, nervozan .. da sam bio jedini fotograf sigurno bi manje "probavao", digo iso u nebo, F na ~5 i slicno da budem siguran da nisam nista omasio .. ovako sam mogao da experimentisem i .. nisam zadovoljan al nisam nezadovoljan ... u svakom slucaju popa nije imao problem sa blicem :D to mi je bilo bitno ... sa M2 ne bi uradio nista, i to je sigurica ..

eto .. mali update, ako neka od slika bude "iole" zadovoljavala kriterijum da je podelim ja cu je dici negde na forum mada posle brzog pregleda fotki, nema takvih :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #7 poslato: Septembar 23, 2018, 06:44:52 posle podne »
Vidim da si se susreo sa skoro svim praktičnim problemima ;)
U takvim slučajevima treba dosta iskustva i ne treba porodica oko tebe, znaš i sam.
Daj neke slike za koje misliš da su ok pa da vidimo.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #8 poslato: Septembar 23, 2018, 09:23:11 posle podne »
Vidim da si se susreo sa skoro svim praktičnim problemima ;)

pa vidi, bukvalno sve sa cim sam imao problem se resava sa iskustvom, tu mi nije falilo znanja nego bas ono "rutina" .. al krstili smo stefana i bilo je mnogo lepo i uzivali smo .. videcemo kakve ce ona mlada tetkica koja je slikala "profi" da posalje :) .. provalio sam da se namesta "de treba" jedno 30sec "pre nego treba" :D zna de ce pop, odakle, sta :D .. ima mnoooogo vise vremena da namesti sve od mene, ja dok skontam de je sta, ono se vec zavrsilo :D :D

U takvim slučajevima treba dosta iskustva i ne treba porodica oko tebe, znaš i sam.
neka porodice ne zalim se :D da nije njih ...

Daj neke slike za koje misliš da su ok pa da vidimo.

video sam par (potpuno subjektivno naravno jer je moja beba u pitanju) super fotki mog bebirona al to necu dizati na net sigurno tako da .. od toga nista ... a ostalo samo da se iskobeljam iz posla pa cu podici "ako" nadjem nesto da iole valja
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #9 poslato: Septembar 23, 2018, 10:21:12 posle podne »
E na to iskustvo mislim. Što ti kažeš rutina da se ranije namesti, zna gde će pop i ostalo. Da bude na pravom mestu spremna i čeka momenat.
A što se tiče porodice naravno. Ali velika je razlika kada odeš sam nešto da slikaš ili kada su svi oko tebe a ti slikaš šta naloviš usput.
Zato skoro ništa i ne objavljujem. Sve što slikam je usput iz neke šetnje pa i nije baš vredno za forum ;(
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #10 poslato: Septembar 23, 2018, 10:37:19 posle podne »
Citat
.. al krstili smo stefana i bilo je mnogo lepo i uzivali smo ..

To je nabitnije u celoj prici.
Sledeci put, kad se nadjes u situaciji moj predlog ti je...
ISO na automatiku, najbrzi objektiv sto imas i koristi centralnu tacku AF-a, s prekadriranjem.




http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #11 poslato: Septembar 23, 2018, 10:51:06 posle podne »
ISO na automatiku, najbrzi objektiv sto imas i koristi centralnu tacku AF-a, s prekadriranjem.

tako sam i slikao dobar deo fotki, ali izgleda sam negde limitirao ISO na 800 max za automatiku pa mi brdo fotki bilo previse tamno, a 24-70 F/2.8 je ja bi reko "i previse brz", mnogo je plitak dof na 2.8, ako malo omasis, vozdra ... ja sam koristio centralnu tacku u prvo vreme pa na kraju odustao od toga, brdo fotki van fokusa :( .. doduse mozda je greska sto je bio servo upaljen, ja nanisam, dok kliknem oni se pomere centralna tacka nabode uvo, uvo u fokusu, oci mutne :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #12 poslato: Septembar 23, 2018, 11:04:57 posle podne »
Citat
.. doduse mozda je greska sto je bio servo upaljen, ja nanisam, dok kliknem oni se pomere centralna tacka nabode uvo, uvo u fokusu, oci mutne :(
Ja na mom zastarelom mkII koristim "One-shot AF", kad idem na prekadriranje.
Mk IV ima "malo" naprednije" fokusiranje, ne znam ni da li bi se snasao u celoj prici ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #13 poslato: Septembar 23, 2018, 11:29:11 posle podne »
Citat
.. doduse mozda je greska sto je bio servo upaljen, ja nanisam, dok kliknem oni se pomere centralna tacka nabode uvo, uvo u fokusu, oci mutne :(
Ja na mom zastarelom mkII koristim "One-shot AF", kad idem na prekadriranje.
Mk IV ima "malo" naprednije" fokusiranje, ne znam ni da li bi se snasao u celoj prici ;)

I ja uglavnom drzim oneshot al sad kao prebacio na servo, kao ume da prati objekat koji se mrda ... al to izgleda samo kad mu das vise tacaka, kad koristis samo jednu izgleda to ne radi bas kako sam ja zamislio :D ... ali jbg, treba to probati tacno da se vidi kako radi :D ... no, ima dana :)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #14 poslato: Septembar 24, 2018, 09:56:47 pre podne »
Mislim da iako aparat moze da fotka u mraku, ipak u tom istom  mraku malo teze fokusira. Nemam iskustva sa novim aparatima pa vise filozofiram ali sam ipak takvog utiska.
Probao bih u tim uslovima -  koristiti blic kao AF asist ali bez okidanja svetla ili ovako nesto - https://www.google.com/search?q=af+assist+light+for+canon&client=firefox-b-ab&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjE7ZyFldPdAhXF8qQKHbZFDssQ_AUICigB&biw=1920&bih=925#imgrc=NWYjOYsvBMCYsM:
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2018, 09:58:39 pre podne od strane bobanf »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #15 poslato: Septembar 24, 2018, 04:47:22 posle podne »
ma nije problem samo u mraku :(
problem je sto je izmedju trenutka od kad sam ja stisno back focus dugme do trenutka kada sam stiso shutter moj cale krenuo napred dovoljno da mu umesto oka u fokus ode cuperak iza glave jbg (ovako kad se smanji na 1000 i ne deluje previse strasno ali strasno je :( .. fokus je tacno iza njega)

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #16 poslato: Septembar 24, 2018, 04:49:36 posle podne »
i takvih gde je fokus pobegao iza imam pun k. ... canon 135mm majku mu ne verujem da on pravi problem .. ovde svetla bilo koliko oces ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #17 poslato: Septembar 24, 2018, 05:05:02 posle podne »
Ja kad sam svojevremeno kupio EF 35/2 imao sam problema. Jednostavno je mašio fokus često; pa nisam lud. Ne mnogo, ali dovoljno da nervira. Posle mesec dana više nije grešio. Ispostavilo se da sam ja imao problem, a ne oprema.
Nije to redak slučaj. A ti imaš mnogo goru situaciju sa dubinskom oštrinom; nije lako.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #18 poslato: Septembar 24, 2018, 05:27:14 posle podne »
ma ja sam 100% siguran da je do mene :D ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: religiski objekti i blic ?
« Odgovor #19 poslato: Septembar 24, 2018, 07:32:29 posle podne »
A ti imaš mnogo goru situaciju sa dubinskom oštrinom; nije lako.


Mislim naravno na tehničku stranu, da ne bude zabune/uvrede. Sa f2 i 35mm na krop telu kod mene i tvojih 135mm na FF.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II