Autor Tema: Nikon d5300 ili canon 700d ili canon750d za pocetnika  (Pročitano 6986 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže batakole

  • Junior
  • *
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nikon d5300 ili canon 700d ili canon750d za pocetnika
« poslato: Avgust 28, 2017, 02:09:28 posle podne »
Posle mnogo godina vracam se u svetvfotografije pa bih uzeo jedan od tri aparata iz naslova. Citao sam testove na sajtu i ocito nikon d5300 pravi mnogo kvalitetnije fotografije ali video mod je bolji i laksi za koriscenje na cenonima.
Isto tako citao sam da po difoltu canona ima hladnije boje sa vise plavog i slici- ruzicasta boja koze  sto je neprirodno.
Radim kontrolu kamere na tv i uvek balansiram malo toplije boje sa manje plavo gde koza ima prorodnije boje. Ako ke moguce vasa licna iskustva ako ste koristili neki od tri aparata i preporuku za neki od njih. Hvala svima

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Re: Nikon d5300 ili canon 700d ili canon750d za pocetnika
« Odgovor #1 poslato: Avgust 29, 2017, 12:26:34 pre podne »
Ja ukratko mogu da ti kažem da, ma kako percipirao boju kože (i bilo koji drugi tip boja), ona je na Canonima prosto realnija nego na ostalim brendovima (a pogotovo u odnosu na Nikon) i tu možemo samo tačku da stavimo. Reč "neprirodno" se može nadenuti za svačiji kolorit, pre nego što se dođe do Canonovog.

Problem ove trileme je što Canoni imaju slabije senzore i manji dinamički raspon, zbog čega nije teško zaključiti da bi Nikon imao pristojnu startnu prednost. Dalje, Nikon ne poseduje AA filter na senzoru, što mu donosi i jasnu prednost po pitanju detalja. Drugo, ako se vraćaš svetu fotografije, zašto ti je bitan bolji video na Canonima? Ako nije za pro upotrebu, video na Nikonima će raditi dovoljno dobro za neke amaterske potrebe, uz tu i tamo poneku smicalicu.

U ovoj trilemi, kao (uslovna) prednost Canona se može uzeti pristupačnost sistema kao celine, u kojoj bi ovi aparati bili samo jedan njegov segment, jer su polovni (a moderni) objektivi zaista jeftiniji i više ih ima u opticaju. Druga prednost bi bio kolorit. Međutim, sve to pada u vodu, ako znamo da 700D ima senzor koji je ove godine napunio 9 godina(!), dok 750D ima moderniji, ali i dalje ne u rangu onog koji nudi Nikon D5300.

Racionalno gledano, teško da ćeš tek tako primetiti tu prednost Nikona... testovi generalno i služe da do detalja prikažu razlike među proizvodima, ali se u praksi češće dešava da je nemoguće utvrditi koja je fotka nastala čime, jer su zaista u pitanju nijanse.

U konkretnoj trilemi, ja glasam za Nikon D5300, jer više prašta greške, nudi moderniju tehnologiju senzora i prosto zaslužuje pažnju u odnosu na prepakovane stare proizvode, kakvi su dotični Canoni.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 29, 2017, 12:29:07 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Re: Nikon d5300 ili canon 700d ili canon750d za pocetnika
« Odgovor #2 poslato: Avgust 29, 2017, 01:52:50 pre podne »
...ako znamo da 700D ima senzor koji je ove godine napunio 9 godina(!)


Nešto tu ne štima. Ti si toliko dosledan u testovima da mi je teško da poverujem da ovo pišeš. Godinama se sudi po celom svetu (webu) o generacijama senzora samo po broju Mpix, ali to ne očekujem i ovde.
Samim tim što senzor u 700D ima elemente za fazni AF, ne može biti isti kao prethodna generacija senzora ;)
Verovatno je tehnologija ista ili slična, ali izlazni rezultat nije isti kao na 600D i 7D u video modu i RAW fotografiji, mada to ne mora biti zasluga (samo) senzora.

Složiću se da mi na Canonu boje deluju kako treba, mada se to kod svakog aparata može unapred korigovati po želji i to mnogo detaljnije nego samo balans bele.
Na kratko sam snimao video sa 760D, koji je veoma sličan sa 750D, i nisam primetio neku značajnu razliku u odnosu na 700D (koji koristim preko 3 godine) po pitanju hvaljenog unapređenog auto fokusa. Očekivao sam više.
Sa D5300 nemam iskustva pa ga ne mogu porediti nažalost.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Re: Nikon d5300 ili canon 700d ili canon750d za pocetnika
« Odgovor #3 poslato: Avgust 29, 2017, 10:26:33 pre podne »
Ako u auto star 10 godina ugradiš parking senzore, da li to auto čini novijim?

Ne bih rekao. Da, u pravu si da nije 100%-exact senzor... u pitanju je revizija koja uključuje par faznih ćelija koje se tiču AF-a i ničeg više. Tehnologija, način očitavanja, arhitektura i sve ostalo je potpuno identično i nema govora o bilo kakvom kvalitativnom unapređenju. I kao takvo, staro je 9 godina. Uradio sam set semplova tim aparatom, konstatovao da su promenili FW i oznaku, vratio ga u kutiju i napisao preview, koji se još uvek može naći na sajtu. Ja razumem što si kupio taj aparat i naravno da nije trebalo da kupuješ stariji, kada već kupuješ, ali teško da 700D nudi bilo šta bolje od prve generacije tog senzora. To nije suđenje po broju MP, nego po faktima, a oni su takvi kakvi su. Čak, ubacivanje faznih ćelija je donelo i mrvicu slabije ISO performanse... verovatno usled interferencije koje te ćelije izazivaju u vodovima na senzoru. Ne znam tačan razlog, ali znam da se u nekim momentima oseća i zaostatak u odnosu na prvobitni 18MP CMOS iz 7D.

AF 760D vs 700D? Mora da se šališ... to je bukvalno dupe i oko. I klasičan i LV dual-pixel. Totalno drugi univerzum. Mora se koristiti aparat i to sa više objektiva i u više situacija, da bi se stekao validan utisak. Veruj mi da su razlike po pitanju AF-a baš drastične.

Što se boja tiče... naravno da korekcije ne podrazumevaju samo WB (naprotiv), ali nije istina da se u obradi "sve može srediti". Može samo donekle. Na ovim stranicama smo imali x žučnih rasprava na tu temu, a epilog je da su i najvatreniji pobornici te logike na kraju legli na rudu i priznali da se sa bojama može beskonačno igrati, ali da verodostojni kolorit nije moguće izvući, ako profil određenog aparata u startu ima drugačiji pristup. Preširoka tema za ovu priliku.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Avgust 29, 2017, 10:34:47 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nikon d5300 ili canon 700d ili canon750d za pocetnika
« Odgovor #4 poslato: Avgust 29, 2017, 12:08:44 posle podne »
oko ovog 7d vs 700d...

šta znam, u vreme dok sam imao 7d, fotkao sam jednom sa drugom Perichom jednu istu noćnu scenu u N. Sadu
Ne umem sad sad da objasnim tehničke razloge, ali moj lični utisak je bio da je taj fajl iz 700D bio nekako uverljiviji, dopadljiviji...
Žao mi je sad što nisam sačuvao te fajlove pa će nažalost sve i ostati na tom ličnom utisku.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Re: Nikon d5300 ili canon 700d ili canon750d za pocetnika
« Odgovor #5 poslato: Avgust 29, 2017, 04:18:10 posle podne »
@ Storm
Donekle se slažem, a u nečemu i ne. Ovo dole se odnosi na 600D vs 700D i donekle vs 7D
Kao što sam i napisao gore, verujem da je senzor praktično isti, ali nije isti izlazni rezultat. Ovo se odnosi na video (u raznim picture style) i RAW slike. JPG je dosta drugačiji i to ne bih da komentarišem zbog obrade u procesoru.
Pre 700D sam koristio 600D pune 2 godine. Prvi utisak sa 700D je bio da ima malo više šuma na većem ISO i tu se slažemo. Istovremeno sam primetio da je nivo crne podignut, tj. da je kontrast u tamnim delovima slike manji. Ove dve pojave nisu uvek uočljive u istoj meri. Zavisi od uslova slikanja, ali nisam istraživao tačno koji su to uslovi. Kod 600D je crna bila CRNA, a ovde ima nijansi u mraku. Boje su za nijansu toplije, malo dalje od roze i malo više ka žutoj na licu. Sve to me je malo podsećalo na neki Nikonski stil, iako je to još uvek Canon 99%. Moja neproverena pretpostavka je da upravo taj nivo crne uzrokuje povećani šum. Verovatno su drugačije kalibrisali senzor, podesili ADC ili šta već. Nisam dalje tražio uzroke. Takođe nivo i karakter šuma od ISO 3200 do 12800 nije isti na 600D i 700D. Na 600D prelazak na ISO 6400 i 12800 donosi ozbiljnu degradaciju slike, grub šum i dosta kolornog šuma (čak više i od 500D koga sam imao pre 600D). 700D približno linerano degradira sliku sa povećanjem ISO vrednosti i nema tako nagli skok sa ISO 3200 na 6400 kao kod 600D. Šum je mekši, više zamućen, ali detalji nisu narušeni. Takođe prilikom izvlačenja tamnih delova slike ili ekstremnog povećavanja kontrasta u obradi, na 600D nisam mogao toliko da razvučem RAW da ne popuca, prvo crvena u vidu grubih piksela. Kod 700D daleko više mogu da izvlačim iz RAW-a u obradi i mnogo kasnije krene da puca. Najpre krenu sitni plavi pikseli u crnoj da se javljaju i mnogo manje problema sa kolornim šumom. Za fleksibilnost RAW-a je takođe primetio jedan naš (veoma ozbiljan) član kome sam poslao jednu sliku na obradu i veoma se iznenadio koliko je mogao da tegli klizače i krivu da fajl ne popuca. Tvrdio je da RAW-ove sa 7D koje je ranije obrđivao nije toliko mogao da razvlači. Pri tom, ponoviću čovek odlično zna šta radi i vidi mnogo više nego mnogi ovde uključujući i mene. Treba uzeti u obzir i programe za pregled i obradu slika jer ne radi svaki isto i vrlo je moguće da različito tretiraju RAW od npr. 7D i 700D. Razlika u videu je druga stvar. Na 700D imam utisak da snimak više liči na snimak sa TV/video kamere, dok na 600D više liči na snimak sa web kamere ili mobilnog telefona. Naravno te razlike su vrlo minimalne i često neprimetne, opet zavisi od scene i uslova snimanja. Ta razlika se može primetiti čak i na ponekom YT snimaku gde porede video sa 600D i 700D. Neko to vidi, a neko ne.

Ovo su moja lična zapažanja i neko se može složiti, a neko smatrati da pišem potpune gluposti ;)

Što se tiče video AF-a na 760D, verovatno treba više vremena, ali lične zamerke koje imam na 700D su iste i na 760D nažalost, dok ih nema na 70D. Koliko vidim 760D ima Hybrid CMOS AF III, a ne Dual Pixel kao što si napisao gore, dok 700D ima prvu verziju Hybrid CMOS AF. Klasičan AF nisam probao jer mi u tom momentu nije bio značajan.

Korekciju boja sam naveo zbog nedoumice člana oko toga. Nisam mislio na naknadnu obradu, kao što i piše gore. Slažem se da nekada u naknadnoj obradi jeste jako teško dobiti željeni rezultat ako snimak nije po želji fotografa.

@Argon
To je to o čemu pišem gore. Ima nešto u tome, a šta tačno nisam se trudio da istražujem.

Daleko da je idealan aparat 700D, ali činjenica je da zadovoljava moje potrebe mnogo više nego 600D koji isto smatram odličnim aparatom.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Re: Nikon d5300 ili canon 700d ili canon750d za pocetnika
« Odgovor #6 poslato: Avgust 29, 2017, 04:36:38 posle podne »
AF 760D vs 700D? Mora da se šališ... to je bukvalno dupe i oko. I klasičan i LV dual-pixel. Totalno drugi univerzum. Mora se koristiti aparat i to sa više objektiva i u više situacija, da bi se stekao validan utisak. Veruj mi da su razlike po pitanju AF-a baš drastične.


Da dodam...

Na 700D AF u LV modu za fotografisanje ne radi isto kao AF u video modu sa svim objektivima.
Npr. AF u LV pri fotografisanju sa EF 35 f2 radi očekivano za taj objektiv, dok AF u video modu (bilo kakva podešavanja) radi loše.
       AF u LV pri fotografisanju sa EF 28 f1,8 USM (stari objektiv takođe) radi lošije od nekih drugih USM objektiva, dok AF u video modu radi odlično, skoro kao neki STM objektivi. Odlično prati lica i objekte pri bilo kakvom razumnom kretanju.

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže batakole

  • Junior
  • *
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nikon d5300 ili canon 700d ili canon750d za pocetnika
« Odgovor #7 poslato: Avgust 29, 2017, 09:26:31 posle podne »
Jedno mozda glupo pitanje ali da li moguce na nekoj od ovih kamera prilikom snimanja videa ne koristiti LV MOD vec pratiti sliku kroz trazilo a manuleno zumirati i fokusirati sa prethodno utvrdjenom blendom i shaterom. Tako se radi kod mene na tv pa bih voleo da znam da li je moguce na dslr aparatima

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Re: Nikon d5300 ili canon 700d ili canon750d za pocetnika
« Odgovor #8 poslato: Avgust 29, 2017, 10:23:59 posle podne »
U samom nazivu (D)SLR, stoji tužna istina za tvoje želje  :'(
U posebnim slučajevima koristim ovo i radi odlično:
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže wlada71

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nikon d5300 ili canon 700d ili canon750d za pocetnika
« Odgovor #9 poslato: Avgust 29, 2017, 10:31:59 posle podne »
Pozdrav,hteo bih da i ja kažem svoje skromno mišljenje a pogotovo je skromno u odnosu na ostale komentatore koji su majstori svog zanata a ja sam samo skromni posmatrač.E sad,ova tema me nekako lično pogodila ne zbog afiniteta prema nekom od pomenutih nego baš zbog samog pitanja.Ne naginjem ni prema jednom proizvođaču u bilo kojoj sferi života,šta mi je tog momenta ok to uzmem i plivam dalje.Sreća nisam još nikad napravio kardinalnu gršku  :)
Povratak na temu,i sam sam imao sličnu tj istu dilemu oko pomenuta dva aparata.Ukazala mi se prilika da oba uzmem u ruke i probam ih,izabrao sam canon bez obzira na sve prethodno isčitane i pregledane testove.Jednostavno mi je bolje legao,meni mi je bio bliskiji i nekako kao u VW kad sednete kao već viđeno sve nekako jednostavno pros klik i tamo sam gde hoću.Znao sam priču o senzoru + i - kod jednog i drugog ali me to nije pokolebalo i ne kajem se ni dan danas.Neko ko se dvoumi između te klase i ko uopšte pita za takav savet,tom dinamički opseg AA filter iso i haso neznače ama baš ništa niti će to primetiti na fotografijiBez uvrede Batakole.Po meni,ako imaš mogućnosti da ih oba pogledaš tako ćeš najlakše odlučiti.Puno informacija i testova slude ljude.
Izvinjavam se na dužem postu,ali morao sam da kažem  :(

Van mreže batakole

  • Junior
  • *
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: Nikon d5300 ili canon 700d ili canon750d za pocetnika
« Odgovor #10 poslato: Avgust 30, 2017, 08:19:24 pre podne »
Nema uvrede drago mi je jer mi je najvaznije iskustvo korisnika , svestan sam da testovi nisu uvek merilo zadovoljstva korisnika vec i lakoca koriscenja . U igru mi je usao i polovni canon 70d koji se moze nabaviti po ceni nizoj nego nov canon 760d a moj kolega je odusevljen sa tim aparatom. Cudno je da na testovima i dalje nikon d5300 je bolje ocenjen jer ima vise detalja u slici veci dinamicki raspon vecu upoterbljivu iso osetljivost. To bi znacilo da bi lakse peglao greske kod snimanja narocito na pocetku dok ucim. A kod 70d mi je privlacan video mod jer mi on znaci skoro isto kao i fotografija. Posto je u igru usao i polovan 70d sta mislite da treba da pazim prilikom probe kako da proverim broj okidanja  eventualno mrtve ili zaglavljene piksele na senzoru i slicno. Koliko je bitno opste stanje izgled tastera i guma . Video sam da se 70d kao nikon d7100 dosta koriste kao svadbarski i slicno i mogu da budu bas istroseni. Hvala

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Re: Nikon d5300 ili canon 700d ili canon750d za pocetnika
« Odgovor #11 poslato: Avgust 31, 2017, 10:02:46 posle podne »
Boje ovise o CFA. Mislim da svi kupuju od Fujia osim Canona. No i tu ima igrarija.

Inače pogledajte prve Canon patente za CMOS, pa pogledajte Nikon patente za CMOS. Isti ljudi u pravilu. Zašto? Canon je išao u suradnju sa Mitsubishi keiretsu. Nikon je dio tog keiretsua.

Inače postoji puno tu kupnji i licenciranja tehnologija. Čak jedan veliki i svemoćni, barem što se senzora tiče, Sony je licencirao dual-gain od Aptine. To imaju recimo Nikon D500, D7500, sada D850. To su sve Sony senzori sa tom tehnologijom.

Jedna karakteristika Canon i Toshiba senzora je recimo nešto niži read noise. U pravilu to Nikon nije postizao sa svojima, još manje Sony.