Autor Tema: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test  (Pročitano 12988 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 21, 2015, 01:31:19 pre podne »
Za ISO ni ja ne razumem jer ispada da svaki proizvodjac sam sebi odredjuje standard, a sto se tice blende recimo moja 56mm f1.2 ima isto zamicenje kao 85 na f1.8 na FF

iso bi trebalo da je osetljivost tacke prenesena sa film-a ...

ima ono pravilo 16 da na suncanom danu na F16 expozicija treba da bude 1/ISO, dakle ako koristis ISO100 (film ili podesavanje na senzoru) na F16 expozicija treba da bude 1/100sec ... a to koliko ja znam pravilo nije uopste vezano za velicinu filma ?!

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 21, 2015, 01:32:33 pre podne »
evo ga: https://en.wikipedia.org/wiki/Sunny_16_rule
ne spominju velicinu filma
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 21, 2015, 09:11:51 posle podne »
Evo jedne poruke koju sam pisao na tu temu (DOF, F broj i zizna daljina, poredjenje full-frame i crop), samo na drugom forumu, pa da se ne ponavljam, a moze biti interesantno - http://www.dpreview.com/forums/thread/3807841 (na engleskom je, doduse, ali ako je nekome bas problem, kazite, pa da prevedemo). Neki zakljucci su i meni samom bili iznenadjujuci... ali dobro, nisam ja bas mnogo u materiji, pa mozda to i nije nesto posebno  ;D
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 22, 2015, 08:28:49 pre podne »
Uh. Deluje mi da ste malo zakomplikovali... a jednostavno je :)
Recimo da bi zadržao istu eksponiranost scene treba uzeti u obzir veličinu senzora. Crop (x1,5) ima duplo manju površinu od FF i treba mu duplo više svetla za isti rezultat (ako poredimo senzore u istoj tehnogiji). Znači dižeš ISO duplo, sa npr. 200 na 400 ili otvaraš blendu za jedan korak (npr. sa f8 na f5,6) ili produžavaš ekspozicju duplo. DOF zavisi od površine senzora i veličine blende. Na crop i FF ti za isti DOF treba jednda bledna rezlike i x1,5 žižna daljina. Npr. 150mm/f4 na FF je isto kao 100mm/f2,8 na crop ili 75mm/f2 na MFT telima. Čak će i nivo šuma biti isti jer pada ISO zbog blende. U praksi postoje manje ili veće razlike zbog neidealnosti tehnike.
ISO i ekspozica idu koracima x2, a blenda x kvadratni koren iz 2 (1 1,4  2  2,8  4  5,6  8...). Ostalo su međuvrednosti.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 22, 2015, 10:43:33 pre podne »
^Ovde si ti nešto mnogo loše shvatio. Odakle ti da za krop treba duplo više svetla za isti rezultat?

Koji su ti činioci u toj jednačini? Ako je kadar identično postavljen (bilo da se odmakne aparat na istoj ekvivalentnoj žiži u odnosu na FF; ili da se izabere objektiv koji čini ekvivalent - tipa na FF 50mm, na kropu 35), ako je FOV isti, na istim parametrima, tipa 1/125, f/5.6, ISO 100, dobićeš IDENTIČNU eksponiranost. Bez obzira da li koristiš FF, APS-C, m4/3, MF, LF ili kompakt, telefon... Možda ti nisi ni mislio drugačije, ali ovo kako si napisao ukazuje da imaš neke nedoumice.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 22, 2015, 10:44:59 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 22, 2015, 11:39:33 pre podne »
Da. Jeste. Nisam detaljno napisao. Mislio sam na nivou senzora. Teško da mozak radi ujutro.
Kao korisnik ISO ćeš uvek namestiti isto, ali htedoh reći da se mora podići osetljivost senzora zbog manje količine svetla. Naravno to se dešava interno u aparatu i fotograf na to ne utiče i nije ga briga.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 22, 2015, 01:16:45 posle podne »
Crop Factor with ISO & Aperture: How Sony, Olympus, Panasonic, Canon, Nikon & Fuji Cheat You

https://www.youtube.com/watch?v=DtDotqLx6nA

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 22, 2015, 01:26:39 posle podne »
 A na ovom videu se ispravio https://www.youtube.com/watch?v=6Im4W_9blhY

Poenta je da svaki proizvodjac kamera uzima neku svoju referencu za ISO
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 22, 2015, 02:09:19 posle podne »
^Tačno je da svako ima svoje viđenje, ali je to sve jedno hohštapleraj, jer ISO po definiciji predstavlja tu referencu, tj. standard prema kome se treba voditi.

Zbog toga što proizvođači to ne poštuju, imamo frljanje sa osetljivošću, pa se zato dešava da odradim identične kadrove sa više aparata, a svaki isprati neki svoj fazon, pa eksponiranost nije potpuno identična. Nekad dobacuje i po 1/3-1/2EV, što je užas.

Pozdrav

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 22, 2015, 08:30:14 posle podne »
ISO je definitivno standard a sad dal ga psotuju ili ne to je druga prica
isto tako kolicina svetla po mm2 je identicna abitno da li je crop ili ff ili vece od ff a tebi je osetljivost senzora vezana za kolicinu svetla po mm2 a ne po ukupnoj povrsini senzora tako da je potpuno nebitno koliki je senzor

e sad ako ti nekim adapterom razbijas ili skupljas svetlo (ff -> crop ili crop->ff adapter) ti ces smanjiti ili povecati kolicinu svetla po mm2 pa samim tim imas pomeraj za blendu tamo vamo ali to je prica sa adapterima nema veze sa ovom pricom ... ako ti stavis ff objektiv na crop telo ono ce na crop senzor staviti potpuno istu kolicinu svetla po mm2 kao sto bi stavilo na ff senzor, samo ce osvetliti i okolinu senzora sto niko nece uhvatiti "pa sta"..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 23, 2015, 01:09:02 pre podne »
Tačno je to što pišeš arhi donekle. Količina svetla po mm2, samo što FF ima oko duplo veću površinu, jel, baš u tim mm2.
Napisao sam gore "ako poredimo senzore u istoj tehnologiji" i pod tim podrazumevao i isti broj Mpix na različitim veličinama senzora.
(Rekoh već da mi nije se mozak nije bootnuo do kraja dok sam pisao ;) )
To je baš ključno ustvari - veličina jednog piksela i količina svetla po tom pikselu. Ako su pikseli iste veličine, imaće iste karakteristike koliko ih god bilo, samo što onda crop ne može imati toliku rezoluciju od odnosu na FF.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 23, 2015, 01:28:55 pre podne »
Napisao sam gore "ako poredimo senzore u istoj tehnologiji" i pod tim podrazumevao i isti broj Mpix na različitim veličinama senzora.

zato ja spominjem mm2 ... za osetljivost i dof je bitan dpi na senzoru a ne velicina senzora.. na istom broju megapixela dpi na ff je manji nego na crop pa onda na svaki pixel dolazi vise svetla, takodje za ff u toj varijanti (kada ima manje dpi od crop-a) posto ima veci pixel ima dublji dof ... ali to nije crop vs ff to je veci dpi vs manji dpi velicina senzora je tu nebitna .. tebi je dof sto je manji pixel (veci dpi ili ppi kako vec kazu za senzore) to ti je plici dof nevezano za velicinu

To je baš ključno ustvari - veličina jednog piksela i količina svetla po tom pikselu. Ako su pikseli iste veličine, imaće iste karakteristike koliko ih god bilo, samo što onda crop ne može imati toliku rezoluciju od odnosu na FF.

yup, sad ja nisam dovoljno upoznat u senzore da znam kako idu oni po generacijama, ni za canon koji imam a kamoli neki "generalni" rule of thumb ... ovako laicki meni bi bilo tehnoloski logicno da u jednoj generaciji u jednoj firmi senzori za crop i za ff imaju isti dpi a ne isti broj megapixela te da crop senzor ima manje megapixela od full frame senzora .. to mi je logicno sa tehnicke strane jer "ista generacija" definise tehnologiju izrade a od doticne zavisi gustina pixela na senzoru (ppi/dpi/velicina pixela..) a sad dal je senzor 2x2cm ili 20x20cm to nema veze... e sad toliko ima nelogicnosti u foto industriji da me ne bi cudilo da se FF senzori razvijaju potpuno nezavisno od crop senzora a da "industrija" zove vremenske preseke "istom generacijom" iako oni medjusobno veze jedni sa drugim nemaju ... posto ako ff senzor ima 1.6x vecu povrsinu od crop senzora i isti broj pixela to nema teorije da je tehnicko/tehnoloski "ista generacija", to nije ista tehnologija i veze sa istom generacijom nema, to samo "fotografi" mogu da kazu "ista generacija" zato sto je izaslo u isto vreme ... a onda firme koje to izbacuju usvoje fotografsku terminologiju, kao sto rade i firme u audio svetu (i ne samo za terminologiju :( )..

zato ja kazem, ako gledamo tehnicko - tehnoloski istu generaciju senzora razlika u "osetljivosti" izmedju FF i crop ne postoji, niti razlika u dof-u... razlikuje se samo sto na crop-u vidis manji deo slike iz sredine u odnosu na ff i ff naravno ima vise pixela (sve to sto ne vidis na cropu su dodatni pixeli :D ) .. a sad sve ostalo zavisi od koja dva senzora poredis tj od odnosa ppi jednog i drugog ... a ti mozes da proedis 8MP full frame sa 18MP crop ako hoces samo to onda nema mnogo smisla :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 23, 2015, 01:52:51 pre podne »
Misliš da bi valjalo da sam naprave APS-C od 5Ds senzora sa okrnjenim ivicama? :D Taman bi imali 20Mpix senzor istog kvaliteta kao FF, samo sa još boljom slikom jer ne bi imao izražene ivične efekte EF stakala :D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 23, 2015, 02:08:45 pre podne »
sto bi morao da ima krzave ivice :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 23, 2015, 10:15:28 pre podne »
@cronnin
Takav aparat već postoji i zove se 7D Mark II.

BTW, na DOF utiče samo otvor blende. Sve drugo je samo prividno ili nepostojeće. Recimo, često se navodi da DOF zavisi i od žižne daljine, što je netačno, Od žižne daljine zavisi odnos maksimalne relativne zamućenosti onog što je u/van fokusa. S druge strane, ako menjamo format senzora, DOF se prividno menja. Stvar je u tome da se on ne menja zaista. Gledano u odnosu na lenjir, ako je DOF recimo 4mm dubok, on će isto toliko biti i na FF i na APS-C, s tim što se korekcijama FOV-a i fokusne distance dobijaju i različiti relativni rezultati.

Sad gledam, ovo je toliko opširna tema, da joj stvarno nije mesto u testu Fuji 18-135 ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 23, 2015, 10:19:35 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #35 poslato: Oktobar 23, 2015, 01:59:42 posle podne »
slika je "ostra" ako je tacka fokusirana na senzor manja od velicine tacke na senzoru (ili manja od 1.9* velicina tacke na senzoru, zavisi kako ko definise), da li je manja od tacke na senzoru za 0.1%, 1% ili 99% potpuno je nebitno, za senzor je to jedna tacka .. ako se preliva preko tacke na senzoru tu krece granica ostrine (pa sad dal ga racunas kao dal je preko 1 tacke ili preko 1.9 tacke da je van granica abitno) .. dakle dof direktno zavisi od ppi senzora ... tj sto je ppi veci to je dof (za sve ostale parametre iste) plici, takodje zavisi od velicine otvora, sto je otvor veci to je ugao pod kojim se svetlo fokusira veci te ravan brze izlazi iz fokusa te je opet dof plici
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #36 poslato: Oktobar 23, 2015, 02:35:51 posle podne »
Ne gleda se to tako.

Nemoj zaboraviti da se DOF gleda u odnosu na prirodnu razmeru i površinu same projekcije. Veličina/gustina piksela sa tim nema nikakve veze, jer kad odštampaš fotografiju na A3 format, totalno je nebitno da li je ona dobijena iz 12 ili 50MP, dok god je sve ostalo isto. DOF će se na toj slici prostirati u istoj dubini.

Veličina piksela je promenjiva, ona samo diktira oštrinu po pikselu, a ne DOF. Ako uslikaš lenjir pod nekim uglom i na fotografiji od 12MP utvrdiš da je oštro sve od 15 do 16cm, isti raspon oštrine će biti i na fotografiji od 50MP, samo će količina piksela koji tu oštrinu pokrivaju biti drugačije raspoređena, pa će i prelaz između oštrog i neoštrog biti postepeniji (jer je broj uzoraka veći). Upravo iz ovih razloga, DOF se izražava u metričkom sistemu, a ne u pikselima, jer je to sa stanovišta fizike/optike irielevantno.

EDIT: Slovna greška

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 23, 2015, 04:30:57 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 24, 2015, 03:37:57 posle podne »
Citat: Storm48
@cronnin
Takav aparat već postoji i zove se 7D Mark II.

Izgleda da nisam baš pratio testove u poslednje vreme. Čekaj, al što se onda toliko žale na pixel quality na 7d2 na netu...


« Poslednja izmena: Oktobar 24, 2015, 03:41:48 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 24, 2015, 06:13:34 posle podne »
Pa ako poverujemo "netu" za sve, ispašće da baš nijedan aparat na planeti ne valja ničemu. Iskreno, više nisam siguran da li je net koristan ili štetan. Količina informacija je nemerljiva. Količina korisnih informacija isto toliko. Ali količina beskoristih... e univerzum još nije kadar da proguta toliko baljezgarija.

Više sam za samoinicijativni, istraživački pristup (koga to interesuje, naravno) - najbolje je da svako veruje svojim očima, svojim metodama, a da tuđe koristi tek kao neke smernice. I ja kao pišem nekakve testove, trudim se da budem objektivan u njima, ali ipak gledam da ne idem vođen bujicom već napisanih tekstova, već opisujem ono što vidim sopstvenim očima. A to što vidim, svako može da vidi i PONOVI u sopstvenim kućnim uslovima, vodeći se parametrima koje iznosim u svakom testu. Pa ako je neko dokon, uvek može da dobije RAW fajlove i da sam drnda slajdere koliko mu je volja.

Često pomislim da me čula napuštaju, kada pročitam neke "hiperbolične" ocene spram pojedinih senzora, koje ja ne uspevam da opravdam u toj meri. Ili da naružim isto tako. Umesto da, s ozbirom na dostupnost informacija, ljudi budu animirani da više misle svojom glavom, dešava se upravo obratno - svi ko teletabisi linkuju, citiraju i potpuno nekritički potvrđuju pisanje izvikanih sajtova i osoba. A tako je malo potrebno da svako može da razluči istinito od neistinitog.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 24, 2015, 06:18:53 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Fuji 18-135mm f/3.5-5.6 WR OIS - Test
« Odgovor #39 poslato: Oktobar 24, 2015, 06:23:41 posle podne »
BTW, mračan primer takve prakse nekritičkog sagledavanja i gutanja podmetnutih informacija je Nikon Df. On je toliko brzo skrajnut kao nekakav faktor, da je to prosto neverovatno. A radi se o daleko najboljem high-ISO aparatu današnjice. A7s II je možda za neku nijansu bolji po pitanju prebrojavanja zrnca šuma, ali kada se u jednačinu uključi i stepen očuvanja prvobitnih informacija, tu Df šije sve redom.

Na žalost, marketing čini čuda, pa je skuvan RAW iz A7s II pobrao više simpatija i čitaoci prosto padaju u ekstazu kada pročitaju još jedan u nizu afirmativni tekst o senzoru sa prošlovekovnom rezolucijom, jer eto - nudi ISO milioničetrstapedespet. E sad, smehotresno je to što se Df-u spočitava problem visoke cene, koja jako sporo pada, dok se u isto vreme to uopšte ne navodi kao kontra-argument za Sony A7 seriju. Dosledno, ne? Mislim, svašta...

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 24, 2015, 06:25:30 posle podne od strane StORM48 »