Autor Tema: DSLR video hintovi  (Pročitano 7912 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
DSLR video hintovi
« poslato: Avgust 22, 2014, 07:45:06 posle podne »
nesto sam siljio ovaj 50D da moze da snima video (ML, moze i raw i svasta nesto nije bitno za ovu pricu) i realno video koji snimim sa njim je negledljiv... E sad, nebitan je 50D u ovoj prici, znam da ljudi kupuju razne DSLR i sa njima rade video posto za smesne pare dobiju profi alatku (izmenjiva sociva, hd full res high frame rate video..) ... i svi ti aparati su realno po gabaritima i obliku tu negde kao ovaj 50D (u odnosu na kamere moze se reci da su svi isti). kako se snima bre ljudi sa ovim? ja kapiram da postoje ljudi koji prirodno imaju mirnu ruku, znam neke knjigovodje koji se bave fotografijom sa takvom rukom, znam neke sto su uzimali medalje na raznom pucanju, sto ovim onim pistoljima, sto puskama, sto luk i strela .. ok kapiram njih ali to je mali % ljudi .. kako mi normalni da snimamo video sa dslr .. mora stalak? ili onaj steady cam nosac ili post produkcija? ili ima neka fora (samo nemojte savetovati da ne pijem kafu taj dan i da se narokam soka od nara, to mi pomaze za lemljenje najsitnijeg smd-a ali za snimanje - jok).
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR video hintovi
« Odgovor #1 poslato: Avgust 22, 2014, 08:53:41 posle podne »
Ako mislis dete po sobi da juris sa dSLR-om, onda odmah odustani... corava posla. Za te namene 100 puta bolja sprava je jedan kompakt, tipa s100, g15 i slicno.

Af je tu najveca stativa. Stalno ce da ti landara napred nazad... i to je nesto sto ce te jako smoriti kad budes gledao snimak. Najvecu snagu dSLR aparati pokazuju onda kada je snimanje prethodno dobro osmisljeno, i kada sklapas niz kratkih kadrova... kombinujuci zizne daljine i blendu. Za to cak mogu do jaja da ti posluze i stari manuelni objektivi, prajmovi sa povecim otvorima blendi. Ali to je vec nesto sasvim drugo.

Sto se mene tice i mog iskustva, ono je takvo da sam jako smoren tom celom pricom... od snimanja pa do montaze. Sve sto sam snimao do sada, radio sam uglavnom sa 18-55 na f/5.6 na nekih 18-25mm gde malo sta moze da pobegne iz fokusa. To je ono... duvanje svecica i po neki zanimljiv kratak snimak od max 30 sekundi. Stabilizacija radi, tako da to ispadne pristojno.
Snimao sam i sa 17-40 L na f/4 i bas na tih 17mm ... i sta da ti kazem... sve u fokusu :) ... samo da ti neko ne nabada nos u filter. :)

Sa dSLR aparatom moze da se snimi sta hoces, od ozbiljne reklame, muzickog spota... pa do serije (dr House bese snimljen sa 5d mk2  - sa dva stakla...24-70 i 70-200)... samo je pitanje gde se ti u toj prici nalazis i koliko si spreman da potrosis vremena na sve to.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR video hintovi
« Odgovor #2 poslato: Avgust 22, 2014, 09:25:50 posle podne »
Ako ti je problem mirna ruka tj. slika, imas par varijanti iz mog licnog iskustva:
-Stvarno mirna ruka i uvezbani pokreti.
-Objektiv sa dobrom stabilizacijom. Uopste nisu svi isti u video modu iako pise IS na njima ili sl.
-Stativ
-DSLR rig
-Stabilizacija videa u post obradi.
-Steadycam koji je prilicno velik i skup ako ces pravo resenje.

Na kraju kombinujes ovo gore kad sta zatreba i kad je najzgodije. Ako mozes, snimis vise puta neku scenu pa biras najbolju varijantu.

@Zoran
Igrom slucaja sam pre par dana poredio jedan pored drugog S100 i 700D+18-135 IS STM u vise razlicitih situacija.
Licno, ocekivao sam vise od S100. Jedino gde ima prednost je siroki kadar bez naglih pokreta (24mm).
Uskoro cu porediti i G15. Nadam se boljem rezultatu.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR video hintovi
« Odgovor #3 poslato: Avgust 23, 2014, 01:20:14 pre podne »
uh bre .. ma necu ja sa 50D sigurno nista fancy da snimam, nemam ja za to nerve, cisto me zanima kako to ljudi rade inace posto je ovo pakao ... doduse snimao sam sve sa 50mm prime mada ne verujem da ce ostali biti mnogo bolji .. ako smanjim rupu dobijem dof ali mora dizem iso onda ko blesav ako nemam reflektore .. is na vecini ovih objektiva je programiran za slikanje ja sam mislio da ga gasim skroz za video posto kapiram da ce da trza gore nego moje ruke .. a nisam nesto vidjao canon objektive kojima moze da se posebno podesava rol,jaw,pitch,pan stabilizacija pa da upalim sve osim pan na primer ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR video hintovi
« Odgovor #4 poslato: Avgust 23, 2014, 01:35:48 pre podne »
I ja sam na kraju spao na to 18-55 IS. Tu i tamo ubacim neki prajm zbog blende, ali je teško raditi sa malim DOF-om.

Nije realno izvući kršten snimak sa tako nečim dok deca jurcaju unaokolo, a ti kao hoćeš da ih uhvatiš u nekom spontanom momentu. Desilo mi se par puta da klečim po pola sata na podu pokušavajući da uhvatim nešto zabavno. Sve kao krenem da snimam klince i posle 5 minuta glupih dešavanja zaustavim snimanje da bih započeo novi snimak. Baš u tom trenutku se desi neka simpatična stvar, a ja ne stignem da ponovo pokrenem snimanje. Onda opet klečim tu u ravni sa decom narednih 10 minuta, i opet nema ništa. Onda sve to pustim na računaru i shvatim da je 90 % scena van fokusa (deca se pomeraju a ja pokušavam da refokusiram na f/2.8 ) i da je panning previše brz. Onda to kao nešto seckam i pokušavam da napravim nešto pa je i montaža takvih snimaka zamorna mnogo više nego što je očekivano.


Zato i radim skoro isto ovo što je Rodić spomenuo.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR video hintovi
« Odgovor #5 poslato: Avgust 23, 2014, 07:43:10 pre podne »
Otisla prica na jurnjavu dece ;) ... mada nisam stekao utisak iz prvog posta da ti je to cilj.
Za to je stvarno tesko napraviti snimak DSLR pogotovo sa prime i bez stabilizacije.
Nemoj gasiti stabilizaciju svakako, bice jos gore.
Za porodicni video uzmes neku normalnu kamericu i to je to.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR video hintovi
« Odgovor #6 poslato: Avgust 23, 2014, 09:12:57 pre podne »
Eh, kada bi 50mm f/1.8 imao makar krsten prsten za fokus... to bi bila dobitna kombinacija. Onako njanjav, skakutav i tanak... dobar je za table top fotografiju sa stativa + live view. Za video, jok.
Zato su na ceni stari manuelni objektivi...  kojima prsten ide kao puter kifla, (naravno, kad naletis na dobar komad)
Donekle dobro su se pokazali Canon objektivi sa STM oznakom. Recimo, Canon EF 40mm f/2.8 ima STM oznaku (Stepper Motor) koji svojom konstrukcijom, a zatim i preciznoscu eliminise iritantni zvuk fokusiranja prilikom video snimanja, te daje manje skokovite prelaze. Druga dobra karakteristika tog objektiva je focus-by-wire. Sad, i njega prsten je simbolican... ali je daleko upotrebljiviji od onog u 50mm f/1.8.

dSLR video ti je jako cudna pojava. Moze ti dati zadovoljavajuce i vrhunske rezultate, samo se ponasas kao skolovan kamerman. :)
Sve ostalo je... po mom misljenju, tuti-fruti. Oduvek sam bezao od dve stvari:
1. dSLR video
2. pravljenje OS butabilnih USB stikova :)

Resenje:
1. kamerica, kompakt ili ignore za video u totalu :)
2. USB optika
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže KizaTheDeath

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR video hintovi
« Odgovor #7 poslato: Avgust 23, 2014, 01:04:25 posle podne »
Jako je zeznut DSLR za snimanje takvih nepredvidljivih "akcionih" scena. Uz koriscenje velikih blendi (znaci plitak dof) i uzak kadar na 50 odn. 80mm to je skoro nemoguca misija. Ok, ako isplaniras sta ce biti na snimku i celu rutu pomeranja aparata, pa jos i moze nesto da se napravi. Ali ako je to sve neplanirano i nepredvidjeno, nemoguce je.

U toj situaciji najbolje je koristiti neki siroki, pa cak i ultrasiroki. Na ultrasirokom stavis blendu f4-5.6, rucno fokus na 1-2m i sve odatle do beskonacnosti je u fokusu. Jedino sto neces dobiti spontanost kod dece (jer ces im biti jako blizu). Al nema veze, ti izanimiras neku akciju, a sama ultrasirina dodaje da bude jos dinamicnije :D

Mozda nije bas najbolji primer, ali evo Sigma 10-20 na 10mm (odn. 16)

https://www.youtube.com/watch?v=IfQS3puu7uY
https://www.youtube.com/watch?v=qNBr_R621hw
https://www.youtube.com/watch?v=sjFzOeXjtk8
(da ne davim previse, nadam se da se vidi na sta mislim)

A stabilizaciju ne iskljucuj. Jos je potrebnija za videa nego za foto.

Pozdrav!

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR video hintovi
« Odgovor #8 poslato: Avgust 23, 2014, 05:13:07 posle podne »
pa nije bila prica o jurenju dece al to su bili prvi pokusaji - bas sa decom, tj detetom.. i to ne brzim, jos uvek samo puze, i to je bre ludnica ... za video ja trosim ili ovaj deciji aparat (Panasonic DMC-FT3) sto sam uzeo od ljube da imam za na more i slicno (mora pohvalim preziveo je more, bazen, pesak .. doduse par potencijalno do jaja slika mi je propalo jer je imao kapljicu vode napred i centar slike ostao mutan no to je do mene ne do aparata) ili mnogo cesce (deluje mi kvalitetnije) moj matori kodak Zi8 (tzv blogerska kamerica) .. nego sam ovde bio u fazonu daj da probam da vidim za sta taj video moze da se koristi .. zvuk nemam no uvek moze da se doda neki zoom ili tako nesto .. za dokumentaciju je super ono stalak i tuci ali realno mi za dokumentaciju ne treba raw snima sa fancy staklom, tu mi i 720p na 60fps sa plastikom radi posao 1/1 :D

u svakom slucaju tesko da cu ja to koristiti, prosto ne treba mi, nego me cisto zanima kako to ide .. ono slusao bajke o filmanju sa dslr-om probao i samo sto nisam kreno da urlam od smeha ..

kizo, za fokus ring na 1.8 pedesetici si u pravu ali upravo dovrsavam opravku prepravke onog mog 3d printera pa cu moci da printnem neku budzu da navucem na 50tku pa da imam prijatniji fokus ring prilaz .. ko zna mozda bude zanimljivo .. uz magic lantern prikaz sta je fokusirano nije manuelni fokus uopste problematican .. (samo kad bi mogao nekako da uvatim hebeni fokus ring :D ) ... nego kad smo kod fokusa, cime najlakse da ocistim okular? butno sam unutra masan prst kad sam privatao aparat neki dan i ne mogu ga ocistim vec 2 dana ispi...
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR video hintovi
« Odgovor #9 poslato: Avgust 24, 2014, 01:04:45 pre podne »
Evo mojih iskustava:
Ja snimam cesto sa 85-icom na f2.8 i ide super, jer je njegov prsten fantastican! Veliki pokret, vrlo gladak, cak sam se izvestio i da pratim kretanje subjekta fokusom . . .
Stativ sa fluidnom glavom mi je najveci prijatelj, jer se na toj ziznoj daljini svaki pokret vidi.
Jedino je frka kada stavim Tamrona 17-50. On ima onaj nakaradni prsten za fokusiranje, ciji je pokret 10mm (lupam). Blendu ne mogu da zatvorim da bih dobio veci DOF, jer mahom snimam unutra. Ali, sta je tu je i na Tamrona pocinjem da se navikavam . . .

Butabilni USB diskovi mi takodje idu lako. Vec sam nekoliko komada napravio . . .
XD
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR video hintovi
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 18, 2014, 10:43:17 pre podne »
Fly cam i mozes da trcis, juris, letis, kamera samo pliva, malo uvezbas pokrete i nemas brige!!!