Autor Tema: Makro leća vs dioptrijski filteri?  (Pročitano 5480 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Stein

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Makro leća vs dioptrijski filteri?
« poslato: Februar 07, 2016, 07:13:11 pre podne »
Pokušavam da zaokružim "paket" pa razmišljam o opciji da kupim set dioptrijskih filtera (sočiva) i nametnulo mi se pitanje (ako neko zna) koji je ekvivalent "dioptrije" makro sočiva koje ide uz tzv "Wide Angle Lens" (dvodelni nastavak na navoj, ispred objektiva). U konkretnom slučaju, imam taj širokougaoni dodatak sa faktorom 0.45X, a kada se razdvoji, prsten koji ostaje na objektivu je makro leća i ista ima neku dioptriju, ali pojma nemam koju niti sam uspeo da skapiram koja bi to dioptrija mogla da bude.
U setu gorespomenutih dioptrijskih sočiva nalaze se četiri dioptrijska filtera sa +1, +2, +4 i +10D i znam da to nije rešenje koje može da parira kvalitetom kvalitetnom makro objektivu ali sam za jedan duži period vremena finansijski "osakaćen" i ne mogu da potrošim 300 ili 500€ da kupim takav objektiv. Cena za takav set leća je zaista smešna, trenutačno kreće od nekih 8,26€ u Nemačkoj (ebay) pa mi je sve jasno što se kvaliteta tiče :)
Ni ovaj širokougaoni nastavak nije bogzna šta, ali to mi je što mi je. Ima na KP jedan veoma dobar Sigma 10-20mm objektiv praktično skoro u pola cene novog ali je čak i tako (270€) za moj budžet nedostižno, pa ću do daljnjeg morati da volim ono što imam.

Svaka pomoć je dobrodošla, unapred hvala.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Makro leća vs dioptrijski filteri?
« Odgovor #1 poslato: Februar 07, 2016, 05:15:41 posle podne »


Po ovoj formuli, za 0.45 wide angle adapter ispada da je D=-2,2.

Za svaku dipotriju imamo po 25% uvećanje (odnosnu umanjenje). To znači da su za -2 dioptrije predmeti 50% manji i da bi trebalo duplo više stvari da ti stane u kadar.
Taj 0.45x adapter  od 18-55mm praktično pravi  8-25mm objektiv.
« Poslednja izmena: Februar 07, 2016, 05:21:11 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Stein

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro leća vs dioptrijski filteri?
« Odgovor #2 poslato: Februar 08, 2016, 06:42:00 pre podne »
Hvala na razjašnjenju :)
Moja se supruga bavi optikom/optometrijom pa smo imali temu za razgovor gde nije bilo najpametnijeg :)

Kvaka u priči je da EXIF informacija sadrži onu informaciju koju dobije od objektiva ali se dodavanjem adapter leće ne konstatuje promena/deformacija pa je ne mogu na taj način očitati. Tu pomaže matematika pešaka. Za svaki slučaj ćemo leću/leće staviti na aparat za ustanovljavanje dioptrije pa izmeriti... Živo me zanima rezultat objektivnog merenja.
 

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro leća vs dioptrijski filteri?
« Odgovor #3 poslato: Februar 08, 2016, 08:11:15 pre podne »
Taj wide angle lens je prilicno loseg kvaliteta. Jeste da dobijes veoma sirok ugao, ali je izlazni kvalitet dosta los. Dosta gubi na ostrini.
A kad skines njega, onaj makro dodatak sto ostane i nije tako ni los. Daje prilicno dobre rezultate.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Makro leća vs dioptrijski filteri?
« Odgovor #4 poslato: Februar 08, 2016, 02:21:08 posle podne »
Axaaa, ti pitade samo za onaj close-up filter, a ja pisah za wide adapter.
Close-up bi trebalo da je pozitivan nešto tipa 2-4 dioptrije?
« Poslednja izmena: Februar 08, 2016, 02:22:23 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Stein

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro leća vs dioptrijski filteri?
« Odgovor #5 poslato: Februar 08, 2016, 08:51:45 posle podne »
Bila mi draga ljubazna pa izmerila makro leću (deo wide ekstendera) i mereno dioptrimetrom, +13 dioptrija. Na žalost, ima i mali cilindar što znači izobličenje u idealno sferičnom obliku što opet znači neizbežne aberacije u određenim situacijama. Sa +13 nema više potrebe razmišljati o dioptriskim dodacima pošto isti uglavnom idu do +10 a video sam i +20 ali em što su retki, em mi ne ulivaju mnogo poverenja. Jednog dana biće i neko dedicated makro sočivo/objektiv a i neki baš-baš wide (10-20mm ili šta slično)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Makro leća vs dioptrijski filteri?
« Odgovor #6 poslato: Februar 09, 2016, 09:48:29 pre podne »
To je baš dosta. Što je veća dipotrija smanjuje se radna distanca.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Stein

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro leća vs dioptrijski filteri?
« Odgovor #7 poslato: Februar 09, 2016, 04:12:47 posle podne »
To mi ne smeta, ne bojim se ni buba a ni cveća. Štaviše, nije me strah ni insekata koji mogu da budu potencijalno opasni (zolje, pčele i sl), veći je problem dubinska oštrina... Čuo sam da postoji softver kojim se mogu višestruke ekspozicije (mislim na ekspozicije u nizu, ne jedna preko druge - nisam ni siguran da to mogu sa svojim aparatom) u tzv "layerima" naslagati jedna preko druge pa uz malo pažnje i truda (pretpostavljam i sreće) izvući jedna konačna slika gde se može da kažem, "ispeglati" zamućenje iliti dobiti slika gde se umanjuje problem sa zamućenim delovima u delu gde se fokusira... (?)

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro leća vs dioptrijski filteri?
« Odgovor #8 poslato: Februar 09, 2016, 06:01:38 posle podne »
Devil je pisao o focus stackingu. Tj, ima bas fino objasnjeno sta i kako... Potrazi tu negdje na forumu.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Makro leća vs dioptrijski filteri?
« Odgovor #9 poslato: Februar 09, 2016, 09:02:22 posle podne »
http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/fotografske-tehnike/focus-stacking-uputstvo/

Prošlo je dosta godina od tada, tako da treba proveriti kakvo je stanje.
« Poslednja izmena: Februar 09, 2016, 09:03:32 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Stein

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro leća vs dioptrijski filteri?
« Odgovor #10 poslato: Februar 09, 2016, 09:28:54 posle podne »
Tema je odlična, CombineZP je još uvek dostupan, ali na novoj adresi http://combinezp.software.informer.com/
Kad nađem vremena, poigraću se :)

Van mreže Stein

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Makro leća vs dioptrijski filteri?
« Odgovor #11 poslato: Mart 10, 2016, 11:28:23 pre podne »
Napravio sam prvi iskorak ka boljim makro slikama, kupio Tamron 90mm F2.8 makro objektiv. Malo me zeznula carina (+76€) ali je objektiv toliko dobar da ne mogu da opišem. (i bolje bi mu bilo jer me na kraju više koštao nego fotoaparat sa kit objektivom) U odnosu na ovaj makro objektiv (1:1) drugi Tamron koji imam (70-300mm macro 1:2) nije loš, ali je primetno da naprosto ne može da se direktno poredi u domenu makro fotografije a ona priča sa dodatnom lećom definitivno nije u trci. Sad samo treba slikati :)