Autor Tema: Inspiracija - Marko Šušnjar  (Pročitano 6718 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Inspiracija - Marko Šušnjar
« poslato: Septembar 06, 2015, 03:06:58 posle podne »
Sa ove vremenske distance, mogu slobodno primetiti da su fotografija i turizam zapravo, na neki način vršnjaci. Između dagerotipije 1839.  i otvaranja prve turističke agencije, u Londonu pod imenom ‘’Cook’’ 1851. zaista nema puno godina razlike. Od tada, pa do danas turistička fotografija, iako ne predstavlja samostalan fotografski žanr, ima svoj kontinuirani napredak koji je usko vezan za razvoj foto opreme. Postoje čak i istraživanja iz onog doba koja povezuju drastičan porast turizma u Engleskoj sa pojavom Kodakovih kamera. Turističku fotografiju možemo podeliti u dve kategorije: onu koju prave turisti i onu koja je deo promotivnog materijala. Nama je svakako, daleko zanimljiviji ovaj prvi slučaj koji je možda najbolje definisao Donald Horne, u svojoj knjizi ''The great museum : the re-presentation of history'' kada tvrdi da je ''fotografija suštinski deo turističkog iskustva, jer dozvoljava da preobratimo mesta koja posećujemo u znakove koje zatim možemo da posedujemo.'' >>> nastavak na blogu

« Poslednja izmena: Septembar 06, 2015, 04:20:17 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #1 poslato: Septembar 06, 2015, 04:02:09 posle podne »
Ekstra fotke, jedne od mojih omiljenih na forumu:)

Van mreže tsuyoshi

  • Član
  • **
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #2 poslato: Septembar 06, 2015, 04:46:38 posle podne »
Galerija u prilogu zaista na svetskom nivou. Svaka cast ;)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #3 poslato: Septembar 06, 2015, 05:12:14 posle podne »
Hvala na lepoj prezentaciji Zorane i hvala na pohvalama Igore i tsuyoshi :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #4 poslato: Septembar 06, 2015, 05:19:26 posle podne »
Nema na cemu, bilo mi je zadovoljstvo... samo jos jedan dokaz da bez dobrih cipela nema dobre fotografije. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže gorozup

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 262
  • Pol: Muškarac
    • https://www.flickr.com/photos/132587832@N02/
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #5 poslato: Septembar 06, 2015, 08:43:26 posle podne »
Impresivno Marko, veoma impresivno. Dosta slika vidim prvi put (znam da ih ima negde ali je to razbacano po forumu koje kude :) ) i mnogo su lepe!
Canon Rebel T3; EF-S 18-55mm IS STM; EF-S 10-18mm IS STM; EF 50mm f/1.8 STM; Yongnuo YN568 EX II

https://www.flickr.com/photos/132587832@N02/

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #6 poslato: Septembar 06, 2015, 09:08:01 posle podne »
fenomenalno smarko... :)
Ja tek sada shvatam da nisam video više od trećine tvojih fotografija..
Samo nastavi tako drug... ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #7 poslato: Septembar 06, 2015, 09:08:20 posle podne »
i ja dosta fotki vidim po prvi put sada i jos vise sam impresioniran. bravo bravo!
jedno od boljih predstavljanja ovdje!

evo ti jedan meksicki talas  :wav:

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #8 poslato: Septembar 06, 2015, 09:15:45 posle podne »
Vrhunski Marko, konkurisi negde sa ovim fotkama :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #9 poslato: Septembar 06, 2015, 09:55:08 posle podne »
Hvala prijatelji, nisam ocekivao bas takve reakcije :)

Dalibore, vama koji ste zagazili u profesionalne vode se narocito klanjam u jednom aspektu, tom biznis delu fotografije koja ukljucuje gradjenje brenda od vaseg imena, gradjenje i odrzavanje portfolia, prezentacija na nekim sajtovima, konkursi itd. Siguran sam da to uzima dosta energije i truda. Ja vise ne znam sta imam u folderima, koliko verzija obrade itd... Sve je to zbog nedostaka vremena, a ja sam perfekcionista u svemu i ako ne mogu da se posvetim necemu onoliko koliko mislim da bi to zahtevalo, onda mi je lakse da nadjem izgovor i potpuno to zanemarim. Razmislicu za ubuduce sigurno :)
Zato sam posebno zahvalan Rodicu, jer me je ovo nateralo po prvi put da procesljam malo po folderima i uradim neku vrstu selekcije, malo doradim obradu tamo gde sam ranije ubrljao itd. Takodje, posto je moj fotografski razvitak iskljucivo vezan za ovaj forum (u smislu da je to jedini sajt i komuna sa kojim imam bilo kakvu komunikaciju u vezi fotografije), osecao sam i neku vrstu duznosti da, kad mi je vec pruzena prilika da se predstavim na ovakav nacin, to uradim kako treba.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #10 poslato: Septembar 06, 2015, 10:10:30 posle podne »
Čestitke i od mene, Marku prvenstveno a i Rodiću na standardno brilijantnoj prezentaciji  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Asko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 288
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #11 poslato: Septembar 06, 2015, 10:34:00 posle podne »
Cestitam Smarko  :thumbsup:

Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #12 poslato: Septembar 07, 2015, 10:00:03 pre podne »
Vrlo veoma odlične i sjajne  :D fotografije, svaka čast! I obrada je super...čak i da imam iste kadrove ne bih umeo da izvučem/dobijem ovako nešto :).

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #13 poslato: Septembar 07, 2015, 10:20:25 pre podne »
Hvala svima :)

Chabex, tu sam da pomognem ako treba savet. Ono sto ti mogu reci je da ideja o samoj fotografiji, pa cak i nacinu obrade mora da se desi dok fotkas, jer nijedna obrada ne moze da izvuce greske koje se urade na fotkanju. Imperativno je uraditi sto vise da eliminises potencijalne probleme na samom fotkanju, a onda bi se zacudio koliko je malo obrade potrebno. Ja kad importujem fotke na komp, vec odavno imam generalnu ideju sta zelim da uradim sa tom fotkom u obradi. Retko kad potrosim vise od 10-15 minuta po fotki do finalnog rezultata. Najvise se namucim sa fotkama gde sam gresio u startu i na kraju nikad ne bude ni priblizno tako dobar rezultat. Mucim se da izvucem, jer mi je zao propustene prilike i koliko je sama situacija imala potencijala. 

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #14 poslato: Septembar 07, 2015, 10:30:58 pre podne »
Evo, okacicu jos jednu fotku iz poslednje serije, pa cu malo kasnije da objasnim sta sam dobro uradio, a sta je moglo bolje, ali sto zbog tehnickih mogucnosti, a sto zbog svojih gresaka nisam uradio kako treba, kako bih dobio mozda jos 2-3% na kvalitetu. Iako mislim da je fotka zadovoljavajuca, svi ti nedostaci i greske su mi posle iskomplikovali zivot u obradi i na kraju nisam dobio rezultat kakav se mogao dobiti.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #15 poslato: Septembar 07, 2015, 10:48:40 posle podne »
Mozda bude nekom od koristi da objasnim kako analiziram svoje fotografije. Zoran je dobro definisao ove fotografije kao turisticke, jer se one razlikuju od klasicne pejzazne, portretne ili arhitektonske fotografije. Razlika je najveca u pripremi, nalazenju prave lokacije, cekanju perfektnog trenutka. Hocu reci da u turistickoj fotografiji o vecina ovih stvari mora da se uzme takve kakve su i nema vremena za ozbiljnu pripremu.

Sta nije bilo dobro nasta nisam mogao da uticem:
- Toliko puta spomenuta obuca je bila kljucna i ovog puta. Morao sam da se lomatam preko ostrih i klizavih stena i da jurim vreme dok sunce ne padne iza planine, bez mogucnosti da eksperimentisem sa kadrom previse. To nije moguce u papucama za plazu. Ono sto bih pokusao je da se odaljim jos vise unazad i izaberem duzu zizu, kako bih dobio slican kadar, ali bi dobio vise na kompresiji pozadine, grad bi izgledao blizi, sunce vece, eksperimentisao bih jos malo za pozicijom odakle fotkam itd. Zbog papuca i rizika da ne slomim vrat i zelje da idem dalje u levo po tim stenama i uhvatim jos neki interesantan kadar iz drugog ugla, morao sam da se zadovoljim ovim kadrom i nastavim dalje. Savet - adekvatna obuca za razlicite prilike
- Krenuo sam sve sa stativom, ali sam ga ostavio na pola puta, jer stvarno nije bilo pametno nositi stativcinu sa mokrim papucama po tom terenu. Zbog nedostatka stativa, morao sam da povecam ISO kako ne bih dobio stresenu fotku. Savet - znati koji deo opreme je potreban
- Morao sam da ostavim F/11 jer iznad ISO 400 nisam hteo da idem. Sweet spot za moj primerak objektiva je f/14, sto zavisi od objektiva do objektiva. Savet - dobro upoznaj svoju opremu
- Radio sam tri ekspozicije od kojih je jedna bila stresena, tako da su za fotku upotrebljena 2 snimka. Na ovom snimku, tri su minimum da bi se olaksao rad u PS-u kasnije. Savet, ne treba se oslanjati na LCD ekran

Sta nije bilo dobro, a moglo se uticati. To su ujedno stvari koje su najvise i narusile kvalitet. Stvari koje vrlo dobro znam, ali dosao mi momenat otaljavanja:
- Ostavio sam CPL filter, iako sam znao da moze samo sranja da napravi kad se fotka direktno u sunce. Osim flera koji mi je najvise osakatio snimak, izgubio sam bar jednu blendu koja bi mi donela olaksanje jer nisam imao stativ
- Koristim jednostavnu tehniku da eliminisem fler koji osakati fotku u ovakvim trenucima. Fler u landscape fotografiji je nesto sto treba izbegavati, jer jako narusava kvalitet fotke i detalje. Ja ga ne ne volim nikako. Vrlo jednostavno je to izbeci, a nisam to uradio

Kasnije u PS-u sam izvukao koliko sam mogao, potrosio bar 20 minuta vise pokusavajuci da popravim ono sto sam upropastio na terenu i opet nisam dobio rezultat kakav je mogao da se dobije, samo sa malo vise paznje.

Neka moja iskustva sto se tice post procesinga ovakvih fotki... Nema sanse da bilo koji HDR softver da rezultat kao manuelni blending vise fotografija. Vremenom sam usavrsavao tehnike kako je to najbolje postici sa jako malo truda. Poenta je u RAW konvertorima ciljati svaku ekspoziciju ka srednjim tonovima i rasporediti ih tako da svaka fotka ima sto veci dinamicki raspon, vodeci racuna o mikrokontrastu kao i o globalnom kontrastu, ujednaciti tonove svih ekspozicija sto vise i naravno, izbegavati pregorevanje i zapusavanje fotki pre ulaska u PS. Nakon toga, mali milion tehnika kako to spojiti zajedno u PS-u. Ja najvise koristim luminocity maske, sa dodatnim pojacavanjem kontrasta radi separacije. Ono sto sam takodje zakljucio, bilo sta sto se radi globalno na celu fotku, obicno ne daje dobar rezultat. Mnogo maski, deo po deo fotke ciljano ka izgledu koji zeli da se dobije. Postoji naravno dosta stvari koje je tesko ovako objasniti.

Ne znam sto sam ovo napisao, ali mozda nekom bude od koristi :)

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #16 poslato: Septembar 08, 2015, 12:22:41 pre podne »
Marko, evo ja se zahvaljujem na napisanom. Pocetnik sam u svijetu fotografije, jos uvijek na kompaktu, ali tvoje fotke, savjeti, kao i mnogih drugih slicnih tebi na forumu, meni znace. Da naucim i da me tjera dalje u ovom lijepom hobiju.
Pozdrav.

Van mreže Chabex

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #17 poslato: Septembar 08, 2015, 09:50:29 pre podne »
Evo i ja da se javim/zahvalim Marku na detaljnom objašnjenju kako radi i kako je fotka nastala itd. Sve ono što si opisao se odnosi donekle i na mene (kad sam na moru pogotovo - papuče/stene itd), naravno sa tom razlikom da ja još uvek nemam dslr već matori prosumer, ja čak ni stativ nemam, šta ću neozbiljan sam :).
Ako neko želi da napravi bar malo bolju od prosečne fotke, treba puno da posveti pažnje detaljima i pre i za vreme fotkanja i naravno treba da ima i znanje i iskustvo neko jel :). I posle tek u postprocesu sledi final touch i eto...ja sam tu zaista početnik, nešto brljam u LR, ali ti zaista super radiš taj deo ;). Meni je na moru fokusu kupanje, odmor i tako to, i nije baš idealna situacija za posebnu meditaciju o fotkanju, već se trudim da ono što mi dođe i kuda se krećemo da zabeležim što bolje umem, da imam neku uspomenu i eto. A recimo baš juče sam se setio kako bi bilo lepo da sam malo samo više znao o fotografiji ili se potrudio više na nekim putovanjima, sada bih imao mnogo lepše uspomene u vidu slika. Ponekad nedostaje malo bolja oprema ali najčešće ja nisam bio na nivou zadatka ;).

E i u vezi HDR-a, dobro da si to spomenuo...baš pre neki dan sam pomislio da bi trebalo da malo eksperimentišem sa breketingom, samo sam jednom to probao pre par godina i svakako može da se dobije bolji rezultat sa više spojenih fotografija nego sa jednom...pogotovo sa mojim aparatom jer je mator senzor.
« Poslednja izmena: Septembar 08, 2015, 10:08:53 pre podne od strane Chabex »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Inspiracija - Marko Šušnjar
« Odgovor #18 poslato: Septembar 08, 2015, 10:46:41 pre podne »
Evo, ja imam neki kompakt sa vrljavim senzorom, ali sa manuelnim komandama i bas cu da uradim jednu fotku sa njim i izvucem koliko budem mogao sa tehnikama koje znam. Mislim da ce bas biti dobar test :)

Braketing kod kompakta moze da bude jako koristan, bas zbog limitacije senzora da zabelezi dovoljno informacija, narocito u dinamickom rasponu.

Takodje, auto align layers u fotoshopu radi izuzetno dobro, tako da cak ni stativ nije bas neophodan u svakom trenutku.