Autor Tema: U brdima više mora  (Pročitano 4214 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
U brdima više mora
« poslato: Jun 05, 2017, 01:09:00 posle podne »
Bit cu slobodan uzurpirati malo prostora i vremena. Na prvoj fotografiji, koju cu postaviti, nisam se umio snaci kako da napravim da nema velikog kontrasta izmedju brda u prvom planu i pozadine. Uvijek mi je to brdo u aparatu bilo pretamno. Tek sam ga uspio u obradi posvijetliti.
Moze li me neko uputiti gdje grijesim?
Hvala unaprijed.

p.s ove druge fotke nisu nešto ali mogu posluziti nekom ko inspiracija :)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: U brdima više mora
« Odgovor #1 poslato: Jun 05, 2017, 10:36:12 posle podne »
Na prvoj fotografiji, koju cu postaviti, nisam se umio snaci kako da napravim da nema velikog kontrasta izmedju brda u prvom planu i pozadine. Uvijek mi je to brdo u aparatu bilo pretamno. Tek sam ga uspio u obradi posvijetliti.
Moze li me neko uputiti gdje grijesim?

Prvo i osnovno, biraj pogodno doba dana za fotografisanje. Jutro ili suton. Sto si blize podnevnom suncu, jace su senke, kontrasti...
Dobar plan i priprema je vec 90% fotografije.
Senzor aparata nije ljudsko oko, otud i tolike polemike oko aparata i njihovih mogucnosti po pitanju dinamike ("dynamice range").
"Bracketing" je veoma mocna alatka modernih kamera i ne treba je izbegavati u situacijama gde je velika razlika u kontrastu.
Da ne idem sad u "sitna jaja" i pocinjem pricu o filterima, sta se moze i kako.

Koliko primecujem na "prvoj" fotografiji, nisi imao samo problem s tamnim partijama, vec i svetlim. Ovako na prvu, rekao bi da je nebo "pregorelo" sto ti nece ni jedan PS popraviti.
Tamni delovi se jos daju(ne uvek) posvetliti, ali pregoreli...odmah u kantu :)

Neki moj mini savet ti je, ako nije velika razlika izmedju tamne i svetle partije, da meris svetlo na tamnijem delu pa odradis korekciju blende u minus 1/3 do celih 1.
Kod velikih razlika u svetlu, bracketing je bolja solucija.
Ah da...obavezno slikati u RAW formatu. ;)

Za kraj...ovo su ti saveti za situacije "na terenu". Kasnije u obradi, posao je laksi ako je "RAW" kako treba.

Pozdrav.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: U brdima više mora
« Odgovor #2 poslato: Jun 06, 2017, 04:45:13 posle podne »
Bole, hvala na komentaru i savjetima. Pošto moj aparat ne podrzava RAW format, mislim da cu sledeci put vise obratiti paznju na mjerenje svjetla.

Pozdrav

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: U brdima više mora
« Odgovor #3 poslato: Jun 06, 2017, 11:07:40 posle podne »
... moj aparat ne podrzava RAW format, mislim da cu sledeci put vise obratiti paznju na mjerenje svjetla.


Podržava ako instaliraš CHDK  http://chdk.wikia.com/wiki/SX240
A dotle breketing, kao što Bole predlaže.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: U brdima više mora
« Odgovor #4 poslato: Jun 07, 2017, 02:37:13 posle podne »
pericha, za CHDK nisam znao. Hvala.