Autor Tema: sRGB vs. RGB & ProPhoto  (Pročitano 17429 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
sRGB vs. RGB & ProPhoto
« poslato: Februar 25, 2015, 10:00:07 posle podne »
Da ne ispadne da sam dao los savet u jednoj temi, evo skorasnjeg obrazlozenja od doticnog gospodina koga su pominjali. Pogledaje, procitajte pa procenite sami :) Dajte jos primera ako nadjete negde.

http://www.slrlounge.com/save-images-web/

http://youtu.be/1HikymjeM_4
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #1 poslato: Februar 25, 2015, 10:29:26 posle podne »
Ahhh.... ako kažem šta mislim o iznesenom s njegove strane, ispašću prepotentan. :)

Sam početak i "monitor" u koji gleda, otkriva značajnu disproporciju spram izreke "practice what you preach", pa ću da preskočim komentarisanje ovaj put. Rekoh dovoljno u onoj drugoj temi (o monitorima li beše?).

Pozdrav

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #2 poslato: Februar 25, 2015, 10:45:50 posle podne »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #3 poslato: Februar 25, 2015, 10:54:20 posle podne »
Ma sve je to lepo, ali aj' nađi neki koji obrađuje problem razlika gamuta i kolornog prostora. Upravo to je suština.

Već sam pisao, ali evo da ponovim - korišćenje ProPhoto prostora i na wide-gamut monitoru (a kamoli na standardnom, kakve koristi 99.99999% ljudi) ima efekat kao i kada daltonista pakuje komplet tempera u kutije. Lepo je što se njemu sviđa raspon boja. Problem je samo što je nesvestan da više od pola boja ič ne vidi, a nijanse između njih još toliko. Ali, bitno je da je njemu lepo, zar ne? :)

Not really...

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 25, 2015, 10:56:34 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #4 poslato: Februar 25, 2015, 11:01:19 posle podne »
Za mene je sustina sledeca: da obradjujem fotografije u vecem kolornom sistemu i sacuvam za web u sRGB sistemu, a kad pozelim da uradim neki print svoje fotografije imam fajl sacuvan i u vecem kolornom profilu. A i kako tehnika napreduje sutra cu mozda imati monitor sa boljim mogucnostina (mada se i na postojecem vidi razlika izmedju RGB i sRGB) pa cu uzivati u svojim fotografijama, zasto bi ih ogranicavao manjim kolornim prostorom?

Kapiram sta zelis da kazes i to je tacno, mozda je samo stvar vidljenja. Zato sam i postavio ovo da malo diskutujemo na tu temu.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #5 poslato: Februar 25, 2015, 11:04:14 posle podne »
Ja se slazem u ovom slucaju sa Stormom...Bas kako je rekao to ti je kao da farbas u mraku...Druga stvar cak i stampaci ne mogu da reprodukuju ceo spektar boja pri printu, bar koliko ja znam, tako da ne vidim razlog zasto bi to radio :)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #6 poslato: Februar 25, 2015, 11:11:02 posle podne »
Vidi , misljenja su podeljena koliko sam istrazivao: dele se na one koji stiktno koriste sRGB i na one koje konvertuju u sRGB, izgleda da sam ja na ovu drugu stranu :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #7 poslato: Februar 25, 2015, 11:15:23 posle podne »
Dalibore, suština distribucije upravo i postavlja stvari na svoje mesto - ako to ide neodređenom posmatraču, nema nikakve logike koristiti bilo šta osim sRGB, jer će se sve drugo videti UŽASNO na monitoru prosečnog posmatrača, koji radi u najboljem slučaju u sRGB, a često ne pokriva ni delić dotičnog.

Ako je za štampu, onda sve to DONEKLE ima smisla, ali kada bismo živeli u zemlji čiji su štampari kolorno-svesni. Koliko nisu, shvatićeš ako napraviš mali test. Uradi istu fotografiju u 5 različitih primeraka, na 5 različitih mašina i SVE do jedne će se razlikovati. Pogađaš - moraš da se "profilišeš" i uskladiš sa njima. Ako to uradiš, to je onda druga priča, ali čisto sumnjam da imaš interes da to radiš, osim ako nemaš DTP studio kojem je to primarna delatnost.

Monitor sa boljim mogućnostima... šta da ti kažem. Ja se tome nadam već 15 godina i tužna činjenica kaže da sam tek pre par godina JEDVA dostigao vernost boja koju sam nekada imao na CRT-ovima high-end klase. Manje upućeni vrlo nepoverljivo reaguju kada im kažem ovo, ali to stvarno jeste tako. Prosečan TFT je i dalje običan kržljavi miš u odnosu na bolje CRT-ove po pitanju reprodukcije boja. Nije to onaj trip "vinil vs cd", već je u pitanju dokazana činjenica.

E sad, u pogledu čuvanja za kasnije, "ako zatreba"... ja za sve slične akcije čuvam negative. RAW NE POZNAJE problematiku kolornog prostora. Njegov kolorni prostor je skoro neograničen. Veći je i od ProPhoto RGB-a, pa je uvek moguće gnjaviti ga do besvesti, pre nego što nešto zvekne. E sad, ako baš želiš da sačuvaš obradu, onda je to drugo, ali smatram to tek specifičnom potrebom, a jako me zanima kakav ti sistemski profil gajiš i čime si ga pravio? :)

Mišljenja jesu podeljena, ali u svakom članku (manje/više) postoji disclaimer koji apostrofira da mora postojati precizan razlog zašto ProPhoto RGB, jer ako je štampa kao pojam isključena, insistiranje na njemu jednostavno nema smisla.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 25, 2015, 11:18:18 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #8 poslato: Februar 25, 2015, 11:24:03 posle podne »
Kapiram ja sve to, rekoh da koristim kolorni prostor samo za obradu, inace sve konvertujem u sRGB, i nikad nisam imao problema, monitor je fabricki kalibrisan dolazi sa sertifikatom, ali kapiram da moze i hadverski da se sredi jos bolje ali ja ne vidim razlog tome. A sto se tice sistema, mislis na cuvanje fajlova i proces? U RAW cuvam samo izabrane fotografije, a od obrade cuvam TIFF u ProPhoto i u jpeg u sRGB

Sistemski profil je Adobe RGB.
« Poslednja izmena: Februar 25, 2015, 11:28:23 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #9 poslato: Februar 25, 2015, 11:33:24 posle podne »
Jos jednu stvar sam zaboravio, recimo Safari pretrazivac automatski detektuje fortografiju u Adobe RGB i prikazuje je takvu kakva jeste, sto znaci da ce i ostali pretrazivaci krenuti tom logikom, sto znaci da je pitanje vremena kad ce i na web-u moci da se gleda veci kolorni prostor. Sto znaci da ce da se pazare novi monitori ;)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #10 poslato: Februar 25, 2015, 11:37:51 posle podne »
I ne smeta ti da tokom obrade sve vreme vidiš pogrešne boje? Vidiš, to me fascinira, moram da priznam. Čisto da se razumemo, fascinira me zato što sam i sam prošao tu školu i trudio se da gledam "širu sliku".

Napredak displeja je evidentan poslednjih nekoliko godina. Problem je samo u tome što im je polazna tačka bila negde na nivou, kakav su CRT-ovi prevazišli tamo početkom 80-ih godina. Dakle - beda živa.

Kad provrtiš specifikacije (one ispod haube, koje većina proizvođača skriva), skontaš da je gro današnjih monitora i dalje iz doba Jure, sa 6-bitnim ili u najboljem slučaju 8-bitnim panelima. Izuzetni modeli mogu da sažvaću 10-bita, a oni napredniji gotovo da i ne postoje. Guglanjem o tome možeš veoma lako da dođeš do podatka koji priču o boljoj obradi dovodi u koliziju s logikom, jer ljudskom oku je suštinski svejedno da li monitor nešto ne prikazuje ili ono samo nešto fizički nije sposobno da vidi. U obe jednačine crva nije ni bilo. :)

Očuvanje ferlaufa ima donekle smisla... kad distribucija ne bi išla u kompresovanom 8-bitnom JPEG-u. ;)

Safari? Pa FF je color-aware već poprilično, samo treba da se podesi kako valja. Ali - ti ne kontaš - nije problem u forsiranju profila, nego onog što dolazi posle njega - u panelu. To je samo jedna u nizu Apple-ovih marketinških patki. Retinu prodaju kao nekakav izum, a u pitanju je (za pojam fotografije) prosečan monitor koji koristi (najčešće) LG panel, koji se (opet) koristi u još 164 različita modela monitora. Ali jbg, ne piše im "magic" nigde. ;) Priča o AdobeRGB-u na Apple monitorima postaje dodatno smešna, nakon što su negde 2008. zatukli opciju biranja glossy ili mat panela, pa se i to postojeće vernosti reprodukcije izgubilo u šljaštećem staklu. Sada najbolje Retine ne mogu da prebace 79% AdobeRGB-a. Da su barem jeftini, pa da im se oprosti. Poenta ovoga? Pa ništa, samo dobra ilustracija dokle ćemo stići sa Adobe RGB-om u standardizaciji, na način kako to vidi Apple. Multimedia prvo mora da dobaci do barem 80% sRGB-a, da bismo pucali dalje.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 25, 2015, 11:44:53 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #11 poslato: Februar 25, 2015, 11:45:55 posle podne »
Moguce da sam u zabludi :) I ostali koji rade u vecim kolornim profilima :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #12 poslato: Februar 26, 2015, 12:04:18 pre podne »
Pa realno, ja u većini članaka koji promovišu upotrebu šireg prostora vidim neka konkretna opravdanja. Kod tebe vidim jedino da pratiš njihove navike, a pritom ne praktikuješ štampu. Ili ipak praktikuješ?
Istinu govoreći, u nekim člancima ne nalazim ni jednu tačku argumenata - samo "ma verujte mi na reč" fazon.

Neću ja tebe da ubeđujem ni u šta. Tvoje je pravo da radiš kako ti odgovara. Pišem samo zarad onih koji slabo plivaju u toj problematici, jer sam ne jednom ljudima rešavao probleme sa bojama, nakon što su čitajući tekstove raznih stručnjaka zaključili da "ako je dobro za profesionalca, onda je i za mene", što je skroz pogrešno.

Ali ajd... mislim da je na temu ovoga sve rečeno... barem ono što se može opisati rečima. Za sve ostalo, moralo bi na delu da se vidi razlika, a to je već komplikovanije, jer bismo morali da organizujemo neku "color-proofing radionicu".

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 26, 2015, 12:06:56 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #13 poslato: Februar 26, 2015, 12:14:25 pre podne »
I ja u pocetku nisam radio u srgb , onda sam primetio da fotke na netu deluju uzas, a kad sam nosio na stampu da li radio u srgb ili nekom drugom nikad nije bilo to to...Tako da sam se odlucio za srgb posto pre svega radim fotke za net, a pri stampi je svakako muka ziva da ubodu boje kao sa mog ekrana :)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #14 poslato: Februar 26, 2015, 12:16:16 pre podne »
Realno je da je cela stvar vrlo konfuzna, ali zapanjujuce je da korisnici Lightroom-a po defaultu obradjuju fotografije u ProPhoto prostoru a da nisu ni svesni toga. Pocetnicima jeste bolje da se ne opterecuju time.

http://digital-photography-school.com/everything-need-know-lightroom-colour-space/

Da, uradim po koji print za svoju dusu :) Ali moj stav je da ako su napravili te kolorne prostore, zasto bi se ogranicavao manjim kad imam izbor. Zasto bih popravljao automobil u maloj garazi kad mogu u velikoj.  Meni se dopadaju moji rezultati, tako da ostaje pri onome  da se delimo na dve strane :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #15 poslato: Februar 26, 2015, 12:19:15 pre podne »
Pa znas kako dalibore , da li bi izabrao vecu garazu gde sve rade na slepo i pogadjaju sta rade  ili manju koja je osvetljena i tacno vide sta rade :) A pravo da ti kazem ni meni nije jasno zasto su pravili Pro kad se maltene ne vidi:)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #16 poslato: Februar 26, 2015, 12:22:50 pre podne »
Mozda ce jednog dana da progledaju i to farbanje u mraku bude vidljivo ;)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #17 poslato: Februar 26, 2015, 12:25:07 pre podne »
Hehheheh :D

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #18 poslato: Februar 26, 2015, 12:28:08 pre podne »
Zapravo, ta analogija i nije adekvatna . . .
Ja ovu situaciju vidim kao kada bi HD video gledao na CRT TV-u . . .
XD
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: sRGB vs. RGB & ProPhoto
« Odgovor #19 poslato: Februar 26, 2015, 12:31:07 pre podne »
Nije ni to toliko problematično, koliko je nedostatak volje da se to malo preciznije standardizuje. Digitalizacija je trebala da unese popriličan red u ovu oblast. I jeste donekle, ali ne u meri koliko je potrebno.

Prvi problem je OS. Jesu i monitori, ali OS i specifikacije koje omogućavaju svakom ološu da pravi zasebne entitete sa sopstvenim profilima, upravo i pravi zbrku. Konkretno - zašto PS uopšte postavlja pitanje nekonzistentnosti kolornog profila? Da je cela stvar u startu osmišljena kako valja, profilisanje bi trebalo UVEK biti samo i samo hardversko. Da čovek vidi ono što može, nezavisno od toga koji se prostor koristi, pa ko ima kvalitetnije - vidi, ko nema ne vidi i kraj. Međutim, ovde je čitava zbrka napravljena, jer svako uvoženje grafičkog fajla u neku aplikaciju, pravi lom sa profilima.

Pa tako osim sistemskog profila imamo i kalibrisani profil, profil samog fajla, profil izvornog fajla, profil za štampu i tako to. Normalan čovek mora da poludi pre ili kasnije od svega toga, jer u jednom trenutku pomisli da je uspeo sve da utegne kako valja, a onda odnese/pošalje fotke nekome, taj pusti u štampu i ono pičvajz! Tačno se od toga može doživeti nervni slom. E onda dolazi spoznaja da i onaj tamo na mašini ima neki svoj monitor, neki svoj profil, neki svoj workflow i onda sve pada u vodu.

Dodatnu zabunu prave i proizvođači fotoopreme, koji u svojim aparatima nude izbor između AdobeRGB i sRGB, time sugerišući korisnicima da aparat snima fotke u ovom ili onom profilu, a zapravo aparat to uopšte ne radi. On uvek snima u nedefinisanom prostoru, koji je neograničen. Sve što senzor zabeleži, biva upisano u fajl. Istina je da zbog dinamičkog raspona jedna RAW fotografija sadrži i mnogo više nego što se isprva vidi. A kolorni prostor koji se bira, on služi JEDINO i SAMO za JPEG. Ko bi želeo takav JPEG, nepoznato mi je.

Pozdrav