Autor Tema: Kupovina aparata iz SAD  (Pročitano 6044 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Kupovina aparata iz SAD
« poslato: Jun 08, 2015, 09:00:10 posle podne »
Drustvo, secam se da je nekoliko vas uzimalo fotoaparat iz SAD tako sto vam neko odande donese.
Recite mi, kakva je procedura?
Da li ih smaraju na aerodromu zbog paketa?

Pozdrav.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #1 poslato: Jun 09, 2015, 01:13:15 pre podne »
Da li ih smaraju na aerodromu zbog paketa?

ja sam doneo nekoliko komada do sada, ako ga doneses u kutiji sa svim papirima 99% placas carinu i pdv, sansa da ne platis je minimalna i to placas na FULL cenu, osim ako nemas da pokazes racun oni odu na net i vide na prvom sajtu posto je i na to ti racunaju 10% carine i 20% pdv ...

e sad, ako bacis kutiju i papire ja sam unosio po 4 aparata sa 5-6 objektiva, ono u rancu, kazes samo "moja fotooprema" i nemas problem, ja nikad nisam imao, isto kao i za laptop niko te nista ne pita .. ali ce vrlo cesto da ti otvore ostale torbe da pogledaju sta ima tako da ako nosis necije aparate vrlo cesto ce ti pregledati sve torbe tako da nema saje da preneses nesto drugo .. takodje ako ti pregledaju torbe i nadju slozene kutije od toga sto nosis (desilo se burazeru) ima da platis i kaznu i carinu i pdv i jos ako krenes da se nesto prepires mozda ti oduzmu sve .. dakle kutije sve lepo zapakujes u usa, ono otvoris slozis ubacis u koverat i posaljes sebi postom, ako ti je vec vazno da imas kutije...

najvise sto sam nosio od jednom je iz bostona, 2 tela 50D, 1 telo 40D, jedno telo 450D, 4x50mm plastikaner, 2x28-133 (ili tako neki kit ne secam se tacno), 1x18-200mm kit, neki ultra skupi 50mm prime (velik kao 10 onih plastikanera, mislim da je bio oko 2k dolara) i 2 neka nikon stakla, sve u nekom skupom rancu
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #2 poslato: Jun 09, 2015, 01:34:30 pre podne »
da, btw, bitno, kada ides iz usa sa mnogo aparata, pripremi se na smaracinu na aerodromu .. svaki uzmu u ruku, upale, gledaju kroz njega, svaki objektiv izvade, otvore, gledaju kroz njega...

kod nas isto carinik trazi da uzme svako telo, upali, vidi dal ima kartuci i gleda dal ima nekih slika na aparatu (da se vidi da je koristen) .. ne uvek ali meni su svaki put trazili .. isto su mi par puta za lapove trazili (posebno kad putujem sa vise od jednim lapom) da otvorim da vide da ima instaliranih programa, da nije nov
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #3 poslato: Jun 09, 2015, 12:45:46 posle podne »
Hvala ti mnogo!
Vrlo korisne informacije . . .
:)
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #4 poslato: Jun 09, 2015, 05:26:30 posle podne »
btw ja nisam uspeo da nadjem nigde kod nas u zakonu da lapo i aparat mozes bez carine da uvezes nego kada sam isao jednom napolje pri prijavljivanju lapa, aparata i ostale opreme rece mi carinik ne moras to nista da prijavljujes to vise ne carinimo ako nije novo u kutiji, i ja u toj turi doneo tri lapa nazad bez problema, onda sam posle dovlacio svasta .. sad vise ne putujem toliko ali kapiram da nisu menjali princip rada ... ali kazem ti, buraz je recimo tako dobio po nosu, nasli su mu kutiju od sprave u drugoj tasni i onda su ga ojadili, istresli ga iz gaca naplatili kaznu, carinu, izaslo ga skuplje nego da je kupio sve to na terazijama :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Na mreži Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #5 poslato: Jun 09, 2015, 06:26:31 posle podne »
i ja kad sam zadnji put prelazio kolima u Srbiju na granici sam htio prijaviti komplet svoju fotoopremu(ne znam ni što sam je nosio, dovoljan mi bio kompakt! :( ), i laptop, a carinici mi rekli da ne moram to prijavljivati...... ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #6 poslato: Jun 10, 2015, 01:16:29 pre podne »
Da, a zato su mene Crnogorci iznapusavali sto nisam prijavio rucni kamkorder . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #7 poslato: Jun 10, 2015, 07:55:22 pre podne »
Mojoj supruzi su prije par godina oduzeli kisobran. :D Bila u USA, kupila si neki dobar kisobran, bez problema prosla kontrolu u USA, unijela ga u avion bez problema, a kada je presjedala u UK, oduzeli joj. :) Nema nikakve veze sa aparatom ova prica, ali cisto da znate kakvih glupih problema mozete imati.


Ja sam prije par godina prenosio d7000 sa 18-200 i jos par sitnica, iz Njemacke. Mozda sam negdje ovde i pisao za tu situaciju, ali eto, da je opet prepricam. Sve bi bilo u redu da nismo trazili povrat pdv-a. Uredno su nam popunili obrazac u Njemackoj, i, kad smo dosli na ulaz u Sloveniju, ja im predam i taj papir za ovjeru, zajedno sa ostalim stvarima na koje sam trazio povrat pdv-a. Ostalo je carinik odmah ovjerio, nije ni obracao paznju, ali mu je za oko zapao iznos na tom racunu od aparata. Mislim da je bilo oko 1500-1600 eura, ne sjecam se tacno. Udario je pecat, ali sam vidio da je na nekom papiru zapisao i tablice na autu. Prolazimo Slo granicu, dolazimo do Hr granice, pita nas carinik(inja) (kako se kaze zenski carinik?! ) da li imamo sta da prijavimo. Ja kazem da nemamo nista. Njeno pitanje je: "A aparat koji nosite? Hocete da vam ga sada odmah oduzmemo?"... :D
Da skratim pricu. Morao sam na spediciju, da ga carinim, a spediterske usluge sam platio isto kao da sam vozio pun sleper aparata. I jos smo morali ostaviti 500 eura kaucije. Na spediciji i Slo carini smo proveli 5-6 sati, vise se i ne sjecam tacno. Posle smo to morali ovjeriti na izlazu iz Hr. Jedva sam uspio papir dobiti, da sam ga iznio. E onda je bio problem unijeti sve to u BiH, a da ne placam carinu kod nas. Kutije nisam imao gdje da bacim, mada mi je doslo da ih bacim iz auta, preko mosta u rijeku. Carinik je, po baksuzu, pretresao auto, ali srecom, kutije nije vidio (nagurao sam ih ispod sjedista, a preko njih stavio neke jakne), nego se uhvatio nekih stvari u gepeku.
Srecom, nakon 10-ak dana sam opet isao za Njemacku, pa sam uspio podici onih 500 eura kaucije. Na kraju sam uspio vratiti i pdv. Medjutim, sve kad se sabere, prosli smo skuplje nego da smo sve to kupili kod nas... :D

Naravoucenije: ako ikad budem vise kupovao nesto tako skupo "u romingu", kutije iste sekunde bacam i pravim se da je sve to moja koristena roba. :D

Nista nije vrijedno tog stresa i mucenja. Da nas je i nas carinik uhvatio, em bi platio carinu i porez, em bih platio kaznu, a mozda i zaglavio zatvora. :D

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #8 poslato: Jun 10, 2015, 03:37:07 posle podne »
Zato je najbolje da narucite bez sekiracije ovde na PC Foto. bizu, 2god. garancija, a i blizu. :D :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #9 poslato: Jun 10, 2015, 10:01:47 posle podne »
Znam, narucivao sam i ranije, ali se radi o GH4 . . .
Evropski model ima ogranicenje u trajanju videa. Azijski i US nema . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #10 poslato: Jun 11, 2015, 02:03:05 pre podne »
lokal+garancija ima svoju vrlo visoku vrednost i toga je malo ko svestan .. no ono "kad vec ides" .. to je druga prica..

inace vec par godina su sve carine umrezene cim trazis povracaj poreza *odma* se obavestava unapred tako da na destinaciji ima platis pdv+carinu bacio ili ne kutiju 200 puta .. u sad koliko ja znam nema ni pdv-a niti bilo kakvog povracaja pri izvozu tako da je nebitno ali po evropi, nemacka, austrija, madjarska .. odma se javlja tvojim carinicima za sta si uzeo povracaj, nema teorije da ne platis, samo ce jos da te navuku na kaznu.. sad neke stvari iz ugarske na primer, tamo je 29% pdv valjda, vratis pdv na carini, platis nas pdv i carinu i opet te izadje 50% jeftinije nego u maksiju .. da bude jos crnje stvar koju si kupio je "made in srbija" .. no znamo svi gde zivimo jbg ..

ja sam cesto isao za usa pa sam svasta donosio i moram priznati da mi je veliki broj stvari crkao i da me posle cimanje u usa na garanciju skupo kostalo (iako sam isao cesto nije tako jednostavno ne ostanem tamo dovoljno da odradim ceo posao sa garancijom) tako da bi mi mnogo bilo jeftinije da sam uzimao ovde i platio regularno, sad imam neki stav
 - ako umem sam da popravim narucujem iz vana / dal postom il mi neko donese il donesem sam
 - ako crkne i "nema veze", tj veca je razlika u ceni izmedju platim u usa/kini i ako ne valja bacim pa kupim drugo nego da kupim kod nas (neke stvari kod nas mogu da budu 3-4 puta skuplje nego van) narucim/donese mi neko/donesem sam
 - za sve ostalo, kupim ovde

npr sve objektive koje imam sam uzeo ovde od ljube, nema sanse da ga popravim sam ako nesto ne valja, razlika u ceni se nikako ne isplati za rizik + uslugu da ti to neko donese, dakle nema mnogo dvoumljenja, uzeo od ljube ... sa druge strane stalak mi doneo buraz iz usa, nisam ni pitao ljubu posto mu je takav stalak sas video glavudzu .. nema tu sta da crkne jbg a ako ga slomim ni ljuba mi nece dat garanciju :D ... cpap masinu sam doneo iz usa .. jbg tamo 1000$ ovde losiji model 2200eur .. em umem sam da je popravim em za razliku u ceni uzmem kartu do usa, odnesem tamo da mi srede u garantnom roku, kupim nesto opreme, obidjem par luna parkova, napravim nesto odlicnih fotki na plazi i vratim se nazad ..

btw. mislis da ljuba ne moze da nabavi usa ili aziski model :D
« Poslednja izmena: Jun 11, 2015, 02:06:09 pre podne od strane arhi »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #11 poslato: Jun 11, 2015, 01:59:30 posle podne »
Meni je Ljuba svojevremeno nabavio USA/Azija Panasonik ultrazum FZ 35/38, bas taj sto nema ogranicenje za snimanje. :)
Treba videti, raspitati se ... Arhi, ti si totalno u pravu, danas covek mora da se dobro informise, izvaga i pored svega da ima srece, ili dobru semu. :D :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #12 poslato: Jun 12, 2015, 12:45:53 pre podne »
ljudi razlicito vrednuju razlicite stvari, ja cu uvek pre da platim ljubi nego da cimam peru miku ziku lazu da mi nesto ucine, ono jednom u par meseci mi neko nesto donese sto ne mogu nikako drugacije, em ja platim sve, to tamo dodje na jedno mesto, platim torbu, platim za tu torbu overweight, ne trazim da nista svercuje, i opet mi posle 3 godine spomenu kako su mi ucinili, sta bi ja bez njih .. neke stvari nemaju cenu ... opet znam ljude koji funkcionisu tako sto im sve u zivotu neko zavrsava i njima je to ok .. tako da .. svako mora pravi svoju racunicu
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #13 poslato: Jun 12, 2015, 01:28:18 pre podne »
kada overavaš za povraćaj PDV šanse su da idioti jave našoj carini, mada nije obavezno. Zavisi šta nosiš i ko je carinik. Obavezivati bilo koga da donese prenoseći da bi se izbegla carina je ipak nepristojno. jednostavno, može da prođe voz a da te ocrne za nešto sitnije.
Onomad naš vrhunski radio amater, dugogodišnji predsednik SRAJ i Srbije, pobedio na svetskom takmičenju u organizaciji vlade Brazial, u konkurenciji više hiljada amatera iz celog sveta. Čovek pobedio u dve discipoline i osvojio dve kolajne. Obzirom da mislena imenica da sebi dozvoli put do Brazila oni poslali poštom. Carina mu naplatila carinu 3500,00 dinara za dve osvojene medalje. Pita direktora carine jer i sportistima profesionalcima kada osvoje svetsku medalju naplaćuju carinu, ovaj odgovara da traži od ambasade brazila da izdaju potvrdu a uz kolajne ide Duploma ko vrata, overena sa tri pečata. To je naša carina.

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #14 poslato: Jun 12, 2015, 01:45:41 pre podne »
Cekaj, nisam ja nikome planirao da trazim da mi svercuje . . .
Ideja je bila da kupim cak polovan aparat da stigne tamo, da ga on, prijatelj, koristi malo i zeza se (posto se i on amaterski bavi ovim nasim hobijem) i da donese kad dodje.
Naravno, i meni, kao pretpostavljam svakoj normalnoj osobi, je glupo da se molim nekome, ali ja sam mislio da mi je to jedina opcija da nabavim aparat bez ogranicenja na snimanje.
Sada, kada ste mi predocili da Ljuba moze da mi izadje u susret, tako ce i biti. Vec smo se dogovorili . . .
:)
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #15 poslato: Jun 13, 2015, 03:37:42 pre podne »
@petko, nije vise "postoji sansa", od pre nesto manje od godinu dana je to uvedeno kao obavezna carinska procedura

a to koliki %#$^@ i kakvi nasi carinici mogu knjige da pisem, na zalost upoznao sam neke skroz normalne i vrlo pismene ljude koji tamo rade ali je problem "direktiva odozgo" sto moraju da rade kako im se kaze a ne kako zdrav razum zapoveda ..

@fibonacci, nije da ga reklamiram ali meni je neke stvari nabavio jeftinije u beogradu (cuj u beogradu, doneo mi na noge) nego sto sam ja mogao da kupim u usa ne racunajuci problem da to posle dopeljam u srbistan .. nisam ga pitao kako, samo sam mu rekao hvala :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Kupovina aparata iz SAD
« Odgovor #16 poslato: Jun 13, 2015, 12:29:59 posle podne »
Apsolutno se slazem. Moja iskustva s njim su takodje vrlo pozitivna.
:)
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m