Autor Tema: Stari objektivi na digitalnim aparatima  (Pročitano 18448 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Stari objektivi na digitalnim aparatima
« poslato: Mart 02, 2015, 11:45:00 pre podne »
nisam nesto sumanuto srecan sa njim iako je potpuno nov objektiv  ovih F2.8 deluje da zahteva mnooooooogo vise svetla od F1.8 50mm ... fokus je lagan, objektiv pod prstima vrlo prijatan .. jedino to sto je spor .. ja sam se ponadao da ce biti tu negde kao 50mm plastikaner na F2.4 ali jok

nisam imao bas neki model za slikanje tako da bez blica, pod nekim pateticnim halogenim svetlom (2x10W) to ovako nekako izgleda

EDIT:
PENTACON F2.8 29mm m42

« Poslednja izmena: Mart 04, 2015, 11:19:56 pre podne od strane Zoran Rodic »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #1 poslato: Mart 04, 2015, 11:18:50 pre podne »
Iskoristio sam Arhijevu temu, da taman lepo zapocnemo jednu novu... malo siru. Dakle, kacimo primere sirove i obradjene, kako bilo... samo je bitno da su u igri stari objektivi na digitalnim telima.
Jupiter, Zeiss, Minolta, Meyer... ili sta vec imate... sve je u igri.
« Poslednja izmena: Mart 04, 2015, 11:22:00 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #2 poslato: Mart 04, 2015, 11:37:49 pre podne »
Pa  hajde ondak, da ne ostavimo Arhija usamljenog :)
Zbog konstantnog protoka starih objektiva, koji se godinama muncaju tu i tamo oko mene… na kraju sam popustio i pocetkom prosle godine  kupio Nex3n, upravo da bih se igrao sa ovakvim staklicima. Sony milc je pogodan zbog toga sto se na njega moze prikaciti svaki postojeci objektiv, bez da je nuzno imati korektivni element unutar adaptera. I ako su prilicno ograniceni u svojoj upotrebnoj vrednosti,  a najpre zbog nedostatka auto fokusa, ipak su se donekle pokazali prilicno upotrebljivim .
Za pocetak, meni omiljena  Minolta MD Rokkor 50 f/1.4 @ f1.4

Press the Bored Button! by ZRodic, on Flickr

I see a little version of me, and little versions of all of you! by ZRodic, on Flickr

Panasonic Lumix DMC FZ 1000 by ZRodic, on Flickr

Canon Power Shot G1X mk II by ZRodic, on Flickr
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže mire

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #3 poslato: Mart 04, 2015, 11:43:22 pre podne »
Ja bih se umešao pitanjem. Prijateljica ima nekoliko savršeno očuvanih FD objektiva koje je koristila sa AE-1 i želi da nastavi da ih koristi sa 650D. Da li imate preporuku za neki FD-EF adapter. Koliko je meni poznato, oni bez optike ne funkcionišu baš kako treba, tj. ne radi beskonačan fokus. Ona nije uspela da pronađe nijedan u prodaji koji bi mogla da isproba pre kupovine. Na kineskim sajtovima ima ih ima dosta, sa i bez optike, ali je glupo da poručuje neko neupotrebljivo smeće.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #4 poslato: Mart 04, 2015, 01:11:14 posle podne »
Pa upravo zato sam i kupio Sony NEX, da bih izbegao taj opticki korektivni element... koji degradira fotografiju u meri da ti se smuci cela prica :) Ako nadjes jeftin adapter, rezultati postaju ponekad jako cudni... a onaj koji valja, dosta kosta.
Registar distanca za EF objektive je 44 mm, a za FD 42 mm i tu je problem. Recimo, za M42 objekive ta distanca je 45mm i nije potreban adapter sa korektivnim elementom.

Sta znam, ja ne bih ulazio vise u tu pricu... na mom EOS-u se to nije pokazalo dobrim.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #5 poslato: Mart 04, 2015, 09:20:30 posle podne »
Meyer-Optik Gorlitz 50mm f/1.8
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže googie

  • Junior
  • *
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #6 poslato: Mart 04, 2015, 10:44:02 posle podne »
Imam i ja jedno pitanje, da li ima dobrih manuelnih objektiva ispod 18mm i iznad 100mm a da mogu da se nađu kod nas? Imam Sony a6000 i ove sigmine art objektive ali bih vrlo rado nabavio neki široki i tele objektiv.

Hvala

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #7 poslato: Mart 05, 2015, 12:14:41 pre podne »
Imam i ja jedno pitanje, da li ima dobrih manuelnih objektiva ispod 18mm i iznad 100mm a da mogu da se nađu kod nas? Imam Sony a6000 i ove sigmine art objektive ali bih vrlo rado nabavio neki široki i tele objektiv.

Hvala

pa evo drugar kupio M42 objektiv 1100mm otkida kako radi, kvalitet lud, bio 150eur

na berzi nisam video nista ispod 20mm od ovih manuelaca

inace M42 na EOS ide bez optike ali na nikon-a ide sa optikom .. bem li ga zasto, ali nisam primetio da ta optika unosi bilo kakav problem
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #8 poslato: Mart 05, 2015, 08:38:53 pre podne »
@Arhi
Minimalna registraciona distanca Flange focal distance je uzrok tome.  A kako vidis na slikici iz linka, to je udaljenost od senzora (nekada filma) do nosaca objektiva. Zato je Sony E mount majka mara, jer ima najmanju distancu od 18mm (fuji x mount ima manju) . I sad, kada kacis FD objektiv, ti dodas adapter koji ce nadomestiti tu razliku do 42mm. To je lako kad se ide sa manjeg na vece. Medjutim,  Nikon F mount ima 46.5mm, a recimo M42 ima 45.46 mm , sto je manje i pravi problem i zato nema fokus na beskonacno. Da bi to prevazisao, stavljas adapter sa optickim korektivnim elementom koji ce ti to omoguciti. E sad, problem je u izlaznom rezultatu jer taj korektivni element bas i nije uvek plod pazljivog proracuna, kao sto su elementi unutar objektiva, pa se desava da dobijes paletu optickih anomalija… od aberacija, pa na dalje. Jasno ti je onda kompletni izlazni rezultat zavisi od najslabije karike u lancu, a to je taj korektivni element.

Sto se tice mirror objektiva, oni imaju posebnu konstrukciju… imas sliku u prilogu. Mana tog sistema je otvor blende koja obicno bude f/8. Dakle, imas manjak svetla… a cim imas manje svetla, manje su i brzine koje dobijas. A ziza je nenormalno velika pa ces vrlo cesto dobijati 1/200 na zizi od 500 ili 1000mm, sto uglavnom dovodi do stresene fotografije. Na toj zizi, blica nema … nema rasvete, nego moras da gadjas suncan dan.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #9 poslato: Mart 05, 2015, 08:52:18 pre podne »
@googie

Moram u dva posta, zbog slika koje ne mogu da kacim u neki smisleni redosled. Elem, slabo da ima sta ispod 18mm. Jedino priblizno sta je meni zapalo za oko jeste Minolta MC W. Rokkor 21mm f2.8 – NL, ali njena cena je negde oko 250 evrica (minimalno), pod uslovom da pronadjes normalan i ocuvan primerak. Dakle, jasno ti je da za jos malo parica preko, mozes kupiti AF staklo novijeg datuma… pa sam tako pronalazio tu minoltu po ceni 17-40 L. Sta reci?

Sto se tice objektiva preko 100mm, tu je vec nesto moguce izbunariti po pristojnim cenama a dobiti pristojan izlazni rezultat. Od svega sto sam probao, ostao sam na Jupiteru 37a 135mm. Koristim ga dosta cesto, a cak na njega stavljam i tube.
Evo par primera sa njime (samo je poslednja obradjivana)

« Poslednja izmena: Mart 05, 2015, 08:54:27 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #10 poslato: Mart 05, 2015, 09:00:10 pre podne »
Da dodam i dve sa jupiterom 37a + tube

Canon Power Shot G7X by ZRodic, on Flickr

Panasonic Lumix DMC-LX100 by ZRodic, on Flickr


Dakle, apsolutno upotrebljivo staklo.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže googie

  • Junior
  • *
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #11 poslato: Mart 05, 2015, 11:44:44 pre podne »
Hvala na odgovorima.

Znači za širinu mi ne gine ovako nešto. Što se tiče jupitera, da li ima velike razlike između MC i ne-MC verzije?

Hvala

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #12 poslato: Mart 05, 2015, 12:11:19 posle podne »
Od telaca ja imam Pentacon  Orestor 135mm f/2.8 (zebra) i Meyer-Optik Görlitz Orestegor 200mm f/4
Sa oba sam više nego zadovoljna, a kako to izgleda u praksi možeš videti u ovoj temi:

http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/portreti/obicna-fotografska-prica/

Samo je prva odrađena sa 70-300 , sve ostalo su manuelci, a sada zaista ne mogu da se setim koja je sa kojim rađena  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #13 poslato: Mart 05, 2015, 12:24:29 posle podne »
E sad, problem je u izlaznom rezultatu jer taj korektivni element bas i nije uvek plod pazljivog proracuna, kao sto su elementi unutar objektiva, pa se desava da dobijes paletu optickih anomalija… od aberacija, pa na dalje. Jasno ti je onda kompletni izlazni rezultat zavisi od najslabije karike u lancu, a to je taj korektivni element.

iscitao sam od juce dosta na tu temu elem, otprilike moj zakljucak kada sumiram sve sto sam procitao i kada uporedim rezultate istog objektiva sa i bez te optike u dupetu (posto za canon za M42 ne treba a za nikon treba) dolazim do sledeceg
 - ljudi koji pljuju po tom zadnjem socivu su ili imali extremno lose iskustvo (kupili neku plastiku) ili su fotofili
 - na staklu u adapteru su zraci gotovo paralelni tako da su aberacije merljive masinom ali nevidljive za senzor i za ljudsko oko + i to sitno sto postoji aberacije na tom socivu se resava obicnim premazom tako da svaki kvalitetniji adapter resava problem 1/1

dakle ako kupis noname adapter moze da te zatekne, isto kao i sa jeftinim UV/protection filterima, neka degradacija filma, ali ako uzmes normalan adapter problem ne postoji.

Sto se tice mirror objektiva, oni imaju posebnu konstrukciju… imas sliku u prilogu. Mana tog sistema je otvor blende koja obicno bude f/8. Dakle, imas manjak svetla… a cim imas manje svetla, manje su i brzine koje dobijas. A ziza je nenormalno velika pa ces vrlo cesto dobijati 1/200 na zizi od 500 ili 1000mm, sto uglavnom dovodi do stresene fotografije. Na toj zizi, blica nema … nema rasvete, nego moras da gadjas suncan dan.

ja cekam jos moj adapter sa starog canona na eos da isprobam ovaj 500mm ali ovi moji drugari isprobase ovaj 1100mm F10 i to kao 1100mm i kao 3300mm (sa adapterom) F30 i kao 6600mm (sa 2 adaptera!!) F60 ... ne mogu da uploadujem slike nisu moje ali slikano ovih dana, dakle bez sunca, magla, smrdljiv dan, sa jeftinog stativa, 3km udaljeno, lice coveka izgleda odlicno!!! zvonik na crkvi jos bolje ... zvnik je slikan sa duzom expozicijom posto sve miruje i tu se vidi problem plesanja atmosfere ali covek je u pokretu, kratka expozicija, to bre izgleda ludacki dobro .. bice verovatno slika koje mogu da se dele ..

inace ovi sa normalnom optikom preko 300mm deformisu sliku bude spljostena, lice izgleda smesno, ovi sa ogledalima na 3300mm lice i dalje izgleda savrseno!!!
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #14 poslato: Mart 05, 2015, 01:13:58 posle podne »
@googie
Imas nekoliko verzija 37a gde su 37A i 37 AM single coated, dok su ove MC… jelte   :)  multi coated. E sad, ova MC bi trebalo u teoriji da ima bolji rendering boja i da se bolje nosi sa flerom, ali pravo da ti kazem… ja razliku nisam nesto osetio. Ovaj  moj je obicni 37 A i nemam problem ni sa bojama a jos manje sa ostrinom.

@Arhi
Sta znam, ja se nesto nisam odusevio. Izmenjao sam nekoliko adaptera na Eos-u… i batalio pricu. Evo recimo Minolta 50 f/1.7 … na Nex-u. Slobodno je otvori u full na flickeru… a imas ispod sa 550d sa adapterom. Dakle, dupe i glava... a pritom, toj ostrini i kolicini detalja mogu da pozavide i mnogi aktuelni staklici.


Minolta MD 50mm f/1.7 TEST shot by ZRodic, on Flickr
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #15 poslato: Mart 05, 2015, 05:52:49 posle podne »
St a imas ispod sa 550d sa adapterom.

ovo bas sija .. bem li ga, videcemo kad dodje adapter kako ce se ponasati taj moj sa ovom 500tkom.
inace ja planiram sledeci upgrade da bude sony milc tako da cu tu svakako moci sve ove objektive da trosim sa adapterom bez dodatnog stakla
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #16 poslato: Mart 10, 2015, 02:40:46 pre podne »
Ova tema me je naterala da izađem makar na kratko sa aparatom.  :D
Objektiv je Opteka 420-800mm HD2 kratko predstavljen ovde http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/objektivi/opteka-420-800m
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #17 poslato: Mart 10, 2015, 02:42:40 pre podne »
I 100% crop.
Pucano iz ruke na 1/250 bez stabilizacije naravno  >:D
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže tsuyoshi

  • Član
  • **
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #18 poslato: Maj 26, 2015, 12:05:42 posle podne »
Ako je neko ozbiljnije vintage staklo u pitanju, cak i m4/3 senzor ume prijatno da iznenadi ;)






« Poslednja izmena: Maj 26, 2015, 12:10:53 posle podne od strane tsuyoshi »

Van mreže srkiscuderia

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
    • srkiphoto
    • Pogledaj profil
Odg: Stari objektivi na digitalnim aparatima
« Odgovor #19 poslato: Maj 27, 2015, 07:31:02 pre podne »
Ima li neko iskustva u vezi podmazivanja M42 objektiva?Zanima me koju mast bi bilo najbolje upotrebiti za tu svrhu?Zahvaljujem