Autor Tema: Vrata Toleda i Segovije  (Pročitano 8121 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Vrata Toleda i Segovije
« poslato: Avgust 30, 2014, 06:50:02 posle podne »
Proveo sam nekoliko dana u Španiji, prelepoj zemlji i posetio dva grada, Toledo i Segoviju. Teško da bih se odlučio da kažem koji je od ova dva lepši. I jedan i drugi su prepuni istorije (ali i turista!) a ja sam od par stotina fotografija koje sam načinio odlučio da prikažem vrata starih zgrada. Uvek sam se pitao šta kriju ta vrata, šta je iza njih, koliko toga pamte... Evo dela fotografija vrata iz Španije...

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #1 poslato: Septembar 04, 2014, 12:39:44 posle podne »
Segovija? Nisam znao da ima grad pod tim imenom. Znam muzicara Segoviju mozda je bas iz tog grada pa zato se tako zove?  ;)
Vrlo interesantna tema.  :)
Mozda nije atraktivna ali ako se bolje zagledas vide se tu i brojevi ulaza, sto mozda i to nesto govori?
Sve u svemu odlicno uradjen posao!
Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #2 poslato: Septembar 04, 2014, 12:50:38 posle podne »
zanimljivo Oldy, mada sada kada si nas zainteresovao očekujemo ništa manje nego celu reportažu, sa sve tvojim komentarima...
....ne svraćaju svaki dan članovi na zanimljiva i udaljena mesta  ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #3 poslato: Septembar 04, 2014, 07:42:45 posle podne »
Opet nam se poklopio ukus  8)
Taj deo Spanije bih jako voleo da vidim i nadam se da cu uspeti da to ostvarim. Ali prava stvar bi mi bila odlazak tamo kolima  :iroc:


Elem, motivi su bas intersantni.
Ono sto bih da pitam je prva fotografija - da li je zaista tako u stvarnosti? Deluje mi kao "razvucena" po visini  :dontknow:

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #4 poslato: Septembar 05, 2014, 08:21:58 pre podne »
Lecko u pravu si razvukao sam je u PS, u pokušaju da korigujem distorziju.
Stela jeste, Andreas Segovija, veliki, nažalost pokojni, klasični gitarista...rado sam ga a i sad ga slušam. Prezime mu je verovatno po ovom gradu.

Argon da, ja dosta putujem, uvek je Nikon d600 samnom, i sa putovanja dovlačim stotine fotografije koje uredno obradim složim, i...kraj. Ne mislim da suposebno dobre ili da zaslužuju ičiju pažnju, pa ostaju kao uspomene koje reeeetko pogledam. Ali, kada si već pomenuo, evo da okačim ponešto sa puta po Španiji koja je po svemu fascinantna zemlja. Naprosto, vidi se da je to bila imperija koja je vekovima predstavljala svetsku silu. I ta sila izgradila je i lepotu. A ta lepota je svuda i na svakom mestu, samo se treba osvrnuti. Prosto čovek ne zna gde da uperi objektiv. Evo ponešto od tih mojih škljocanja, ovaj put o El Eskorialu.
 
El Escorial je malo simpatično mesto na oko 50-tak kilometra od Madrida, smešteno na madridskim planinama koje nose ime Sijera de Guadarama. I samo mesto El Escorial je samo po sebi lepo (jedno od nekoliko kraljevskih mesta Španije, kako kažu vodiči), ali njegova glavna atrakcija je manastir El Escorial de San Lorenzo, ogromno i prelepo zdanje podignuto sredinom XVI veka. Za samo 21 godinu izgradio ga je španski kralj Filip II, kao grobno mesto španskih kraljeva koji se tu sahranjuju već pet vekova! Sama kripta sa grobnicama  bezbrojnih kraljeva i članova njihovih porodica, predstavlja umetničku vrednost kakvih je malo u svetu. El Eskorial je arhitektonsko remekdelo, gradjeno, kako se smatra, po uzoru na Solomonov hram u Jeruzalimu. To je monumentalna gradjevina i samo dobro riblje oko bi moglo da ga obuhvati, uz svu distorziju. Ja sam na žalost bio limitiran na 24 -85 Nikonov objektiv, ali najveća prepreka mi je bila to što je fotografisanje unutar samog El Eskorijala (koji je zvanično manastir i mesto pijeteta), zabranjeno. Ipak sam škljocnuo dva tri puta i bio opomenut. El Eskorijal je pod zaštitom UNSKO-a kao svetska kulturna baština. I zaista jeste baština! Mesto je i okupljanja turista i mogu da kažem da bih voleo da odem tamo bar još jednom i provedem ne jedan dan u njemu, već mnogo više. Toliko zaslužuju bezbrojna umetnička dela, slike El Greka, Bosha, Ticijana...biblioteka...freske...manastirska bašta, sve to čini neopisau lepotu od koje zastaje dah. Evo nekoliko fotografija, ni približno dovoljno, ni približno dobrih da bi se stekao pravi utisak o El Eskorijalu.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #5 poslato: Septembar 05, 2014, 10:23:57 pre podne »
Lepo Oldi, druga serija je bolja...
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #6 poslato: Septembar 05, 2014, 10:52:45 pre podne »
Dalibore hvala na lepim rečima, ja na putovanjima napravim mnogo fotografija ali većinom njih nisam zadovoljan i one ostaju u mom računaru zauvek.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #7 poslato: Septembar 05, 2014, 11:35:20 pre podne »
Zahvaljujem se na ovom virtuelnom putovanju po Španiji, jer si nam omogućio da sam malo vremena i bez para vidimo predele koje većina nas verovatno nikda neće lično obići. Takođe se zahvaljujem i na skraćenom času istorije, informacija nikada dovoljno  :)

Ne znam za ostale, ali ja čekam nastavak  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #8 poslato: Septembar 05, 2014, 04:15:48 posle podne »
Neonka hvala, kako rekoh nije to neka umetnost, ali Španija je zemlja za fotografisanje, zemlja koja je umetnost sama po sebi. U nastavku, ja sam bio stacioniran u Galpagaru, selo, predgradje ne znam kako to da nazovem, ali 30 km od Madrida. Odatle sam kolima išao za Segoviju, Toledo i druga mesta. Galapagar je malo i simpatično mesto, sa crkvom u sredini, gradskom kućom (više "mesnom zajedncom"), čistim ulicama, porodičnim kućama, mirom, prohladnim večerima, trgom sa kafićima... Tu se može popiti ledeno pivo (preporučujem domaći Mahou, dobrododje posle šetnji po vrelim španskim danima) uz obavezni tapas, kao meze. Što bi se reklo kod nas - skroz opušteno!  Galapaga na španskom znači kornjača, i kažu da ih je bilo puno u lokalnom jezeru. U grbu mesta su konjače na zelnoj podlozi Samo mesto ima dugu istoriju, čak tamo do 11 veka, a kroz vekove lepa okolina oko mesta i samo mesto služili su kraljevima Španije kao lovni park. Evo nekoliko fotografija, tek da se vidi kako izgleda seoce kraj Madrida

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #9 poslato: Septembar 05, 2014, 04:17:53 posle podne »
...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #10 poslato: Septembar 05, 2014, 06:05:01 posle podne »
Maločas sam završio čitanje Leckove reportaže o putu po Grčkoj i to me je ohrabrilo da nastavim sa postavljanjem fotografija sa puta u Španiju. Napravio sam nekoliko fotografija u mestu sa imenom la Granja (čita se la Granha), mestu u kome je španski kralj Filip V podigao divni barokni zamak )početak XVIII veka) i okolo park koji je inspirisan Versajem. Priča se da je sam kralj bio oduševljen Versajem i njegovim parkovima pa je poželeo da tako nešto, ali manje, napravi u svojoj zemlji. To „manje“  znači da se park prostire na 1500 hektara! Odkupio je manastir, i na tom lepom mestu napravio ogroman park. Dakle, nema šanse da se park obiđe u jednom danu, posebno ako je dan vreo. Sama la Granja se nalazi na Siera Gudarama, na nadmorskoj visini iznad 1000 metra, pa ma kako da je dan vreo, u hladu je prijatno. A hlada u parku zamka, koji je bio nešto kao lovačka kuća Filima V i drugih španskih vladara, ima ne pretek. Mene je zadivilo džinovsko drveće (videti sliku onog bora i uporediti njegovu visinu sa visinom bandere), lep park, lavirint, svuda cveće, vodoskoci i mitološke sklupture. Kraljevski, zaista

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #11 poslato: Septembar 05, 2014, 09:50:49 posle podne »
Oldtimer - meni je ovo prelepo... kakav doživljaj...
Inače veoma volim te "južne" zemlje (Grčka, Italija, Španija, Malta....). Imaju neki poseban spoj različitih kultura i što je još važnije neku vrstu "kontinuiteta" u istorijskim lokalitetima kroz vekove.


Ova La Granja mi je fascinantna.... Koliko je ona udaljena od Madrida? Da li postoje neke organizovane posete tamo iz Madrida ili se to može u sopstvenoj organizaciji (tipa voz, kao što se ide do Toleda ili sl...)?


Ako imaš još toga - slobodno stavljaj  :D

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #12 poslato: Septembar 06, 2014, 06:24:16 pre podne »

Lecko Granja je nekih 80 km na sever od Madrida, u Madridskim Sierama. Ja sam išao kolima, tako da baš i ne znam kako se stiže, ali vidim da turista ima dosta, znači - može se. Tog dana kada sam ja bio tamo, bila je trka bikova po ulicama samog malog mesta la Granja, samo što to nisam znao. Iskreno, vredno je videti, ali u Španiji ima toliko toga, da čovek prosto ne zna gde da krene. Sledeći put ću prvo proučiti vodiče. Inače, ja sam pre za neke manje poznate stvari, ne za mesta gde ima na hiljade turista. Ovoga puta u Španiji na mene je najveći utisak ostavila Segovija. Ko zna od kad postoji taj grad! Njegov simbol je vijatukt koji stoji i u grbu grada, a sagradili su ga Rimljani pre tačno 2040 godina. Kako se ulazi u grad, tako se prvo vidi ova impozantna gradjevina, sagradjena od kamenih blokova visokih po metar i po. Vijadukt je tako očuvan da se čini da može i danas da funkcioniše. A sam grad...udžbenik istorije. Ne znam koja je zgrada od koje lepša, fasade su ukrašavane na jedan specifičan, bareljefni način. Na jednoj sam čak našao natpis uradjen u fresko stilu te ga vreme nije izbrisalo za proteklih par vekova, na kome stoji da će se svako ko parkira svoje kočije ispred te kuće kazniti sa 5 pezeta! Problem parkiranja je bio i tada. Ne čudi, ulice su im prilično uske, kažu kao zaštita od sunca koje svuda u Španiji nemilosrdno prži. Segoviju vredi videti.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #13 poslato: Septembar 06, 2014, 07:31:39 pre podne »
Toledo je zaista neverovatan grad. Istorija mu seže u bronzano doba, tu se živelo u rimsko, vizigotsko i moderno vreme, Toledo je dugo  bio prestonica Španije, i do početka XVI veka primer suživota tri religije i tri kulture – jevrejske, hrišćanske i arapske. Sve se to na najbolji način isprepletalo u Toledu i uopšte ne čudi što je grad bukvalno preplavljen turistima. Grad se nalazi na uzvišenju i kada mu prilazite autoputem gradom dominira zdanje-palata Alkazar i katedrala čiji toranj prosto para nebo. Grad je opasan zidinama i rekom Taho, koja mirno otiče u Portugal. Muzeja i crkava ima toliko, da im se broj ne zna. Lista imena velikih ljudi  koji su živeli u Toledu je duga, velikani iz svih oblasti ljudskog delanja. Za razliku od Segovije gde fasade krasi posebna ornamentika, u Toledu su fasada umetnička kombinacija kamena i opeke, i svaka fasada je drugačija. Izmedju ta dva grada nema ni 150 km, a tako različita arhitektura. Toledo je nemoguće obići u jednom danu, i zato sam se opredelio za onaj manje poznati Toledo, pre nego za muzeje i katedrale u koju sam samo „svratio“. Znao sam da tamo čovek može provesti ceo dan, da mu prosto vreme izmakne kontroli i čuvao sam se toga. Ipak, imao sam samo jedan dan. Sklanjao sam se i od poznatih mesta gde ne možete ništa snimiti a da vam neko ne uleti u kadar ili pak da perspektiva bude jako loša, tako da se crkva ili zgrada „ruši“ na vas. Prosto, ulice pa i trgovi su uski, nema mesta da se čovek odmakne i izbegne optičku deformaciju zgrada. Bolje i lepše fotografije tih monumentalnih zdanja možete kupiti u svakoj prodavnici suvenira. I zato, odlučio sam se da snimam uske uličice, mesta gde nema ljudi, onaj „običniji“ Toledo. Ipak, nisam odoleo a da ne škljocnem veličanstveni  ulaz u katedralu, gradjenu negde pre oko 1000 godina! Kakva je to gradjevina, ali to je već priča za sebe! Od mnogo fotografija iz Toleda, evo nekoliko.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #14 poslato: Septembar 06, 2014, 08:01:38 pre podne »
I najzad, za kraj, povratak u selo Galapagar, koje je bilo moja baza za kratkog boravka u Španiji. Nekoliko fotografija starih zgrada, pomešanih sa novogradnjom pa ih je bilo teško „izvući“, ali neka fotografije posluže kao dokaz da je ovo mesto zaista staro, gotovo milenijum. Na put sam pošao prilično neopremljen, samo jedno staklo 24 – 85 mm i pri tome zaboravio njegov CPL! Tome pripišite i relativno skromne rezultate ove foto reportaže. Učinio sam što sa,m mogao i znao. Ono što mi je na početku bila skromna namera da pokažem kapije i vrata dva španska grada, pretvorilo se u putešestvije ali...jer ste vi to tražili (kao reče ona reklama na dosadnom našem TVu). Olakšavajuća mi je okolnost da sam okačio tek deo fotografija, a ima ih mnogo, toliko da moja supruga kaže da ja gradove i okolinu posmatram kao japanski turista – kroz tražilo fotoaparata!

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #15 poslato: Septembar 06, 2014, 10:57:25 pre podne »
Hvala puno na ovim fotografijama i prenesenim impresijama. Za Toledo sam i ranije čitao puno toga a do sada nisam čuo da je neko ravnodušan otišao iz tog grada. Tvoja reportaža to i potvrđuje.
   
Uživao sam čitajući a moram reći i da si mi postavio "domaći zadatak" za koji se nadam da će jednom, bože-zdravlja, biti odrađen  :occasion14:

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #16 poslato: Septembar 06, 2014, 11:48:15 pre podne »
Sjajno, pravi putopis. Bio sam u La Granji i Segoviji pre desetak godina i zaista je carobno i bajkovito kako je Oldy preneo. Fotke prosto zrace toplinom, mirisu na Spaniju, divno!

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #17 poslato: Septembar 06, 2014, 12:06:43 posle podne »
lecko, alelex hvala na podršci. Čini mi se da smo mi od iste, putujuće vrste...nešto (nevelikih) para i džepu, aparat okačen o vratu i avantura je pred nama, I naravno, svaki dan je lep, ako je svetlo dobro! Hvala prijatelji na komentarima.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #18 poslato: Septembar 06, 2014, 12:49:15 posle podne »
Zaista nemam reči, prelepo...
Po ko zna koji put napominjem da skidam kapu svima koji fotografišu ubrane sredine, naročito one turisitički atraktivne. Sigurna sam da bi se uvek našao neko ko bi našao neku tehničku manu takvim fotografijama, a ja samo kažem neka taj isti proba da napravi takve fotografije i sve će mu se kas'ti samo. Ja sam prva ta koja ne zna da fotografije navedene motive zato sam se i vratila sa letovanja bez i jedne jedine fotografije iz urbane sredine  ;D Onaj ko misli da je to lako neka ima na umu da je prilikom turističkih obilazaka vreme ograničeno, uvek je velika gužva, ili ti retko kada može da se fotografiše neki motiv bez bojazni da ti neko ne uleti u kadar. Kada kreneš u neki obilazak pitanje je sreće kakvo će te vreme tj. svetlo poslužiti. Prosto rečeno,postoji  gomila spoljnih faktora koji jako utiču na kvalitet fotografije a fotograf-turista nikako nije u mogućnosti da na njih utiče, ostaje mu samo da se prilagođava i to opet u ograničenom vremenu. Uh... meni je to jako stresno, ali zaista  :) Ja se do daljnjeg držim mojih krava i livada i sa nestrpljenjem očekujem fotografije vas sveCkih turista  ;)

I samo da napomenem da je moj favorit  "toledo d" , čini mi se da je tu bilo najviše sreće sa spoljnim faktorima, ali nikako ne treba zanemariti i fotografsko umeće autora  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Vrata Toleda i Segovije
« Odgovor #19 poslato: Septembar 06, 2014, 04:56:27 posle podne »
Neonka, hvala na lepim rečima,piše ih istinski majstor i poznavalac materije i problema. Ja sam na samom početku stavio malu ogradu - ne verujem u kvalitet okačenih fotografija. Razloge je navela Neonka, malo šta tu bilo koji fotograf može da bira ili podešava. Japanaca ima kao mrava, guraju te ljudi, ne jednom sam izgubio porodicu dok sam pokušavao da se samo malo namestim ili izaberem bolji ugao, zgrade se ruše čim podigneš aparat u vis, a najgore je što sunce sija tako strašno i nekontrolisano....Ali, sve su to čari fotografije i mi je volimo i zbog toga. Neonka, hvala i iskreno, dok sam slikavao dva konja kako mirno pasu na nekom imanju u Galapagaru (jednog konja sam i okačio), pomislio sam na seriju Neonski Zlatibor i njegove autore.