Autor Tema: bogijevi experimenti  (Pročitano 45720 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Re: bogijevi experimenti
« Odgovor #20 poslato: Septembar 27, 2017, 12:08:38 pre podne »
Preterao si i sada, a i prethodni put. Previše oštriš. Trebaju ti finiji parametri.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Re: bogijevi experimenti
« Odgovor #21 poslato: Septembar 28, 2017, 07:27:32 posle podne »
Preterao si i sada, a i prethodni put. Previše oštriš. Trebaju ti finiji parametri.

a vidi, ja umem na 2-3 nacina da izostrim, tehnicki nije problem "koliko god", al meni "na oko" sve osim "minimalnog" ostrenja deluje vestacki i previse... gledam fotke "poznatih" i meni su vestacki preostrene ... treba sednem sa nekim 3-4 fotke da nadjem "meru" :D

ono sto mi je mnogo veci problem je kadriranje, ove ostale stvari uglavnom "znam sta bi trebalo" (bolje svetlo, mekse, stabilno.. posle sredjivanje u fotosoku.. ) i teoretski mogu da izvedem, ali za kadar mi fali "knack" :( .. tako da bi mi komentar i na tu stranu (recimo od one fotke, da li je ovaj zadnji krop ok, dal je moglo bolje, sta bi bilo bolje..)

hvala u svakom slucaju
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #22 poslato: Septembar 29, 2017, 12:05:01 pre podne »
da li je ovako bar malo bolje?

Baci pogled šta se dešava oko krošnje drveta.

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #23 poslato: Septembar 29, 2017, 01:13:54 pre podne »
Lepo odmah da uzmeš Lightroom. U lightroomu su ti alati u principu poređani po redosledu upotrebe. Takođe senke vrlo lako ispraviš alatom za lokalnu ispravku, a takođe i belinu zidova na koju je Periša ukazao.
Uopšte ovih dana loše je svetlo, jednostavno je zajebano za fotografisanje.
Ja ne znam kanon, pa drugi mogu reći koji parametri idu za određenu vrstu fotografije.
Kod Lightrooma imaš odličan alat za oštrenje gde oštriš samo ivice a ne sve detalje, kad uvežbaš bude mnogo bolje nego u fotošopu.
Pominješ kadriranje. Pa ako si želeo samo zgradu sa delom stepeništa onda odmah hvataj samo to, ako objektiv ne dopušta, predaleko je, ondak ne snimaj. Odvikni se od kropa, navikavaj se samo na minimalno obrezivanje da popraviš kadar. Znači moraš prići objektu i uraditi odgovarajućim objektivom.
Pokušaj da fotku prvo odrašiš u Lightroom-u, pa je prebaci u PS da doteraš vibrance i saturation, ako treba sa treschold uradi belu i crnu, i ako postavljaš na veb onda u dva korak smanji fotku i oštri po uputstvu. 
Ponavljam, 80% je svetlo, ne mislim na količinu jer to je bespogovorno, već na sadržaj spektra dnevne svetlosti. Ne pamtim kad je dnevno svetlo bilo čisto i prozirno sa svim bojama, skoro.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #24 poslato: Septembar 29, 2017, 05:08:16 posle podne »
@petko, sve sto bi na to mogao da ti odgovim meni samom zvuci kao izgovori a ja izgovore ne je123 tako da cu da iskuliram :D .. nemoguce da je fotosok "losiji alat" od LR-a, lr je ok ali daleko po mogucnostima od ps-a

@cronin, hm, meni to iskreno vise lici na jpg artefakt nego na artefakt ostrenja mada moguce da sam u krivu... savet? ostrim max bez da dobijem ovakve artefakte?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #25 poslato: Septembar 29, 2017, 05:31:27 posle podne »
To je od jake jpeg kompresije...sve zavisi koji stepen kvaliteta oznacis u PS prilikom seJvovanja..
Ja ne praktikujem ispod 10 za fotografije.
Najbolje je raditi sa Tiff-om i to nekompresovanim, ali koliko ce to mesta da zauzima na HD, narocito posle duze prakse cuvanja istih..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #26 poslato: Septembar 29, 2017, 05:55:08 posle podne »
ma ja osim na forum/facebook jpg ne trosim ni u najavi .. psd ili png za cuvanje :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #27 poslato: Septembar 29, 2017, 05:57:48 posle podne »
PSD tek guta resurse na HD...ali dobro, pretpostavljam da neko kao ti u tome ne oskudeva... ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #28 poslato: Septembar 29, 2017, 06:07:58 posle podne »
hahah ma pusti storage je posebna prica, fotke ne uzimaju puno prostora (lako je kad 99% onoga sto skljocnete ne vredi bitova na hardu pa se lako obrise :( ) a i mdisc mediji su postali lako nabavljivi :D

nego da se mi vratimo na ucenje mene kako da bar po nesto od fotki bude uspesno, za sad mi je mnogo vaznije da ono iz aparata izadje "bolje", lako cu fotosok/darkroom i ostale postprocessing alate da iskoristim .. imam cak i kupljene
http://www.smartphotoeditor.com/
http://www.portraitprobody.com/
http://www.landscapepro.pics/
http://www.portraitprofessional.com/

al mi post trenutno nije u fokusu posto mi je prvo bitno da dobijem dobar ulazni fajl, a za to mora savladam mnoooooogo dobro
- kadar
- svetlo
- alat (staklo i telo)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #29 poslato: Septembar 30, 2017, 01:17:45 pre podne »
@petko, sve sto bi na to mogao da ti odgovim meni samom zvuci kao izgovori a ja izgovore ne je123 tako da cu da iskuliram :D .. nemoguce da je fotosok "losiji alat" od LR-a, lr je ok ali daleko po mogucnostima od ps-a

@cronin, hm, meni to iskreno vise lici na jpg artefakt nego na artefakt ostrenja mada moguce da sam u krivu... savet? ostrim max bez da dobijem ovakve artefakte?

Нисмо се разумели. ПС је потпуно нешто друго, млого моћнија, комплетнија, садржајнија, професионалнија, итд алатка - апликација. Ја сам само упутио да је она друга за наше поправке боља. И ако треба нешто што неможе у њој једноставно пребациш се у ПС и дорадиш то.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #30 poslato: Septembar 30, 2017, 09:23:59 pre podne »
@cronin, hm, meni to iskreno vise lici na jpg artefakt nego na artefakt ostrenja mada moguce da sam u krivu... savet? ostrim max bez da dobijem ovakve artefakte?
Ne bi bio takav da nisi koristio loše paramater pri oštrenju.
Ako ne voliš jako oštrenje, mislim da je Vito u toj kategoriji. Analiziraj njegove slike.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #31 poslato: Septembar 30, 2017, 03:17:43 posle podne »
Ako ne voliš jako oštrenje, mislim da je Vito u toj kategoriji. Analiziraj njegove slike.

uhuh, ja da se posvetim samo fotografisanju do kraja zivota tesko da njega mogu dosegnem :D a sto se tice analize gledam ja svaku njegovu detaljno :D

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #32 poslato: Septembar 30, 2017, 03:19:40 posle podne »
dete dobilo neku nagradu u muzeju i posle toga seli da popijemo kafu i sledi ladno u sred beograda konjo na ljutu papricicu posadjenu u zardinjeru .. sad def nisam imao odgovarajuce staklo sa sobom, svetlo je bilo katastrofa, pokusavao da izbegnem cipele gostiju u pozadini, balansirao sas dete u krilu al nekako sam uspeo da napravi par fotki.. (-2 je 100% crop)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #33 poslato: Septembar 30, 2017, 03:51:33 posle podne »
ala je ovo komplikovano sunce ti ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #34 poslato: Septembar 30, 2017, 03:52:58 posle podne »
el vi sad perete ove zidove na fotkama ili ?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #35 poslato: Septembar 30, 2017, 04:05:09 posle podne »
Fino ti je ovo Arhi, pre svega mi se svidja kompozicija u odnosu na ostale tvoje fotke. :thumbsup: :)
Mozes i da se "zapljunes" i u ove dve teme -"Minimalizam" i "Prozori i Vrata" sa njima. ;) :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #36 poslato: Septembar 30, 2017, 04:26:34 posle podne »
hvala desho mada ne mislim da je to dovoljno dobro za te dve teme... (pratim ih ja redovno) .. nago naleteh danas na tu zgradu na putu od muzeja pa mi delovalo zanimljivo da probam :D .. sad bas gledam, mozda bi bilo iskusnije da "operem" te zidove mada ovako deluje prirodnije, sta znam, ako ih operem mogao sam i da ih nacrtam u cad-u :D ... zato priupitah sta je savet za obradu takvih ..

a sto se tice kompozicije, do jaja ako sam ubo, kazu i slepa koka ubode zrno :D .. zato sam i krenuo ja ovu moju experimentalnu temu, najvise da probam malo da naucim oko te kompozicije..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #37 poslato: Septembar 30, 2017, 06:51:22 posle podne »
Ma turi gu bre u "Minimalizam" slobodno ... ja sam tamo nekoliko puta skretao paznju da se ne stavljaju fotke koje nisu za tu temu, a sto ne bih insistirao da se stavi ako je fotka ok. :) Eto, turi koju oces, a sto se kljucanje tice, sto cesce, to bolje. ;D
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #38 poslato: Septembar 30, 2017, 07:55:36 posle podne »
nego ozbiljno, jel bi trebalo oprati ove zidove u fotosoku ili ostaviti ovako?!
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: bogijevi experimenti
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 01, 2017, 05:29:28 posle podne »
Ja bih ostavio tako. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100