Autor Tema: Nikon D3100  (Pročitano 5010 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoca

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Nikon D3100
« poslato: Februar 09, 2014, 01:11:54 pre podne »
Pozdrav svima, nedavno sam postao vlasnik nikona D3100 i imam nekoliko pitanja vezanih za snimanje videa. U casopisu ReFoto sam citao o njemu i tamo pise da ima kontrolu osetljivosti,blende i balansa bele kada snima video. Ja sam sve zivo isprobavao prebacivao u sve modove,stavljao osetljivost na 100 pa na 3200,otvarao i zatvarao blendu,manjao balans bele ali aparat snima uvek isto, uopste ne reaguje na promene parametera. Jadino sto mogu da uradim je da prebacim fokus na rucno i to mi je jedina kontrola. Kada fotografisem on reaguje na promena parametara i tu je sve OK. Da li on stvarno moze da menja te parametre u video modu ili je to samo bio marketing ili je meni aparat u kvaru stvarno nemam pojma. Citao sam i ovde kod Ljube njegov test i tu se spomonje da nema neke manuelne kontrole ali opet pominje i neku osetljivost do 800 da je OK itd... Ako ima nekog ko bi mogao da mi resi dilemu unapred se zahvaljujem

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100
« Odgovor #1 poslato: Februar 09, 2014, 02:01:09 pre podne »
Verovatno su mislili da ima (automatsku) kontrolu paramatara :)

Sve to što menjaš i što piše na ekranu nema veze sa videom, već se odnosi isključivo na fotkanje tokom snimanja videa.
Blenda bi trebalo da ostane na onoj vrednosti na kojoj si opalio poslednju sliku. Znači, ako hoćeš da snimaš video na f/2,8 namestiš u M modu toliku blendu, opališ fotku i onda uđeš u movie mode. Tako neka gimnastika je bila.

Nad brzinom zatvarača i ISO ne bi trebalo da imaš nikakvu kontrolu, a ako me sećanje služi postoji opcija da se ISO ograniči na neki raspon kojeg će se aparat pridržavati sve dok ne mu shutter speed ne padne na donju granicu, kada će početi da podiže ISO.

Gledaj da video bude podešen na PAL.

Postoji i fora sa zaključavanjem ekspozicije pomoću AE-lock, tako da kada počneš da snimaš aparat ne može sam da ti menja podešavanja. Evo, neki lik je svu tu gimnastiku objasnio na videu:

Manual video control on Nikon D3100, D5100 DSLR, Flat picture profile settings and Grading
« Poslednja izmena: Februar 09, 2014, 02:05:05 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže zoca

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100
« Odgovor #2 poslato: Februar 09, 2014, 10:10:39 pre podne »
Hvala na snimku stvarno deluje  :)