Autor Tema: lightRoom - snimanje izmena  (Pročitano 7161 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
lightRoom - snimanje izmena
« poslato: Jul 26, 2015, 07:01:35 posle podne »
da li sam ja poludeo ili ovo g... od lightroom-a izmene snima negde u svoju bazu u svom formatu i ne j. 2% XMP fajlove?!

aj sto je uzasno spor u odnosu na sve ostalo i sto bih voleo da upoznam retarda koji je osmislio gui (koji debil stavi slajder sirok 1cm od -50 do +50 gde pomeraj od 1 pravi ogromne razlike na slici ?!?! pa to da nabodes misem treba 6 dana da bodes?!) nego evo obradio 3 slike i kresno, onda obradio 2 pa kresno opet .. ono otprilike ne moze 4 slike za redom da ne kresuje :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #1 poslato: Jul 26, 2015, 09:28:35 posle podne »
Ne znam sta da ti kazem... meni je lightroom oduvek bio enigma. Postoje ljudi koji su se navikli na njega i ne bi ga dali za kilo bombona... a ja ga ne bih koristio sve i da mi plate 200 dolara.
Krenuh nedavno da seciram raw konvertore, raznih fela i proizvodjaca... a sve u cilju da satro napisem nesto na blogu na tu temu. Ne znam da li sam ikada potrosio/izgubio toliko vremena na nesto, a da imam toliko malo za napisati.

Uglavnom, posle naslova bih mogao napisati: E, zajebite sve... ne gubite vreme i koristite ACR.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #2 poslato: Jul 26, 2015, 09:31:18 posle podne »
Jedna rec "Capture One Pro 8" :D  To su vise reci ali utisak je takav :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #3 poslato: Jul 26, 2015, 09:36:27 posle podne »
Iskreno DA... on poseduje najvise kapaciteta da zameni ACR. Ali opet, nisam video benefit u odnosu na pomenuti ACR. Prvo bacim oko na to koliko je intuitivan GUI ... a kada se zagubim u tome, naprosto izgubim volju i koncentraciju da uocim nesto drugo.

Sta znam, jos uvek tumaram po tome... jer ni ACR nije savrsen, ali posle 10 dana ne mogu da izvucem nikakav pametan zakljucak, osim da diktafon uglavnom belezi moje gundjanje. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #4 poslato: Jul 26, 2015, 09:39:25 posle podne »
Jeste, i meni smeta malo taj konfuzni "meni", ali zato razbija sto se tice boja, ostrine, i suma. Uporedo isti fajl u ACR i u COP, razlika je evidentna, posle ga samo uvezem u PS i doradim :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #5 poslato: Jul 26, 2015, 09:43:30 posle podne »
nasao sam sto se zabada, ne ume lepo da koristi amd karticu (iako je high end kartice i drajveri od jutros) i to ga zabada, ali sve ostalo, majko moja koja sporoca .. evo sad exportujem 200 fotki od juce sa rodjusa ne znam sta im radi, reko sam da ne povecava i da ih uglavi u 1920x1920 .. evo ga vec 15 minuta exportuje 200 slicki i nije zavrsio a ovo je ono mega turbo giga high end masina ... ACR bi do sada ovo exportovo jedno 250 puta .. photo mechanic bi do sada exportovo applyno sve iz XMP fajlova, izgeneriso html-ove za prezentaciju i to jedno 200 puta do sada .. sramota od sporoce ... u odnosu na adobe raw svaki potez je bar 10x sporiji, da ne spominjem retardiran ui (do duse ni acr ui nije mnogo bolji i ono su pravili retardi) .. pri tome pazi imamo mnogo jezgara na mnogo gigaherca na mnogo dobrom procesoru sa 32G rama... raw fajlovi su na ssd-u, export je na drugi ssd .. znaci trebalo bi da bude ono swoooosh i gotovo .. al eto .. trebalo mu je nekih 25min skoro da zavrsi :(

@dalibor82, probacu sad odma :D

@zoran, meni je problem sa ACR-om sto vise ne znam sa tim svim adobe g... kako se sta gde skida i instalira, i sutra ako ocu i da ga kupim nemam gde .. ja ne mogu da ga startujem solo samo ako ubacim raw u photoshop startuje mi acr ali solo ne vidim gde bi ga digo ... obrada vise fotki odjednom je smor na kub .. nadao sam se da ce u ovom LR da bude bolja ali i tamo je smor (nudi neku sinhronizaciju ?! sta bre da sinhronizujem, imas 200 fotki slikanih sa istim objektivom, ukljuci je123ni filter da opravis sliku kad vec znas kako ju je taj objektiv deformiso i nemo se pravis pametan)

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #6 poslato: Jul 26, 2015, 09:52:40 posle podne »
Jeste, i meni smeta malo taj konfuzni "meni", ali zato razbija sto se tice boja, ostrine, i suma. Uporedo isti fajl u ACR i u COP, razlika je evidentna, posle ga samo uvezem u PS i doradim :)

Pazi, svi su oni manjkavi u nekom smislu. Nije tajna da Canon DPP bolje demozaikuje raw fajl od ACR-a. E sad, od kada sam presao na Fuji, tek sad naleteh na stativu. Imam neverovatno dobar fajl, a opet Adobe tvrdi kako ce unaprediti saradnju sa Fujijem kako bi poboljsao razvijanje raw fajla. Dodatni zez je to sto Fuji nema BAyerov filter, vec fura neki svoj... koji AA filter cini nepotrebnim, ima bolji DR od ostatka planete... ali dzaba kad nisi siguran da li si izvukao maksimum. Mislim, nisam ja piksel piper... ali me cisto zanima zasto mi 5 programa daje razlicit rezultat?
Na kraju sam skontao da jpeg iz aparata najbolje izgleda.

Dileme, dileme :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #7 poslato: Jul 26, 2015, 09:55:51 posle podne »
pazi onaj dng format je nesto suludo dobar podrzava cuda neka koja danasnji senzori ne umeju ni da zamisle ..mozda ima neka fora da se to iz fuji prebaci u dng pa da onda radis sa dng?

ima li fuji neki svoj app ?

zar Canon DPP nije ono nesto free uz sve ove skupocene aparate? sto ne koristim ja to ?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #8 poslato: Jul 26, 2015, 09:55:55 posle podne »
Po meni je najgori Lightroom, mislim da je ACR precizniji
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #9 poslato: Jul 26, 2015, 10:32:44 posle podne »
ima li fuji neki svoj app ?
Ima, i zove se SilkyPix, kako u besplatnoj osnovnoj verziji tako i u nekoj PRO varijanti koja kosta nesto manje od 200 dolara. E sad, on razmota to kako treba... valjda, ali je interfejs do bola.
Recimo moj prvi susret sa njime je bio traumatican jer nisam umeo da sacuvam to sto sam radio. Dakle, ne postoji SAve As ili bilo sta slicno. Nemaju ga konkretno ni drugi, ali je donekle intuitivnije da sacuvas jpeg ili xmp. Ovde sam posle nekog vremena ukljucio stopericu, da vidim koliko mi vremena treba da to prokljuvim. Odem do HELP-a i zbunim se jos vise. U nadi da ce mi na obican CLOSE makar ponuditi da sacuvam nesto.... aaaaaaaahahhahah, kakav fail... nista, ladno se zatvori program. :)
SAmo jos fali da se manual zove MAN pa da evociram traume iz linux doba :)

Mislim, na kraju sam nasao... ali bih voleo da je programer seo ispred mene pa da mi pojasni zasto je to tako. Sa uzivanjem bih slusao objasnjenje.

zar Canon DPP nije ono nesto free uz sve ove skupocene aparate? sto ne koristim ja to ?

Probaj, mozda ti se svidi ... baci oko na adobe bridge, mozda ti legne. BTW, u ACR isto otvoris 20 fajlova mozes zajedno da ih korigujes. Meni DPP uvek daje lepsi rezultat od ACRa, ali je interfejs savrseno debilan.
« Poslednja izmena: Jul 26, 2015, 10:34:51 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #10 poslato: Jul 26, 2015, 10:45:19 posle podne »
bridge probao i odustao negde dok sam pio trecu kafu cekajuci da nesto uradi .. mislim da je za rad potpuno sumanut .. ja za "organizaciju" krenuo da koristim photo mechanics i za osnovne svari (markiranje fotki po raznim kriterijumima, brisanje, kropovanje, rotiranje i ostale XMP operacije) je keva + je brzi od SVEGA sto sam probao, ume da kapira kada imas u direktorijumu i jpg i raw (napise ispod slike raw+jpg i prikaze SAMO JEDNOM) i tako te fore a ono sto je najstrasnije od svega prikazuje slike brze od bilo cega sto sam probao .. recimo da CR2 max size raw fajlove prikazuje 3x brze nego sto faststone prikaze obican jpg :D .. ne znam kako su momci to uradili ali to toliko brzo i dobro radi da boli ... posle toga startuje bridge i gledas sa kog mosta ce skocis :D ... resio sam ako ne nadjem nista bolje od njega do kraja godine da ga pazarim (koristim za sada lecenu verziju 5.0 build 13895, kosta 150$ da ga kupis) .. nekoliko profi fotografa amera mi je skrenulo paznju na njega i kad sam ga najzad probao - looooooooodo burazeru :D .. e sad nije za editing, tj moze ono najosnovnije, ali meni je bitnije sto mogu odma da obelezim slike po "kvalitetu" i slicno, da ih tagujem, dodam gps koordinate, rotiram, kropujem.. ono najbitnije, za organizaciju i brz select nema bolje
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #11 poslato: Jul 27, 2015, 12:16:42 pre podne »
@dalibor, Capture One Pro 8 nalazim samo za osx, ne vidim nista za dozu?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #12 poslato: Jul 27, 2015, 12:17:55 pre podne »
Skini trayal verziju sa oficijalnog sajta, pa mi pusti mail da ti poslajem nesto ;)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #13 poslato: Jul 27, 2015, 03:54:54 posle podne »
probao sam capture one pro ... i on je dosta spor, vidim da jpg promeni direkt na fajlu, iako ima tamo dir originals u katalogu nesto se tamo nista nije desilo direkt je editovo jpg, nista externi fajlovi .. vidim da ni on ne sljivi previxe XMP .. i ne prepoznaje sigmin objektiv (lr ga prepoznaje i nudi mogucnost da sredi izoblicenja i to radi prilicno dobro)

koncept je koliko ja vidim slican ko LR jedino su slajderi uradjeni bolje (mozes lepse da zabodes vrednost koju oces) malo drugacije slozeni (kome se kako vise svidja meni svejedno) i nesto brze klize...

sta znam .. moracu da probam i jedan i drugi malo duze da bi mogao da se odlucim za bilo sta, svakako zamene za photo mechanics nema a ni za ps za finalnu ...

nije mi samo jasno zasto adobe nije ubacio u sam PS ceo ACR tako da ti RAW bude samo jos jedan od modova a da PSD moze da radi sa fotkom koja je RAW dubine ??!? tako da sve dok ne dodje momenat da moras da exportujes u JPG ti mozes da imas full info
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #14 poslato: Avgust 09, 2015, 12:47:08 pre podne »
Da da neki svoj prvi sud u vezi Capture One. Primetio sam da na dosta mesta komentarisu Capture One Pro za konverziju, tako da sam probao u poslednjih 3-4 dana da se igram malo. I dalje mi workflow nije skroz prirodan, ali prilicno je intuitivan i nije mi problem da provalim kako radi. Moram reci da sam impresioniran rezultatima. Nije mi malo na pamet da postoji tolika razlika u RAw konvertorima. Sve fotke izgledaju mnogo bolje u startu, a cak i Auto adjustment nekad radi odlicnoi potrebno mi je samo malo podesavanja da dodjem do eksporta u fotoshop. U vrlo retkim situacijama mi je Lightroom davao bolje rezultate (samo na jednoj fotki, izvlacenje pregorele sijalice). Ima jako lepih alatki.
Neke bih izdvojio koje su mi dovoljan ralzog da se posvetim daljem ucenju ovog programa:
- Lejeri su mnogo lepse uradjeni nego u Lightroom-u. Postoji mnogo veca kontrola za local adjustments gde imas lejere koje mozes da ukljucujes i iskljucujes po potrebi
- Manipulacija boja je 100 puta bolje uradjena. Impresioniran sam uniformity alatkom za skin tones, a i generalno mi dalje lepse i prirodnije boje lica
- Izvlacenje detalja iz kontrastnih scena je mnogo bolje, vise detalja i manje suma, bez kolornih devijacija kao u Lightroom-u.
- Vec sam spomehuo da u default-u fotka izgleda mnogo bolje nego u Lightroom-u, sto ce reci manje obrade u startu

Jako, jako interesantan softver.

Van mreže I love deadlines

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #15 poslato: Avgust 11, 2015, 02:46:46 pre podne »
A ja baš nikako ne mogu bez Lajtruma. I kad eksportujem fotke za net (75ppi, duža strana 2000px, kvalitet 75) ispljune ih dok si reko piksla. A imam sasvim prosečnu mašinu. Layout stvari u ACR me zbunjuje. Radije ću skrolovati nego da se gubim po tabovima.

Jedino je bilo pitanje kako raditi izoštravanje fudžijevih fajlova ali i to je rešeno zahvaljujući prostranstvu interneta :-)

Elem što se tiče snimanja izmena, nađi u podešavanjima sidecart xmp i uključi ga, u protivnom podešavanja se čuvaju u katalogu.

Van mreže I love deadlines

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #16 poslato: Avgust 11, 2015, 09:37:11 pre podne »
Izvinjavam se na duploj poruci. Htedoh napisati SIDECAR XMP,  ali sam skontao i da se opcija tako ne zove.

Dakle, Catalog Settings - Editing - Automatically write changes into XMP.

Meni je to isključeno jer LR koristim i za organizaciju i za editovanje, ako mi treba da nastavim editovanje negde izvezem tiff. No, ko ne želi da se veže za katalog, eto rešenja :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #17 poslato: Avgust 11, 2015, 10:38:58 pre podne »
Sad kad si pokrenuo priču, moraš je i završiti  :) Mene interesuje deo oko izoštravanja Fuji fajlova.Pretpostavljam da si mislio na downsize  na web verzije?

Van mreže I love deadlines

  • Član
  • **
  • Poruke: 107
  • Everything happens so much.
    • Pogledaj profil
    • Portfolio
Odg: lightRoom - snimanje izmena
« Odgovor #18 poslato: Avgust 11, 2015, 10:53:10 pre podne »
Ne, ja zapravo nikad ne radim izoštravanje na samom eksportu, jer skoro svaki servis gde okačim fotku na to dodaje svoje izoštravanje (verovatno znaš i sam koliko Fliker dodaje šarpeninga na fotku, da boli, pa ondak tu je i Instagram...)

Govorim o izoštravanju kao delu samog razvijanja RAW fajla. A tu nemam mnogo toga da kažem, osim da mi je ovaj čova dao sjajnu polaznu osnovu.