Autor Tema: Nokia Lumia 1520 prvi utisci  (Pročitano 10695 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« poslato: Avgust 25, 2014, 04:46:45 posle podne »
Nisam siguran da li je ovde pravo mesto za postavljanje ove teme jer je ipak u pitanju telefon, a ne pravi kompakt ali po onome što ovo čudo demonstrira možda bi se tu i mogao svrstati. Pa da krenemo redom...


Od pre neki dan sam postao ponosni vlasnik ovog telefona pa bih voleo da malo podelim utiske i sa vama. Možda ima neko kome je u planu nabavka novog smartphone-a pozamašnih dimenzija pa evo jedne od opcija.

Pre svega hteo bih se malo "dotaći" samog OS-a. Za one koji ne znaju telefon je zasnovan na Windows platformi tj. tačnije Windows Phone 8. Moram reći da je prelazak sa Androida za mene bio pravo osveženje. Iako nisam jedan od onih koji večito kukaju kako im nešto štuca i glavi ovo je ipak znatno drugačije iskustvo. Iako sam i sa Androidom bio prilično zadovoljan razlika je ipak vidljiva jer ovde sve funkcioniše super-glatko i super-brzo. Takođe mi se jako dopada sam koncept WP-a. Mislim da je Metro platforma ovde zaista pun pogodak.

Što se tiče broja aplikacija Android je tu još uvek u pozamašnoj prednosti ali nisam neki mobilni-softverski manijak i ono što mi treba od aplikacija na telefonu - već postoji. Odličan fajl menadžer, GPS softver za photo-tracking, aplikacija za plaćanje parkinga ;) , sve meni potrebne aplikacije za komunikaciju i druženje funkcionišu odlično, Instagram je u još uvek u Beta fazi ali sve radi kako treba. Metro Tube aplikacija izgleda i funkcioniše fenomenalno, najbolji YouTube client koji sam imao priliku da koristim i tako dalje...

I za kraj naravno ono što nas ovde sigurno najviše interesuje - kamera. Ljudi ovo je zaista sjajno!! Za one koji razmišljaju da pored svoje standardne foto opreme nabave nekakav P&S aparatić koji će da nosaju sa sobom kojekuda predlažem da ozbiljno razmisle da umesto toga pazare jedan dobar telefon sa Nokia PureView kamerom. Rezolucija kamere je 20 mpix ukoliko se snima u 4:3 formatu ili 16 mpix ako se izabere 16:9. Pored klasičnog jpeg formata telefon može da snima i u DNG(RAW) formatu što naravno dalje otvara mogućnosti da se fajlovi klasično razvijaju u Lightroom-u. Ko želi da pročita više na ovu temu evo ga link http://conversations.nokia.com/2014/01/15/available-now-dng-color-profiles-adobe-lightroom/

Evo i par fotkica od danas. Snimljeno u DNG, konvertovano u jpeg u Lightroom-u 5.5 i smanjeno na 900px po dužoj strani. Fotografisano u 16:9 formatu. Na ovoj jednoj taman da vidite i šta nam je ostalo od našeg lepog šetališta pored Kolubare :/ Ko zna kada će se to dovesti u pređašnje stanje.

Pozdrav

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #1 poslato: Avgust 25, 2014, 05:29:33 posle podne »
Ono što mene odusevljava je da ovi mobilni tel. imaju sve bolje camere. Ja od pre neki mesec imam LG G2, I bruka je koliko to dobro fotka.
Naravno ne možes dobiti neki besan bokeh ili šta ti ja znam, ali da ti reši većinu problema onako za svaki dan - ladno...
Ne da mi se da postavljam fotke drugog telefona u ovoj temi, ali taj trend sve boljih fotki iz mob-a je evidentan... :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #2 poslato: Avgust 25, 2014, 06:17:03 posle podne »
Pa jeste. Ono što u principu nama koji smo navikli na dslr output prvo upadne u oko jeste bokeh. Šta da se radi, to je fizika i nema druge nego da se to nadomesti softverski. Nokia je to uradila kroz onu svoju Refocus aplikaciju.

Inače ova priča sa foto-telefonima meni se zaista dopada jer mi uvek tu negde pored često zafali neki solidan foto aparatić čisto da pribeležim nešto zanimljivo, a ova naša pro ćeresla i ne mogu baš svuda da se nosaju. Svojevremeno sam pazario jedan mali kompakt da ga nosam uz sebe međutim to se i nije pokazalo kao neko najsretnije rešenje jer torbica jeste mala i lagana ali je ipak posebno torbica i onda o njoj moram uvek da vodim računa pa je nekad zaboravim i tako. Vremenom taj kompakt mi je više skupljao prašinu na polici nego što se koristio, a ja sam i dalje propušta dobre prilike jer u datom momentu opet nisam imao sa čim da fotkam. Ovako, telefon uvek moram da nosim sa sobom pa mi onda ova kombinacija baš odgovara.


Pozdrav

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #3 poslato: Avgust 25, 2014, 06:26:07 posle podne »
Ja sam zeni uzeo Nokiu Lumiu 520 (daleko je to od ove tvoje) ali sam se odusevio. Ja koji sam stalno na Androiudu brzo sam se navikao na Win:) Kamera je isto sasvim sloidna:)

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #4 poslato: Avgust 25, 2014, 10:53:36 posle podne »
Evo jedne od pre par dana sa tradicionalnih Tešnjarskih večeri ;) U ovakvim uslovima za jedan telefon ili kompakt kako god - ovo je po meni odlično.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #5 poslato: Avgust 26, 2014, 09:09:55 pre podne »
Koliko traje baterija?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #6 poslato: Avgust 26, 2014, 04:04:41 posle podne »
Baterija je napunjena juče ujutro i od tada tel nije gašen uz propisno korišćenje.. facebook, internet, messenger, malo i fotkanja i tako. Znači uz intenzivno korišćenje sasvim sigurnih 3 dana.


Evo kako stoje stvari trenutno...

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #7 poslato: Avgust 26, 2014, 09:32:41 posle podne »
Da, i ja sam iznenadjen tehnologijom mobilnih telefona, tj. kvalitetom fotografija.Nije ni moj Sony xperia J za bacit, i on pravi vrlo dobre fotke po danu dok ima dovoljno svjetla, dobro....kad su u zatvorenim prostorijama sa manje svjetla onda gubi bitku. Gledao sam bas fotke jedne nase prijateljice, koja je odustala od profesionalnog fotografa nakon sto je saznala za cijenu fotografisanja svadbe.....razumijem je....ona je te pare utrosila na bracno putovanje i kaze da joj ni sekunde nije zao sto nema fotki od pro fotografa, ali je zato zamolila nekog svog kolegu sa posla da proprati dogadjaj onako neobavezno mobilnim Sony xperia Z2.....pffff....ostao sam bez teksta kakav kvalitet fotografija!!!!????Stvarno nevjerovatno, u pozitivnom smislu, kako su ciste, jasne fotografije i na otvorenom i u restoranu i u opstini....necu sada reci da ako nastave sa ovakvim tempom pravljenja mobilnih u skorijoj buducnosti bojim se da pro fotografi ne ostanu bez posla.....naravno.....sada je ipak i do iskustva fotografa, pogotovo svadbara, za razliku od ovih mobilasa....ali.....ko zna sta ce buducnost donijeti?  :(
Ili jos bolje pitanje:"Trebamo li se mi sa dSLR aparatima zabrinuti za svoju buducnost"?
 
« Poslednja izmena: Avgust 26, 2014, 09:43:49 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #8 poslato: Avgust 27, 2014, 10:06:39 pre podne »
Neko moje mišljenje je da proizvodnja jeftinijih kompakata sada gubi svaki smisao. Zaista ne vidim više potrebu za tim ako zanemarimo varijante sa APS-C senzorom. Čemu kupovina kompakta koji neće dati ništa bolju fotku ili hajde ako je baš u pitanju neki super-kvalitetan ta fotka opet neće biti nešto bitno bolja, a kao što rekoh opet je tu briga o još jednom parčetu elektronike koga valja vući sa sobom i ne zaboravljati usput.

Što je jako dobro, više ni cena nije nekakva posebna prepreka. Koliko vidim ima dosta prilično jeftinih Lumia modela sa PureView kamerom. Trebalo bi da se dobije isti kvalitet fotografija.

Pazite drugari, ispod je 100% krop sa jedne od gore-postovanih fotki. Ovo uopšte ali uopšte nije za šalu. Količina detalja koja "izlazi" iz ovog malog čuda je zaista frapantna. Ovde se ladno vide male gravure na ćupu u centralnom delu kadra. Pa mislim... :)

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #9 poslato: Avgust 27, 2014, 12:48:15 posle podne »
u principu to stoji ,ali na kraju krajeva sve ti isto dodje...Po ceni telefona možeš uzeti i kompakt.
Sa jedne strane imaćeš malo bolji konfor sa kompaktom što se tiče fotkanja, a sa druge strane  sa kompaktom ne možeš da telefoniraš,šalješ sms, itd.

Takodje kompakt ne možeš dobiti na tarifni profil... ;)

Hm, ma baš zaebato kad pogledaš... ;D
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #10 poslato: Avgust 27, 2014, 01:22:52 posle podne »
Pa sad... bolje fotke ce da pravi Canon kompakt od 100 evra. :)

Mislim, svaka cast za ove rezultate... nemam nameru da zakeram, ali bolje fotke je pravio A410 pre 10 godina. E sad, kvaka je da govorimo o telefonu, i da su gabariti drasticno drugaciji... ali opet... meni mozak krene da preskace kad vidim cenu.
Upotreba kamere na telefonu je kod mene ogranicena na fotkanje Windows nalepnice sa serijskim brojem, sto mi olaksava instalaciju :) ... i da pri kupovini posaljem fotku zeni/deci preko WhatsApp da vide sta kupujem.

ali u svakom slucaju :) ... napredak i lepo!!!
''Ne moze da svane pre zore''

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #11 poslato: Avgust 27, 2014, 01:47:53 posle podne »
@ Zoran Rodic
Nisam ja 100% siguran da je to baš tako, bar ne vidim neki konkretan razlog...

Malo poređenje:

imamo manji sensor kod A410) 1/3.2´´ vs  1/2.5´´,  takodje imamo  ccd vs cmos , + tih nekih 10god razlike koji moraju negde da se pokažu.

Ja nisam imao a410 ali sa druge strane vidim kako tuku ovi novi smartphon-ovi, pa i ako nisam imao prilike da ih direkno poredim, moram bar da izrazim ˝izvesnu dozu sumnje˝ ;)
« Poslednja izmena: Avgust 27, 2014, 01:59:32 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #12 poslato: Avgust 27, 2014, 02:12:16 posle podne »
Da, u pravu si :) ... evo gledam fotke (imao sam ga) i bolja je nokia.

Ali sa A710 iz 2008 godine vec stvari stoje drugacije. Sto je naravno... plus za Nokiu
''Ne moze da svane pre zore''

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #13 poslato: Avgust 27, 2014, 03:02:49 posle podne »
Ma kažem ja, a da šale nema danas sa smartphonovima, svedoče i par primera sa LG G2
(Prva je bez ikakve obrade, samo resize....u drugoj je nešto malo pipnuto ali me ubi´ ako se sećam šta..)
Camera ima i ugrađenu stabilizaciju.

(Borio sam se da ne stavim fotke sa drugog mob. tel. ali sam na kraju popustio. :)
U svakom slučaju ako postaviocu teme nešto remeti slobodno neka ih ukloni)

Inače odmah po kupovini komšija je pristao da mi pozira u cilju probe, pa valjda mi ne zameri...

« Poslednja izmena: Avgust 27, 2014, 03:27:14 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Smartphone fotografija
« Odgovor #14 poslato: Avgust 27, 2014, 04:10:13 posle podne »
Zorane A410 je imao 3mpix, a ono gore je krop fotke sa 19mpix :) Kako bilo, sada imamo priliku da u obliku jednog uređaja sa sobom nosimo i telefon i tab i solidan kompakt koji će u 90% slučajeva gde sa sobom nismo poneli dslr da odradi itekako dobar posao. Ja i dalje pamtim raznorazne situacije 10 godina unazad gde sam propustio fenomenalne prizore jer sa sobom nisam imao opremu. E sada je tome došao kraj :)

Argon, G2 pravi odlične fotografije. Slobodno kačite. Neka tema bude uopštena u smartphone fotografiji. Evo da promenimo naslov u Smartphone fotografija.
« Poslednja izmena: Avgust 27, 2014, 04:12:41 posle podne od strane DuxX »

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #15 poslato: Avgust 27, 2014, 07:09:29 posle podne »
hvala Duxx..

A ostali telefon-aši, čuli ste...
ako imate da preporučite cameru u nekom od novijih ili starijih modela telefona, vrlo smo interesantni znati kako Vi to čudo radi... :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #16 poslato: Avgust 27, 2014, 08:16:27 posle podne »
Vec sam napravio takvu grupu..ljudi su postavljali....tako da izvolite....


http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/ostale-teme/dodavanje-sa-mobilnog-telefona-d/
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nokia Lumia 1520 prvi utisci
« Odgovor #17 poslato: Avgust 27, 2014, 09:44:35 posle podne »
hvala Dalibore, po naslovu nisam skapirao na šta se tema odnosi, pa je nisam ni posećivao...dosad.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8