Autor Tema: Nikon D7200, Test  (Pročitano 8823 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Nikon D7200, Test
« poslato: Jul 09, 2015, 10:20:46 posle podne »



TIMELINE

Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen

Onda kada je izneo gorenavedeno zapažanje, čuveni američki fotograf verovatno nije imao na umu da će celokupna foto-industrija početi da gaji iluzionizam kao instrument poslovne potpore. Pa ipak, danas fotografiju pre smatramo ogledalom života i realnosti koja nas okružuje, nego što možemo biti sigurni šta nam to neko novo parče fotoopreme donosi.

Posle direktnog rivala Canona, i Nikon je pokazao svetu da virtuozno vlada tehnikom iluzije. Nakon što je prethodni model delimično unapredio, a delom unazadio u odnosu na pretprošli D7000, sa najnovijim APS-C DSLR-om pod nazivom D7200, izlazi nudeći paket karakteristika koji novi aparat na tabeli predstavljaju opravdanim projektom, a tek kada te iste specifikacije uporedite sa dve generacije starim D7000, možete da utvrdite da je tu radila tehnika, u žargonu poznata kao „uzimala-davala“, iliti „korak napred, nazad dva“.

Zaista – kako prepakovati isti proizvod i ponuditi ga kao nov, a da to ne naiđe na žestok otpor javnosti? Pa ništa lakše – dovoljno je napraviti vremensku distancu, neke elemente povaditi i onda za dve generacije sve to vratiti nazad. Na taj način se postiže i ušteda i dvaput prodaje isto, pod parolom novih tehnologija. Da se razumemo – ovo niti je Nikon izmislio, niti je prvi počeo da praktikuje. Otkad je industrije, neki njeni delovi s vremena na vreme dolaze u fazu kada se ovo čini kao jedini način za obezbeđivanje profita, a bez preteranog ulaganja u razvoj.

Zašto članak počinjemo ovako negativnim stavom? Pa prosto zato što ovakav tempo postaje zamoran. Javnost se konstantno animira da obrati pažnju na tehnološka unapređenja, a ona više nisu ni simbolična. Što se senzora tiče, mnogi imaju još dosta toga da savladaju i nauče. Nikon je barem tu (u saradnji sa Sony-jem) odradio domaći zadatak odlično. Međutim, iako je čak i konkurentski Canon shvatio da besomučno štancovanje novih, kloniranih modela nema nikakav efekat osim izazivanja rezigniranosti kod korisnika, Nikon ništa nije naučio iz ove neslavne epizode direktnog rivala i čini se da se sve žešće upušta u identičnu trku sa samim sobom, čiji efekat može biti samo pad profita. Nikako porast.

Ne, naravno da se korisnici ne trebaju brinuti za profit kompanija, ali se mora primetiti da ovakva poslovna praksa definitivno ruši logiku i insistira na kvantitetu, umesto na kvalitetu. S toga se nadamo da će ova iteracija APS-C Nikona više klase biti i poslednja koja novine donosi na kašičicu i koketira sa idejama utemeljenim u industriji mobilne telefonije.

Srećom, danas je barem teško naći loš aparat. Odavno su svi više nego odlični, pa ćemo se u testu potruditi da skrenemo pažnju i na ono čime Nikon D7200 pozitivno zrači!
 



SPECIFIKACIJE

Prvi pogled na tabelu specifikacija, posmatrača navodi na pomisao da je većina stvari unapređena:
 

Tehničke karakteristike: Nikon D7200 u poređenju sa D7100

Tabela deluje razuđenije nego što međusobne razlike između ova dva aparata zaista zaslužuju. Daleko od toga da je neke stvari trebalo pošto-poto menjati. Pre svih, to bi bio senzor. Njegov potencijal i dokazane performanse su takve da je zaista teško nešto mu zameriti, pa smatramo sasvim opravdanim da bude izostavljen sa liste velikih promena. Nesumnjivo je da neka podešavanja „ispod haube“ postoje i u slučaju senzora (najzad, proizvodni pogon nije isti), pa sada bazni ISO raspon dobacuje čak dve blende više (ISO 100 do 25600), a Nikon se čak odvažio da ponudi i dodatne dve blende, softverskim putem. Oduševljenje nestaje kada primetite da su ISO51200 i 102400 rezervisani samo za JPEG format i to ISKLJUČIVO u monohromatskom modu! Ovo tumačimo kao jeftin trik i vrlo neveštu tehniku skrivanja količine šuma kojoj je senzor verovatno sklon na dotičnim ISO vrednostima. Da li je pretpostavka tačna, videćemo u praktičnom delu testa. Pozitivno je što AA filter i ovaj put ne postoji ispred senzora, što garantuje daleko najviši nivo detalja koji jedan današnji APS-C može da isporuči!


PAKOVANJE

Pakovanje je klasično, uobičajeno za kit. U ovom slučaju, to je kit sa dobro poznatim, starim AF-S DX Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR objektivom:
 

Nikon D7200, sadržaj kit paketa sa AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR

Sadržaj kutije, osim tela i kit objektiva sa pripadajućim poklopcima, sadrži još i EN-EL15 Li-Ion bateriju sa MH-25a punjačem i kablom za napajanje iz mreže; AN-DC1 BK široki kaiš za rame; USB kabl za povezivanje sa računarom; DK-5 poklopac tražila. Uobičajeni prateći disk sa ViewNX aplikacijom za pregled i osnovnu konverziju RAW snimaka, kao i uputstvom na CD-u, od nedavno ne mora biti na spisku, pa neka vas ovo ne čudi, ukoliko nabasate na baš takvo pakovanje. Uzgred, ni zvanični sadržaj kutije ne podrazumeva prateće diskove, jer se proizvođač vodi idejom da je sve neophodno dostupno na sajtu.


Ostatak teksta → Nikon D7200, Test


Pozdrav

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D7200, Test
« Odgovor #1 poslato: Jul 10, 2015, 01:20:43 posle podne »
Obicno drugi hvale, pa ja ostanem nem, ali ajde da ovaj budem prvi.
Svaki put kad citam tekst, kao da je potpuno nov i napisan od nule. Ne verujem da igde postoje kvalitetniji tesktovi na ovu temu. Ne znam cime te motivisu da sve ovo radis, ali jako smo zahvalni na svemu onom sto nam prezentujes ovde :)

Pozdravljam deo o mini testiranju kit objektiva, verujem da ce ljudima mnogo znaciti, iako se vec diskutovalo da je pomalo nezahvalno ih testirati, definitivno pomaze prilikom kupovine :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D7200, Test
« Odgovor #2 poslato: Jul 10, 2015, 02:03:22 posle podne »
Hvala na komplimentima... trudim se da opišem sve što sam zapazio, ali daleko od toga da se baš sve piše od nule. Konkretno, mnogo je nekih podsistema koji su bukvalno identični već godinama, pa je sasvim logično da i tekst o njima bude samo prepisivan u nove testove. Npr. sistem za otresanje prašine. Tu se ništa nije menjalo od prvog aparata koji ga poseduje. ;)

BTW, pisanje je sve teže i teže, jer pokušavam da i sam sebi ne dosadim (a kamoli drugima) ponavljanjem istih fraza, ali je stvar u tome da se proizvođači baš trude da otežaju, izbacivanjem modela koji se od prethodnih razlikuju po dve-tri neke skraćenice ili čak ni po tome.

Najlakše je onima koji kupuju svoj prvi aparat. Nema teorije da se zeznu, jer nemaju referentnu tačku. A ovi koji žele da pređu sa starog modela... e njima već treba barem po dva para očiju pre nego što izbroje lovu. :D

Pozdrav

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D7200, Test
« Odgovor #3 poslato: Jul 10, 2015, 05:59:12 posle podne »


Najlakše je onima koji kupuju svoj prvi aparat. Nema teorije da se zeznu, jer nemaju referentnu tačku. A ovi koji žele da pređu sa starog modela... e njima već treba barem po dva para očiju pre nego što izbroje lovu. :D

Osim u 2 slucaja>
kada ide sa serije 3xxx na seriju 7xxxx i
kada ide sa DX na FF telo....

Pozdrav

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D7200, Test
« Odgovor #4 poslato: Jul 10, 2015, 09:16:08 posle podne »
Iako nisam tehik- fan, volim da procitam tvoje tekstove. Plus sto nema onih automatskih prevoda.


Van mreže c0re

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D7200, Test
« Odgovor #5 poslato: Jul 10, 2015, 11:07:21 posle podne »
odlican clanak,

keep up the good work !
:)

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D7200, Test
« Odgovor #6 poslato: Jul 10, 2015, 11:30:54 posle podne »
Ne znam koja to muka tera ove danasnje proizvodjace da lansiraju novi proizvod kada se jos nije skupilo dovoljno noviteta koji bi bili implimentirani.
Da nije tog bafera ovde bi najveca novina bila nova oznaka..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D7200, Test
« Odgovor #7 poslato: Jul 10, 2015, 11:34:35 posle podne »
^ Cesto se i ja to pitam :(

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D7200, Test
« Odgovor #8 poslato: Jul 11, 2015, 02:15:54 pre podne »
Dobro, nije bas tako.
Koliko sam ja shvatio, ovo je isti fokusni sistem kao iz d750?
- a i novi procesor, verovatno ce i to igrati ulogu u kvalitetu i kolicini suma . . .
Sad, da li to opravdava razliku u ceni, treba da odluci kupac . . .

Meni je recimo brz fokus jako bitan iako ne planiram da kupim d7200 . . .
Veci je to pomak od nekih modela koji su samo napredovali u pogledu npr. wi-fi funkcije ili touch screen-a ili kojekakvih drugih gluposti . . .
« Poslednja izmena: Jul 11, 2015, 02:20:29 pre podne od strane Fibonacci »
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D7200, Test
« Odgovor #9 poslato: Jul 11, 2015, 05:52:18 posle podne »
Touch screen uopste nije glupost, a kad je jos i pokretan kao na 70D ili na Oliju E-M5 II, onda je izuzetno korisna stvar. Koristio sam 70D jedno vreme pa znam.

@Argon: posredi je vestacko izazivanje potreba kod potrosaca koje ce onda fabrika zadovoljiti. Odjednom niko ne moze da zivi bez 20+ megapiksela,  svi kukaju ako aparat ima suma na ISO 100 000...ili, kako bi pocetnik napumpan marketinskim trikovima odgovorio na pitanje tipa hoces D700 + 24-70 2.8 ili D800 + 24-85 VR?
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D7200, Test
« Odgovor #10 poslato: Jul 11, 2015, 07:54:01 posle podne »
Ma, dobro, lupio sam touchscreen. To je nekako sada pojam medju gadgetima . . .
Slazem se da je uglavnom rapidno izbacivanje novih modela nepotrebno. Oni koji pate za novim modelom koji im ne treba, neka ga kupe. Mi koji znamo sta je po sredi cemo uzivati nizu cenu prethodnog modela.
Ja i dalje koristim svoj d7000 i znam njegove i mane i vrline uzduz i popreko . . .

Osim toga, smatram da u ovom slucaju nije bas neosnovan novi model, uz novi procesor, ZNATNO veci buffer i novi AF sistem . . .
A, i sta ocekujete? Nauka napreduje eksponencijalno, naravno da ce za novitete trebati manje vremena nego ranije.
Ali, opet, uvek ce biti nesavesnih kompanija koje ce izbacivati nedovoljno testirane proizvode.
Pogledajte samo kako funkcionise razvijanje softvera:
Izbace nedovrsen softver i onda puste javnost da testira, a oni izbacuju patch-ove . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D7200, Test
« Odgovor #11 poslato: Jul 12, 2015, 12:12:13 pre podne »
Шта значи нови сензор, процесор и сл?
Ако сензор од 16МП исте величине напумпа на 24МП, па нормално да следи нова ознака. Онда ту дође други алгоритам, усклађивање елемената међусобно, и то је то. Технологија је иста!
Јако битна, суштинска ствар, реална вредност валуте опада, а како другачије да задржи цену на одређени ниво, ''новим'' производом најједноставније.
Што раде са телима то исто примењују и код објектива.
Није више VR I, već je VR II, pa će VR III, pa tako redom....


Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D7200, Test
« Odgovor #12 poslato: Januar 08, 2016, 09:29:41 posle podne »
Kako sam rijetko ovdje tako sam tek nedavno vidio ovo.

Oni Rusi tvrde da je ovdje Sony senzor. Slike samoga senzora su kao kod Toshibe, isti dizajn, a i Chipworks tvrdi da je Toshiba. Vjerojatno sitne promjene, nova maska npr. naspram D7100.

Ali ovo što Nikon radi sa senzorima je blago rečeno ludo, teško ih je pohvatati.

Van mreže Raverent

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • https://www.coinaphoto.com/
Re: Nikon D7200, Test
« Odgovor #13 poslato: Septembar 20, 2017, 06:52:03 posle podne »
Posedujem D7100 i nikada ga nebih menjao za D7200,a imao sam prilike da radim na oba!