Autor Tema: Flickr... nove zanimljivosti iza ugla  (Pročitano 5092 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Flickr... nove zanimljivosti iza ugla
« poslato: April 02, 2016, 01:05:46 posle podne »
Ovo počinje da umara... bar mene.

Taman se navikneš na jedan servis, umesto njega dođe drugi. Taman se navikneš na taj drugi, oni ga promene iz korena. Stalno neki novi uslovi, stalno neke nove moždane gimnastike...

I tako sam ja došao do toga da flickr praktično i ne koristim. Jednostavno, ne smatram ga upotrebljivim na način kakav je nekad bio, a pritom im se odavno više ne može verovati. Nakon poslednjeg saltoa iz ove fotografske lože, ostavio sam crveno upozorenje na forumu, koje i danas vidimo gore, da se za svako kačenje fotografija koristi forumski server. Kako stoje stvari, nadživeće sve moguće, čuvene i manje čuvene servise za plasiranje fotografija, jer su to ljudi bez vizije, gladni novca i bez osećaja za poslovnost.

Mislim, oduvek je bilo tako... mene samo fascinira zašto se toliko ljudi totalno nekritički zalepi za neku pogodnost, koja je sasvim izvesno ograničenog trajanja. U celoj toj zbrci je pitanje samo koliko će šta potrajati. Da kraj dolazi, to je sasvim izvesno. Zato kažem... nije mi jasno zašto je (na planetarnom nivou) kažnjavanje onih koji iznevere ogromnu korisničku bazu, toliko retka pojava? Ono, nije Flickr jedini koji svakih par godina preživljava neke trzavice, previranja itd, ali ipak - setimo se Photobucketa - i pored najusranije poslovne politike, koja je podrazumevala brisanje sadržaja, upucavanje linkova bez očiglednog razloga i razne druge gluposti i zabrane, retardirane pouzdanosti i tako to, ljudi su ipak masovno punili taj glupi Photobucket. Kao i još gomilu drugih.

Mislim da bi neki psiholog mogao da pojasni tu vrstu mazohizma...  >:D

Stalker?  ;D


Elem, evo linka:

Flickr may be up for sale as Yahoo Board of Directors looks to shed web properties

I naravno, sad zainteresovani mogu samo da grickaju nokte da li će Flickr preuzeti neko ko ima nameru da nastavi taj biznis ili neko ko će ga inicijalno "integrisati" u neki svoj (sličan) servis i nakon nekog vremena zatući. Ova druga varijanta je (iz mog, pesimističnog ugla) po meni verovatnija. Ali ok, da ne mračim previše. Ovaj post je čak i optimistično napisan.  ;D

Pozdrav
« Poslednja izmena: April 02, 2016, 01:13:48 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Flickr... nove zanimljivosti iza ugla
« Odgovor #1 poslato: April 02, 2016, 03:24:40 posle podne »
Kupit ce ih Google a onda ce lagano da stavi na sve fotke RF licence :D

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Flickr... nove zanimljivosti iza ugla
« Odgovor #2 poslato: April 02, 2016, 04:20:47 posle podne »
Izvol'te? ;D

Nema tu nekog dubokog objašnjenja. Posredi je jednostavno ustaljena matrica ponašanja. Kao što dete usvaja matricu ponašanja od roditelja (laički i ukratko rečeno, socijalnu matricu od oca, emotivnu od majke, mada je to jednačina sa mnogo nesigurnosti), tako i većina ljudi usvaja matricu ponašanja od većine drugih ljudi, iz mnogo razloga, od kojih je jedan od najvažnijih tendencija ka neizdvajanju od mase, želja za uklapanjem, pripadanjem...koja se manifestuje u najrazličitijim oblicima, od flickra do molera sa brčićima, i najčešće rezultuje katastrofom-koja se manifestuje u raznim oblicima, od psihičkih poremećaja ličnosti, preko svetskih ratova, do, u ovom slučaju, verovatnim gubitkom flickrovanih fotografija. ;D Uz, naravno, (ne)razmišljanje u stilu "ako toliko ljudi to koristi, mora da je dobro/ko sam ja da pametujem"...

Koliko god lično ne cenio Skota Peka, poznatog po knjizi "Put kojim se ređe ide"(i u potpunosti se slažem sa sprdnjom "Put kojim sere đe ide") navešću primer koji je on naveo u knjizi: naime, pokušao je da primeni moć tzv. pozitivne vizuelizacije srećnog ishoda (koja može da pričini veliku, čak i goru štetu nego njeno neprimenjivanje) kod pacijenata u terminalnom stadijumu kancera. Oni su listom, iako nisu imali šta da izgube, odbili da pokušaju primenu iste, uz komentare u smislu "ne može se stari pas naučiti novim trikovima". Dakle, ako ljudi biraju inerciju umesto šanse da prežive, šta očekivati od njihovog odnosa prema servisima za postavljanje fotografija?
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Flickr... nove zanimljivosti iza ugla
« Odgovor #3 poslato: April 02, 2016, 04:49:29 posle podne »
Vreme ce pokazati kako ce se zavrsiti ova prica. Nije tesko spaliti nalog, pokupiti fotografije i dici sidro. Problem je pronaci drugi i bolji.

Kada kazem bolji, onda mislim na servis koji ce okupiti ovako dobre fotografe sirom sveta, motivisati ih da bas oni kace kod njih, i napraviti sistem filtriranja onako kako korisnik zeli.
Ja jesam flickr ovisnik, zato sto uspevam da na dnevnom nivou vidim desetine vrhunski dobrih fotografija, i meni je to dosta. Uz jutarnju kafu, prvo prelistam flickr pa rumor sajtove... pa onda ostalo iz photo sveta. Jbg, navika...

Sa 500pix nikad nisam uspeo da se slozim,... sto opet svedoci kako je ovo pipava stvar bazirana na navikama korisnika i njihovim ocekivanjima. Instagram i Fb su nesto drugo, i ne pogadjaju moje potrebe ni u 1%.

Dzaba dobar foto servis ako ne okuplja dobre fotografe. Flickr je takav kakav jeste, ima i mana i prednosti, ali ja za bolji ne znam. Ako neko zna, neka mi kaze.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Flickr... nove zanimljivosti iza ugla
« Odgovor #4 poslato: April 02, 2016, 07:12:32 posle podne »
Dzaba dobar foto servis ako ne okuplja dobre fotografe. Flickr je takav kakav jeste, ima i mana i prednosti, ali ja za bolji ne znam. Ako neko zna, neka mi kaze.

naslonicu se na tvoj quote iako je mozda vise odgovor na stalkerov i stormov tekst ... sta je fora, osnovni problem nisu te firme, nego VI FOTOGRAFI ... 99% vas su razmazena derista koja bi da da imaju sex a da im ne udje .. ne ide to tako jbg .. ne pricam napamet, 2005-2006 godine smo 2 godine razgovarali sa preko 3000 fotografa iz exyu, bugarska, madjarska, grcka, austrija, nemacka, uk i usa ... ceo tim od 20 ljudi je radio istrazivanje, hteli smo da ulozimo ogromne pare i ogromno vreme da odradimo novi sajt (novi tada) namenjen bas fotografima ... zakljucak, jedini nacin je da uradis sta ti hoces, da skroz ignorises sta ko oce i sta nece, pa ako im se svidi svidi .. ponasate se bre ko zene, uglavnom znate sta necete i veze nemate sta hocete, a i 4-5 stvari koje mozete da definisete da hocete su kontradiktorne same sa sobom...

tehnicki je to prevazidjen problem, nema nista vezano za bilo koji foto sajt tehnicki da ima neresiv problem.... al zelje i cestitke koje bi fotografi zeleli ... hahahah .. ja sam molio gazdu da objavimo javno rezultate tog istrazivanja no on je na kraju uspeo to nekom da proda da vrati ulozene pare tako da ce ostati tajna .. ali ono normalan covek ne moze da svati da neko moze da izgovori :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Flickr... nove zanimljivosti iza ugla
« Odgovor #5 poslato: April 02, 2016, 08:45:02 posle podne »
Treba znati postaviti i prava pitanja, a dozvolices da programeri prilicno ne razumeju tamo neke skljocadzije, pa im je po difoltu 99% ekstremno glupo. Imam ja drugara, koji jos uvek i godinama prica okolo za njega... do jaja anegdotu: Idemo nas dvojica, i on stane da uslika most! I onda se uhvati za stomak, i odvali od smeha. :)

Nije samo fotografija posebna, vec bilo koja druga oblast. Ne moze programer da napravi valjan knjigovodstveni program a da ne razume tu oblast. Pogledaj samo sajtove drzavnih institucija sa nekim online obrascima za popunjavanje. Dakle, apsolutno i potpuno odsustvo razumevanja materije i vrhunac neinventivnosti. Cinjenica je da tu negde obitava neki kurslus, i da su donekle krivi i oni koji im masu rukama... ali ipak mislim da najveci kurslus nastaje onda kad se tu umesa onaj koji kaze: Ovo treba da donosi pare! I on onda kaze... ovo, nece da moze... i onda krene slajfovanje u mestu.
Flickr kosta! Kacio sam link, onog lika kome upload na flickr verovatno radi 24/7/30/365.
Lik ima d800 i desetine hiljada fotki u full res. To kosta... to su resursi. Dodje tamo neki indus, i pita: Ko je bre ovaj pajvan, koji mi je pojeo 5 terabajta prostora? Kakve bre fotografije? Sta je bre ovo? Koliko smo mi u gubitku danas?


A generalno, flickr je jednostavan. Okaci sliku, poredjaj intuitivno, ne diraj originalni fajl, ne ostri dodatno, ne kompresuj... ostavi da moze da se linkuje, i daj korisniku pravo da sam filtrira sadrzaj, i da gleda ono sto ga zanima. Jos par detalja, i to je to. Kako su forumi namincani?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Flickr... nove zanimljivosti iza ugla
« Odgovor #6 poslato: April 02, 2016, 09:57:36 posle podne »
Treba znati postaviti i prava pitanja, a dozvolices da programeri prilicno ne razumeju tamo neke skljocadzije, pa im je po difoltu 99% ekstremno glupo.

zato to istrazivanje nisu radili programeri, programeri ga nisu cak ni organizovali niti platili, radili su ga komercijalisti, studenti sa primenje umetnosti... covek koji je sve organizovao je slikar (diplomirao slikarstvo i grncariju ili kako se to vec zove, modelovanje u glini pa pecenje iste..)... nijedan programer nije ucestvovao u toj fazi projekta :D, a "pitanja" su osmislili 1 slikar (gazda), 1 arhitekta i 3 profesionalna fotografa (jedan u svojim osamdesetim godinama tada, danas rahmetli, jedan u nepoznatim godinama, crnogorac koji je slikao tita, jedan od glavnih titovih fotografa, i jedan mladji, malo stariji od mene (tad je imao oko 45), koji zivi od stoka u parizu tada vec vise od decenije... i lazar dzamic, on je neko mudo u tom umetnickom svetu, ne znam sta je "tacno" al ga svi znaju u tom svetu (danas radi za google ako sam u toku)..  mi programatori volimo da nam se kaze sta da napravimo i mi napravimo, niti bi nama dosla ideja da to pravimo niti bi imali ideju da pitamo fotografe, napravili bi sta ocemo pa ako im se svidja svidja (kao sto su i napravljeni vecina postojecih sistema) ... ja sam bio cto te firme i jedino sto sam ja imao sa tim je sto sam citao reporte i vristao od smeha
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Flickr... nove zanimljivosti iza ugla
« Odgovor #7 poslato: April 03, 2016, 09:20:55 pre podne »
Nisu bas svi ljudi jaki na recima u smislu da umeju pravilno formulisati ono sto im je u glavi. Druga stvar, to sto je neko ima 80 godina ili je bio Titov fotograf, meni je aposlutni minus, odnosno promasaj u startu.
To ti je isto kao kada bi guvernera narodne banke ili ministra finansija pozvao da ti bude savetnik u stvaranju programa za knjigovodstvo. Blage oni veze nemaju ni kako se knjizi nalog, a jos manje kako da sugerisu intuitivnost u interfejsu takvog programa.

Da se sad ponavlja situacija, da li bi pozvao Storma za savetnika ili Peterneka... primera radi? Ne omalovazavam Petereneka, ali sam duboko uveren da on nije svestan 90% zackoljica koje cekaju u zasedi, kao sto nije ni upucen u navike fotografa na internetu.

Stvaranje takvog projekta je dvosmeran proces, i mora mnogo toga da se potrefi. Sa druge strane, programer mora ipak imati osnovno znanje o projektu u kojem ucestvuje, i da aktivno ucestvuje, kanalise i usmerava odredjene ideje.

Kako da ti objasnim... kao kad ministar dodje i kaze: -''E treba nam ona metalna ruka koja prenosi....'' a glavni izvrsilac sidje medju svoje ljude i prevede: ''E, onaj hoce bager''.
« Poslednja izmena: April 03, 2016, 09:22:11 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Flickr... nove zanimljivosti iza ugla
« Odgovor #8 poslato: April 03, 2016, 09:40:29 pre podne »
Da se sad ponavlja situacija, da li bi pozvao Storma za savetnika ili Peterneka... primera radi? Ne omalovazavam Petereneka, ali sam duboko uveren da on nije svestan 90% zackoljica koje cekaju u zasedi, kao sto nije ni upucen u navike fotografa na internetu.

nisam ih ja birao, da sam ja odlucivao opet bi nasao nekog kao sto je lazar da napravi tu odluku ko ce i kako da napravi "upitnik" ... glavni upitnik su pravili lazar i taj slikar, fotografi su bili deo tima, deo te glavne ideje i trebali su da ucestvuju u projektu sa po vise hiljada fotki te su se naravno pitali za sve ali nisu odlucivali nista (finalnu odluku imao slikar)....

inace, znam za jedan projekat koji evo vec 3 godine jedan fotograf pokusava da izvede, nisam zeleo da slusam detalje ali znam da je pricao sa desetinama fotografa ovde i u svetu (sportska fotografija je u pitanju) i na kraju ih oterao sve u .!. i samo finansira da se uradi projekat po njegovim i samo njegovim zeljama pa "ako uspe uspe" jer nije mogao da nadje "2 normalna koja umeju da kazu sta oce" ... ja ga opet znam kao neko ko je odbio da bude deo toga posle tri ipo minuta izlaganja "sta bi on da napravi", delovalo mi je suvise poznato :D :D :D


Sa druge strane, programer mora ipak imati osnovno znanje o projektu u kojem ucestvuje, i da aktivno ucestvuje, kanalise i usmerava odredjene ideje.

ma jok, to su vec price koje nemaju veze sa realnoscu ... ja sam pravio jedan od najjacih sistema za kontrolu procesa o kom ne znam nista, napravio sam sistem na kom pociva ceo engleski zdravstveni sistem a o zdravrstvu ne znam nista i tako dalje i tako dalje .. taj ko zna ti kaze sta oce, ti mu to napravis, nema tu filozofije nikakve i nikakvih "metalnih ruku" nepismenih seljana iz cacka .. i za ove fotografske price nikad problem nije bio u razumevanju, problem je bio u stavu i aroganciji... ocu prodam fotku ali za svaku fotku ocu napisem gde ce se koristi kako ce se koristi dal sme se kropuje, dal sme se modifikuje, koliko % moze se modifikuje ... i ocu da je prodam njima desetorici ali da svako misli da je samo on dobio ali ne smeju da je koriste na istom medijumu i na isti nacin, i ako moze svako od njih da mi da po milion evra .. ma bre .. najjaci su oni sto su hteli da im se plati svaki pogled na njihovu sliku i da automatski sto su postavili sliku niko ne moze takvu scenu i takav motiv da fotografise ... bre svi misle da su boga za muda uvatili i da se svet oko njih okrece :( ... naravno da postoji mnogo normalnih skromnih ljudi ali oni nisu dovoljno "bitni" da bi bili znacajni za veliki sistem jer ako na velikom sistemu nemas one jedigo*nice, te koje ti prelistas ujutro kad se probudis uz kaficu, ni ovi mali nece dodju da postave fotke ... evo ovde covek molio da se kace fotke na forum, stavio crveni zahtev alo raja fotke na forum i opet fliker, 500px i ostale linkovane slike... a sto je 500px bolji od pcfoto osim sto je globalni? ima te jedigo*nice koje svi gledaju i onda svi trce da budu tamo jbg .. a te jedigo*nice su uglavnom privukli tako sto su im calnuli pare, nisu oni dosli zato sto ovaj ili onaj "napravio sistem koji im odgovara" jer tim go***rima nista ne odgovara...
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Flickr... nove zanimljivosti iza ugla
« Odgovor #9 poslato: April 03, 2016, 10:16:26 pre podne »
Pa tu se vracamo na ono sto gore napisah u delu sa Indusom. Dakle, nije problem napraviti sajt... nego napraviti sistem koji skuplja pare i raspodeljuje ih. To nema veze sa fotografijom. Cist biznis... meni je to isto kao i prodaja amortizera.

Ja flickr nalog nemam zbog zarade, vec zato da na jednom mestu imam organizovane neke svoje radove i mogucnost pristupa  tudjim galerijama.

Forum insistira na kacenju direkt ovde, bas zbog ovakvih situacija. Ako sutra Flickr postane  deo googleta , i oni kazu... aj cao zdravo, pokupicemo korisnike i integrisati ih u ''google photo tamo nesto'', ostace gomila supljih tema bez fotografija.

A forumi i foto servisi imaju drugacije namene.
« Poslednja izmena: April 03, 2016, 10:32:39 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Flickr... nove zanimljivosti iza ugla
« Odgovor #10 poslato: April 03, 2016, 02:05:55 posle podne »
Лепо је што постоји место где можеш да поставиш фотографије, гледаш туђе и учиш. Али чудио сам се, и чудим се да неко плаћа сервере и простор да би хобисти качили фотографије. Не чуди да google полако преузима све. Прво су из четири колоне заузели простор интернета а сада све то обједињавају.
Тешко је направити нешто а да сви корисници у потпуности то прихвате као најбоље решење. Да се нама форумашима дозволи да сачинимо правила овог форума, исти никада не би заживео. Једноставно власник одредио Статут, па нек изволи ко воли.
Тако ће бити и са нашим простором на који остављамо фотографије.
А што се тиче ставова фотографа. Сасвим нормално да се они дијеметрално разликују код фотографа који живи од фотографије и хобисте. То су два потпуно одвојена света.
А Зорану нешто у прилог. Када сам куповао монитор професионалног фотографа питам за савет, вели, ма сваки лг ти је добар, имаш их јефтине. А када сам питао мајстора фотографије који има 70 година, добио сам јасно објашњење. Најефтиније могу да прођем са 400 евра да имам нешто што чита простор sRGB, па до неколико хиљада евра ако хоћу читање  других колор простора, хардверску калибрацију, итд. Фотограф млад, између 30. и 40.-сете, мајстор стар, дупло скоро. Није ово због тога што имам годиница, него због тога какав чича растеш Зоране. Бићеш опасан чича, тад су на.ебали млади фотографи.


Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Flickr... nove zanimljivosti iza ugla
« Odgovor #11 poslato: April 03, 2016, 10:49:37 posle podne »
@kiza, pa da ali ideja je bila da se napravi nesto gde ce ONI da zarade pare i da svi imaju neku korist .. no ne vredi ici u detalje, mozda kad se vidimo u 4 oka, nda ovo ono .. ali prica je takva da ti se zgade ljudi do kraja sveta

@petko, ma niko nije tu uzimao hobiste u obzir, nijedan covek koji je kontaktiran tu nije imao ispod 5 godina zivota od fotografije.... to sto neko ima pare da kupi dobru masinu (eto npr ja) ne znaci da moze da napravi dobru fotku (eto npr ja) i to je ok, isto tako neko ko ume i moze da napravi dobru fotku ne mora da znaci da zeli/hoce da je podeli sa drugima jasno je da su stavovi razliciti, ali kao neko ko je pomagao oko statisticke analize sve te ogromne kolicine podataka mogu da ti kazem da ima jedna stvar koja se statisticki izdvaja iz gomile, a to je samozivost i arogancija :(

a kiza je vec opasan cica samo nije toga jos uvek svestan :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu