Autor Tema: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)  (Pročitano 5134 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« poslato: Septembar 03, 2014, 11:48:45 posle podne »
(Još) jedna tema i od nas ''malenih'' amatera, sa ''jeftinijim ulaznicama'' (čitaj: kompakt aparatima) :D

Prošli vikend iskoristili smo da ''pobegnemo'' u prirodu, ovoga puta konkretno na Zlatibor, i uz dosta novih, lepih uspomena, ostala je i po koja zanimljiva sličica :) Evo nekolicine (meni) najinteresantnijih...

p.s. Komentari i saveti dobrodošli :)
« Poslednja izmena: Septembar 03, 2014, 11:56:09 posle podne od strane BugA »
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« Odgovor #1 poslato: Septembar 03, 2014, 11:50:50 posle podne »
Na poslednje tri (#11, #12 i #13) zaboravih aparat u ''Av'' režimu i otvor blende na f/8 :P, pa je ISO malo pobegao (na poslednjoj čak na ISO-800) i kvalitet nije baš kao što je mogao biti, ali dobro, bitna je emocija trenutka :)
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« Odgovor #2 poslato: Septembar 04, 2014, 12:09:10 pre podne »
Super fotke:) Jel su ove kuce ovi novi aprtamni zlatiborski konaci? :)

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« Odgovor #3 poslato: Septembar 04, 2014, 12:32:11 pre podne »
Hvala :) Nisu, ove su malo izdvojene, dalje od samog centra / naselja, Villa "Natural Wood". Slučajno naleteli na njih na netu, i mogu ti reći da smo bili i više nego oduševljeni, i smeštajem i predusretljivošću domaćina. Nego, da ne reklamiram baš previše, načuo sam da su ljudi na Zlatiboru inače srdačni i gostoprimljivi :)
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« Odgovor #4 poslato: Septembar 04, 2014, 12:43:34 pre podne »
Jesu , jesu:) Ajde ako ti nije tesko sibni mi link na PP od tog smestaja, posto trebam da idem na zlatibor a jos nisam nasao smestaj:)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« Odgovor #5 poslato: Septembar 04, 2014, 02:40:33 posle podne »
Lepe slike i obrada, pogotovu što su rađene kompaktom mada je S120 ozbiljna spravica.
Na nekima si mogao i neki wide (16:9) crop i malo WB da ujednačiš sa ostatkom serije.
Slikao si u JPEG ili RAW?
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« Odgovor #6 poslato: Septembar 05, 2014, 01:34:52 pre podne »
Hvala :) Vidiš, o dvema stvarima koje si pomenuo do sada nisam ni razmišljao... :P ''Wide'' format inače ne praktikujem za slike, ali vidim kako bi nekima od priloženih to baš odgovaralo.

Balansom bele se još uvek nisam ozbiljnije bavio. Poštujem kako to ume da ''ispravi'' slike, ali mi se često sviđa atmosfera koju slika nosi takva kakva je, pa to (za sad, uglavnom) ne korigujem. Nekad mi čak deluje da ''ispravljena'' slika deluje tupo, beživotno (pogotovo kod snežnih slika)... Verovatno sam samo još zelen pa mi ne smeta ;D

Nego, kako bi inače ''doterao'' (i u ovom slučaju ujednačio) WB u postprodukciji, u situaciji kada su svetlosni uslovi dosta varirali, a nemam baš neke referentne fotke sa lica mesta...? Pretpostavljam gađajući nešto približno (bela majica u ovom slučaju, na primer), a onda doštimavajući odokativno, po osećaju?

Inače slikam JPEG+RAW, gde mi JPEG uglavnom služi ''za svaki slučaj'', za brzi pregled ili eventualno prebacivanje nekome pre no što sam imao priliku da obradim RAW, a svoje JPEG-ove izvlačim iz RAW fajlova (tako je i sa ovih 13 slika, dobijene su ''razvijanjem'' RAW zapisa, Lightroom). A lepo je i kad uporediš originalni JPEG (dobijen iz aparata) sa onim koji si dobio iz sirovog zapisa... Nebo i zemlja ;D (ne zamerite, amater, još sam pod utiskom, ovo mi je prvi aparat koji može da slika RAW ;))
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« Odgovor #7 poslato: Septembar 05, 2014, 08:46:36 posle podne »
I meni se sviđa serija.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« Odgovor #8 poslato: Septembar 07, 2014, 09:46:39 posle podne »
Odlične su fotke za kompakt aparat, svaka čast...naravno i izbor kadrova je vrlo dobar :)
https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« Odgovor #9 poslato: Septembar 25, 2014, 12:05:56 pre podne »
Hvala, cronnin, devke :)

Nego, deder neko, ko već ima vremena, da mi odgovori na ovo vezano za balans bele (drugi pasus):
Balansom bele se još uvek nisam ozbiljnije bavio. Poštujem kako to ume da ''ispravi'' slike, ali mi se često sviđa atmosfera koju slika nosi takva kakva je, pa to (za sad, uglavnom) ne korigujem. Nekad mi čak deluje da ''ispravljena'' slika deluje tupo, beživotno (pogotovo kod snežnih slika)... Verovatno sam samo još zelen pa mi ne smeta ;D

Nego, kako bi inače ''doterao'' (i u ovom slučaju ujednačio) WB u postprodukciji, u situaciji kada su svetlosni uslovi dosta varirali, a nemam baš neke referentne fotke sa lica mesta...? Pretpostavljam gađajući nešto približno (bela majica u ovom slučaju, na primer), a onda doštimavajući odokativno, po osećaju?

(ili da otvaram novu temu... ili već postoji tema? :))
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« Odgovor #10 poslato: Septembar 25, 2014, 12:21:55 pre podne »
Pokusacu da ti pomognem po pitanju "balansa bele".
Koliko primecujem, na svim okacenim fotografijama, balans je korektan. Sto se "neujednacenosti" tice, jedan od razloga je sto su neke radjene pod Suncem, neke u hladovini.
To menja automatski kelvinazu i aparat, ako je namesten na"AWB"(automatskom balansu bele), pokusava da pruzi korektan balans u odnosu na mereno svetlo.
Tako da neke deluju toplije, druge pak hladnije.
U principu, korektno odradjeno. Ako slikas u RAW formatu veoma je jednostavno promenti balans bele u obradi.
Pitanje ostaje, zelis li tehnicki ispravan kolorit, ili kao sto si naveo, prepustas svom ukusu da odluci.
Za isparavan balans bele, tehnicki posmatrano, dovoljna ti je "siva karta", koja ce ti kasnije koristiti kao reper za ostale fotke, nastale u istim svetlosnim uslovima.
Za drugu soluciju, kao sto rekoh...prepusti masti na volju :) ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« Odgovor #11 poslato: Septembar 25, 2014, 12:24:06 pre podne »
Nije to neki veliki problem. Jedino kada radiš za prodaju ili sajt, neki product photography, a ovako je uglavnom svašta dozvoljeno.

Problem je kada ti je monitor loše podešen (ili napravljen) pa ti podesiš boje na fotografiji na jedan način, a mi ih svi vidimo drugačije nego što si ti zamislio.
Namerno pomeranje balans boja je dovoljeno i to je stvar tvoje slobodne volje. Naravno nekima od nas može da se svidi to što si uradio, nekim ne mora. Moje mišljenje je da to ne treba da te sprečava da istražuješ, i da je u celoj priči o hobi fotografiji balans najmanji problem.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže LukaPhoto

  • Junior
  • *
  • Poruke: 12
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 07, 2014, 10:13:27 posle podne »
Veoma lepe fotke  :D Sve pohvale :)

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Zlatiborski dan, suncem obasjan :)
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 07, 2014, 10:43:52 posle podne »
Hvala LukaPhoto :) I posebno hvala cronnin-u i Bole-tu za odgovor oko balansa bele, to je to ;)
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01