Autor Tema: Priprema fotografija za stampu u publikacijama (offset)  (Pročitano 6994 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Priprema fotografija za stampu u publikacijama (offset)
« poslato: Decembar 13, 2015, 12:59:23 pre podne »
Otvaram ovu temu, jer, kao sto sam pomenuo u jednoj drugoj imam problema sa offset stampom mojih fotografija.
Naime, desilo se da sam radio publikaciju koju je stampala jedna velika stamparija, a sve su fotografije ispale sa previse kontrasta i ubijenim detaljima, dok sam video jednu svoju drugu fotografiju takodje offset odstampanu, kod druge stamparije, koja je onako kako sam je sam i zamislio (obradio).

Nije mi jasno da li ja gresim nesto u pripremi ili stamparija odradi los posao . . .

Naravno, ni skener mi nije najbolji, ali je dovoljno da vidite o cemu pricam. Ova diskoloracija je malo peuvelicana od strane skenera.

Evo primera:
« Poslednja izmena: Decembar 13, 2015, 01:03:35 pre podne od strane Fibonacci »
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Priprema fotografija za stampu u publikacijama (offset)
« Odgovor #1 poslato: Decembar 13, 2015, 01:35:53 pre podne »
Veoma kompleksna stvar, moze da ima mali milion razloga. Kalibrisan monitor? Jesi li obradjivao fotke u sRGB-u?
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Priprema fotografija za stampu u publikacijama (offset)
« Odgovor #2 poslato: Decembar 13, 2015, 12:29:06 posle podne »
Jesu obradjivane u sRGB, ali su konvertovane u CMYK za stampu.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Priprema fotografija za stampu u publikacijama (offset)
« Odgovor #3 poslato: Decembar 13, 2015, 12:33:50 posle podne »
Sto se monitora tice, nije kalibrisan, ali kontam da je to problem da nijedna ne bi valjala kad se odstampa. Osim toga, gledam ih barem na 3 razlicita monitora, cisto da budem siguran da nisu neka preterana odstupanja.
Jbg, treba i novi monitor da nabavim . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Panchester

  • Član
  • **
  • Poruke: 201
    • Pogledaj profil
Odg: Priprema fotografija za stampu u publikacijama (offset)
« Odgovor #4 poslato: Decembar 13, 2015, 04:38:25 posle podne »
Nemoguce je na osnovu ove dve slike i price odrediti sta je razlog greske.
najverovatnije je kolorni profil.
Druga mogucnost je da je majstor na ofset masini nasvirao Yellow i Black jer mu se tako 'telo, to jest nije vodio racuna.

Da bi otklonio sumnju, posalji prepress fajl u neki specijalizovani studio za izradu print proofova (nekada se radio hromalin probni otisak, ali to je davno proslo vreme).
Recimo...

Uzmes dobijeni proof, stavis pored stampanog primerka i sac metodom odredis ko je kriv.
« Poslednja izmena: Decembar 13, 2015, 04:40:22 posle podne od strane Panchester »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Priprema fotografija za stampu u publikacijama (offset)
« Odgovor #5 poslato: Decembar 13, 2015, 05:50:53 posle podne »
mislim da bi morao da napravis par iteracija sa stamparijom stampajuci jednu stranu dok ne dobijes to sto hoces, ili ti friznes svoj proces a oni menjaju parametre dok ne dobiju tacno sta hoces, ili oni friznu svoje parametre a ti menjas sa tvoje strane opet dok izlaz ne bude to sto hoces .. sad ono photoshop nije bas neki master za prepress, illustrator je tu ipak "pravi" alat gde ti uvuces svoje sRGB slike koje su takve kakve zelis da izadju a u Illustrator uvuces print profil od stamparije / kreiras print profil koji koristis za formiranje CMYK izlaza... ono sto je bitno je da je stamparija "pismena", veliki broj njih NIJE, posebno neke poznate velike, potpuno su nepismene.. tako da je bitno da radis sa pismenom stamparijom, da osoba koja je prema tebi iz stamparije zna ceo proces i kada se dogovoris sta se radi da se uvek radi tako, ako se dogovore neki parametri mora se zna koji su, kako da se nameste ako se iz nekog razloga promene i slicno .. a cak i ako je to sve ok, uvek moras da budes prisutan kada krene prva strana, da na licu mesta odobris da li je to ok ili nije... ja na zalost ne mogu da preporucim ni jednu stampariju, par sa kojima sam imao dobra iskustva su zatvorene, skoro sve sa kojima sam imao losa iskustva su i dalje tu (briga ih za izlaz, posao dobijaju preko politickih veza i zato sto su velike i poznate) .. ima jedna za koju sam cuo mnogo lepih reci i znam da imaju pismene ljude zaposlene tamo ali je vlasnik burazerov tast pa nije u redu da ih reklamiram :D posebno sto sam ja tamo licno printao samo jednom neki pamflet (nista ozbiljno, cak su me zvali jer sam pripremu odradio nedovoljno dobro - nije mi bilo bitno - pamflet :D, i ispravili sve moje greske izlaz je bio stvarno super, tada mi jos nisu bili "rod") ... ali generalno radio sam posredno na pripremi preko 500 kolor knjiga i kataloga i ako nisi na licu mesta kada krece stampa 99% izlaz nije zadovoljavajuci, jos ako koristis panton boje .. ma pizd123ija na kub :(

za pocetak pre nego krenes pripremu uvek pricas sa ljudima iz stamparije sta ocekuju i da li imaju da nesto preporuce/daju da olaksaju proces.. ja sam licno primetio da su stamparije koje rade iz Corel-a mnoooooogo nepismenije i losijeg kvaliteta nego stamparije koje inicijalno pricaju Illustrator
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Priprema fotografija za stampu u publikacijama (offset)
« Odgovor #7 poslato: Decembar 14, 2015, 01:18:05 pre podne »
Drustvo, hvala na ovako opsirnim odgovorima, ali mislim da sam dosao do zakljucka sta je u pitanju . . .
Izgleda da su oni nas prevarili i da ove stranice unutra nisu uopste ni stampane offset . . .
Provericu jos detaljnije, ali kada se malo zadubim u fotografiju, tacno deluje tako . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m