Autor Tema: U2713H vs U2713HM vs U2913WM  (Pročitano 56989 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« poslato: Decembar 29, 2014, 12:27:51 pre podne »
zeni crko monitor, popravljao sam ga vec 3 puta ne vredi vise sad je i panel kreno da zeza .. a i red je .. tako da cu da joj dam moj HPLA2405WG, nije los monitor ali daleko da sam nesto odusevljen njime .. a zamenicu ga sa jednim od ovih:

okvirne cene (trebalo bi da bude jeftinije od ovoga)

-DELL 27" U2713HM   (2.560 x 1.440)    500e

-DELL 27" U2715H     (2.560 x 1.440)     520e

-DELL 29" U2913WM  (2.560 x 1.080 )    470e

trenutno mi je na stolu pored hp-a ovaj u2713hm i ja sam zadovoljan, ovde ste spominjali U2713H koji kao ima veci raspon boja ali za igranje i slicno ima neku senku ali je kao bolji za fotografe ... ovaj 29" nemam pojma sta je ... ali mi se ne svidja njegova Y rezolucija tako da je realno pitanje izmedju ova dva 27" .. cena je smesno razlicita tako da je pitanje koji je realno bolji

ima li ko neki komentar :)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #1 poslato: Decembar 29, 2014, 11:20:16 pre podne »
i mene bas ova dilema zanima jer cu uskoro da uzimam monitor.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #2 poslato: Decembar 29, 2014, 01:34:24 posle podne »
Mogu samo da posvedocim za 2713H verziju oko prica u vezi ghosting-a za igranje. Nije istina ili je bar za mene neprimetno. Da napomenem da nisam bas neosetljiv na igranje i imam obicaj s vremena na vreme da odigram neki brzi FPS. Counter Strike sam igrao jako dugo i mogu da prepoznam svaku anomaliju u toj igri. Zato sam i ostavio stari monitor koji ima brzi odziv, ali ispostavilo se da ga ne ukljucujem uopste i da na novom monitoru moze komotno da se igra.

Za fotografiju... sve zavisi u kom kolornom profilu ces da radis obradu. Ako ces raditi pripremu za stampu u Adobe RGB ili ProPhoto kolornom profilu (sto znaci da ces ceo workflow da podesis tako, ukljucujuci stampu), onda ima svrhe uzimati 2713H. Ako ces raditi iskljucivo u sRGB-u, onda nema bas smisla.


Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #3 poslato: Decembar 30, 2014, 04:31:35 pre podne »
Mogu samo da posvedocim za 2713H verziju oko prica u vezi ghosting-a za igranje.
...
Za fotografiju... sve zavisi u kom kolornom profilu ces da radis obradu. Ako ces raditi pripremu za stampu u Adobe RGB ili ProPhoto kolornom profilu (sto znaci da ces ceo workflow da podesis tako, ukljucujuci stampu), onda ima svrhe uzimati 2713H. Ako ces raditi iskljucivo u sRGB-u, onda nema bas smisla.

pazi imam HM mogu da se igram na njemu ako H ima problem sa ghostingom, za stampu me zabole iskreno, ne stampam nista gde su boje znacajne (ono imam kolor laser ali to je ono za prezentacije, dokumentaciju i slicno ne za fotke) ... e sad ovo sto meni nude je 2715H ne 2713H nemam pojma po cemu se razlikuje uopste ..

isto kostaju (20eur razlike na 500eur je abitno), znaci pitanje je sta je bolje ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #4 poslato: Decembar 30, 2014, 08:53:12 pre podne »
Spomenuo si i 2713H verziju i ghosting, pa sam se na to nadovezao. Za 2715H ti ne mogu nista reci, jer ga nisam ni video jos uzivo, tek je izasao i nema ni cestitog review-a na netu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #5 poslato: Decembar 30, 2014, 02:21:38 posle podne »
@arhi
Kada kupuješ Dell, gledaš da ima sufiks "H". "HM", WM" i ostale varijante su po kvalitetu prikaza poprilično iza "H".

Inače, u Dell nomenklaturi, brojevi su povezani sa dijagonalom i godinom modela, pa je 2713 27" iz 2013. godine, a 2715 isto 27 inča, ali 2015 godina. Dakle, U2715H je naslednik starog modela - U2713H.

Za fotografiju... sve zavisi u kom kolornom profilu ces da radis obradu. Ako ces raditi pripremu za stampu u Adobe RGB ili ProPhoto kolornom profilu (sto znaci da ces ceo workflow da podesis tako, ukljucujuci stampu), onda ima svrhe uzimati 2713H. Ako ces raditi iskljucivo u sRGB-u, onda nema bas smisla.
Ovo baš i nije tačno. sRGB na 99,9% monitora nije u potpunosti pokriven. Kada jeste, imaće verniji prikaz nego bilo kakav AdobeRGB ili ProPhotoRGB, jer će za razliku od druga dva, monitor biti u stanju da prikaže sve nijanse. Osim toga, u obradi RAW snimaka kolorni profil nema uticaja. RAW nema kolorni profil. Širina njegovog kolornog prostora daleko prevazilazi kapacitete bilo kojeg kolornog profila.

Drugo, sRGB je i dalje referentni kolorni prostor za distribuciju fotografija. To što gomila poluupućenih likova voli da se igra profesiJonalno i gruva ProPhoto ili Adobe profile, ne znači da znaju šta rade. Zapravo, u najvećem broju slučajeva će efektno ujebati i sebe i eventualne klijente, jer ti isti klijenti neće imati tehničkih uslova da sagledaju AdobeRGB profil (koji u potpunosti ne prikazuje skoro nijedan monitor, a da ne pominjemo tek ProPhoto), a napraviće opštu zbrku prilikom kalibracije, obrade i dalje distribucije.

Priča o preporučenim kolornim profilima se lako može uobličiti kroz priču o kupovini egzotičnih objektiva (a i tehnike uopšte): "AKO NE ZNAŠ ZA ŠTA TI TAČNO TREBA I ZBOG ČEGA JE BOLJI, TO JE ODLIČAN DOKAZ DA TI NE TREBA!".

NHF, ništa lično! Samo sam iskoristio priliku da pojasnim neke sitnice oko te večite dileme: AdobeRGB ili sRGB... ;)





Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 30, 2014, 02:32:30 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #6 poslato: Decembar 30, 2014, 03:14:50 posle podne »
Voleo bih da mi pojasnis gde sam pogresio tacno, posto sam i ja dugo lupao glavu oko kolornih profila.

Bar po specifikaciji, HM verzija ima 100% pokriven srgb kolorni prostor.

Za Adobe i Prophoto sam i napomenuo da ima smisla raditi samo ako je uskladjen ceo workflow, sto znaci da distribucija fotografija treba iskljucivo da bude preko stampaca koji moze da reprodukuje taj spektar.

Ps. Jos jedna stvar. Jesi li siguran da je 2715h naslednik starije H verzije. Koliko ja vidim, on je naslednik HM verzije. Meni skroz nelogicno i bezobrazno da se tako frljaju oznakama, ako sam u pravu...
« Poslednja izmena: Decembar 30, 2014, 03:22:46 posle podne od strane smarko »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #7 poslato: Decembar 30, 2014, 04:44:15 posle podne »
hvala za sugestije ... ova 29tka me vrlo zainteresovala ali izgleda je samo exrta siroka nije normalan aspekt a niska Y rezolucija je totalna odbica ... tako da  taj otpada .. od ova dva, ako je ovaj H i naslednik HM opet je bolji od njega mislim ono 2 godine noviji model .. meni realno svejedno meni bitno da ima mnogo pixela jbg dal je ovaj ili onaj al reko kad vec kupujem glupo da ne dodam 20eur i uzmem bolje (iako mi mozda to bolje ne treba ni za ..)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #8 poslato: Decembar 30, 2014, 04:59:22 posle podne »
Priča o preporučenim kolornim profilima se lako može uobličiti kroz priču o kupovini egzotičnih objektiva (a i tehnike uopšte): "AKO NE ZNAŠ ZA ŠTA TI TAČNO TREBA I ZBOG ČEGA JE BOLJI, TO JE ODLIČAN DOKAZ DA TI NE TREBA!".

btw ovo i ne vazi bas tako cesto i bas tako svuda ... posebno u hobi svetu .. sad bas skoro drugarica slikala nesto i ja joj dam da proba sa 50mm da slika i ona odlepi kako su ispale do jaja slike, kako brzo fokusira, kako sve slika bez blica .. ne zna ona zasto je i zbog cega to tako ali sad zna da joj treba 50mm prime :D .. jbg kupis spravu, upalis nesto sto nisi znao ni sta je i oduva te - nisi ni znao da ti to treba :) ..

naravno sto se ovih monitora tice, za moje potrebe je potpuno nebitno koji cu da uzmem mm2, dpi i broj pixela su isti, to koliko % od rgb pokazuju bas me .. ono zasto ja hocu "bolji" je sto obicno taj "bolji" malo duze traje i malo kasnije moram da ga popravljam, nista drugo .. npr imam 10tak samsunga 20-24" kod kuce (12-13 ko ce ih vise pobrojati) i recimo oni bolji modeli sa vecim dpi, sa dvi stekerom su crkavali posle cca 4 godine, neki cak posle 5 (uglavnom im ode napajanje ili trafo za cf lampe) dok su recimo ovi sa manjim dpi i samo 15pinskim stekerom crkavali posle 2 godine i 1 dan (kod njih sto napajanje, sto napajanje za lampe, ne samo trafo vec i trandze i diode a bogami na 2 komada 22" crkle i same lampe) tako da iz tog ugla kapiram ako je H recimo bolja serija (nisam imao pojma za tu nomenklaturu kod DELL-a, danke Storm) to verovatno znaci da je i sama elektronika unutra nesto kvalitetnija :)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #9 poslato: Decembar 30, 2014, 05:14:04 posle podne »
Voleo bih da mi pojasnis gde sam pogresio tacno, posto sam i ja dugo lupao glavu oko kolornih profila.

Bar po specifikaciji, HM verzija ima 100% pokriven srgb kolorni prostor.
Naravno, ali im paneli nisu isti i u tome i jeste problem. Specifikacija kaže da je sRGB pokriven, ali taj panel ima veća odstupanja od H verzije, elektronika im nije ista i sve u svemu - lošiji je monitor.

Problematka je otprilike slična kao i kada bismo za 18-55 i 17-40L rekli da su isti, jer obuhvataju sličan raspon. sRGB je samo specifikacija, a kvalitet prikaza je nešto sasvim drugo. Zato sam rekao da nisi u pravu da je "H" verzija bolji izbor samo ako se koristi za štampu. Bolji je uvek i za sve i ako smo u prilici, trebamo uvek da izaberemo bolji monitor, jer to nisu iste stvari. Ni približno. Jedan se teže kalibriše, a drugi se lakše kalibriše ili mu čak i nije potrebna kalibracija za neke namene.

Citat
Jesi li siguran da je 2715h naslednik starije H verzije. Koliko ja vidim, on je naslednik HM verzije. Meni skroz nelogicno i bezobrazno da se tako frljaju oznakama, ako sam u pravu...
Iskren da budem - nisam. Pretpostavljao sam da je nomenklatura ispoštovana i da za U2715H vazi isto što i za prethodne "H" modele. Ako ne, onda su stvarno šabani. Mada, pretragom nisam uspeo da nađem nijedan relevantan izvor. Izvori koje respektujem, nisu odradili test tog monitora, tako da još uvek nemam precizan info.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #10 poslato: Decembar 30, 2014, 05:19:58 posle podne »
Ta 29-ka ti dođe kao neka zamena za dva monitora koji stoje jedan pored drugog. Uz to lepo pokriva odnos strana tipa 2,35 i 2,39 pa je odličan za pro filmadžije.
Na njemu bi i BluRay format (2,40:1) trebalo da dobro iskorišćava prostor.

Možeš da podigneš dve aplikacije jednu pored druge, dobiješ gomilu mesta za rad.

Ako obrađuješ video ili muziku, nikad dosta prostora po X osi. Ako ti ne treba, nemoj da kupuješ. Sačekaj da se pojave ovi zakrivljeni :)
http://www.ubergizmo.com/2014/10/lg-brings-34-inch-curved-ultrawide-monitor-stateside-for-1300/
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #11 poslato: Decembar 31, 2014, 03:29:32 pre podne »
Hvala Storm na pojasnjenju :)

Evo dve fotke gde se pokazuju rezultati i odstupanja nakon kalibracije u za srgb oba monitora. Prvi je HM, a drugi H. Kad govoris odstupanjima, pretpostavljam da o ovim odstupanjima govoris.

Voleo bih da mogu da kazem da mi je sve kristalno jasno, ali nije. Verovatno nije tako pojednostavljeno kako ga ja vidim, ali nije ni vazno :)
« Poslednja izmena: Decembar 31, 2014, 04:05:04 pre podne od strane smarko »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #12 poslato: Decembar 31, 2014, 03:51:55 pre podne »
Ta 29-ka ti dođe kao neka zamena za dva monitora koji stoje jedan pored drugog. Uz to lepo pokriva odnos strana tipa 2,35 i 2,39 pa je odličan za pro filmadžije.
Na njemu bi i BluRay format (2,40:1) trebalo da dobro iskorišćava prostor.

Možeš da podigneš dve aplikacije jednu pored druge, dobiješ gomilu mesta za rad.

Ako obrađuješ video ili muziku, nikad dosta prostora po X osi. Ako ti ne treba, nemoj da kupuješ. Sačekaj da se pojave ovi zakrivljeni :)

pazi meni trenutno stoje 3 monitora jedan pored drugog tako da nedostatak mesta po X osi razumem vrlo dobro, ovaj novi treba da zameni jedan od ta tri
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #13 poslato: Decembar 31, 2014, 03:54:33 pre podne »
Evo dve fotke gde se pokazuju rezultati i odstupanja nakon kalibracije u za srgb oba monitora. Prvi je HM, a drugi H. Kad govoris odstupanjima, pretpostavljam da o ovim odstupanjima govoris.

narucen je 2715H a 2713HM vec imam, a imam i kalibrator, tako da cu kad stigne (ako bude sve po planu stize danas tokom dana ako ne onda u ponedeljak) da ih prebacim oba u srgb, ugasim externu kalibraciju i premerim sa kalibratorom da vidim sta ce da kaze .. (ako se snadjem sa istim, nije mi to kalibrisanje na dozi nikako logicno, na kmeku je to mnooogo logicnije)

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #14 poslato: Januar 02, 2015, 11:14:00 pre podne »
Je l' to UZ2715H ili postoji baš poseban model 2715H?
I kakav je ovaj P2815Q?

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #15 poslato: Januar 04, 2015, 01:50:11 pre podne »
Je l' to UZ2715H ili postoji baš poseban model 2715H?

dobavljac mi je napisao "-DELL 27" U2715H     (2.560 x 1.440)     520e" nije uspeo da mi ga dopelja 31. tako da ce ga doneti u ponedeljak, nisam video Z nigde

I kakav je ovaj P2815Q?

za taj mi je rekao da je dosta losiji od ova dva 2715H i 2713HM inace bi cena trebalo da je ista kao 2715U, cak je bio neki dinar jeftiniji
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #16 poslato: Januar 09, 2015, 04:42:33 pre podne »
DELL 27" U2715H stigao (510eur finalna cena) .... paaaaaaaaaaa ... osim mega problema koji sad imam da ne mogu da okacim 3 monitora na ovu karticu posto imam samo 1 display port a U2713HM trazi dvi-dual ili displayport za full rezoluciju mogu da biram ili da teram drugi 27" u full res sa dualdvi i da otkacim treci monitor ili da ostavim treci monitor a da U2713HM teram u nizoj rezoluciji sa hdmi ili single dvi .. bedak .. no treba da imam tu negde jednu firegl karticu valjda ima dp na sebi pa cu da zbudzim nesto ... no bacilo me u problem sada :(

elem .. prvi utisak, oko ekrana ima ~5mm plastike sto je do jaja u multi monitor rezimu, ovaj HM ima jedno 2cm ... za stand alone to mi ne pravi nikakvu razliku ali 4x manji razmak pravi za to kada su monitori jedan do drugog ... takodje postolje mu je sivo (vs crno na svim ostalim monitorima u kuci ukljucujuci i 2713HM)

slika ... paaaaaaaaaa za moje oci - nema razlike, slika na oba monitora je perfektna tako da ne znam sta je to na H bolje od HM no nisam jos stekno kalibrator, kad premerim sta kaze javljam :D

sve u svemu, monitor deluje do jaja .. a ja odo sad da resavam problem sa tim kako ponovo da spojim tri monitora (da ovaj treci ima hdmi ulaz to bi bilo resenje al .. nema)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #17 poslato: Januar 09, 2015, 05:26:50 posle podne »
Jel ima neka varijanta HDMI>DP kabl?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #18 poslato: Januar 09, 2015, 08:07:29 posle podne »
ne znaci nista hdmi->dp (postoji, nije jeftino na jednu stranu, jeftino na drugu stranu), imam ja slobodan hdmi na kompu ali hdmi ne moze da pusti rezoluciju vecu od 1920x1200 a ovde su 2 monitora svaki 2560x1440  + jedan monitor 1280x1024 koji moze samo na beli dvi steker, znaci ostane mi 1 crni dvi steker (to je onaj bez analognih pinova) 1 displayport i 1 hdmi .. ni dvi ni hdmi ne mogu da postignu rezoluciju to je problem ..

resio sam tako sto sam gurno neku quadro karticu kao drugi pci-e adapter pa sa nje teram preko DP jedan monitor, sa ove glavne guram primarni preko DP i ovaj treci preko belog dvi .. tako da sad radi sve ... jos kad bi glupom win-u mogao da kazes da za razlicite programe prijavi razlicitu "primarnu" kartu .. eeeeeee
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: U2713H vs U2713HM vs U2913WM
« Odgovor #19 poslato: Januar 11, 2015, 02:19:45 pre podne »
da zavrsim sa ovim mozda nekom bude od koristi

prvo neke moje zabune

1. HDMI moze da prebaci sitnu rezoluciju, za ove monitore ga zaboravite (teoretski hdmi max je 2560x1440 sto je rezolucija ovih monitora ali hdmi to tera na 30Hz, ne verujem da bilo ko zeli da tera u 2015toj godini monitor na 30hz)
2. DVI postoji dvi-d, dvi-i, dual dvi-d i dual dvi-i. DUAL NE ZNACI da se koriste 2 stekera !!!!!!!!!!!!!! dvi-d ima samo digitalne kanale (nema analogne, na njega ne moze adapter na 15pinski konektor za vga), dvi-i ima i digitalne i analogne (moze adapter na 15pinski konektor). DUAL ima pinove i u sredini. Jasna slika: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fb/DVI_Connector_Types.svg
Ono sto je bitno, nemaju svi kablovi sve pinove, tako da ako imate single dvi kabl ne vredi sto ga bodete u dual dvi port!!
3. DisplayPort MOZE DA SE CHAINUJE!!!!!!!!!!!!! dakle ako monitor ima dp izlaz (kao sto U2715H ima) ide komp u monitor pa iz monitora dalje u sledeci monitor !!!! detalje mozete videti ovde: http://www.displayport.org/cables/driving-multiple-displays-from-a-single-displayport-output/ ono sto je bitno je opet rezolucija, i displayport ima limit, za 1680x1050 mozete da vezete 5 monitora u chain, dok npr za 2560x1600 mozete samo 2 monitora da spojite u daizy chain (vise nego dovoljno za mene - jos nisam probao!!) inace max rezolucija dp-a je 4096x2160 (moze samo jedan monitor na jedan port jeli..)
4. quadro karte osim sto su skupe nisu nista psoebno ova quadro 410 (nije ni cudo sto mi je vatala prasinu) npr moze da potera ovaj monitor preko DP porta ali ne mozes da pustis full hd film na tom monitoru krene da secka ide ispod 15fps :D ..

ja sam trenutno vezao U2713HM na dual-dvi-i port na grafulji (Radi full res) a U2715H na display port (saznao sam za daizy chain kad sam vec pustio sve kablove tako da me mrzi sad da mrdam) a ovaj mali 4:3 dell sam spojio na quadro kartu ... videcu posle ako se ne presmorim da izvadim quadro napolje, da ova dva spojim daizy a da 4:3 vratim na ddvi-i

sad, za monitore ... razlika izmedju U2713HM i U2715H za pocetak pri kalibraciji za isti 180lm/cm2 zahtev U2713HM je na 53% dok je za isto to U2715H na 31% !!! ogromna razlika ... to je prvo primetno, 2715H je dosta svetliji (pritom je 2713HM duplo svetliji od HP-a koji sam dao zeni koji je kostao skoro ko taj dell :D )

dalje, stvarno je seksi ovo sto je ivica monitora milimetarska, za ovako kad sede jedan pored drugog bas bi znacilo da je i ovaj drugi tako danak

U2715H nema dugmice nego touch senzore, MRZIM TO, dugmici su meni milion puta prakticniji posebno u mraku
U2715H nije dosao ni sa kakvim sertifikatom o kalibraciji (U2713HM je dosao sa sertifikatom)
U2715H NEMA sRGB !!!!!!!! ima samo da odaberes temperaturu (to ima i U2713HM ali ima i sRGB koji je kalibrisan sa sertifikatom)

ovako osim osvetljenja meni deluju isto po kvalitetu slike i po bojama no ja tu stvarno nisam merodavan

evo i test kalibratora mozda nekom nesto znaci (2713hm je namesten na srgb pa preko toga kalibrisan na 6500 2.2 180 a 2715h je namesten na 6500 u meniju pa kalibrisan na iste vrednosti 6500 2.2 180)


zaboravih, U2715H ima samo ove nove fancy stekere :D 2xhdmi (pojma nemam koji ce mu to kad hdmi ne moze da pusti taj res), displayport in, minidisplayport in, displayport out, usb3.0 in, 4 usb3.0 out od cega je jedan "fast charge" sta god to znacilo :D. usb-ovi su na extra nepristupacnom mestu tako da eventualno mogu da se koriste za kamericu ili tako nesto sto se ne vadi i vraca

sapa koja nosi panel je identicna na oba samo je na 2715H siva, isto naginjanje u napred moze vrlo malo pa ko drzi malo visnje monitore (kao ja) mora da podmece nesto pod sapu da nagne monitor napred

kada se monitor digne u potrait polozaj vidljivost levo/desno je isto losa na oba monitora
« Poslednja izmena: Januar 11, 2015, 02:27:08 pre podne od strane arhi »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu