Autor Tema: Pomoc oko aparata?  (Pročitano 16096 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže aleksandarm

  • Junior
  • *
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
    • amilutinovic18
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #20 poslato: Januar 12, 2015, 10:44:08 posle podne »
Ljudi, hvala vam puno na savetima :)

@DuxX
Onda da uzmem d5200, a kasnije dokupim bolji objektiv :) Da li je to dobra varijanta? :D

@Asko
Verujem da je tako :)
Pitam, jer ne bih bas brzo menjao aparat..  ;D
Nikon D5200 + 18-105mm

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #21 poslato: Januar 13, 2015, 02:52:29 pre podne »
Pa po meni je D5200 izuzetno dobro telo i mislim da će biti više nego dovoljno za uspešan početak. Ono o čemu bi trebalo da razmišljaš više nego o telu je (kao što rekoh u prethodnom postu) optika i da je biraš u zavisnosti od motiva koje pretežno planiraš da fotkaš. U skladu sa tim ozbiljno da razmisliš o nekom od 1.8G fiksnih objektiva kojih Nikon ima sada već u skoro pa svakoj varijanti koju možeš da poželiš. Svi ti zum kitovi su čisto varijanta da ima s čim da se fotka. Ono pravo dolazi sa boljom optikom.

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #22 poslato: Januar 13, 2015, 04:01:45 pre podne »
Дечко тек почиње. Поред тела мора да има почетни објектив са зумом јер фиксни било који га тотално ограничава.
Од три варијанти које је помињао: 18-55мм, 55-200 мм, 18-105 мм, као почетни објектив је најбоље да узме 18-105 мм, потом 18-55мм и као почетни 55-200 мм не долази у обзир.
А онда Боже здравља, рачистиће да ли иде далје или остаје на томе, током рада сам ће схватити који је следећи објектив који му је најпотребнији. Најгоре, схвати да му требају три фиксна ко лебац а нема се.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #23 poslato: Januar 13, 2015, 10:35:26 pre podne »
Nisam rekao da kao prvi i jedini uzme fiksni već da pored tog kit zuma koga koliko sam razumeo uzima odmah sa telom u neko skorije vreme uzme i jedan 1.8G fiksni staklić. Od zumova takođe glas ide ka 18-105mm svakako jer je univerzalniji.

Van mreže mr.techa

  • Junior
  • *
  • Poruke: 67
    • Pogledaj profil
Re: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #24 poslato: Januar 13, 2015, 11:03:42 pre podne »
Ne treba njemu za pocetak sijaset objektiva. Ja koristim vec duze vreme 18-105 i 35. Jeste da imam u planu neke zumove sa fiksnom blendom ali mi ta dva vrse posao za sada

Van mreže aleksandarm

  • Junior
  • *
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
    • amilutinovic18
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #25 poslato: Januar 13, 2015, 01:09:25 posle podne »
Znaci, odlucio sam :) Uzimam nikon d5200 sa standardnim objektivom 18-55.. Jer mislim da mi je to za pocetak super, taman dok malo udjem u te vode i vidim kako je sve to, izucim aparat i to :)
Pa tek malo kasnije uzmem bolji objektiv koji mi vi preporucite :D

@DuxX
Ne znam ni ja tacno, verovatno pejzaz i portrete :) Mislim to me trenutno vuce.. Tako da videcemo sta cu od objektiva da uzmem, naravno uz vasu preporuku :)
Nikon D5200 + 18-105mm

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #26 poslato: Januar 13, 2015, 01:57:05 posle podne »
:) ... mnogo mi se dopada ono... ''za pocetak'' .

D5200 za pocetak :)

Sa tim d5200, neko bi davne 2006 zapalio Istock i uzeo desetine hiljada dolara, i slikao honorarno za sve vodece svetske magazine, madonu, zdravka colica, lepu brenu, bekama... a i kraljicu Engleske gratis :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #27 poslato: Januar 13, 2015, 01:59:59 posle podne »
I šta je na kraju kada je ovo na početku?

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #28 poslato: Januar 13, 2015, 02:04:37 posle podne »
... pa nešto od Canona ... ;D
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže aleksandarm

  • Junior
  • *
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
    • amilutinovic18
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #29 poslato: Januar 13, 2015, 02:11:16 posle podne »
@Zoran
Mislio sam na to da koristim malo duzi vremenski period,jer od necega mora da se krene :) Nemam toliko novca da priustim nesto mnogo bolje :/

@neo
Ne razmisljam sta ce biti.. Na pocetku je jer ce mi biti prvi dslr aparat.. Na to sam mislio :)

@Argon
Nikad se ne zna ;D
Nikon D5200 + 18-105mm

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #30 poslato: Januar 13, 2015, 02:42:43 posle podne »
Rodić je realno u pravu. Današnji entry level modeli tehnički su bar 3x napredniji od modela za kojima su profesionalci grickali nokte pre samo nekih 10ak godina. Ali obzirom da je tehnologija postala naprednija i spustila se međ' običan narod nema razloga da se to ne iskoristi. Poenta priče je da su ti aparati "za početak" daleko ispred onoga što će bilo kom početniku zatrebati - na početku, a i prilično dugo posle toga :)

Van mreže aleksandarm

  • Junior
  • *
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
    • amilutinovic18
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #31 poslato: Januar 13, 2015, 02:55:57 posle podne »
Rodić je realno u pravu. Današnji entry level modeli tehnički su bar 3x napredniji od modela za kojima su profesionalci grickali nokte pre samo nekih 10ak godina. Ali obzirom da je tehnologija postala naprednija i spustila se međ' običan narod nema razloga da se to ne iskoristi. Poenta priče je da su ti aparati "za početak" daleko ispred onoga što će bilo kom početniku zatrebati - na početku, a i prilično dugo posle toga :)
Pa zbog toga hocu da kupim d5200.. Po vasoj preporuci :) Jer mi je neko od clanova rekao da ako kupim d3200 onda cu da zudim da imam d5200 i tako jos vise :D Mozda sam se pogresno izrazio u prethodnim postovima ali mislio sam da taj aparat ne menjam u narednih 4 do 5 godina... Pa sam mislio da je d5200 pravo resenje :)
Nikon D5200 + 18-105mm

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #32 poslato: Januar 13, 2015, 07:43:17 posle podne »
To sam ja rekao, ali poenta je bila drugačija. Šta god da uzmeš od toga postoji bolje, ali nemoj da upadaš u taj vrtlog bar što se aparat tiče. Svi današnji aparati su odlični, a ja bih bez problema fotkao i sa 30D ili sa D70. Jedino što bi mi smetalo je kvalitet display-a iz tog doba.

Ako te zanima da praviš bolje fotke, gledaj da nabaciš dobra stakla, (ako planiraš pejzaže i portrete to bi npr. bili širokougaoni ili portretni), a telo danas igra najmanju ulogu u svemu tome.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže aleksandarm

  • Junior
  • *
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
    • amilutinovic18
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #33 poslato: Januar 14, 2015, 12:20:11 posle podne »
To sam ja rekao, ali poenta je bila drugačija. Šta god da uzmeš od toga postoji bolje, ali nemoj da upadaš u taj vrtlog bar što se aparat tiče. Svi današnji aparati su odlični, a ja bih bez problema fotkao i sa 30D ili sa D70. Jedino što bi mi smetalo je kvalitet display-a iz tog doba.

Ako te zanima da praviš bolje fotke, gledaj da nabaciš dobra stakla, (ako planiraš pejzaže i portrete to bi npr. bili širokougaoni ili portretni), a telo danas igra najmanju ulogu u svemu tome.
Svestan sam toga, ali kao sto sam napomenuo uzimam aparat i necu bas skoro da razmisljam o promeni :) A mislim da mi je d5200 tu najbolji izbor, koliko mogu ja sada da izdvojim novca..
Cena im sve govori koliko su dobra :) Ja tesko da mogu da priustim nesto ovako  ;D
Nikon D5200 + 18-105mm

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #34 poslato: Januar 14, 2015, 04:15:52 posle podne »
Npr. ovakve fotke sigurno nećeš dobiti sa kit objektivom. Ako ne planiraš bar taj 50/1.8G onda se nećeš puno usrećiti ni sa jednim aparatom.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #35 poslato: Januar 14, 2015, 04:37:20 posle podne »
Ma, moze i to... ne bas u piksel, ali moze. :)

 Za sledecu kupovinu razmisli o dve stvari:
1. CPL - trebace ti za pejzaze
2. BLIC - za portrete u zatvorenom prostoru

Trece, naravno... ovo sto rece Cronin.. 50mm f/1.8
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže aleksandarm

  • Junior
  • *
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
    • amilutinovic18
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #36 poslato: Januar 14, 2015, 05:09:16 posle podne »
@cronnin
Ovako, imam takvu mogucnost da biram koji cu objektiv da uzmem uz d5200 :)
Koji je po vama za pejzase onako dobar a da nije bas skup(pristupacan)?  ;D

Nikon D5200 + 18-105mm

Van mreže aleksandarm

  • Junior
  • *
  • Poruke: 64
  • Pol: Muškarac
    • amilutinovic18
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #37 poslato: Januar 14, 2015, 05:18:26 posle podne »
Ma, moze i to... ne bas u piksel, ali moze. :)

 Za sledecu kupovinu razmisli o dve stvari:
1. CPL - trebace ti za pejzaze
2. BLIC - za portrete u zatvorenom prostoru

Trece, naravno... ovo sto rece Cronin.. 50mm f/1.8
CPL koji preporucujete? :)
Nikon D5200 + 18-105mm

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #38 poslato: Januar 14, 2015, 05:56:46 posle podne »
Zavisi šta ćeš da slikaš. Evo iz @Vitine teme primera na 8mm, 17mm, 50mm, 140mm, itd. Vrlo je nezgodno odlučiti se za samo jedan objektiv unapred, mada bih ja lično najviše voleo da za to imam širokougaoni pri ruci. Tu bi najpovoljnija bila neka zamenska opcija (Tamron, Sigma ili Tokina) i to polovna. Filtri koje je @Rodić pomenuo su neizbežni. Opet, za ovako nešto ti treba stativ, i tu sigurno ne ide ona Hama od 30 EUR.

Malo je bizarno rešenje, ali ono što bi te najbrže primaklo onome što (valjda) želiš bi bilo da uzmeš nov (aparat + 50/1.8G), a onda da skupljaš pare za blic ili polovni ( stativ + širokougaoni objektiv). E sad, koliko je pametno i ograničavajuće za početnika da bude samo na 50 mm  objektivu, to ne mogu da ispravno da procenim. Možda bi druge kolege imale šta da kažu na tu temu?


Veličina CPL-a zavisi od objektiva, što se tiče brenda, nešto kao Hoya Pro.
« Poslednja izmena: Januar 14, 2015, 05:59:05 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko aparata?
« Odgovor #39 poslato: Januar 14, 2015, 06:09:32 posle podne »
Po meni CPL je skup sport kada čovek već ima ograničen budžet. Ako se uzme jeftin to uglavnom ne valja, a ako valja onda tako i košta. Za cenu dobrog CPL-a može još malo da doda pa da kupi jedan f1.8G fiksni staklić. Drugo, dobar CPL se isplati kupovati kada se oformi jedna dobra ergela dobrih/skupih objektiva.

Moja preporuka ostaje da se za početak uzme 18-55 kao polazna tačka koji bi bio za pejzaže i neku generalnu upotrebu, a da se nekako skupi novac ako ne odmah onda što se pre bude moglo za 50icu 1.8G koja će biti portretno staklo na APS-C telu. Ta 50ica može polovna ali u odličnom stanju da se nađe za 150eur što stvarno nije nikakva posebna cifra. I tu se u principu zaustaviti dok ftograf ne sagleda sebe i svoje fotografske potrebe u smislu da će sledeći korak možda biti nekakav blic sa kišobranom ili easybox-om, a možda nešto sasvim drugo tipa GND filtera za pejzaž. GND filter je sjajna stvar, a i dosta je praktičniji i jeftiniji od CPL-a jer se jedan filter može koristiti na svim staklima što je više nego velika ušteda. Pogotovo u periodu kada korisnik tek formira sistem.