Autor Tema: Viktor  (Pročitano 6997 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Viktor
« poslato: Novembar 12, 2015, 07:07:02 pre podne »
Viktor se pojavljuje pred Vama zahvaljujući smarku koji mi je predložio da ovu, godinu dana staru a meni mnogo dragu fotografiju okačim.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #1 poslato: Novembar 12, 2015, 09:45:28 pre podne »
Ovo je po meni majstorski izvedena fotka, a obrazlozicu zasto.

- Skolski primer kako fotografisati portret po jakom i ostrom svetlu. Da se okaci ovde kao primer da je dobar portret moguce napraviti i u 12 popodne.
- Sunce udara iza i lice je potpuno u senci, dok bi dosta njih sigurno okrenuli lice ka suncu
- Idealno eksponirano lice, a pomalo izgoreli highlight-i na kapi su potpuno sekundarna stvar
- Centralni kadar i oci koje nisu iznad polovine fotke NIMALO ne smetaju. Ociti primer da jedno pravilo ne mora nuzno da se postuje, ako kadar to dozvoljava i da kad neko spomene pravila, to ne znaci da treba robovati istim, nego ih koristiti. Dozvoljava zbog kape koji daje lep highlight i okruzuje lice praveci lep okvir. Da nema kape, bilo bi ise prostora iznad glave i onda bi verovatno bilo pozeljno da se kadar za mrvu spusti dole
- Ne postoji pregorela i uznemirujuca pozadina koja bi smetala fotografiji (jos jedna stvar koja jako smeta kad se fotka po ovakvom svetlu)
- Jako svetlo je proizvelo efekat koji mnogi pokusavaju da dobiju i u studiojskoj fotografiji i po nekom boljem dobu dana ne bi bilo moguce u toj meri. To su jako skupljene zenice koje dovode do punog izrazaja plavih ociju
- Napravljeno objektivom koji nije prime i nije toliko svetlosno jak, sto me uopucuje da je koriscenja velika zizna daljina, maksimalna blenda i pozadina koja niej blizu. Jos jedan nacin da se izbegne problem koji vecina kuburi i gde se pravi velika razlika izmedju odlicne i prosecne slike - pozadina
- Na kraju, jos jedan odlican primer kako napraviti dobar portret po jakom suncu je TAMNA pozadina. Da je pozadina svetla, fotografija ne bi bila ni priblizno toliko efektna.
- Ekspresija lica mi se svidja, vidi se da je malac uhvacen u kameri sto se kaze. To je teze argumentovati empirijskim pokazateljima, ali meni je to to sto se tice ekspresije (zainteresovan pogled, pomalo otvorena usta)
- WB odlican, ali ovo mozda ne moramo da pripisemo obradi. Danasnje kamere po dnevnom svetlu retko kad mase WB. Svejedno, pogotovo na kozi dece volim da vidim prirodnu boju koze i to mi je jos jedna plus

Jednom prilikom sam dao savet kako fotografisati portret po jakom suncu, bas kod jednog forumasa koji je okrenuo lice modelu ka suncu i fotografisao bljestecu pozadinu. Mnogo mi je drago sto ovo moze da posluzi kao skolski primer onog sto sam hteo da objasnim recima, a jos mi je draze da je ovako odlican portret u teskim uslovima napravio oldtimer.

Nadam se da je to dosta argumenata zasto mislim da je ovo jako dobar portret :)

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #2 poslato: Novembar 12, 2015, 10:03:02 pre podne »
Iskreno, meni je ova fotografija losa...kadar nije mnogo zanimljiv, ekspresija lica nije nesto, direktan blic nikad(nikad) ne treba koristiti po danu. Kada je neko u kontra svetlu, moze da se izvuce lepo eksponirano lice, naravno, bice malo preekponiranih delova, ali nista strasno i svetlo na licu ce biti mekano, sto u ovom slucaju nije...

Oldi, imas d600, sa njim mozes da izvuces mnogo...u krajnjem slucaju, stavis Viktora u hladovinu i dobices mnogo lepse svetlo, jos ako je pozadina dalje, dobices jos mirniju pozadinu.

@smarko...meni ovo nije skolski primer, jedini blic koji treba koristiti po danu je blic odvojen od aparata i sa nakacenim modifikatorom na njemu(softboks, kisobran, beautydish), kada nemas to pri ruci, ili fotografises u kontra svetlu bez blica, ili u senci...nekad nesto moze posluziti kao zilberica, ali kada nemas nista od toga, dobro je staviti model na ivicu hlada, tada se dobija mekano svetlo i tamnija pozadina. :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #3 poslato: Novembar 12, 2015, 10:14:03 pre podne »
Slazem se da bi bilo bolje da je blic van aparata, ili jos bolje koriscena zilberica. Koliko nas nosi trigere i zilbericu sa sobom?

Moze da se fotografise ovako i potpuno bez blica i zilberice. Svakako je lepse ako postoji zilberica koja ce da smanji kontrast i smeksa svetlo, ali pravilnim eksponiranjem lica na tamnoj pozadini ce se dobiti lep balans i pregoreli delovi ce biti samo na okviru kose sto nije idealno, ali je skroz prihvatljivo.


Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #4 poslato: Novembar 12, 2015, 10:25:38 pre podne »
Evo jedan video koji malo blize objasnjavam nasta mislim. Ne dobijaju se idealne fotografije, ali po meni bolje nego kad stavis objekta u hlad kao sto to bolji svdbari inace rade, a onda dobiju pregorele delove svuda oko njih gde postoji iole osvetljen deo na pozadini. Svakako je bolje nego staviti lice direkt na to sunce, ali po meni se ovako dobijaju bolji rezultati.

https://www.youtube.com/watch?v=3A17wFD_0So

Inace Cliff Mautner je jedan od priznatijih wedding fotografa u US, poznat po svom stilu da koristi dnevno svetlo u svim prilikama.
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 10:27:52 pre podne od strane smarko »

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #5 poslato: Novembar 12, 2015, 11:05:00 pre podne »
Lice od mlade nije moglo zelenije da ispadne...izgleda skoro kao hulk...ali to je sve do obrade... :)

To sam i ja rekao, stavi se sunce iza modela i ne treba blic. :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #6 poslato: Novembar 12, 2015, 11:25:44 pre podne »
Ta tehnika sa suncem iza ledja po ovakvom suncu radi samo ako je tamna pozadina, bez svetlih delova,a treba gledati i prednji plan da se ne uhvate pregori delovi na zemlji (zato tesko moze da uspesno da se hvata celo telo). Sa objektivima od 150-200mm to  je vrlo lako postijici u skoro svakoj situaciji. Mislim da je Zoran jednom komentarisao da ono sto pravi najvecu razliku u portretu je bas pozadina i to je ono gde vecina pocetnika jako kuburi i ne obraca paznju, a narocito po ovakvom suncu. Mali DOF i tamna pozadina ovaj problem jako efektno resava. Nije idealno, nema catchlight-a u ocima, sem ako se ne koristi dodatno osvetljenje ili zilberica, ali se mogu dobiti jako fini rezultati :)

Van mreže djoledj

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
    • djokovicphotography
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #7 poslato: Novembar 12, 2015, 12:26:04 posle podne »
izbegavati direktan blic uvek i stalno!...osima ako nije deo softboxa!
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2015, 12:29:13 posle podne od strane djoledj »
Nikon D610 + 85mm 1.8G + 50mm 1.8G + Nikon 24mm 2.8D + 35mm 1.8ED FX + 24-120 4 ED VR + Nikon D7000 18-105mm + sb910

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #8 poslato: Novembar 12, 2015, 01:25:21 posle podne »
kolege ja sam, naravno, subjektivan u ovoj stvari a sem toga i vrlo nepretenciozan portretista. Kada neko iskritikuje moju fotografiju ja to a) primim dobronamerno b) ozbiljno se razmislim nad kritikom koju sam ad hoc primio kao tačnu & ispravnu c) živ se pojedem. Ovaj put, medjutim, sam na smarkovoj strani! prosto ovde je pitanje da li je fotografija lepa (akcenat na lepa, a slažem se da tehnički nije sjajna) ili to nije. A to da li je blicopalio ili ne, verujte mi da nisam ni bio svestan, sve do ove diskusije. Čudim se i otkud uopšte taj blic, aparat je očito bio u auto modu! Dan je bio svetao kako samo može da bude blještav na 1000 nm od oko 1000 metara i po nebu španskom sa suncem bez i jednog oblaka. 

Van mreže djoledj

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
    • djokovicphotography
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #9 poslato: Novembar 12, 2015, 01:31:30 posle podne »
Nikon D610 + 85mm 1.8G + 50mm 1.8G + Nikon 24mm 2.8D + 35mm 1.8ED FX + 24-120 4 ED VR + Nikon D7000 18-105mm + sb910

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #10 poslato: Novembar 12, 2015, 01:47:37 posle podne »
Slazem se Djole, ali moze i jos bolje po takvom svetlu. Ipak, na tvojoj fotki postoji par stvar koje takodje nisu tehnicki savrsene. Previse jak highlight na licu, da je bila okrenuta jos malo i taj deo bi bio pokriven, dosta sarena pozadina i zato sam naglasio potrebu da po takvom svetlu bude pozadina tamna. Pored svega toga, fotka mi se jako svidja, mozda ponajvise zbog fantasticnih modela na obe fotografije :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Viktor
« Odgovor #11 poslato: Novembar 12, 2015, 02:03:21 posle podne »
fotka meni izgleda extra, ja bi voleo da imam ovakvih fotki mog sina (daj boze i unuka kad bude vreme :D )
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #12 poslato: Novembar 12, 2015, 03:12:57 posle podne »
arhi hvala, i kači što pre neku od fotografija tvog naslednika, sjajan mladi čovek

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #13 poslato: Novembar 12, 2015, 04:38:45 posle podne »
Ova fotka Oldi je korektna samo, inace daleko je od dobrog portreta po meni. A i preostrio si je.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #14 poslato: Novembar 12, 2015, 05:09:08 posle podne »
dalibore hvala na komentaru, vodiću računa u buduće, a priznajem da mi je proštravanje poprilična mana.

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #15 poslato: Novembar 12, 2015, 07:33:32 posle podne »
oldtimer i meni se fotografija dopada i taj "efekat" koji je dobila kapuljaca.  :) Koliko god zeleli da uvek uhvatimo decu sa osmehom na licu, to je cesto izuzetno tesko.

Nego ako je neko raspolozen mene zanima sta je to sto je na ovoj fotografiji lose zbog upotrebe direktog, internog blica jer zaista to ne kapiram. Procitao sam i u knjigama i na netu mnogo puta da se direkt blic u glavu strogo izbegava, a ovo je odlican primer gde ja stvarno ne kapiram zasto. I sam sam napravio neke fotke sa internim blicom i jako se iznenadio da uopste nisu lose (mada ne mogu ovoj ni da pridju) pa eto zbog toga pitam. Hvala ako neko odvoji vreme da odgovori na moje pitanje i molim te ne zameri oldtimer sto se ubacujem da pitam.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Viktor
« Odgovor #16 poslato: Novembar 12, 2015, 08:47:22 posle podne »
i kači što pre neku od fotografija tvog naslednika, sjajan mladi čovek

ne dizemo slike malog na net, takav dogovor imamo supruga i ja, kad poraste ako bude zeleo moze sam :)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #17 poslato: Novembar 12, 2015, 09:43:45 posle podne »
Gotii veoma sam Ti zahvalan na poštenom stavu. Kao i Ti, i ja sam počesto čuo za izreku da ponekad treba i prekršiti pravila...
arhi znam druže za Tvoj stav. Neke sam fotografije video, imao sam tu privilegiju, mali je čist genijalac.

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #18 poslato: Novembar 12, 2015, 09:49:45 posle podne »
Goti pogledaj senku ispod brade, najveci problem sa direktnim blicem je ostro svetlo.. Fotka ima dobre i zanimljive elemente, a ima i manje dobrih elemnata. Sve u svemu jako lepa uspomena :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Viktor
« Odgovor #19 poslato: Novembar 13, 2015, 06:38:33 pre podne »
serb lepo rečeno, najveća, neprocenjiva, vrednost te fotografoije je samo model.