Autor Tema: Pomoc drugari  (Pročitano 5355 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kao Car

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Pomoc drugari
« poslato: Novembar 21, 2014, 05:22:38 posle podne »
Uzeo bih digitalni fotoaparat, do neki 300e, gledao sam Sony DSC HX50v, Nikon Coolpix p330... Negde ih hvale, pogotovu Sony, dok na nekim sajtovima im i nisu bas neke ocene, pa bi mi dobro dosla neka pomoc...  Pozdav  :D

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc drugari
« Odgovor #1 poslato: Novembar 21, 2014, 08:47:57 posle podne »
Moj bi ti savet bio da prvo odlucis sta konkretno zelis :)

Ova dva aparata spadaju u prilicno razlicite segmente trzista, Sony Cyber-shot DSC-HX50V ima 30x opticki zoom i to mu je, po meni, najveca prednost (ukoliko ti je to uopste bitno, ostalo mislim da nije nista posebno vredno pomena), dok je sa druge strane Nikon Coolpix P330 dosta ozbiljniji aparat namenjen entuzijastima i/ili profesionalcima za situacije kadane zele da tegle ozbiljnu opremu (mnogo bolji kvalitet slike, pogotovo u uslovima slabijeg osvetljenja, zahvaljujuci vecem senzoru i brzem/svetlijem objektivu, a podrzava i RAW format, dok oba ova modela imaju i manuelne kontrole).

Nikon Coolpix P330 je pandan Canon-ovoj "S" seriji (poslednji modeli S110 i S120), pa mozes gledati nesto i u tom smeru, mada mislim da je P330 jeftiniji od S120, a cini mi se nesto bolji od S110 (mada oba "S" modela imaju touch-screen koji P330 nema, a moze biti veoma koristan za touch-focus, opet u zavisnosti sta konkretno preferiras).

Ipak, nisam se mnogo interesovao za konkretne modele, ovo je nesto na brzinu, neka me slobodno neko upuceniji ispravi/dopuni.
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Kao Car

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc drugari
« Odgovor #2 poslato: Novembar 21, 2014, 10:03:26 posle podne »
Hvala druze puno, samo jos jedno pitanje... Posto sada ne zelim ovaj Sony :D Tvoje misljenje, koji je najbolje da uzmem od Nikon p330, Canon s120, Sony rx100... Znam da ima Rx100 I, RX100 II i RX100 III .... I sta mislis o RX modelima? Hvala unapred buraz :D

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc drugari
« Odgovor #3 poslato: Novembar 21, 2014, 11:13:03 posle podne »
Nikon P330 je (cini mi se) izasao negde kad i Canon S110, ali koliko se secam iz nekih ranijih poredjenja, po funkcijama je napredniji od S110, skoro dodje kao S120 (od koga je jeftiniji). E sad, S120 je ispeglani i utegnuti S110, gde je jedna od najvecih prednosti gotovo duplirana brzina fokusa/operacija u odnosu na S110 (i dizajn je meni malo lepsi, ali to vec nije toliko bitno). Opet, "S" serija ima touch-screen, a to ume da bude itekako zgodno za jednostavno i brzo odredjivanje fokusa.

Ja imam S120, i prezadovoljan sam njegovim mogucnostima (evo jedne od tema gde sam postavljao neke slike, i jos jedna tema sa slikama sa Zlatibora), no on je nesto skuplji od P330 (koliko znam, postoji i Nikon P340, ali i on je skuplji, negde u klasi S120, ali nisam mu gledao specifikaciju).

Vezano za Sony RX-100 seriju, to je klasa iznad sto se tice kvaliteta slike, ipak je u pitanju znatno veci senzor (1" u poredjenju sa 1/1.7" koji imaju "P" i "S" serija) i bolja optika. Misljenja su podeljena, najvise im zameraju "lose boje" (oni koji su navikli na Canon, recimo) i to da je aparat u rukama kao veoma precizan alat/orudje, ali da nije uzitak njime raditi (naravno, postoji i mnogo onih koji su istim odusevljeni, opet zavisi ko sta voli). Valja napomenuti da je i cena ovih aparata znatno visa od Nikon "P" ili Canon "S" serije (mada su cene za prve dve generacije pale izlaskom novijih modela).

Jos jedan aparat koji nisi pomenuo, a koji je skoro Canon izbacio kao direktan odgovor na Sony RX-100 seriju (koja je skoro cele tri godine bila bez konkurencije), jeste Canon G7 X - aprat koji (najverovatnije) koristi isti senzor kao Sony RX-100 III (Sony je trenutno jedan od najboljih proizvodjaca senzora), ali je upakovan u Canon-ovu ambalazu (sa svim svojim prednostima i/ili manama - Canon optika, boje, procesor, dizajn, korisnicki interfejs, itd.).

Meni je licno Canon G7 X najinteresantniji, ali je njemu trenutno i cena mislim najjaca (oko 560e, izasao je pre nekih mesec/dva dana), skuplji je trenutno mislim samo RX-100 III, ali Canon ima dosta upotrebljivije staklo (24-100mm ekvivalent, f/1.8 - f/2.8) koje je mnogo bolje za (recimo) portete (i bolje "muti pozadinu", laicki receno ;) ), dok je RX-100 III optika ipak skromnija u tom pogledu, ali zato manje kompromitovana i u nekim slucajevima moze dati nesto ostriju sliku - ovo sad detaljisem, nije to ni bitno za svakodnevno skljocanje, bitna je cena koja je prilicna :)

Elem, samo jos jedna stvar - kako pazaris "profesionalniji" aprat (da ga tako nazovemo), spremi se da malo i prosiris svoje znanje iz oblasti fotografije i proucis zasto neke stvari rade tako kako rade, tek da ti se ne bi desilo da skupo placeni aparat na kraju pravi losije slike od jeftinih "point and shoot" skljocavaca - bitna je oprema, ali bitan je i (i mislim cak bitniji) fotograf ;) Objasnjenje je prosto - aparati namenjeni iskusnijim korisnicima imaju mnogo vise opcija i mogucnosti, pa oni manje iskusni cesto budu prenatrpani informacijama, izaberu pogresna podesavanja, i eto frustracije, a "Auto" rezim slikanja ne ume bas da cita misli, pa i nije uvek (da ne kazem nikad) najsrecnije resenje.
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Kao Car

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc drugari
« Odgovor #4 poslato: Novembar 21, 2014, 11:38:32 posle podne »
Brate, mozda bih se jos razmisljao, ali kad sam video slike sa Zlaibora vise nisam imao o cemu da razmisljam, uzima se Canon!  :D Hvala ti puno sto si sve ovo otkucao i sto te nije smaralo (razume se imas nov aparat pa si sav srecan, i sve se moze  :D)... Hvala puno jos jednom! :D  8)

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc drugari
« Odgovor #5 poslato: Novembar 22, 2014, 02:02:56 pre podne »
Nema na cemu, ali ja bih te jos jednom savetovao da se na zaleces, to sto si video, to nije bas tako izaslo iz aparata, ima tu i kasnije obrade (i nekog razmisljanja oko podesavanja pre samog slikanja), a u sustini i nije nesto posebno, bitno je imati volje i strpljenja, i polako, a za aparat je bitno da tebi lezi i da ti budes zadovoljan.

Bilo bi dobro ako neko ko ima recimo neki RX-100 (ili jos bolje G7 X) moze da podeli neke svoje fotke, da vidis sta tek 1" senzor moze (opet, uz odgovarajucu cenu, razume se), ili bre guglaj malo po netu :) Mene recimo iznova odusevljavaju ljudi koji sa Canon PowerShot SX50 (koji inace ima opticki zoom 50x!) izvlace fenomenalne fotke, a to je pa jos manji senzor od "P" i "S" serije, cirka 1/2.3". Nije sve u alatu, ima nesto i u majstoru ;)

Eto recimo, pre nekog vremena (mesec/dva), bas citao o nekoj pomami za Canon ELPH 330 HS (iliti IXUS 255 HS), nahvalise ga ljudi, cak i da je bolji od novijeg modela (ELPH 340/IXUS 265), a i on spada u klasicne "point & shoot", slikas & ne mislis (mnogo) aparate...
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Kao Car

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc drugari
« Odgovor #6 poslato: Novembar 22, 2014, 04:00:13 pre podne »
Brate, sto to sada? :D hahaha... Dobar je ovaj, ajde realno... Do 45 somica, ovaj je najbolji? Od ovih kompaktnih :D Ovaj G7X je vrh, ali mnogo kume :D I ovaj s120 vec udara u limit :D Samo reci sada, RX100 I ili S120? Tu su negde sa cenom :D Odgledao sam ja mislim svaki klip, procitao sve zivo i mislim da je malo bolji Sony :D 8) 8)

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc drugari
« Odgovor #7 poslato: Novembar 22, 2014, 10:20:21 pre podne »
Opet, zavisi sta je preduslov za "bolji" - sta je bolje, kombi ili porse? Vecina bi verovatno rekla "porse", dok se ne ukaze potreba za preseljenjem... Elem, poenta je da je bitno sta tebi treba u odredjenom vremenskom periodu, i sta vise preferiras.

Sto se konkretno kvaliteta slike tice (kolicine detalja na istoj), mislim da je RX-100 I bolji, ima veci (i napredniji) senzor, prilicno je bolji u uslovima slabijeg osvetljenja. Sa druge strane, ostaje pitanje boja (Sony vs Canon), rukovanja, velicine, itd.

Na primer, ja kad sam se odlucivao za S120, druga opcija je bila upravo neki RX-100, a uzeo sam to sto sam uzeo - ne zato sto mislim da je S120 generalno "bolji" (po kom osnovu?), vec zato sto sam verovao da ce meni bolje lezati (nakon svega sto sam o njima citao/gledao i uporedjivao slike koje prave), i da ce mi biti vece zadovoljstvo isti koristiti, sto mi je na kraju bilo mnogo vaznije od (ipak realnog) poboljsanja u kvalitetu, jer za moje potrebe (i potrebe prosecnog korisnika) ta razlika i nece biti posebno bitna/vidljiva.

Opet, ima dosta primera gde su ljudi izabrali upravo RX-100, mnogi cak i posle koriscenja nekog od Canon-ovih "S" modela, i prezadovoljni su.

Niko ne moze da ti kaze (ili je barem glupo da to cini), razmisli sta ti bolje pase, sta ti vise od mogucnosti treba, i preseci, pa srecno :) I javi se kasnije da nam pokazes dokle si dogurao sa svojom fotografijom ;)
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Pomoc drugari
« Odgovor #8 poslato: Novembar 23, 2014, 12:35:12 pre podne »
Panasonic LF1 je znacajno pala cena nedavno, kompaktan prosumer sa vecim senzorom, f/2 blendom na objektivu, 1080p60 videom i ono sto ga izdvaja od konkurentnih modela drugih brendova iz ove klase - poseduje trazilo. Obrati paznju na njega, a uklapa se u navedeni budzet. Pozdrav

Van mreže Саша

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc drugari
« Odgovor #9 poslato: Novembar 26, 2014, 08:57:41 pre podne »
Најцњи Црни бомбардеру, знаш да си у праву !

panasonic dmc-lf1 имам ја, он ти снима и кад си трезан и кад се пила ракија !


Van mreže Kao Car

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc drugari
« Odgovor #10 poslato: Decembar 15, 2014, 06:29:53 posle podne »
Hvala puno drugari! ! ! Gledao sam i canon, i panasonic, i sony, i na kraju sam se odlucio za rx100...  :D Bio sam u gipsu neko vreme, pa nisam ni mogao ovako da ih pogledam... Sada sam konacno sve polako pogledao i odlucio se za RX100... Sada samo jedno pitanje... Primetio sam da su svi Made in China, a na internetu sam gledao dosta klipova i skoro svi su Japan..? Kod nas nigde nisam nasao... Ima li razlike neke, ja mislim da ne bi trebalo...? Sony Rx100 M3 je svaki China, tako da mislim da ni ovde to nije problem... HVALA PUNO JOS JEDNOM!  <3 :D