Autor Tema: perspektiva  (Pročitano 4850 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
perspektiva
« poslato: Oktobar 05, 2015, 03:00:56 posle podne »
imam malo problema sa nekim fotkama kako da ih "izravnam" ... dobar primer je npr fotka koju sam digao tamo u high iso:


po cemu poravnati?!

ja sam resio da poravnam "kako sam slikao" tje da mi ova desna ivica plakata (koji je centralni motiv slike) bude vertikalna ..
imao sam ideju da mi neka od linija zgrade (proziri npr po visini, ili desna ivica pored vrata ili skroz levi cosak gradjevine) bude vertikalna .. pa mi nije bilo ok, mada mi i ovako malo deluje cudno ... da li ima neko pravilo kako fotku u ovakvoj perspektivi ispraviti ili ?! znam da bi bilo bolje da sam fotkao ovo iz neke druge perspektive ali htedoh da se vide bar malo ovi dole osvetljeni prozori sa programom pozorista, ona terasa mi je delovala "Da treba da se vidi", htedoh nesto sa ovim linijama horizontalnim da izvedem (nisam bas uspeo al probah, da sam mogao samo 2.5m da se podignem u vazduh majka mu stara) .. ima iz te serije i fotka koja gadja poster od napred ali tu je problem zica koja ide onda preko lica devojke na posteru..

sve u svemu - ravnanje .. za ovakvu neku perspektivu - po cemu?!
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže I love deadlines

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
Odg: perspektiva
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 14, 2015, 10:09:31 pre podne »
Perspektiva je tvoj prijatelj!

Ali, ako si hteo da ravnaš po još nekoj liniji, zašto si fotkao iz tog ugla?

Hoću da kažem, mogao si da stojiš paralelno sa zidom, na primer.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: perspektiva
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 14, 2015, 12:01:59 posle podne »
nisam :( .. tj imam ja sliku i kada sam paralelno sa zidom ali tada mi neka zica ide preko plakata i svi moji pokusaji da je ocistim u fotosopu su bili neuspesni ..
no pitanje je generalne prirode, daleko je ova fotka od uspesne da bi sad bilo preterano bitno kako je ravnam :) ali je generalno pitanje, kako bi bilo najkorisnije ravnati ovakvu fotku, po cemu ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: perspektiva
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 14, 2015, 12:23:12 posle podne »
Naleteo si na jedan od najvecih problema kod arhitekturne fotografije. Zato TS objektiv kosta koliko kosta. Pomeri sirokougaoni objektiv gore ili dole i zgrade i linije pocinju da se krive. Koliko pomeris objektiv, visina zgrade, sirina objektiva, sve to utice na devijacije.
Moj savet ti je da uvek ostavis dosta prostora oko kadra koji hoces da uhvatis i onda da se igras u PS-u ili ACR-u LR-u sa perspektivom. Koliko prostora treba da ostavis, sve zavisi od faktora koje sam pobrojao.

Pored svega, u mnogo situacija ne moze da se dobije zadovoljavajuci rezultat.


Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: perspektiva
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 14, 2015, 12:58:26 posle podne »
da, vidim da je problem :D .. sad nije se bas mnogo pokrivilo sa ovih 35mm (ko sto voli da se pokrivi sa onih 8mm :D )
ne znam sta je TS objektiv :D tilt shift? zar ne koriste njih za one "kao maketa" fotke? kako on pomaze ovde? njih uopste nisam video za ovakvo slikanje, mozda mi treba ts objektiv a ni ne znam :D daj jos informacija :D

gledam sad ovo sto si ti uradio od fotke, tako sam je ja prvo okrenuo, uravnao po srednjoj ivici zgrade, al onda mi deluje poster da je nakrivljen i onda me to nervira posto je ipak poenta taj poster/plakat a ne terasa .. mozda mislis da bi bilo iskusnije da u fotosopu "rasteglim" fotku u perspektivi pa da imam obe te linije ravne?

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: perspektiva
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 14, 2015, 03:16:27 posle podne »
To sam i uradio, obican scew i mozes da se igras do beskonacnosti da bi to doveo kako treba, sa jos dosta tool-va. Opet, sve zavisi od vremena koje zelis da ulozis to (od liquify tool-a, pa to seckanja fotke, pravljenje novog lejera od odsecenog dela pa blendovanja), pa onda imas u LR-u i ACR-u posebne funkcije koje ti pomazu kod distorzija, imas u PS-u jos jedan tool koji ispravlja linije itd... Sve zavisi od situacije. Uglavnom, kljuc je ostaviti dosta prostora i imati sto bolju rezoluciju za igranje posle. Na sve to mora da se misli prilkom fotkanja kako bi olaksao sebi posao kasnije, kao i u drugoj vrsti fotografije. Zato je poznavanje obrade jako vazno, jer prilikom samog fotkanja vec steknes iskustva sta je moguce uraditi, a sta ne. Ili pak sta ti mozes da uradis, a sta ne. Posto PS moze stvarno MNOGO. Tu je i pitanje ulozenog vremena. Ja ne volim da provedem vise od 15-30 min po fotki, narocito ako ne mislim da je nesto posebna.
Takodje, ja radije radim panoramu ako je zgrada previsoka (sa 17mm i onda fotkam u portrait orijentaciji), jer tak lakse dobijem ono sto hocu.
Po meni, arhitekturu je uzasno tesko fotkati, jer na sve te poteskoce imas cekanje svetla, ostalh uslova, pravo vreme dana, orjentacija zgrade u odnosu na zalazak ili izlazak sunca, turisti. Ma robija prijatelju :)

TS objektiv moze da pomogne mnogo, ali ako znas sta radi.

Imas brdo klipova na youtube-u:

https://youtu.be/0HRYlJUwzYA?t=229

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: perspektiva
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 14, 2015, 04:03:56 posle podne »
vidi foru, ja sam samo znao za shift deo kako radi, nisam imao pojma za ovaj tilt deo ovo deluje do jaja samo skuuuuupo za nas antiprofesionalce :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: perspektiva
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 14, 2015, 04:06:01 posle podne »
Slazem se :)

Moj vlazni san, ali nikako ne uspevam da opravdam investiciju :)